Քննիչը կալանավորման որոշում է կայացրել եւ դրանից միայն 4 ամիս անց փորձաքննություն պահանջել
Ռոզա Դանիելյանի ամուսինը՝ Յուսիֆ Դանիելյանը, արդեն 6-րդ ամիսն է՝ կալանավորված է: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել քրեական օրենսգրքի 178 հոդվածի 3-րդ մասով՝ առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն, որը պատժվում է ազատազրկմամբ՝ 4-ից 8 տարի ժամկետով: Ռոզա եւ Յուսիֆ Դանիելյանները մեղադրվում են քաղաքացի Վլադիմիր Քոչարովին ռուս հայտնի գեղանկարիչների ստորագրությունները կեղծելու միջոցով արժեք չներկայացնող կտավներ վաՃառելու մեջ: Տիկին Ռոզայի խոսքով՝ իր ամուսինը նշված գեղանկարներն ընդհանրապես չի տեսել, չի ճանաչում նաեւ Վլադիմիր Քոչարովին: «Իմ ամուսինը որեւէ մեկի ստորագրությունը չի կեղծել»,- պնդում է Ռոզա Դանիելյանը:
«Մեր ընտանիքը Երեւանում հաստատվել է 1988թ.: Բաքվի ջարդերի ժամանակ մենք փախանք Կիրովաբադից ու եկանք հաստատվեցինք այստեղ: Երեխաներս փոքր էին: Ես բժշկականն եմ ավարտել, մասնագիտությամբ մանկաբարձ եմ, բայց ոչ մի անգամ չեմ աշխատել: Երեւանում էլ հիմնականում ամուսինս էր աշխատում՝ գերեզմանաքարերի պատվերներ էր վերցնում»,- պատմում է Ռոզա Դանիելյանը:
Ադրբեջանական ջարդարարությունից մազապուրծ այս ընտանիքը հայրենիքում մեծ հաջողությունների չի հասել: Ռոզան, չգիտես դժգոհելով, թե ափսոսալով ասում է, որ 26 տարի է Հայաստանում են, բայց ոչ մի քայլ սեփական կյանքը բարելավելու ուղղությամբ առաջ չեն գնացել: Ամուսնու հոգսը թեթեւացնելու եւ երեք տղաներին մեծացնելու նպատակով տիկին Ռոզան Վերնիսաժում ձեռագործ իրեր է վաճառել: «Ես ինքս եմ գործում, տանում եմ Վերնիսաժ վաճառելու,- ասում է Ռոզան,- թեւիս գցած ման եմ գալիս մի 2-3 ժամ, որ վաճառեմ: Սովորաբար շաբաթ-կիրակի եմ գնում: Այդ օրերին տուրիստներն ավելի շատ են լինում»:
Աննա անունով ծանոթներից մեկն օրերից մի օր Ռոզային առաջարկել է ամուսնուց հիշատակ մնացած գեղանկարների համար գնորդ գտնել: Այդ ժամանակ Ռոզան հիշել է հնաոճ իրերի առք ու վաճառքով զբաղվող Վլադիմիր Քոչարովին: 1993թ. Քոչարովը Ռոզայից գնել էր նրա ադամադե քարով բավական թանկարժեք մատանին, նրան տվել իր այցեքարտն ու ասել, որ պատրաստ է գնել ցանկացած հնաոճ, արժեք ներկայացնող իր:
«Համ Աննան, համ Քոչարովը ինձ «զեմլյակ» են: Քոչարովը դեռ խորհրդային տարիներից անտիկվարիատի գործով է զբաղվել: Ինքը երկար տարիներ անտիկվարիատի խանութ էր աշխատացնում «պրոսպեկտի» վրա: Էն մութ ու ցուրտ տարիներին, որ ձեռքերիս փողը պրծել էր, մի հատ թանկանոց մատանի ունեի, որոշեցի դա վաճառել, որ ապրենք,- հիշում է Ռոզան,- ստիպված էի առաջարկել Քոչարովին, որովհետեւ ինքը միակն էր, որ առձեռն գումար էր տալիս: Ոսկերիչներն ասում էին՝ թող, երբ վաճառվի, փողդ կտանք, ես էլ վախենում էի, թե քարը կփոխեն: Ջրի գնով Քոչարովը առավ մատանին, ընդամենը 150 դոլար տվեց, էն դեպքում, որ սարքով ստուգեց, ասեց՝ շատ մաքուր ադամանդ է»:
Ռոզայի պատմելով՝ Աննան հրաժարվել է ամուսնուց ժառանգություն մնացած գեղանկարներն անձամբ վաճառել Քոչարովին՝ ասելով, թե ծեր, միայնակ կին է եւ չի ուզում, որ օտար մարդ մտնի իր տուն: «Ես համաձայնվեցի ինքս տանել նկարները, որովհետեւ վաճառքի դեպքում 10 տոկոսն էլ ինձ էր հասնում,- խոստովանում է Ռոզան,- ես Աննայի տված նկարները տարել եմ, Քոչարովը սարքով ստուգել է, որը հավանել է՝ փողը տվել, առել է»:
