Հաշմանդամություն ունեցող 73 երեխա ընդունվել է իր համայնքի հանրային դպրոցը
2011թ. հունիսին ավարտվեց ԱՄՆ ՄԶԳ և «Վորլդ վիժն» կազմակերպության «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց կազմակերպությունների հզորացում հանուն առավելագույն ներառման» ծրագիրը, որն ուղղված էր հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար ավելի ներառական և հասանելի հասարակության ստեղծմանը:
Եռամյա ծրագիրը խթանում էր հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների կրթությունը և ուղղված էր Հաշմանդամություն ունեցող անձանց կազմակերպությունների (ՀՈւԱԿ) և ՀԿ-ների ինստիտուցիոնալ կարողությունների հզորացմանը' պետական մարմինների հետ համագործակցելու և Հայաստանում հաշմանդամների իրավունքների մասին հանրային իրազեկման բարձրացնելու նպատակով:
Ըստ ՀՀ օրենքի՝ հատուկ կարիքներով երեխաները կրթության իրավունք ունեն: Այնուամենայնիվ, առկա խարանների պատճառով շատ ծնողներ իրենց երեխաներին զերծ են պահում սոցիալական գործունեությունից և թույլ չեն տալիս նրանց կրթություն ստանալ հանրային դպրոցներում:
Ծրագրի սկզբում իրականացված հետազոտությունները պարզեցին, որ Հայաստանի ծնողների և դպրոցի աշխատակիցների շարքում առկա է սոցիալական նախապաշարմունք, համաձայն որի՝ հաշմանդամություն ունեցող երեխաները չեն կարող կրթություն ստանալ և կարող են խաթարել ուսումնական գործընթացը:
Վերջին տասնամյակում Հայաստանը սկսել է հրաժարվել հատուկ դպրոցներից և այժմ ստեղծում է հանրային ներառական դպրոցներ, որտեղ կհաճախեն հաշմանդամություն ունեցող երեխաները:
Ծրագիրը սկզբնական փուլում աշխատում էր չորս համայնքի հետ (Երևան, Գյումրի, Ալավերդի, Ստեփանավան), իսկ 2010թ. հունվարից աշխատանքներ սկսեց նաև Կապանում և Սիսիանում' ներգրավելով 37 դպրոց և 30 նախադպրոցական հաստատություն 6 քաղաքում:
Ծրագիրն օգնել է գործընկեր ՀՈւԱԿ-երին բարելավելու իրենց կազմակերպչական և համակարգային հմտությունները, ինչպես նաև ներազդելու որոշումների ընդունման գործընթացների վրա' համագործակցելով տեղի ինքնակառավարման մարմինների և հատուկ կարիքներով երեխաներին սատարող դոնոր կազմակերպությունների հետ: Համատեղ ջանքերի շնորհիվ՝ հաշմանդամություն ունեցող 73 երեխա արդեն ընդունվել է իր համայնքի հանրային դպրոցները:
Հայաստանում հաշմանդամությանն առնչվող խարանը նվազեցնելու համար ծրագիրն իրականացրել է հանրային իրազեկման արշավ' հատուկ կարիքներով անձանց ընկալումն ու նրանց նկատմամբ զգայուն վերաբերմունքը բարելավելու, առկա ծառայությունների վերաբերյալ իրազեկելու և համայնքային կամավորականությունը խթանելու նպատակով:
Վեց գործընկեր ՀՈւԱԿ-եր կազմակերպել են ավելի քան 1000 դասընթաց և կրթական միջոցառում, որոնց մասնակցել են 4546 երեխա (որոնցից 590-ը' հաշմանդամ), 1099 մանկավարժ (ներառյալ հոգեբաններ և հատուկ մանկավարժներ ) և 1856 ծնող: Հայաստանում 60.000 մարդ տեղեկացվել է ներառական կրթության մասին իրազեկման արշավների միջոցով, որոնք հանգեցրել են համայնքներում հաշմանդամների նկատմամբ վերաբերմունքի բարելավմանը:
Համագործակցելով ՀՀ կառավարության և ՀԿ-ների հետ՝ ծրագիրն աջակցել է նաև Հայաստանում ներառական կրթության իրականացմանն՝ ուղղված Ազգային ռազմավարական փաստաթղթի ստեղծմանը, որը ներկայացվել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարություն և կընդգրկվի վերջնիս Գործողությունների ծրագրում:
Ծրագրի իրականացման արդյունքում ստեղծվել է կայք Հաշմանդամության ազգային կոմիտեի համար (www.disabilityarmenia.am), որը միավորում է բոլոր շահագրգիռ ՀԿ-ներին և ՀՈւԱԿ-երին և նպաստում նրանց գործունեության համակարգմանը:
Բազմամասնագիտական խումբը հետազոտել է հաշմանդամություն ունեցող 1503 երեխայնի' նրանց կրթական կարիքների բացահայտման և անհատական ուսումնական ծրագիր կազմելու նպատակով:
Ծրագրի շրջանակում հրապարակվել է ներառական կրթության վերաբերյալ հինգ դասագիրք: 25 հանրակրթական դպրոցներում տեղադրվել են սայլակների մուտքն ապահովող հարթակներ:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն նախատեսում է սկսել նոր ծրագիր, որը կխթանի Հայաստանում հավասար զբաղվածության հնարավորությունները և կաջակցի հաշմանդամություն ունեցող անձանց ընդգրկմանը աշխատանքային շուկայում:

