Հայաստանում կգործի՞ Կրեմլի գրաքննությունը
Հայաստանը 7 մղոնանոց քայլերով գնում է դեպի Մաքսային միություն: Մենք դեռ շատ ենք քննարկելու այդ անդամակցության տնտեսական հետևանքները: Սակայն, եկեք փորձենք ուսումնասիրել այդ գործընթացի այլ բաղադրիչներ:
Ոստիկանության գործելաոճի փոփոխությանը մենք արդեն անդրադարձել էինք: Այժմ խոսենք Հայաստանում մամուլի ազատության մակարդակի վրա հնարավոր ազդեցությունների մասին:
Պուտինի վերադառնալուց հետո
Այսպիսով, 2012 թվականին Վլադիմիր Պուտինի՝ նախագահի պաշտոնին վերադառնալուց հետո այդ երկրի լրատվական դաշտում էական փոփոխություններ տեղի ունեցան:
Կրեմլի ձեռքը առաջինը հասավ Комерсантъ-ին: Փոխվեցին լրատվամիջոցի բոլոր ղեկավարները, փակվեց Комерсантъ-ТВ-ն, իսկ Комерсантъ-FM ռադիոկայանի գլխավոր խմբագիր դարձավ ՌԴ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի մերձավորներից մեկը: Ու եթե մինչ այդ Комерсантъ-ը ուներ ընդդիմադիր և անկախ լրատվամիջոցների խմբի համբավ, ապա փոփոխություններից հետո սկսեց նմանվել Կրեմլի մամլո ծառայությանը… Այն անգամ հրաժարվեց «Նորություններ առանց ցենզուրայի» կարգախոսից:
Комерсантъ-ին հետևեցին նաև Gazeta.ru-ն և OpenSpace.ru-ն, ինչը կրկին զուգորդվեց այդ լրատվամիջոցների կուրսի փոփոխությամբ:
Ապա գործը հասավ առավել խոշորներին: ИТАР-ТАСС-ը պետությունից ստացավ տասնյակ միլիոնավոր դոլարների ներդրում և նոր տնօրեն: Իսկ ահա СТС-медиа-ի նոր տնօրեն դարձավ ИТАР-ТАСС-ի տնօրենի կինը:
Վերակազմակերպվեց անգամ ուղղափառ եկեղեցու «СПАС TV» հեռուստաալիքը` դառնալով «ռազմահայրենասիրական»: Փոփոխությունները հասան անգամ պրոկրեմլյան «Газпром-медиа»-ին, որը «կլանեց» բազմաթիվ հեռուստաալիքների սեփականատեր (նախկինում՝ անկախ) «ПрофМедиа» խմբին:
Անցյալ տարվա դեկտեմբերին գործը հասավ Ռուսաստանի ամենամեծ մեդիագիգանտին` «РИА Новости»-ին: Նախագահի որոշմամբ այն ձուլվեց «Ռուսաստանի ձայնը» ռադիոկայանի հետ և անվանվեց «Россия сегодня»: Վերջինիս տնօրեն նշանակվեց «Россия» ալիքով Պուտինին ամեն կիրակի գովերգող Դմիտրի Կիսելյովը, իսկ գլխավոր խմբագիր` պրոկրեմլյան Russia Today հեռուստաալիքի ղեկավար, հայազգի Մարգարիտա Սիմոնյանը:
Այսինքն՝ Վլադիմիր Պուտինը տոտալ տեղեկատվական բլոկադայի է ենթարկում Ռուսաստանը:
Дождь-ի վերջին օրերը
Այս ամենով հանդերձ, Ռուսաստանը մեծ երկիր էր, և դեռևս կային համեմատաբար անկախ հեռուստաալիքներ: Սակայն, այդպիսի ալիքների մեծ մասը ռեգիոնալ էին, բացառությամբ մեկի` կաբելային «Дождь ТВ» լրատվական հեռուստաալիքի:
10 միլիոնանոց լսարան ունեցող Дождь-ում էին աշխատում հանրահայտ Քսենիա Սոբչակը և Լեոնիդ Պարֆյոնովը: Վերջիններս անգամ Վասյա Օբլոմովի հետ մի քանի երգ գրեցին, որով ծաղրում էին իշխանություններին: Դրանցից ամենահայտնին «Рэп-молебен»-ն էր:
Բնականաբար, իշխանությունները չէին կարող «անտարբեր» մնալ այս անկախ լրատվական հեռուստաընկերության նկատմամբ: Եվ այսպես, մոտ մի շաբաթ առաջ, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ կարմիր բանակի գործողությունների նպատակահարմարությունը կասկածի տակ դնելու պատրվակով անխտիր բոլոր կաբելային հեռարձակողները հրաժարվեցին Дождь-ի հետ իրենց պայմանագրերից:
Լսարանի ավելի քան 80 տոկոսին մի քանի օրում զրկեցին Дождь դիտելու հնարավորությունից: Ռուսական վերջին անկախ լրատվական հեռուստաալիքը փետրվարի 10-ից, ըստ էության, գոյություն չի ունենա:
Հայկական մամուլի դեմ արդեն «օդ են կրակում»
Ու թեև մենք սրտացավ էինք Ռուսաստանում մամուլի ազատության խնդիրների նկատմամբ, այնուամենայնիվ, միշտ կողքից էինք նայում դրանց…
Բոլորիս համար ակնհայտ է, որ Մաքսային միությունը ոչ միայն տնտեսական, այլև քաղաքական միություն է: Եվ ոչ միայն տնտեսական մոդելն է կրկնօրինակվելու, այլև քաղաքականը:
Իհարկե, հույս կար, որ Կրեմլը չի գործի Հայաստանում հարաբերական ժողովրդավարության և մամուլի ազատության դեմ… Սակայն, արդեն հնչում են «նախազգուշական կրակոցներ»:
Երբեք Կրեմլի կուրսին դեմ չգնացող Regnum գործակալությունը օրերս տարածեց հայտարարություն, որով պիտակավորում էր Մաքսային միությանը քննադատող հայկական ԶԼՄ-ներին՝ վերջիններիս անվանելով «ԱՄՆ ֆինանսավորմամբ աշխատող ինֆորմացիոն մանիպուլյատորներ»:
Ավելին, Regnum-ը կոչ է անում հայ իրավապահներին «օպերատիվ արձագանքել անբարեխիղճ լրագրողների հրապարակումներին», այլ բառերով ասած` իրականացնել գրաքննություն:
Կհասնե՞ն Կրեմլի ձեռքերը հայկական մամուլին… Ցույց կտա ժամանակը, բայց փաստ է, որ ոչինչ դեռ անդառնալի կորած չէ, ամեն ինչ մեր ձեռքերում է:

Будет ли в Армении действовать цензура Кремля?
