«Եթե ՍԴ-ն վերջնականապես չկասեցնի, ապա քաղաքացիների ցասումն այլևս զսպելը շատ դժվար կլինի»
-Դավիթ, ՍԴ-ի որոշումը պարտադիր կուտակայինի մասին ոմանք որակում են որպես թակարդ, քաղաքացիական հատվածի կրքերը դեպի մարում տանելու քայլ: Ի՞նչ սպասելի զարգացում կլինի՝ ըստ Ձեզ:
-Անձամբ ես և իմ ընկերները փորձում ենք զերծ մնալ այլևայլ գնահատականներից: Ես կոնկրետ նախընտրում եմ իմ գնահատականները այս կամ այն երևույթի ենթատեքստի շուրջ պահել իմ ներսում: Կարևորն այն է, որ մենք, գիտակցելով և ճիշտ հասկանալով իրերի իրական ընթացքը, շարունակենք շարժվել ճիշտ ուղով, կատարել մարտավարական ճիշտ քայլեր և ճիշտ ուղղորդել մեր պայքարի վեկտորը: Գնահատականները կարող են մնալ մեր ներսում, կարևորը՝ հասկանալով իրադրությունը՝ գործել ճիշտ:
-Տվյալ դեպքում գնահատականներ տալու մասին չէ խոսքը: Որևէ մեկը չի ասում, թե գնահատեք իրավիճակը, այլ որպես նախաձեռնող խմբի անդամ՝ հանրային հատվածին իրազեկելու մասին է, թե ինչ կատարվեց: Չէ՞ որ ՍԴ-ի որոշումը կամուկաց է առաջացրել, շատերը չգիտեն՝ ինչպե՞ս վարվել, որո՞նք են լինելու հետագա քայլերը:
-Մենք մեր մամուլի ասուլիսի ժամանակ էլ հայտարարեցինք, որ ՍԴ-ի այս որոշումը դեռ ոչինչ չի նշանակում, որ սա դեռ ՍԴ դիրքորոշումը չէ օրենքի վիճարկվող հոդվածների վերաբերյալ, քանի որ դատաքննությունն անգամ դեռ չի սկսվել: Ոչինչ արտառոց իրականում տեղի չի ունեցել, պայքարը շարունակվում է նոր թափով: Հիմա մենք ձեռնամուխ ենք լինելու, որ մարդիկ շարունակեն չընտրել ֆոնդեր և կառավարիչներ, աշխատելու ենք այն ուղղությամբ, որ գործատուները, հիմնվելով ՍԴ-ի որոշման վրա, չկատարեն փոխանցումներ իրենց աշխատողների աշխատավարձերից կուտակային որևէ ֆոնդի կամ կամուրջ հաշվի:
-Այսինքն՝ պայքարը որակական ա՞յլ փուլ է մտնելու:
-Կարծում եմ, որ հատկապես պետական համակարգի, այսինքն՝ բյուջետային աշխատողների պարագայում, փոխանցումները կլինեն, նույնիսկ կլինեն վարչական ճնշումներ ֆոնդեր ու կառավարիչներ ընտրելու համար: ՍԴ-ն պիտի ուշադրություն դարձնի այս հնարավոր իրողության վրա. եթե մենք նկատենք ֆոնդերի ու կառավարիչների ընտրության կտրուկ աճ, այն էլ պետական համակարգի աշխատողների շրջանում, կոնկրետ ինձ համար ակնհայտ կլինի, որ գործել է վարչական ճնշման հայտնի մեխանիզմը:
Պայքարը այս պահին ունի հստակ վեկտոր՝ իրազեկել քաղաքացիներին, որ շարունակեն չընտրել ֆոնդեր և կառավարիչներ, աշխատել գործատուների հետ, հատկապես՝ մասնավոր սեկտորի, որպեսզի նրանք այսօր կանգնեն իրենց աշխատողների կողքին, չգնան հակասահմանադրական օրենքի սահմանած գործարքին, մանավանդ որ նրանք հիմա այդ հնարավորությունն իսկապես ունեն, քանի որ չեն ենթարկվելու որևէ տույժի կամ տուգանքի: Գործատուները պիտի գիտակցեն, որ իրենց աշխատողներն իրենց կողքին են եղել այսքան ժամանակ, հիմա էլ ակնկալում են, որ իրենց գործատուն է լինելու իրենց կողքին, հատկապես, որ ՍԴ որոշումն այդ հնարավորությունն ընձեռում է, այսինքնէ գործատուն չի տուժում, ուստի պատճառ չկա, որ գործատուն չկանգնի իր աշխատակցի և նրա օրինական պահանջի կողքին:
-Դավիթ, ունե՞ք ուրվագծային պատկերացում՝ ի՞նչ է լինելու:
-Այս պահին միայն կանխատեսել կարելի է, իսկ կանխատեսումն անշնորհակալ գործ է:
-Մինչ մարտի 28-ը կա՞ն ծրագրային քայլեր
-Ես անձամբ ուզում եմ հուսալ, որ ՍԴ-ն իսկապես թույլ չի տա, որ այս խայտառակ օրենքն այս տեսքով, որն օրինականացնում է գրպանահատությունը, գործի: Իսկ եթե դա տեղի չունենա, եթե ՍԴ-ն վերջնականապես չկասեցնի, ապա կարծում եմ՝ քաղաքացիների ցասումն այլևս զսպելը շատ դժվար կլինի: Այդ դեպքում մենք շարժվելու ենք մասսայական քաղաքացիական անհնազանդությունների ուղով, որի հնարավորությունը մենք օրենքով և Սահմանադրությամբ ունենք:
