Գավառի փոխքաղաքապետ. «Ինչի՞ է ձեզ այդ հարցը հուզում, որ դարձրել եք սաղ լրատվամիջոցների եսիմ ինչը»
Գավառի քաղաքապետարանում բոլորը միանգամից ագրեսիվ են դառնում, երբ տեղեկանում են, որ իրենց զանգահարողը լրագրող է: Պատճառը քաղաքապետ Գուրգեն Մարտիրոսյանի գլխավերեւում կուտակված սեւ ամպերն են եւ նրա պաշտոնանկության մասին պտտվող խոսակցությունները:
Գ. Մարտիրոսյանի գործավարուհին կոպիտ տոնով ասում է, թե քաղաքապետը խորհրդակցության է եւ չի կարող մեզ հետ զրուցել: Իսկ քաղաքապետի մամուլի քարտուղար Նոնա Խաչիկյանին մեծ դժվարությամբ համոզեցինք խոսել քաղաքապետի հետ` պարզաբանում տալու համար: Խոստացավ զրույցը կազմակերպել ընդմիջումից անմիջապես հետո, սակայն մի քանի ժամ է՝ մամուլի քարտուղարը քաղաքապետարանից «անհետացել» է:
Գավառցիներն ասում են, որ քաղաքապետ Մարտիրոսյանը շատ քիչ է լինում քաղաքապետարանում, ինչը հերքում են քաղաքապետարանի աշխատակիցները՝ ասելով, որ նա բնականոն աշխատում է: Ի վերջո, քաղաքապետարանում գտնվեց մեկը՝ փոխքաղաքապետ Կարինե Մանուկյանը, ով համաձայնեց պատասխանել մեր հարցերին:
«Լուրերին, որ հետեւենք, ոչ պիտի քնենք, ոչ արթնանանք: Քաղաքապետն աշխատում է: Ինչի՞ է ձեզ այդ հարցը հուզում, որ դարձրել եք սաղ լրատվամիջոցների եսիմ ինչը, մի հատ էլ սաղ լրագրողները զանգում են, թե ասեք, տեսնենք ինքն ի՞նչ ա, որտե՞ղ ա, ո՞ւր ա»,- «Հետքի» հարցին՝ արդյոք քաղաքապետը սովորակա՞ն գրաֆիկով է աշխատում, արձագանքեց Կարինե Մանուկյանը:
Հիշեցնենք, որ Գավառի քաղաքապետ Գուրգեն Մարտիրոսյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 334-րդ հոդվածի 1-ին մասով: 2011թ. հուլիսի 8-ին վերջինիս նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է համաներման ակտի ընդունման կապակցությամբ, սակայն գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը դիմել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին՝ առաջարկելով քննարկման առարկա դարձնել Գուրգեն Մարտիրոսյանի հետագա պաշտոնավարման նպատակահարմարության հարցը:
Նշենք, որ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով պարզվել էր, որ Գավառի քաղաքապետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը, տեղեկանալով իր ազգականներ՝ եղբայրներ Արամ եւ Արթուր Մարտիրոսյանների, ինչպես նաև Հրաչյա Պետրոսյանի կողմից Գավառ քաղաքի Ազատության փողոցում գտնվող «Պարտեզ» խանութի մոտակայքում նույն քաղաքի բնակիչներ Հակոբ եւ Հովսեփ Հովհաննիսյանների ու Սպարտակ Զարգարաղոյանի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու մասին, փորձել է օժանդակել նրանց փախուստին և իրավապահներից թաքցնելու նպատակով՝ դեպքից անմիջապես հետո նախապես չխոստացված էական օգնություն ցուցաբերել վերջիններիս:
Նախաքննական մարմնի գնահատմամբ՝ Գուրգեն Մարտիրոսյանը կատարել է առանձնապես ծանր հանցագործության պարտակում՝ հանցանք կատարած անձանց, ինչպես նաև հանցագործության կատարման գործիքների նախապես չխոստացված պարտակում:
Փոխքաղաքապետ Կարինե Մանուկյանը գովասանքի խոսքեր է շռայլում քաղաքապետի հասցեին՝ ասելով, որ նրա նման քաղաքապետ Հայաստանում շատ քիչ կա:
