Սերժ Սարգսյանն այցելել է Սարյանի տուն-թանգարան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարան, ծանոթացել Սարյանի ստեղծագործության տարբեր շրջանները ներառող հավաքածուին, թանգարանի երեք հարկերում կազմակերպված մշտական ցուցադրությանը: Հանրապետության ղեկավարը դիտել է նաև ս.թ. հուլիսի 15-ին բացված «Կնոջ կերպարը Սարյանի արվեստում» խորագրով ցուցահանդեսը, որում ներկայացված է ինչպես Մ. Սարյանի տուն-թանգարանից, այնպես էլ Հայաստանի ազգային պատկերասրահից, Չարենցի անվ. գրականության և արվեստի թանգարանից, Սարյան ընտանիքի հավաքածուից ավելի քան չորս տասնյակ ստեղծագործություն:
Այցի ընթացքում Հանրապետության ղեկավարին ներկայացվել են Սարյանի տուն-թանգարանի ներկայիս խնդիրները՝ կապված հիմնանորոգման, լրացուցիչ որոշակի շինարարական աշխատանքների իրականացման, թանգարանի պահոցի, արխիվի, նոր ցուցադրության պատշաճ կազմակերպման, նաև՝ թանգարանի 45-ամյա հոբելյանը բարձր մակարդակով նշելու հետ: Նախագահ Սարգսյանը հանձնարարականներ է տվել ներկայացված խնդիրների լուծման ուղղությամբ:

Серж Саргсян посетил дом-музей Мартироса Сарьяна
Президент Армении Серж Саргсян сегодня посетил дом-музей известного художника Мартироса Сарьяна, где ознакомился с работами, представляющими различные периоды творчества Сарьяна, и постоянной экспозицией, организованной на трех этажах музея.
Глава государства также осмотрел открывшуюся 15 июля выставку под названием “Образ женщины в искусстве Сарьяна”, на которой представлены более четырех десятков полотен из Национальной картинной галереи Армении, Музея литературы и искусства им.Чаренца, коллекции семьи Сарьяна.
В ходе визита руководителю страны были представлены проблемы дома-музея Мартироса Сарьяна, связанные с ремонтом, надлежащей организацией запасника музея, архива, новой экспозиции, а также празднованием на должном уровне 45-летия создания музея. Президент Саргсян дал поручения по решению имеющихся проблем.