227.000 դրամ միջին աշխատավարձ՝ գազային համակարգում
«Այսօրվա սակագնի պայմաններում ձեզ հայտնի՞ է, Հայաստանի կառավարությունը շարունակու՞մ է «Գազպրոմի» հանդեպ պարտքեր կուտակել»,- հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանին հարցրեց ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը:
Հանձնաժողովի նախագահը պատասխանեց, որ այդ հարցն իր իրավասությունից դուրս է, սակայն վստահեցրեց, որ իր ունեցած տեղեկություններով, լրացուցիչ պարտքեր կուտակելու երեւույթ նկատելի չէ, բացի այն, ինչ արդեն հրապարակվել է:
Պատգամավորի հաջորդ հարցը վերաբերում էր վերջին 3 տարիների ընթացքում «Հայռուսգազարդում», էլեկտրացանցերում եւ ջրի ոլորտում աշխատավարձերի աճին՝ ըստ պաշտոնի հիերարխիայի:
«Կան նորմատիվներ, որոշում ենք աշխատողների թվաքանակը, եւ կա միջին աշխատավարձի հասկացողություն, փորձում ենք մոտենալ մեր երկրում տեղի ունեցող զարգացումներին ոչ պետական սեկտորում, թե ինչպիսին է միջին աշխատավարձը տվյալ պահին, եւ մեկ տարվա կանխատեսում ենք անում: Ղեկավարվելով այդ երկու սկզբունքներով՝ սակագների սահմանման ժամանակ աշխատավարձի ֆոնդը ստացել ենք իմ ասած երկու մոտեցումների մեծությունից ելնելով: Գազի համակարգում միջին աշխատավարձը կազմում է 227 հազար դրամ, իսկ թե ինչ մեծության աշխատավարձ են ստանում տնօրենները եւ տնօրենների խորհրդի տնօրենը, դա մենեջմենթ է եւ դրա մեջ չենք մտնում»,- ասաց Ռ. Նազարյանը՝ հավելելով, որ նրանք պարտավոր են ընդհանուր աշխատավարձի ֆոնդի սահմաններում տեղավորվել, հակառակ դեպքում պետք է ծախսեն իրենց եկամուտի գումարները:
Հրանտ Բագրատյանը հետաքրքրվեց նաեւ ներկայացուցչական ծախսերի մասին, ինչին ի պատասխան Ռ. Նազարյանը նշեց, թե սակագների հաշվարկում ընդամենը 18 մլն դրամ են կազմում ներկայացուցչական ծախսերը, մինչդեռ հայտի մեջ 120 մլն դրամ էին նշել, որից հանձնաժողովը ընդունելի է համարել միայն 18 մլն դրամը:

Средняя зарплата в газовой системе составляет 227.000 драмов
“Известно ли вам, что при нынешних тарифах правительство Армении продолжает накапливать долги перед “Газпромом”?” – поинтересовался у председателя Комиссии по регулированию общественных услуг Роберта Назаряна депутат Национального Собрания, бывший премьер-министр РА Грант Багратян.
Председатель КРОУ отметил, что этот вопрос не входит в его компетенцию, но заверил, что, по имеющимся у него данным, накапливание дополнительных долгов, помимо того, что уже обнародовано, не наблюдается.
Следующий вопрос депутата касался роста заработной платы в соответствии с должностной иерархией, который происходил последние три года в компании “АрмРосгазпром”, электросетях и системе водоснабжения. “Средняя зарплата в газовой системе составляет 227 тысяч драмов. Что касается размера заработной платы директоров и руководителя совета директоров, то это менеджмент, мы это не рассматриваем”,- сказал Р.Назарян, добавив, что они обязаны укладываться в рамки фонда общей зарплаты, в противном случае вынуждены будут тратить свои доходы.
Грант Багратян поинтересовался также представительскими расходами. Председатель КРОУ отметил, что эти расходы составляют всего 18 млн драмов. И хотя в заявке было указано 120 млн, комиссия посчитала приемлемой сумму в 18 млн драмов.