Խոշոր հարկատուների ստվերը
Կառավարությունն ամեն տարի հարկային վարչարարության ուժեղացման ծրագրեր է մշակում, ամեն տարի տնտեսությունից լրացուցիչ 15-17 մլրդ դրամ (մոտ 40 մլն դոլար) հարկ է հավաքագրվում միայն վարչարարության ուժեղացման միջոցով:
Այսինքն՝ եթե մի տարում վարչարարության շնորհիվ հավաքագրվում է n գումար, ապա հաջորդ տարում արդեն ավելի խիստ վարչարարությամբ՝ n+15 մլրդ դրամ, հաջորդ տարի՝ n+15+15 մլրդ դրամ ու այդպես շարունակ: Եթե այս վարչարարության արդյունքները ի մի բերենք` ըստ տարիների, ապա վստահորեն կարելի է ասել, որ վարչարարությանը բաժին է ընկնում բյուջե հավաքագրվող եկամուտների կեսից ավելին, մյուս կեսը հարկատուների կամավոր մուծումներն են:
Սակայն վարչարարության կիրառման ռեսուրսները դեռ սպառված չեն: Հարկային ստվեր կարելի է գտնել ՊԵԿ-ի կողմից հրապարակվող խոշոր հարկատուների ցանկերում: Մասնավորապես՝ այսօր ՊԵԿ-ը հրապարակել է 2013 թ. արդյունքներով 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը:
Այդ ցանկում երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցնում է «Հայռուսգազարդ» ընկերությունը՝ 36 մլրդ դրամ վճարած հարկերով: Այդ գումարից միայն 3,5 մլրդ դրամն է ուղղակի հարկ (շահութահարկ կամ եկամտահարկ): «Հայռուսգազարդի» տարեկան շրջանառությունը մոտ 2 տրլն դրամ է (մոտ 5 մլրդ դոլար): Պայմանականորեն համարենք, որ ընկերությունն աշխատում է 10% շահութաբերությամբ, հետևաբար՝ շահույթը կկազմի մոտ 200 մլրդ դրամ: Այսինքն՝ ընկերությունը շահութահարկ է վճարում այդ գումարի միայն 1.75%-ի չափով: Մի՞թե սա ստվերի առկայություն չէ:
Շաքարավազի, հացահատիկի, ալյուրի, ձեթի շուկաներում գերիշխող դիրք գրավող, «Երևան Սիթի» ցանցի հիմնադիր և Սամվել Ալեքսանյանի հետ փոխկապակցված «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունը վճարել է 18,7 մլրդ դրամ հարկ ու չորրորդ խոշոր հարկատուն է: Այդ 18,7 մլրդ դրամից միայն 1,6 մլրդ դրամն է ուղղակի հարկ: Ընկերության տարեկան շրջանառությունը մոտ 1 տրլն դրամ է, հետևաբար՝ շահութահարկը կրկին շահույթների 1,5%-ի շրջանում է:
Վառելիքի շուկայի առաջատար «Ֆլեշ» ընկերությունը խոշոր հարկատուների ցանկում զբաղեցնում է 6-րդ հորիզոնականը՝ 11.4 մլրդ դրամ հարկերի ծավալով, որից միայն 890 մլն դրամն է ուղղակի հարկ: Մոտ 600 մլրդ դրամ շրջանառություն ունեցող ընկերությունը շահութահարկ է վճարում իր շահույթների 1%-ի չափով: Վառելիքի շուկայի մյուս առաջատար «Սի Փի Էս օյլ քորփորեյշնի» մոտ այդ ցուցանիշը նույնիսկ 0.5% էլ չի կազմում:
Այս ցանկը կարելի է երկար շարունակել, ու մենք դեռ առիթ կունենանք անդրադառնալ չափից ավելի փոքր շահութահարկ վճարող ընկերություններին: Համոզված ենք՝ այդ անհամամասնություններին ծանոթ են նաև ՊԵԿ-ում:

Loopholes Galore: Some of Armenia's Largest Taxpayers are Paying Miniscule Tax Rates
By tightening the procedures and turning the bureaucratic screws, the government is extracting an additional 15 to 17 billion AMD ($40 million U.S.) per year in taxes. So in essence, the government is collecting $40 million more in taxes than the year before.
But the government hasn’t exhausted all the administrative levers at its disposal to increase tax revenues. One just has to look at the list published today by the State Revenue Committee of the 1,000 largest taxpayers for the 4th quarter of 2013 to get an idea of the scope of tax evasion in Armenia.
In second place on the list is HayRusGazArd with its 36 billio AMD in paid taxes. Only 3.5 billion is actual tax (profit or income tax). The gross annual revenues of the company are around 2 trillion AMD ($5 billion U.S.) Let’s assume that the company operates on a 10% profit margin. Thus, profits amount to 200 billion AMD. In other words, it turns out that the company is paying a tax rate of 1.75%.
Talk about tax evasion...
The Aleks Grig company, associated with Samvel Aleksanyan, who enjoys a dominant position in the sugar, cereals, vegetable oil and flour market, and who owns the Yerevan City chain of supermarkets, paid 18.7 billion AMD in taxes, coming in a fourth place on the list. Only 1.6 billion is actual tax. Company yearly turnover amounts to 1 trillion AMD. Thus, here too, the profit tax rate being paid is a measly 1.5%.
The Flash Company, a leader in the gasoline sector in Armenia, comes in 6th place on the list with 11.4 billion AMD in taxes paid; of which 890 million is actual tax. With yearly revenues of 600 billion AMD, the company is only paying 1% on its profits. The other gasoline leader, CPS Oil, is only paying .5% on its profits.