Մայր Աթոռը ողջունում է ԱՄՆ Սենատի ընդունած փաստաթուղթը
Մայր Աթոռը ողջունում է ԱՄՆ Սենատի երեկ ընդունած փաստաթուղթը, որով Թուրքիայի իշխանություններին կոչ է արվում հայերից, հույներից և ասորիներից բռնազավթած եկեղեցիներն ու վանքերը վերադարձնել տերերին:
«Մայր Աթոռը ողջունում է, որովհետև վաղուց ի վեր հասունացել է այդ խնդիրը, որ կրոնական փոքրամասնությունները և մասնավորաբար քրիստոնեական եկեղեցիները Թուրքիայում կարողանան օգտվել այն ժառանգությունից, որը դարեր շարունակ պատկանել է իրենց, և իրենք փայփայել և խնամել են, և այսօր շատ հաճախ անուշադրության է մատնված»,- այսօրվա մամուլի ասուլիսում ասաց Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն տեր Վահրամ Մելիքյանը:
Անդրադառնալով երեկ արդեն Պոլսո հայոց պատրիարքարանի արած այն հայտարարությանը, որ պատրիարքարանը չի ուզում քննարկել այդ հարցը և մեկնաբանություն չունի՝ Տեր Վահրամը նշեց, որ որևէ մեկնաբանություն չտալը չի ենթադրում, որ չեն ուզում ետ ստանալ այդ եկեղեցիները: Ըստ բանախոսի՝ պետք է նկատի ունենալ, թե ինչպիսի պայմաններում է գործում Պոլսո հայոց պատրիարքարանը, ինչպիսի կրոնական ու ազգային տրամադրություններ կան Թուրքիայում:
«Հետևաբար, մենք մեր հերթին ևս իրենց պետք է որոշակիորեն ապահովության մեջ դնենք, որպեսզի իրենք այդ խնդիրների մեջ չներքաշվեն»,- ասաց Տեր Վահրամը:
Մամուլի ասուլիսի մյուս բանախոսը՝ Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի նախագահ Սամվել Կարապետյանը, նշեց, որ ըստ 1911-12 թթ. Պոլսո պատրիարքարանի կազմած միայն գործող եկեղեցիների ցանկի՝ Արևմտյան Հայաստանում կա 2400 եկեղեցի: Այդ եկեղեցիներից այժմ գործում է 40-ը: Սակայն ցանկում տեղ չգտած, չգործող եկեղեցիները, վանքերն ու մատուռները Արևմտյան Հայաստանում մի քանի անգամ ավելի շատ էին:

Первопрестольный святой Эчмиадзин приветствует принятый Сенатом документ
Первопрестольный святой Эчмиадзин приветствует принятый вчера Сенатом документ, в котором содержится призыв к властям Турции вернуть отнятые у армян, греков и ассирийцев церкви и монастыри их истинным хозяевам.
«Первопрестольный святой Эчмиадзин приветствует этот документ, так как вопрос о том, что религиозные меньшинства и в частности христианские церкви в Турции должны иметь возможность пользоваться тем наследием, которое принадлежало им на протяжении многих веков, о котором они заботились, но которое сегодня предано забвению, назрел давно»,- сказал сегодня на пресс-конференции глава пресс-канцелярии Первопрестольного святого Эчмиадзина иерей Ваграм Меликян.
Касаясь озвученного Армянской патриархией Стамбула заявления о том, что патриархия не хочет обсуждать этот вопрос и не имеет комментариев, Ваграм Меликян отметил, что отсутствие комментариев еще не означает, что они не хотят получить обратно эти церкви. По словам главы пресс-канцелярии Первопрестольного святого Эчмиадзина, необходимо учесть, в каких условиях действует Армянская патриархия Стамбула, какие религиозные и национальные настроения царят в Турции. «Поэтому мы должны в определенной степени обеспечить их безопасность и не втягивать в эти проблемы»,- сказал иерей.
Другой участник пресс-конференции, председатель Фонда изучения армянской архитектуры Самвел Карапетян, отметил, что, согласно списку только действующих церквей, составленному в 1911-12 гг. Армянской патриархией Стамбула, в Западной Армении имеется 2400 церквей. Из них в настоящее время действуют 40. Однако число не включенных в список церквей, монастырей и часовен на территории Западной Армении в несколько раз больше.