Աննա-Ռոզա-Քոչարով համագործակցությունը սկսվել է 2009թ.: Անցած երեք տարիների ընթացքում Քոչարովը 16 կտավ է գնել: Ռոզա Դանիելյանն ասում է, որ Քոչարովն ինքն է գնահատել գեղանկարները: Ո՛չ Աննան, ո՛չ Ռոզան երբեւէ որեւէ գին չեն սահմանել ու չեն առաջարկել: «Մեծ գումարներ չէր տալիս, բայց որ նկարը հավանում էր, գումարն անմիջապես տալիս էր, էդ էլ 100 կամ 300 դոլար էր, ոչ ավելի,-պնդում է տիկին Ռոզան,- վերջին անգամ 4 նկար եմ տարել: Ինքը ստուգեց, վերցրեց, բայց փողը չտվեց: Հետո մի որոշ ժամանակ անց հայտարարեց, թե կեղծ են, թե իբր ստորագրություն է կեղծած եւ այլն»:
Ռոզան առաջարկել է վերադարձնել կտավները, մանավանդ, որ Քոչարովը դրանց համար չէր վճարել, սակայն մերժում է ստացել: Քոչարովը հայտարարել է, որ կտավների պատճառով ինքը մեծ գումարներ է կորցրել եւ պահանջել, որ Դանիելյանները փոխհատուցեն իրեն պատճառած վնասը: Ռոզան փորձել է ճշտել, թե ինչ վնասի մասին է խոսքը, եթե այդ կտավները որեւէ մեկը արտերկրում չի գնել, Քոչարովն էլ իրեն որեւէ գումար տեղում չի վճարել:
«Ես հարցրեցի, թե երկու տարի է անցել, հիմա նոր իմացա՞ր, որ նկարները իսկական չեն, բա ինչու՞ էիք պահում ձեզ մոտ, ինքն էլ թե՝ վերցրել տարել եմ Մոսկվա, ծախսեր եմ արել, էնտեղ ստուգել են, ասել են, որ կեղծ են, ես տուժել եմ,- պատմում է Ռոզա Դանիելյանը,- ես այս ամբողջ ընթացքում 5000 դոլար եմ ընդամենը աշխատել, մեր մեքենան ծախեցինք, էդ փողը տարա տվեցի իրան իրա տան մեջ, ասի՝ դե նկարները հետ տուր: Չտվեց: Ինձնից 20 հազար դոլար էր ուզում, ասում էր՝ թե չէ քեզ ու ամուսնուդ փակել կտամ»:
Վլադիմիր Քոչարովը դիմում է ներկայացրել Երեւանի ոստիկանության Արաբկիրի բաժին, որտեղ 2012թ. հունիսին որոշում է կայացվել քրեական գործի հարուցումը մերժել: Ռոզա Դանիելյանը պատմեց, որ Քոչարովը սպառնացել է իրենց՝ ասելով, որ կհասնի իր ուզածին ամեն գնով: Սպառնալիքների մեջ Վլադիմիր Քոչարովը չի մոռացել մշտապես հիշեցնել Դանիելյաններին, որ ինքը լավ կապեր ունի «վերեւներում»: 2012թ. սեպտեմբերի 13-ին նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը վերացրել է քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումը, եւ հարուցվել է քրեական գործ:
Ռոզա եւ Յուսիֆ Դանիելյանները ներգրավվել են որպես մեղադրյալներ: Ռոզա Դանիելյանը ստորագրությամբ ազատ է արձակվել, իսկ Յուսիֆ Դանիելյանը կալանավորվել է վիճարկվող կտավները կեղծելու մեղադրանքով: «Ամուսինս գերեզմանաքարի վրա անուն է ծեծում, մեկ էլ դպրոցական տարիներին նկարչական դպրոց է ավարտել, երեւի դրանից ելնելով էլ քննիչը որոշել է, որ ինքն է նկարների վրա ստորագրություններ կեղծել,- ասում է Ռոզան,- բայց ամուսինս դրանք կյանքում տեսած չկա: Խեղճ մարդն օրերով էն քաղաքում, էս գյուղում գերեզմաններում աշխատել է, որ մեզ պահի: Ոստիկանությունում Քոչարովին քննիչը հարց տվեց, թե մենք արդյոք իմացե՞լ ենք՝ ինչ նկարներ ենք բերել վաճառելու, ինքը քմծիծաղ տվեց, թե իրանք ո՞վ են, որ դա իմանան, Հայաստանում ռուս նկարիչների միակ մասնագետը ես եմ: Բա հետո ո՞նց եղավ, որ հանկարծ քննիչը որոշեց, որ ամուսինս կարար դրանք կեղծեր, էդպես էլ չհասկացանք»:
