Կուտակայինի պատճառը. աշխատողները նվազում են, թոշակառուները՝ շատանում
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Գրիգորյանը Կապանի «Կայուն զարգացում» ՀԿ-ի նախագահ Արմեն Փարսադանյանի ու եւս 9 ՀԿ-ների նամակին ի պատասխան հայտնել է, որ պարտադիր կենսաթոշակային համակարգին անցնելիս կառավարությունը հաշվի է առել ժողովրդագրական հանգամանքը:
Ըստ այդմ՝ «սերունդների համերաշխության սկզբունքով գործող բաշխողական (պետական) կենսաթոշակային համակարգը (ինչպիսին գործում է ՀՀ-ում) խիստ զգայուն է ժողովրդագրական իրավիճակի զարգացման միտումների (ծնելիության նվազում, կյանքի միջին տեւողության աճ եւ այլն) նկատմամբ: Մասնավորապես, ձեւավորվում է մի իրավիճակ, երբ բնակչության ընդհանուր թվի մեջ կենսաթոշակ ստացողների տեսակարար կշիռն աճում է, իսկ աշխատանքային տարիքի անձանց կշիռը՝ նվազում, այլ կերպ ասած՝ արձանագրվում է «բնակչության ծերացում»»:
Գրիգորյանը նշել է, որ այս խնդիրն առկա է նաեւ այլ երկրներում, իսկ լուծման ճանապարհները տարբեր են՝ հարկային բեռի ավելացում, կենսաթոշակային տարիքի բարձրացում, կենսաթոշակային իրավունքների կրճատում, որոնք, ըստ պաշտոնյայի, պարամետրիկ բարեփոխումներ են ու չեն ապահովում խնդրի երկարաժամկետ, կայուն լուծում, եւ կա այլ տարբերակ՝ արմատական ճանապարհը, երբ ներդրվում է ինքնաֆինանսավորվող (կուտակային) բաղադրիչ:
Աշխատակազմի ղեկավարի հավաստմամբ՝ կուտակային համակարգի ներդրումը օբյեկտիվ անհրաժեշտություն է: Հատկանշական է, որ նա շեշտել է նաեւ, որ «բազմաթիվ մասնավոր ընկերություններ (օրինակ՝ առեւտրային բանկերը) նախատեսել են իրենց աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացում՝ մեղմելու համար կուտակային վճարների հետեւանքները տնօրինվող եկամտի վրա»:
Հիշեցնենք, որ կապանյան ՀԿ-ները, դիմելով վարչապետին ու ԱԺ նախագահին, հայտարարել էին, որ «բնակչության աղքատության աննախադեպ բարձր ցուցանիշների հանգամանքը, կառավարության առջեւ առաջնահերթ խնդիր պետք է դնի տնտեսության զարգացումը, ՀՀ քաղաքացու արժանապատիվ ապրելու պայմանների ստեղծումը: Կյանքի նվազագույն պայմանները չապահովող աշխատավարձ ստացող քաղաքացու համար անընդունելի է եկամուտների նվազեցումը՝ ապագայում համեմատաբար բարեկեցիկ կենսաթոշակ ստանալու մշուշոտ խոստումների փոխարեն: Մենք ականատեսն ենք բազմաթիվ աղաղակող անարդար երևույթների, եւ այս ամենի հետևանքը, քաղաքացու պաշտպանված չլինելու զգացողությունն է: Սոցիալապես բեւեռացված և բեւեռացվող հասարակության շրջանում տիրող հուսահատության եւ անվստահության մթնոլորտում, որտեղ գերակշռում է արտագաղթի տրամադրությունը, կենսաթոշակային պարտադիր կուտակային համակարգի կիրառումը չի կարող դրականորեն ընդունվել»:

Причины осуществления пенсионной реформы: число работающих сокращается, число пенсионеров – увеличивается
Руководитель аппарата Министерства труда и по социальным вопросам РА Артак Григорян в ответ на письмо председателя общественной организации “Стабильное развитие” Армена Парсаданяна и десяти других общественных организаций города Капана сообщил, что при переходе на обязательную накопительную пенсионную реформу правительство учитывало демографический фактор. Он состоит в том, что действующая по принципу солидарности поколений распределительная пенсионная система (каковая действует в РА) крайне чувствительна к демографическим изменениям. В частности, может сложиться ситуация, когда в общей численности населения удельный вес получающих пенсию граждан увеличится, а удельный весь лиц трудоспособного возраста – сократится. В этом случае говорят о “старении населения”.
По словам Григоряна, эта проблемы существует и в других странах, а пути ее решения различны: увеличение налогового бремени, повышение пенсионного возраста, сокращение пенсионных прав, которые, по словам чиновника, не обеспечивают долгосрочное и стабильное решение вопроса. Однако есть радикальное решение, предусматривающее внедрение самофинансирующегося (накопительного) компонента.
Внедрение накопительной системы – объективная необходимость, утверждает руководитель аппарата Министерства труда и по соцобеспечению. Примечательно, что он также почеркнул, что “многие частные компании (например, коммерческие банки) предусмотрели повышение заработной платы своих сотрудников с целью смягчения последствий накопительных платежей”.
Напомним, что в своем письме к премьер-министру и председателю Национального Собрания капанские ОО отметили: “Беспрецедентно высокие показатели бедности населения должны поставить перед правительством задачи по развитию экономики, созданию условий для достойной жизни граждан. Для граждан, чья зарплата не обеспечивает минимальные условия жизни, сокращение доходов взаимен на туманные обещания получать в будущем относительно высокую пенсию неприемлемо. Мы являемся свидетелями многих вопиющих несправедливостей, которые приводят к появлению у граждан чувства незащищенности. В атмосфере отчаяния и безнадежности, которая царит в социально поляризованном обществе, где превалирует настрой на эмиграцию, внедрение обязательной накопительной пенсионной системы не может быть воспринято положительно”.