73 Children with Disabilities Enrolled in Local Mainstream Schools
June 2011 marked the completion of USAID's and World Vision's Building Disabled Persons Organizations' Outreach for Greater Disability Inclusiveness Project, which aimed to foster a more inclusive and accessible society for Armenians with disabilities.
The three-year project promoted education for children with special needs and worked to strengthen the institutional capacity of Disabled Persons Organizations (DPO) and non-governmental organizations (NGO) to collaborate with government agencies and raise awareness of disability rights in Armenia.
Children with special needs have the legal right to education under Armenian law. Due to existing stigmas, however, many parents exclude their children from social activities and do not allow them to pursue an education in mainstream schools.
Surveys completed at the start of the Project revealed that there is widespread social prejudice in Armenia among parents and school personnel who believe that children with disabilities are unable to receive an education and can disrupt the learning environment.
In the past decade, Armenia has started to phase out special schools and is working to create inclusive mainstream schools that allow children with disabilities to attend classes.
The Project initially worked in four communities (Yerevan, Gyumri, Alaverdi and Stepanavan) and since January 2010, expanded to Kapan and Sissian, targeting 37 schools and 30 pre-schools in six cities.
The Project helped the partner DPOs enhance their organizational and networking skills and influence the decision-making process with local authorities and donor organizations that support children with special needs. Due to joint efforts, 73 children with disabilities have already enrolled in mainstream schools in their communities.
To reduce the stigma associated with disabilities in Armenia, the Project supported a widespread public information campaign to improve understanding and sensitivity to those with special needs, increase the awareness of available services, and promote community volunteerism.
The six partner DPOs organized and held over 1,000 trainings and educational events. 4,546 children (including 590 with disabilities), 1,099 teachers (including psychologists and special educators), and 1,856 parents benefited from these initiatives.
About 60,000 people in Armenia have learned about inclusive education through disability awareness campaigns, which has contributed to improved attitudes toward the disabled in their communities.
In collaboration with the Armenian government and NGOs, the project helped develop a National Strategy Paper on the Implementation of Inclusive Education, which has been submitted to Ministry of Education and Science of Armenia and will contribute to their prospective Action Plan.
With the project's support, a website for the Disability National Commission (www.disabilityarmenia.am) was established to enable NGOs and DPOs to coordinate their efforts, and 1,503 children with disabilities were examined by a multi-disciplinary assessment team to determine their learning needs and create individual education plans.
The project supported the publication of five manuals on inclusive education as well as made twenty-five mainstream education facilities wheelchair accessible.
USAID is planning to launch a new activity that will promote equal employment opportunities in Armenia and support the integration of people with disabilities into the labor market.