Դանիելյանների փաստաբան Հունան Բաբայանին այս գործում մեկ այլ բան է ապշեցրել: Մեկ տարի չորս ամիս տեւած նախաքննության ընթացքում որեւէ տվյալ ձեռք չի բերվել, որ կարող էր հաստատել Ռոզա եւ Յուսիֆ Դանիելյանների մեղքը: Այս ընթացքում չի նշանակվել դատաձեռագրաբանական փորձաքննություն: «Անձը կալանավորված է քննիչի տված եզարակացության հիման վրա փաստորեն,- ասում է փաստաբան Հունան Բաբայանը,- ավագ քննիչ Վահրամ Հովհաննիսյանն առանց նկարները փորձաքննության ուղարկելու որոշել է, որ դրանք կեղծել է Յուսիֆ Դանիելյանը: Հետագայում նույն քննիչն ավելի կոպիտ սխալ է թույլ տվել: 2013թ. օգոստոսի 23-ին, երբ որոշման մեջ արդեն իսկ գրել է, թե այսինչ անձն է կեղծել կտավները, դրանից միայն 4 ամիս անց հանկարծ որոշել է նկարներն ուղարկել փորձաքննության, մի բան, որ պետք է արվեր ամենասկզբում»:
Ըստ փաստաբանի՝ քննիչը գործի քննության հենց սկզբում գերազանցել է իր լիազորությունները՝ կատարելով նաեւ փորձագետի պարտականություններ եւ իր իսկ եզրակացության հիման վրա Յուսիֆ Դանիելյանին կալանավորելու որոշում կայացրել: Կտավները փորձաքննության ուղարկելու որոշումը կայացվել է 2013թ. դեկտեմբերին: Փորձաքննության արդյունքներն առայժմ հայտնի չեն, իսկ 55-ամյա Յուսիֆ Դանիելյանը շարունակում է մնալ կալանքի տակ: Հունան Բաբայանի փոխանցմամբ՝ իր վստահորդի ինքնազգացողությունը վատացել է, եւ նա օրերս տեղափոխվել է քրեակատարողական հիմնարկի բուժական մաս:
Դանիելյանների գործի հետ առնչությամբ, նրա նկատմամբ ապօրինի քրեական հետապնդումը դադարեցնելու նպատակով փաստաբան Բաբայանը 2013թ. նոյեմբերի 13-ին եւ դեկտեմբերի 20-ին նամակով դիմել է ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայություն, սակայն մինչ օրս որեւէ պատասխան չի ստացել: Մեկ նամակ էլ այս տարվա հունվարի 20-ին ուղարկվել է ՀՀ նախագահի օգնական Կուտոյանին՝ կրկին պատասխանի ակնկալիքով:
Հունան Բաբայանը համարում է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ակնհայտ անգործություն է ցուցաբերում: «Դատախազությունը 6 ամիս է անգործություն է դրսեւորում եւ ոչ մի կերպ չի արձագանքում Դանիելյանին անհիմն մեղադրանք առաջադրելու եւ շարունակաբար կալանքի տակ պահելու վերաբերյալ իմ բազմաթիվ դիմումներին եւ միջնորդություններին: Դատախազության պասիվ վարքագիծը հանգեցրել է նրան, որ, իմ տեղեկությամբ, օրերս գործը քննող քննիչը պատրաստվում է միջնորդել իմ վստահորդի կալանքի ժամկետը երկարացնելու համար: Այն տպավորությունն է, որ Յուսիֆ Դանիելյանը մի սարսափելի հանցագործ է, ում պետք է անպայման պահել հսկողության տակ»,- հավելում է Հունան Բաբայանը:

Следователь дал санкцию на арест и лишь спустя четыре месяца потребовал проведения экспертизы
Уже шестой месяц Юсиф Даниелян находится под арестом. Против него выдвинуто обвиинение по ч.3 ст.178 УК РА (мошенничество в особо крупных размерах), которая предусматривает лишение свободы сроком от 4 до 8 лет.
