Պատգամավորների աշխատավարձից կուտակային ֆոնդերին գումար չի փոխանցվել
Ազգային ժողովի թվով 27 պատգամավորներ եւս պարտադիր կուտակային բաղադրիչի մասնակից են: Նրանք ամեն ամիս իրենց եկամուտի 5%-ը պետք է կուտակեն ֆոնդերում, որպեսզի կենսաթոշակային տարիքում ունենան «ապահով ծերություն»:
Ազգային ժողովի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից «Հետքին» տեղեկացրին, որ պատգամավորները հունվար ամսվա աշխատավարձը ստացել են փետրվարի 3-ին եւ 27 պատգամավորներից որեւէ մեկի աշխատավարձից կուտակային ֆոնդերին գումար չի փոխանցվել, սակայն 5%-ները պահվել են:
Նշենք, որ պարտադիր կուտակային բաղադրիչին կամավոր կարգով կարող են մասնակցել նաեւ մինչեւ 1974թ. ծնված քաղաքացիները, սակայն այս պահի դրությամբ որեւէ պատգամավոր կամավոր մասնակցելու ցանկություն չի հայտնել:
Փաստորեն, «կուտակայինին» միանալու ցանկություն չունեն նույնիսկ այն պատգամավորները, ովքեր կուրծք են ծեծում պարտադիր կուտակային համակարգին անցում կատարելու համար: Ինչ է, այդ պատգամավորները չե՞ն մտածում իրենց բարեկեցիկ ծերության համար, թե՞ չեն հավատում այդ բարեկեցության մասին կառավարության խոստումներին:
Արդեն տեղեկացրել ենք, որ ԱԺ 50 աշխատակից, որոնց աշխատավարձերը վճարվել են 5% պահած, գրավոր դիմել են ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարին, որպեսզի իրենց աշխատավարձից կուտակային վճարումներ չկատարվեն:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար, պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Հովհաննես Սահակյանը, ով պարտադիր բաղադրիչի մասնակից է, «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ ինքը կենսաթոշակային ֆոնդ եւ ֆոնդի կառավարիչ չի ընտրել: Պատգամավորի խոսքով՝ ինքը ընտրություն չի կատարել, որպեսզի իր փոխարեն կենսաթոշակային ֆոնդի ընտրությունն ավտոմատ կարգով կատարի մասնակիցների ռեեստրը վարողը:
Երբ նշեցինք, որ Սահմանադրական դատարանը հունվարի 24-ին կասեցրել է օրենքի այդ մասի («Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենք, հոդված 86, 3-րդ մաս,-հեղ. ) գործողությունը, Հովհաննես Սահակյանը արձագանքեց. «Հա՞, այ դա չգիտեի»:
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ ինքը նույնպես դեռ ֆոնդ ու կառավարիչ չի ընտրել:

Hypocrisy? Not One Armenian MP Has Chosen to Voluntarily Pay Into Pension Fund
While 27 MPs must pay into Armenia's new mandatory pension fund, the 104 others can do so on a voluntary basis. But so far, none have chosen this route.
In other words, even those MPs rabidly supporting the pension reforms have no desire to pay into the fund. Aren’t these deputies concerned about their prosperous old age, or is it that they don't believe the government's promises of prosperity?
As the law dictates, the 27 must pay into the system because they were born after 1974.
Every month, 5% of their salary must go to one of the pension funds, so that during retirement they have "security in their old age". The National Assembly's public and media relations department informed Hetq that the MPs received their January salary on February 3 and none of the required portion of their salaries was transferred into the pension fund, though the 5% deduction was made. (Armenia’s Constitutional Court has temporarily postponed the transfers until it review several points of the new pension law.)
As Hetq previously reported, 50 National Assembly employees, whose salaries were paid less the 5%, appealed in writing to the Chief of Staff, asking that portion of their salaries not be transferred to the pension fund.
Secretary of the Republican Party of Armenia (HHK) faction and member of the parliamentary Standing Committee on State and Legal Affairs Hovannes Sahakyan, who is one of those to whom the new law applies, informed Hetq that he has yet to choose a pension fund and the fund manager. According to the parliamentary deputy, he didn't make a choice so that the choice would be made for him automatically.
When Hetq reminded him that the Constitutional Court on January 24 suspended the application of that part of the law (Article 86 Section 3 of the RA Law on Funded Pensions), Sahakyan said: "Yeah? I didn't know that."
HHK MP Naira Karapetyan, in conversation with Hetq, said she also has not yet chosen her pension fund or manager.