1 ամսում Հայաստան է ներկրվել 7 մլն հատ ձու
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության տեսչության տվյալների համաձայն՝ վերջին 1 ամսում Հայաստան է ներկրվել 7 մլն հատից ավելի ձու: Սա ռեկորդային ցուցանիշ է Հայաստանի համար վերջին 15 տարվա կտրվածքով:
Համեմատության համար նշենք, որ 2012 թ. Հայաստանն ընդամենը ներկրել էր մոտ 350 հազար հատ ձու: Նախորդ տարիներին ևս մենք ձվի խոշոր ներկրող չենք հանդիսացել, իսկ մինչ 2010 թ. մեծ քանակությամբ ձու էինք արտահանում Վրաստան: Սակայն 2013 թ. ամեն ինչ փոխվեց: Ըստ նախնական տվյալների՝ տարվա ընթացքում արդեն իսկ ներկրվել է մոտ 15 մլն հատ ձու, որի մեծ մասը՝ հոկտեմբեր-նոյեմբերին:
Հայաստանն ամսական սպառում է 40-45 մլն հատ ձու, հետևաբար՝ ներկրումն արդեն սկսում է զգալի դերակատարում ձեռքբերել մանրածախ շուկայում: Սակայն որքան էլ տարօրինակ է՝ Երևանի մանրածախ խանութներում այդպես էլ չգտանք որևէ ձու, որի մակնշումը կվկայեր ներկրված լինելու մասին: Ամենայն հավանականությամբ՝ թռչնաբուծարանները ներկրված ձուն խառնում են տեղականների հետ ու մակնշում նույն կարգով:
Ձվի ներկրման աճը վկայում է արտադրության անկման մասին: Սակայն ազգային վիճակագրությունը միայն հոկտեմբերին «խոստովանեց», որ գոնե ամսական կտրվածքով առկա է ձվի արտադրության մոտ 20% անկում: Նախորդ ամիսներին, ըստ վիճակագրության, այդ անկումը 2-3%-ի շրջանակում էր: Ու եթե այդ երկու-երեք տոկոսանոց անկումը հիմնականում վերաբերում էր գյուղացիական փոքր տնտեսություններին, ապա հոկտեմբերի դրությամբ անկում են ցույց տալիս համարյա բոլոր թռչնաֆաբրիկաները:
Գյուղացիական տնտեսություններում ձվի արտադրության անկման պատճառով գյուղացիները ձու արտադրողի փոխարեն դառնում են ձուսպառողներ, ինչն էլ լրացուցիչ ճնշում է գործադրում սպառողական շուկայի վրա:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը նոյեմբերի 18-ին այցելեց միքանի խոշոր թռչնաբուծարաններ, որից հետո հայտարարեց, թե թռչնաբուծարանները վառեկներ են ներկրել, ածան հավերի թվաքանակն ավելացրել են, ինչի շնորհիվ ձվի արտադրությունը զգալի կավելանա:
Ավելին՝ գյուղատնտեսության փոխնախարար ԳրիշաԲաղեյանը դեկտեմբերի 20-ի ասուլիսում հատարարեց, որ այդ վառեկներն արդեն ձվադրում են, ու Հայաստանում ավելի շատ ձու է արտադրվում, քան սպառվում է: Նրա խոսքով՝ օրական մոտ 100-150 հազ. Հատ ձվի գերարտադրություն կա: Սակայն եթե այդպես է՝ ինչու ե՞ն թռչնաբուծարանները դեկտեմբերին շարունակել ձու ներկրել, այն էլ՝ մեծ քանակներով:
Օբյեկտիվորեն՝ ձվի թանկացումը պետք է դրդի և թռչնաբուծարաններին, և գյուղացիական տնտեսություններին՝ ավելացնել ձվի արտադրությունը: Միակ խնդիրն այստեղ կերի թանկացումն է, սակայն այնպես չէ, որ ներկրվող ձուն էժան է: Ուկրաինական ձվի մաքսային արժեքը 51 դրամ է, որինգումավում է ավելացված արժեքի հարկն ու այլ վերադիր ծախսերը: Հետևաբար՝ թռչնաբուծարանների համար ավելի ձեռնտու է կարգավորել արտադրությունը, այլ ոչ թե տարվել ներկրումներով: Հայաստանի խնդիրը թերևս այն է, որ ձվի արտադրությունը կենտրոնացած է խոշոր թռչնաֆաբրիկաներում, այնինչ որոշ երկրներ կարողացել են հարցը լուծել՝ միջին և փոքր թռչնաբուծարանների զարգացման ծրագրեր կազմելով, ինչն ապահովում է լիարժեք մրցակցային դաշտ:
Նշենք, որ Հայաստանը ձու ներկրում է հիմնականում Ուկրաինայից, որոշ քանակներով՝ Վրաստանից ու Նիդեռլանդներից: Առայժմ տվյալներ չկան Իրանից ներկրումների մասին, սակայն չի բացառվում, որՊԵԿ-ի հետագահաշվետվություններում այդպիսի տեղեկություններ հայտնվեն:

Armenia has turned from an egg exporter to an importer in just three years.
In 2010, Armenia exported large quantities of eggs to Georgia. In the last month alone, Armenia has imported over 7 million eggs according to the Ministry of Agriculture. 15 million in total have been imported this year.
This is a 15 year record for Armenia. In all of 2012, the country only imported 350,000 eggs.
So why the dramatic change?
On average, Armenians consume 40-45 million eggs per month. Consequently, it would seem natural that imports are playing a role in the wholesale market. However, when we toured shops in Yerevan, we were hard pressed to find any eggs marketed as imports. Most probably, local producers are mixing the imported eggs with those domestically produced.
Such a dramatic rise in imports speaks to the decrease of local supply. But official statistics only began to reveal this truth in October when they showed a 20% decrease in monthly local production. In previous months, the decrease in production only hovered around 2-3%.
If this 2-3% decrease only referred to small-scale producers, the October figures are relevant for all poultry producers.
On November 18, Agriculture Minister Sergo Karapetyan toured a number of large poultry producers, and later declared that the producers had been importing pullets (young female hens) and that the number of egg layers had increased. This, he said, would lead to a large jump in egg production.
During a December 20 press conference, Deputy Agriculture Minister Grisha Bagheyan went so far as to claim that the pullets had become egg layers and that more eggs were now being produced in Armenia than consumed. Bagheyan said there was daily surplus of 100,000-150,000 eggs.
If this is so, why are domestic producers continuing to import such a large amount of eggs?
Market logic would dictate that a rise in the price of eggs would spur producers, large and small, to produce more. The only issue here is the price of feed, but it’s not as if imported eggs are cheap.
The customs price of a Ukrainian egg is 51 AMD, to which is added VAT and other costs. Consequently, it’s in the interest of producers to regulate production rather than to rely on imports. The problem in Armenia is that egg production is controlled by large poultry producers, whereas in other countries, small and medium size producers have been assisted to the point that the overall market is more or less competitive.
We should note that most egg imports to Armenia come from Ukraine and, to a lesser extent, from Georgia and Holland.
To date, there are no stats regarding Iranian imports. But we can’t rule out that the State Revenue Committee will provide such information in the future.