Супруги Роза и Юсиф Даниеляны обвиняются в продаже Владимиру Кочарову не представляющих ценности картин с подделанными подписями известных русских художников. Роза Даниелян утверждает, что ее муж никогда не видел эти картины и не знаком с Владимиром Кочаровым. “Мой муж никакие подписи не подделывал”,- уверяет Роза Даниелян.
“Наша семья обосновалась в Ереване в 1988 году. Во время погромов в Баку мы убежали из Кировабада и приехали сюда. Тогда наши дети были еще маленькие. Я окончила медицинский, по специальности акушер, но никогда не работала. В Ереване работал в основном муж, он брал заказы на изготовление надгробий”,- рассказывает Роза.
С трудом спасшаяся от погромов в Азербайджане семья Даниелянов на родине не добилась больших успехов. По словам Розы, они уже 26 лет живут в Армении, но так и не смогли обеспечить для себя хорошую жизнь. Чтобы помогать мужу и вырастить троих сыновей, Роза стал продавать на Вернисаже вещи с вышивкой. “Я сама вышиваю и отношу на Вернисаж. Чтобы продать одну вещь, приходится 2-3 часа ходить по ярмарке. Обычно я бываю там по субботам и воскресеньям, потому что в эти дни приходит много туристов”,- отметила наша собеседница.
Однажды знакомая Розы по имени Анна предложила ей найти покупателя для картин, оставшихся ей в наследство от мужа. Роза вспомнила о занимавшемся продажей антиквариата Владимире Кочарове. В 1993 году Кочаров купил у Розы принадлежавшее ей довольно дорогое бриллиантовое кольцо, после чего дал ей визитку и сказал, что готов купить любую антикварную вещь.
“И Анна, и Кочаров были нашими земляками. Кочаров занимался антиквариатом еще с советских времен. Он долгие годы работал в магазине на проспекте, торговавшем антикварными вещами. В те темные и холодные годы, когда у нас не было денег, я решила продать свое дорогое кольцо,- вспоминает Роза. – Мне пришлось пойти к Кочарову, потому что он был единственный, кто платил наличными. За это кольцо он дал мне всего 150 долларов, тогда как бриллиант был очень чистый”.
По словам Розы, Анна отказалась продавать картины лично Кочарову, заявив, что она пожилая одинокая женщина и не хочет, чтобы к ней домой приходил посторонний человек. “Я согласилась отвезти картины, потому что в случае продажи мне полагалось 10 процентов,- рассказывает Роза. – Картины, которая передала мне Анна, я отнесла Кочарову. Он их проверил, отобрал понравившиеся ему полотна и заплатил за них”.
Сотрудничество между Анной, Розой и Кочаровым началось в 2009 году. За три года Кочаров купил 16 картин. При этом он сам их оценивал. Ни Анна, ни Роза никогда не называли цену. “Большие суммы не платил, но если картина ему нравилась, то деньги давал сразу – 100, 300 долларов, не больше,- говорит Роза. – В последний раз я принесла ему четыре картины. Он их проверил, взял, но не заплатил. А через некоторое время заявил, что это были подделки – якобы подписи были подделаны”.
