Խոշոր հարկատուների ստվերը
Կառավարությունն ամեն տարի հարկային վարչարարության ուժեղացման ծրագրեր է մշակում, ամեն տարի տնտեսությունից լրացուցիչ 15-17 մլրդ դրամ (մոտ 40 մլն դոլար) հարկ է հավաքագրվում միայն վարչարարության ուժեղացման միջոցով:
Այսինքն՝ եթե մի տարում վարչարարության շնորհիվ հավաքագրվում է n գումար, ապա հաջորդ տարում արդեն ավելի խիստ վարչարարությամբ՝ n+15 մլրդ դրամ, հաջորդ տարի՝ n+15+15 մլրդ դրամ ու այդպես շարունակ: Եթե այս վարչարարության արդյունքները ի մի բերենք` ըստ տարիների, ապա վստահորեն կարելի է ասել, որ վարչարարությանը բաժին է ընկնում բյուջե հավաքագրվող եկամուտների կեսից ավելին, մյուս կեսը հարկատուների կամավոր մուծումներն են:
Սակայն վարչարարության կիրառման ռեսուրսները դեռ սպառված չեն: Հարկային ստվեր կարելի է գտնել ՊԵԿ-ի կողմից հրապարակվող խոշոր հարկատուների ցանկերում: Մասնավորապես՝ այսօր ՊԵԿ-ը հրապարակել է 2013 թ. արդյունքներով 1000 խոշոր հարկատուների ցանկը:
Այդ ցանկում երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցնում է «Հայռուսգազարդ» ընկերությունը՝ 36 մլրդ դրամ վճարած հարկերով: Այդ գումարից միայն 3,5 մլրդ դրամն է ուղղակի հարկ (շահութահարկ կամ եկամտահարկ): «Հայռուսգազարդի» տարեկան շրջանառությունը մոտ 2 տրլն դրամ է (մոտ 5 մլրդ դոլար): Պայմանականորեն համարենք, որ ընկերությունն աշխատում է 10% շահութաբերությամբ, հետևաբար՝ շահույթը կկազմի մոտ 200 մլրդ դրամ: Այսինքն՝ ընկերությունը շահութահարկ է վճարում այդ գումարի միայն 1.75%-ի չափով: Մի՞թե սա ստվերի առկայություն չէ:
Շաքարավազի, հացահատիկի, ալյուրի, ձեթի շուկաներում գերիշխող դիրք գրավող, «Երևան Սիթի» ցանցի հիմնադիր և Սամվել Ալեքսանյանի հետ փոխկապակցված «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունը վճարել է 18,7 մլրդ դրամ հարկ ու չորրորդ խոշոր հարկատուն է: Այդ 18,7 մլրդ դրամից միայն 1,6 մլրդ դրամն է ուղղակի հարկ: Ընկերության տարեկան շրջանառությունը մոտ 1 տրլն դրամ է, հետևաբար՝ շահութահարկը կրկին շահույթների 1,5%-ի շրջանում է:
Վառելիքի շուկայի առաջատար «Ֆլեշ» ընկերությունը խոշոր հարկատուների ցանկում զբաղեցնում է 6-րդ հորիզոնականը՝ 11.4 մլրդ դրամ հարկերի ծավալով, որից միայն 890 մլն դրամն է ուղղակի հարկ: Մոտ 600 մլրդ դրամ շրջանառություն ունեցող ընկերությունը շահութահարկ է վճարում իր շահույթների 1%-ի չափով: Վառելիքի շուկայի մյուս առաջատար «Սի Փի Էս օյլ քորփորեյշնի» մոտ այդ ցուցանիշը նույնիսկ 0.5% էլ չի կազմում:
Այս ցանկը կարելի է երկար շարունակել, ու մենք դեռ առիթ կունենանք անդրադառնալ չափից ավելի փոքր շահութահարկ վճարող ընկերություններին: Համոզված ենք՝ այդ անհամամասնություններին ծանոթ են նաև ՊԵԿ-ում:

"Тень" крупных налогоплательщиков
Каждый год правительство составляет программы усиления налогового администрирования . Каждый год путем одного только усиления администрирования в сфере экономики собирается дополнительно 15-17 млрд драмов (около 40 млн долларов) налогов. То есть если благодаря администрированию собирается в год энная сумма, то в следующем году посредством более жесткого администрирования – n+15 млрд драмов, в следующем году – n+15+15 млрд драмов. И так без конца. Если подвести итоги такого администрирования по годам, то можно с уверенностью сказать, что на долю администрирования приходится больше половины поступающих в бюджет налогов. Другая половина – это добровольные перечисления налогоплательщиков.
Однако ресурсы примненения администрирования пока не исчерпаны. Налоговую тень можно найти в публикуемых Комитетом госдоходов списках крупных налогоплательщиков. В частности, сегодня КГД опубликовал список 1000 крупных налогоплательщиков по результатам 2013 г.
Вторую горизонталь в этом списке занимает компания “АрмРосгазпром” с 36-ю млн драмов уплаченных налогов. Из этой суммы лишь 3,5 млрд драмов являются прямым налогом (налогом на прибыль и подоходным налогом). Ежегодный оборот “АрмРосгазпрома” составляет около 2 трлн драмов (около 5 млрд долларов). Будем условно считать, что компания работает с 10-процентной прибылью, следовательно налог на прибыль составит около 200 млрд драмов. То есть компания уплачивает налог на прибыль лишь в размере 1,75% от этой суммы. Разве это не свидетельствует о "тени"?
Занимающая монопольные позиции на рынках сахарного песка, зерна, муки, растительного масла, учредитель сети супермаркетов “Ереван Сити” и взаимосвязанная с Самвелом Алексаняном компания “Алекс Григ” уплатила налоги на сумму 18,7 мрд драмов и является четвертым крупным налогоплательщиком. Прямые налоги составляют лишь 1,6 млрд драмов от указанной выше суммы. Ежегодный оборот компании составляет около 1 трлн драмов, следовательно налог на прибыль опять-таки должен быть в пределах 1,5%.
Шестую горизонталь в списке крупных налогоплательщиков с объемом налогов в 11,4 млрд драмов занимает лидирующая на рынке топлива компания “Флеш”. Из уплаченных ею налогов лишь 890 млн драмов составляют прямые налоги. Компания, оборот которой равен около 600 млрд драмов, платит налог на прибыль в размере 1% от своей прибыли. Показатель другого лидера на рынке топлива – “Си Пи Эс ойл корпорейшн” – не приближается даже к 0,5%.
Список можно продолжать еще долго, и у нас еще будет повод коснуться компаний, выплачивающих чересчур скромный налог на прибыль. Уверены, что об этой диспропорции знают также в КГД.