«Այդպես մի մտահոգվեք քաղաքապետով: Թող ամբողջ հանրապետությունում երկու հատ Մարտիրոսյան Գուրգենի նման քաղաքապետ լինի: Դուք գիտե՞ք, թե նա ոնց է աշխատում: Լավ կլինի, որ գաք բնակիչներին հարցնեք, թե նա ոնց է աշխատում: Մեր քաղաքում մի աղբ չեք գտնի: Քաղաքը աղբի մեջ կորած էր, որ Մարտիրոսյանը դարձավ քաղաքապետ»,-ավելացրեց Կ. Մանուկյանը:
Ինչ վերաբերում է քրեական գործին, ապա փոխքաղաքապետն ասում է. «Այդ քրեական գործն էլ… Նա իր եղբայրն էր, բա ի՞նչ պիտի աներ, ի՞նչ եք ուզում: Ես ոչ մի բան չգիտեմ: Չեմ ասում, թե դա ինչի հետ ա կապված, ինչ ա, ինչ չի: Ես ոչ մի բան չգիտեմ»:

Вице-мэр Гавара: “Почему этот вопрос вас так волнует, что вы превратили его непонятно во что?”
Стоит сотрудникам мэрии Гавара узнать, что им звонит журналистам, как все сразу становятся агрессивными. Причина в том, что над головой мэра Гургена Мартиросяна сгустились черные тучи, появились разговоры о его отставке. Секретарша Мартиросяна грубым тоном сказала, что мэр на совещании и не может с нами беседовать. Нам с большим трудом удалось уговорить пресс-секретаря градоначальника Нонну Хачикян убедить своего шефа дать разъяснения. Однако уже несколько часов, как Нонна Хачикян “исчезла” из здания мэрии.
Гаварцы говорят, что Гурген Мартиросян редко бывает в мэрии, однако подчиненные Мартиросяна это отрицают. Наконец, в городской администрации нашелся сотрудник – вице-мэр Карине Манукян, которая согласилась ответить на наши вопросы.
“Мэр работает. Почему этот вопрос вас так волнует, что вы превратили его непонятно во что? При этом все журналисты звонят и спрашивают, где он, что он, куда пропал”,- сказала, отвечая на вопросы “Hetq”-а, Карине Манукян.
Напомним, что мэру Гавара Гургену Мартиросяну было выдвинуто обвинение по ч.1 ст.334 УК РА. 8 июля 2011 г. уголовное преследование в отношении Мартиросяна было прекращено в связи с принятием акта об амнистии. Однако генпрокурор Агван Овсепян обратился к премьер-министруТиграну Саркисяну с предложением обсудить вопрос о целесообразности дальнейшего пребывания Гургена Мартиросяна на посту мэра.
Отметим, что в ходе расследования уголовного дела в Специальной следственной службе выяснилось, что мэр Гавара Гурген Мартиросян, узнав о том, что его родственники – братья Арам и Артур Мартиросяны, а также Грачья Петросян совершили покушение на житиелей Гавара Акопа и Овсепа Ованнисянов и Спартака Заргарагояна, попытался помочь им бежать и скрыться от правоохранительных органов.
По оценке органа предварительного следствия, Гурген Мартиросян совершил сокрытие особо тяжкого преступления.
В беседе с нами вице-мэр Карине Манукян не скупилась на похвалы в адрес мэра, заявив, что таких мэров, как Гурген Мартиросян, в Армении мало.
“Вы знаете, как он работает? Приезжайте, расспросите жителей о его работе. В нашем городе вы не найдете мусора”,- добавила К.Манукян.
Что касается уголовного дела, то вице-мэр отметила: “Это был его брат. А что вы хотите, что ему оставалось сделать. Я ничего не знаю”.