2014-ին Carrefour-ը Երևանում կավարտի իր հաստատվելու աշխատանքները
- Պրն դեսպան, մեկ տարուց ավելի է՝ հայ հասարակությունը, ԶԼՄ-ները եւ կառավարության որոշ ներկայացուցիչներ խոսում են Հայաստանի շուկա «Կարֆուրի» մուտքի եւ դրա հետ կապված խնդիրների մասին: Ի՞նչ խնդիրներ կային, որո՞նք էին խոչընդոտները: Ճի՞շտ է այն տեղեկությունը, որ ԱԺ պատգամավոր, գործարար Սամվե Ալեքսանյանն է խոչընդոտներ ստեղծում «Կարֆուրի» համար՝ խուսափելով մրցակցությունից:
Carrefour-ը ավարտում է 2014-ին քաղաքամայր Երևանում իր հաստատվելու աշխատանքները: Բոլորի կողմից շատ սպասված և իշխանությունների աջակցությունից օգտվող նորամուտը, հնարավորության դեպքում, տեղի կունենա տարվա ընթացքում:
- Ինչպե՞ս եք գնահատում ֆրանսիական ներդրումները Հայաստանում, կարո՞ղ եք նշել այդ ներդրումների ծավալները: Վերջին հինգ տարվա ընթացքում, «Օրանժից» բացի, այլ նոր ներդրողներ եղե՞լ են:
- Carrefour-ի, ինչպես նաև կուտակային կեսաթոշակային ֆոնդերի կառավարման համար ընտրված Crédit agricole և Société générale ֆրանսիական բանկերի ընդհանուր մասնաճյուղ AMUNDI-ի հաստատվելը Հայաստանում հնարավորություն կտա Ֆրանսիային ամրապնդելու արևմտյան թիվ առաջին ներդրողի իր տեղը Հայաստանում:
Այս համատեքստում, բնակպայմանների բարելավման նպատակով Զարգացման ֆրանսիական գործակալության և Ազգային հիփոթեքային ընկերության (Երևան) միջև դեկտեմբերի 17-ին Փարիզում ստորագրված 10 միլիոն եվրոյի վարկային պայմանագիրն է՛լ ավելի կխթանի երկու երկրների տնտեսական համագործակցությունը:

В 2014 году Carrefour завершит работы по выходу на армянский рынок
- Господин посол, уже больше года армянская общественность, СМИ и некоторые представители правительства говорят о выходе на армянский рынок торговой сети Carrefour и связанных с этим проблемах. Какие были проблемы и препятствия? Достоверна ли информация о том, что препятствия Carrefour чинил депутат Национального Собрания, предприниматель Самвел Алексанян, который стремился избежать конкуренции?
- Carrefour уже завершает работы по открытию в 2014 году супермаркета в Ереване. Ожидающийся всеми и удостоившийся содействия властей приход Carrefour, возможно, состоится в течении года.
- Как Вы оцениваете французские инвестиции в экономику Армении? Можете назвать объемы этих вложений? Были ли за последние пять лет другие инвесторы, кроме компании "Оранж"?
- Утверждение в Армении Carrefour, как и выбранного для управления накопительными пенсионными фондами общего филиала AMUNDI французских банков Credit agricole и Societe generale даст возможность Франции закрепиться в Армении в качестве западного инвестора номер один. В этом контексте с целью улучшения жилищных условий 17 декабря в Париже между Французским агентством развития и Национальной ипотечной компанией (Ереван) был подписан кредитный договор на сумму 10 миллионов евро, который будет способствовать дальнейшему развитию экономического сотрудничества между двумя странами.