Роза предложели вернуть картины, тем более, что Кочаров за них не заплатил, однако получила отказ. Кочаров заявил, что из-за этих картин он потерял большие суммы, и предложил Даниелянам возместить причиненный ему ущерб. Роза попыталась уточнить, о какой сумме идет речь. “Я ему сказала: прошло уже два года, и вы только сейчас узнали о том, что это были не подлинники? Почему тогда держали картины у себя? Он ответил, что повез их в Москву, потратил деньги, а там проверили и сказали, что это не подлинники, и поэтому он понес убытки,- рассказывает Роза Даниелян. - За все это время я заработала всего 5000 долларов. Мы продали машину, я отнесла ему деньги и сказала: возьмите и верните картины. Но он не вернул и потребовал заплатить ему 20 тысяч долларов, заявив, что в противном случае посадит меня и мужа”.
После этого Владимир Кочаров представил заявление в Арабкирское отделение полиции Еревана, где в июне 2012 г. ему отказали в возбуждении уголовного дела. По словам Розы Даниелян, Кочаров
угрожал им, говорил, что добьется своего любой ценой, и при этом постоянно твердил, что у него хорошие связи в “верхах”.
13 сентября 2012 г. бывший генпрокурор Агван Овсепян отменил решение об отказе в возбуждении уголовного дела. После этого дело против Даниелянов было возбуждено.
Роза и Юсиф Даниеляны были привлечены в качестве обвиняемых. Жена была отпущена под подписку о невыезде, а муж – арестован по обвинению в подделке спорных картин. “Мой муж высекает на надгробиях фамилии и имена и еще в детстве учился в художественной школе. Наверное, исходя из этого следователь решил, что он подделал на картинах фамилии художников,- говорит Роза. – Но мой муж никогда в жизни не видел эти картины. Он, бедный, днями напролет работает на кладбищах то в городе, то в селе, чтобы содержать семью. В полиции следователь спросил Кочарова, знали ли мы, какие картины принесли ему для продажи. Тот усмехнулся и сказал: “А кто они такие, чтобы знать. В Армении я – единственный специалист по русским художникам”. В таком случае почему следователь вдруг решил, что мой муж мог подделать подписи на картинах?”
В этом деле адвоката Даниелянов Унана Бабаяна поразило и другое обстоятельство. В ходе предварительного следствия, длившегося год и четыре месяца, никаких данных, которые подтвердили бы вину Розы и Юсифа Даниелянов, не было получено. Не была назначена и графологическая экспертиза. “Человека фактически арестовали на основе заключения следователя,- говорит адвокат. – Старший следователь Ваграм Ованнисян, не отправив картины на экспертизу, решил, что подписи подделал Юсиф Даниелян. В дальнейшем тот же следователь допустил еще более грубую ошибку. Решение отправить картины на экспертизу он принял лишь через четыре месяца после того, как 23 августа 2013 г. написал, что картины подделало такое-то лицо, хотя должен был сделать это сразу”.
По словам Унана Бабаяна, в ходе следствия Ованнисян превысил свои полномочия тем, что выполнил также обязанности эксперта и на основе своего же заключения принял решение об аресте Юсифа Даниеляна. Решение отправить полотна на экспертизу было принято в декабре 2013 г. Результаты экспертизы пока неизвестны. Между тем 55-летний Юсиф Даниелян продолжает оставаться под арестом. По словам адвоката, на днях самочувствие его подзащитного ухудшилось, и он был переведен в санчасть.
С целью прекращения незаконного уголовного преследования в отношении Юсифа Даниеляна 13 ноября и 20 декабря 2013 г. адвокат обратился с письмами в Контрольную службу президента, однако ответа до сих пор не получил. Еще одно письмо он направил 20 января с.г. помощнику президента РА Котояну.
Унан Бабаян считает, что Генпрокуратура уже шесть месяцев проявляет полное бездействие и не реагирует на его многочисленные заявления и ходатайства относительно выдвижения Даниеляну необоснованного обвинения и содержания его под арестом. “Пассивное поведение прокуратуры привело к тому, что на днях следователь, по моим сведениям, намерен представить ходатайство о продлении срока ареста моему подзащитному. Создается впечатление, что Юсиф Даниелян опасный преступник, которого нужно обязательно держать в тюрьме”,- отметил адвокат.