Պատգամավորների աշխատավարձից կուտակային ֆոնդերին գումար չի փոխանցվել
Ազգային ժողովի թվով 27 պատգամավորներ եւս պարտադիր կուտակային բաղադրիչի մասնակից են: Նրանք ամեն ամիս իրենց եկամուտի 5%-ը պետք է կուտակեն ֆոնդերում, որպեսզի կենսաթոշակային տարիքում ունենան «ապահով ծերություն»:
Ազգային ժողովի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից «Հետքին» տեղեկացրին, որ պատգամավորները հունվար ամսվա աշխատավարձը ստացել են փետրվարի 3-ին եւ 27 պատգամավորներից որեւէ մեկի աշխատավարձից կուտակային ֆոնդերին գումար չի փոխանցվել, սակայն 5%-ները պահվել են:
Նշենք, որ պարտադիր կուտակային բաղադրիչին կամավոր կարգով կարող են մասնակցել նաեւ մինչեւ 1974թ. ծնված քաղաքացիները, սակայն այս պահի դրությամբ որեւէ պատգամավոր կամավոր մասնակցելու ցանկություն չի հայտնել:
Փաստորեն, «կուտակայինին» միանալու ցանկություն չունեն նույնիսկ այն պատգամավորները, ովքեր կուրծք են ծեծում պարտադիր կուտակային համակարգին անցում կատարելու համար: Ինչ է, այդ պատգամավորները չե՞ն մտածում իրենց բարեկեցիկ ծերության համար, թե՞ չեն հավատում այդ բարեկեցության մասին կառավարության խոստումներին:
Արդեն տեղեկացրել ենք, որ ԱԺ 50 աշխատակից, որոնց աշխատավարձերը վճարվել են 5% պահած, գրավոր դիմել են ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարին, որպեսզի իրենց աշխատավարձից կուտակային վճարումներ չկատարվեն:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար, պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հովհաննես Սահակյանը, ով պարտադիր բաղադրիչի մասնակից է, «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ ինքը կենսաթոշակային ֆոնդ եւ ֆոնդի կառավարիչ չի ընտրել: Պատգամավորի խոսքով՝ ինքը ընտրություն չի կատարել, որպեսզի իր փոխարեն կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրությունն ավտոմատ կարգով կատարի մասնակիցների ռեեստրը վարողը:
Երբ նշեցինք, որ Սահմանադրական դատարանը հունվարի 24-ին կասեցրել է օրենքի այդ մասի («Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենք, հոդված 86, 3-րդ մաս,-հեղ. ) գործողությունը, Հովհաննես Սահակյանը արձագանքեց. «Հա՞, այ դա չգիտեի»:
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ ինքը նույնպես դեռ ֆոնդ ու կառավարիչ չի ընտրել:

С заработной платы депутатов не были произведены отчисления в накопительные фонды
Обязательный компонент накопительной пенсионной системы распространяется также на 27 депутатов Национального Собрания. Каждый месяц они должны перечислять в накопительные фонды 5% от своих доходов, чтобы на старости обеспечить для себя достойную пенсию.
В управлении информации и по связям с общественностью НС “Hetq” сообщили, что январскую зарплату сотрудники получили 3 февраля, и хотя отчисления в накопительные фонды с заработной платы 27 депутатов не были произведены, 5 процентов были удержаны.
Отметим, что на добровольной основе к обязательной накопительной составляющей могут присоединиться также граждане, родившиеся до 1974 года, однако на данный момент никто из законодателей не выразил желания перечислять суммы в накопительные фонды.
Фактически такого желания не имеют даже те депутаты, которые с пеной у рта защищали пенсионную реформу. Неужели они не думают о своей обеспеченной старости или не верят обещаниям правительства?
Мы уже сообщили о том, что 50 сотрудников НС, которым зарплату выдали с удержанием 5 процентов, обратились к руководителю аппарата НС с письменным заявлением о том, чтобы с их заработной платы не производились накопительные отчисления.
Секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении, член постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян, который является участником обязательного компонента, в беседе с “Hetq” сказал, что не будет выбирать пенсионный фонд и управляющего фодом, а оставит этот выбор на усмотрение реестра участников, то есть выбор за него будет осуществлен автоматически.
Когда мы напомнили о том, что 24 января Конституционный суд приостановил действие этой части закона (ч.2 ст.86 закона РА “О накопительной пенсии” – авт.), Ованнес Саакян заявил: “Да? Я этого не знал”.