Армения семимильными шагами идет в Таможенный соз. Мы еще долго будем обсуждать экономические последствия членства в ТС. Но давайте попробуем изучить и другие компоненты этого процесса.
Об изменении методов действий полиции мы уже писали. Теперь поговорим о воздействии на уровень свободы прессы в Армении.
После возвращения Путина
Итак, после возвращения в 2012 году на пост президента РФ Владимира Путина в информационном поле этой страны произошли существенные именения. Руки Кремля дошли до газеты “Коммерсантъ”. Сменились все руководители этого СМИ, закрылся телеканал “Коммерсантъ-ТВ”, а главным редактором радиостанции “Коммерсантъ-FM” стал один из близких людей главы администрации президента РФ. И если до этого “Коммерсантъ” пользовался славой холдинга оппозиционных и независимых СМИ, то после изменений он стал напоминать пресс-службу Кремля и даже отказался от лозунга “Новости без цензуры”.
За ”Коммерсантом” последовали Gazeta.ru и OpenSpace.ru, что опять-таки сопровождалось сменой курса этих СМИ. Затем очередь дошла до крупных информагентств. ИТАР-ТАСС получил от государства инвестиции на десятки миллионов долларов и нового директора.  А вот новым директором СТС-медиа стала супруга директора ИТАР-ТАСС.
Реорганизации подвергся даже телеканал провославной церкви “СПАС TV”, ставший “военно-патриотическим” телеканалом.
Изменения затронули и прокремлевский “Газпром-медиахолдинг”, который “поглотил” собственника многочисленных  телеканалов (в прошлом независимых) – группу “ ПрофМедиа” .
В декабре прошлого года наступил черед самого крупного в России медиагиганта – “РИА Новости”. Решением президента это агентство слилось с радиостанцией “Голос России”, получив название “Россия сегодня”. Директором нового информагентства стал восхваляющий каждое воскресенье Путина на канале “Россия” Дмитрий Киселев, а главным редактром – руководитель прокремлевского телеканала “Russia Today”, армянка по национальности Маргарита Симонян.
Таким образом, Владимир Путин подвергает Россию тотальной информационной блокаде.
Последние дни “Дождя”
Несмотря на это, в огромной России еще имелись относительно независимые телеканалы, Однако большинство из них действовало  в регионах, за исключением кабельного информационного телеканала “Дождь ТВ”.
На этом телеканале, имевшем 10-миллионную аудиторую, работали известные  ведущие Ксения Собчак и Леонид Парфенов. Последние даже записали несколько песен с Васей Обломовым, в которых высмеивали власти. Самая иззвестная – “Рэп-молебен”.
Власти, разумеется, не могли остаться “безразличными” к этим независимым информационным телекомпаниям. Итак, примерно неделю назад все без исключения кабельные вещатели отказались от своих договоров с “Дождем” за то, что этот телеканал поставил под сомнение целесообразность действий советской армии во время Второй мировой войны.
В течение нескольких дней более 80 процентов аудитории лишились возможности смотреть “Дождь”. С 10 февраля последний российский независимый информационный телеканал фактически прекратит свое существование.
Против армянской прессы уже “стреляют в воздух”
Несмотря на то, что мы с сочувствием относились к проблемам свободы прессы в России, на происходящее там все же смотрели всегда со стороны…
Для всех нас очевидно, что Таможенный союз является не только экономическим, но и политическим союзом, поэтому будет скопирована не только экономическая, но и политическая модель.
Конечно, была надежда, что Кремль не станет действовать против имеющейся в Армении неполной демократии и относительно свободной прессы… Но уже звучат “предупредительные выстрелы”.
Никогда не идущее против курса Кремля агентство Regnum на днях распространило заявление, в котором навешивались ярлыки на критикующие Таможенный союз армянские СМИ, названные “работающими за счет финансирования США информационными манипуляторами”.
Мало того, Regnum призвал армянских правоохранителей “оперативно реагировать на публикации недобросовестных журналистов”, иными словами, осуществлять цензуру.
Дойдут ли руки Кремля до армянской прессы, покажет время. Однако факт, что еще ничего безвозвратно не потеряно. Все в наших руках.