Մինչ մարտի 28-ը մենք աշխատելու ենք քաղաքացիների հետ, որ չընտրեն ֆոնդեր, աշխատելու ենք գործատուների հետ, և որ շատ կարևոր է՝ մոբիլիզացնելու ենք մարզերի բնակչությանը, քանի որ, ի ուրախություն մեզ, մարզերում ևս բարձրանում է դժգոհության ալիք, ուստի մենք կանգնելու ենք նաև մարզերի բնակչության կողքին ու միասնական ավելի մեծ ուժով ենք պայքարելու այս չարիք հանդիսացող օրենքի դեմ:

“Если КС окончательно не приостановит действие закона, сдержать гнев граждан будет очень трудно”
Давид, решение Конституционного суда по закону об обязательной накопительной пенсионной системе многие расценивают как ловушку, как шаг, направленный на погашение страстей в обществе. Какие процессы, на ваш взгляд, следует ожидать?
Я и мои друзья пытаемся воздержаться от различного рода оценок. Конкретно я предпочитаю не высказывать вслух свои оценки подтекста того или иного явления. Главное, чтобы мы, осознавая ход вещей, продолжали идти в правильном направлении, осуществляли правильные тактические шаги и вели борьбу в правильном направлении.
В данном случае речь идет о том, чтобы вы как член инициативной группы проинформировали общественность, что произошло. Ведь решение КС вызвало неопределенность, многие не знают, что делать. Какими будут дальнейшие шаги?
Мы и во время нашей пресс-конференции сообщили, что решение Конституционного суда еще ничего не означает, это еще не позиция КС относительно спорных статей закона, поскольку судебный процесс даже не начался. В действительности ничего экстраординарного пока не произошло, борьба получает новый размах. Сейчас мы будем добиваться того, чтобы люди продолжали отказываться от выбора фонда и управляющих, чтобы работодатели основываясь на решении КС, не осуществляли перечисления с зарплат своих сотрудников в какой-либо накопительный фонд.
То есть борьба вступает в качественно новый этап?
Я думаю, что в частности в государственной системе, то есть в случае с бюджетными работниками, перечисления будут, не исключено даже административное давление в вопросе выбора фондов и управляющих. КС должен обратить внимание на эту возможную реалию. Если мы заметим резкий рост выбора фондов и управляющих среди сотрудников госсистемы, то конкретно для меня будет ясно, что сработал известный механизм административного давления.
В настоящий момент борьба имеет четкий вектор: оповещать граждан, чтобы они продолжали отказываться от выбора фондов и управляющих, работать с с работодателями особенно частного сектора, чтобы они поддержали своих работников, не шли на сделку, установленную антиконституционным законом, тем более, что сейчас они имеют такую возможность, поскольку не будут подвергаться каким-либо штрафам.
Давид, вы имеете конкретное представление о том, что следует ожидать?
В данный момент можно только строить прогнозы, а прогнозы, как известно, дело неблагодарное.
До 28 марта предусмотрены программные шаги?
Лично я хочу надеяться, что КС действительно не позволит, чтобы закон в его нынешнем безобразном виде, легализующем рэкет, вступил в действие. Но если этого не произойдет, если КС не приостановит окончательно действие закона, то я думаю, что сдержать гнев граждан будет уже очень трудно. В этом случае мы пойдем по пути массового гражданского неповиновения, возможность для которого мы имеем по закону и Конституции.
До 28 марта мы будем вести раборту среди граждан, чтобы они не выбирали фонды, работали с работодателями. Мы также намерены мобилизовать население областей, что тоже очень важно, поскольку, к нашей радости, в областях также поднимается волна протеста. Поэтому мы будем поддерживать население областей, чтобы общими усилиями вести борьбу против этого несущего зло закона.