42 տարվա գիտահետազոտական ինստիտուտում 15 աշխատող է մնացել
«Մենք 4000 աշխատակից ենք ունեցել, նրանց թվում՝ նաև վաստակաշատ քիմիկներ, հիմա 15-ն են մնացել: «Քիմտեխ գիտահետազոտական ինստիտուտը» 1972 թ.-ին է հիմնադրվել, 42 տարվա պատմություն ունենք: Քիչ գիտահետազոտական ինստիտուտներ են Հայաստանում կարողացել փրկվել խորհրդային կարգերի փլուզումից հետո: Մեր ինստիտուտը փրկվել է նվիրյալների շնորհիվ: Հիմա փոխանակ գիտությանը զարկ տանք, գիտության մարդկանց ոգևորենք, մարդկանց գլխին սարքում, բանտերն են տանում»,- «Հետքի» հետ զրույցում ասաց «Քիմտեխ գիտահետազոտական ինստիտուտի» լաբորատորիայի վարիչ Միսակ Բալայանը, ում հանդիպեցինք «Քիմիկների գործով» հերթական դատական նիստին:
Միսակ Բալայանը պատմեց, թե 1990-ականներին ինչպիսի քայքայված վիճակում էր գիտահետազոտական ինստիտուտը, և միայն ներկայիս տնօրեն Սամվել Խաչատրյանի ջանքերով է կարողացել դեղերի արտադրության նոր գործքիներ ձեռք բերել, եվրոպական արտադրողների հետ պայմանագրեր կնքել, 2006 թ.-ից կառավարության կողմից ստացել դեղերի արտադրությամբ անժամկետ զբաղվելու արտոնագիր:
«Քիմտեխ գիտահետազոտական ինստիտուտի» տնօրեն, տնտեսագետ Սամվել Խաչատրյանը, սակայն, 2010 թ.-ից անազատության մեջ է: Նա և ևս 8 անձ (այդ թվում քիմիկոսներ) մեղադրվում են «Ամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց արտադրելու և իրացնելու մեջ: Փաստորեն, 9 անձ Շենգավիթ վարչական շրջանի առաջին ատյանի դատարանի կողմից դատապարտվել է 7-12 տարվա ազատազրկման (Սամվել Խաչատրյանը՝ 12 տարվա ազատազրկման): Վերաքննիչ բողոք են բերել բոլոր ինն էլ՝ գտնելով, որ թե նախաքննությունը, թե դատավարությունը կատարվել են թերի ու խախտումներով: Երկու անգամ կատարվել է դատաքիմիական փորձաքննություն, երկու անգամ էլ իրար հակասող արդյունքներ են ստացվել: Առաջին անգամ ինստիտուտում հայտնաբերված մի քանի հատիկ հաբերն, ըստ փորձաքննության, չեն պարունակել «Ամֆետամին», երկրորդում՝ հայտնաբերվել են թմրամիջոցի բաղադրատարրեր: Հետևաբար ամբաստանյալների բոլոր փաստաբանները միջնորդեցին, որպեսզի կատարվի կրկնակի փորձաքննություն ԱՆ փորձագիտական կենտրոնում: Դատախազ Միլիտոնյանը, սակայն, առարկեց՝ նշելով, որ երկու անգամ արդեն կատարվել է այդ փորձաքննությունը:
Ինստիտուտի տնօրեն Սամվել Խաչատրյանը դատարանին հայտնեց, որ իրենց ընտանիքներին սպառնացել են, ամբաստանյալներից Արմենի նկատմամբ էլեկտրաշոկ կիրառել, Աղվանի տղային, Սամվել Խաչատրյանի խոսքով ասած, ծեծել-ջարդել են, որ հիմնականում գործը կազմված է վկաների ցուցմունքների հիման վրա. «Վկաներից մեկը համր էր, մեկն էլ սարի հովիվ՝ 4-ամյա կրթությամբ, բայց քիմիկոսի պես շարադրել էր, թե ոնց է մեր ինստիտուտի մոտով անցել ու դույլերով նյութ տեսել, նաև ճանաչել, որ դա «Ամֆետամին» է: Ծիծաղելի է…»,- ասաց ինստիտուտի տնօրենը:
Բացի դրանից, այս գործով տարբեր հիվանդություններով տառապող մարդիկ կան: Օրինակ՝ Հակոբ Համբարձումյանը 30 տարի տառապում է «Անձի օրգանական խանգարում՝ ինքնասպանության հակումով» հոգեկան հիվանդությամբ, ամբուլատոր դատահոգեբանական փորձաքննությունը նրան մասնակի մեղսունակ է ճանաչել:
10 տարվա անազատության դատապարտված Աշոտ Առաքելյանի փաստաբանն էլ միջնորդեց, որ Աշոտի խափանման միջոց կալանքը փոխարինվի ստորագրությամբ չհեռանալու մասին, քանի որ նա տառապում է 10-ից ավելի հիվանդություններով, որոնցից 4-ը խոչընդոտ են ազատազրկման ձևով պատիժը կրելուն:
Դատախազ Միլիտոնյանն էլ ընդգծեց, որ կառավարության 2006 թ. մայիսի 26-ի որոշումը վերաբերում է արդեն օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռներին, որ այդ հարցը դատարանը պետք է քննարկի պատժի նշանակման ժամանակ:

В НИИ, имеющем 42-летнюю историю, осталось 15 сотрудников
"У нас работало 4000 сотрудников, среди них были заслуженные химики. Сейчас осталось 15 человек. Химико-технологический научно-исследовательский институт был основан в 1972 году, мы имеем 42-летнюю историю. В Армении мало НИИ, которые смогли выжить после развала советской системы. Наш институт продолжал работать благодаря преданным своему делу людям. А сейчас вместо того, чтобы развивать науку, на людей фабрикуют дела, сажают в тюрьму",- сказал заведующий лабораторией ХТНИИ Мисак Балаян, с кем мы встретились на судебном заседании по "Делу химиков".
Наш собеседник рассказал, в каком разваленном состоянии был институт в 1990-е годы, и лишь усилиями нынешнего директора Самвела Хачатряна удалось приобрести новое оборудование для производства лекарств, заключить договоры с европейскими производителями, а с 2006 года они получили бессрочную лицензию на производство лекарств.
"Однако директор ХТНИИ, экономист Самвел Хачатрян с 2010 года находится в тюрьме. Он и еще восемь человек (в том числе химики) обвиняются в получении и реализации наркотика амфетамин. Девять человек были осуждены судом первой инстанции административного округа Шенгавит к лишению свободы на сроки от 7 до 12 лет. Самвел Хачатрян был осужден к 12 годам заключения. Все девять осужденных подали апелляционную жалобу, считая, что судебный процесс был проведен с нарушениями и не в полном объеме. Были проведены две судмедэкспертизы, результаты которых противоречили друг другу. Таблетки, которые были обнаружены в институте в первый раз, согласно экспертизе, не содержали амфетамин, во второй раз были выявлены компоненты наркотика. Исходя из этого все адвокаты обвиняемых ходатайствовали о проведении еще одной экспертизы в экспертном центре Минздрава. Однако прокурор Милитонян возразил, заявив, что экспертиза была проведена дважды.
В суде директор института Самвел Хачатрян сообщил, что их семьям угрожали, в отношении обвиняемого Армена был применен электрошок, сына Агвана жестоко избили, дело составлено в основном на основании показаний свидетелей. "Один из свидетелей глухонемой, другой – пастух с 4-летним образованием, однако он, как химик, рассказал, что проходил мимо нашего института и увидел ведра с веществом, в котором узнал амфетамин. Смешно...",- сказал директор НИИ.
Кроме того, по этому делу проходят также страдающие различными заболеваниями люди. Так, Акоп Амбарцумян уже 30 лет страдает психическим заболеванием – органическим расстройством личности со склонностью к суициду. Амбулаторная судебно-психологическая экспертиза признала его частично вменяемым.
Адвокат осужденного к 10 годам лишения свободы Ашота Аракеляна ходатайствовал о том, чтобызбранный в отношении него арест в качестве меры пресечения был заменен на подписку о невыезде, так как Аракелян страдает более десятью болезнями, четыре из которых являются препятствием для несения наказания в виде лишения свободы.
Прокурор Милитонян подчеркнул, что решение правительства от 26 мая 2006 года касается уже вступивших в законную силу приговоров и что этот вопрос суд должен рассмотреть при назначении наказания.