Աստծո տաճա՞ր, թե՞ շքեղ ավտոմեքենա
Միայն վերջին տարում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը Հայաստանում ճապոնական Toyota կոնցեռնի ներկայացուցիչ Toyota-Երևան ընկերությունից ձեռք է բերել 309 հազար ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ 7 ավտոմեքենա:
Այս մասին նախօրեին հաղորդեց Արմինֆո գործակալությունը` հղում կատարելով իր աղբյուրներին: Գործակալության հաղորդմամբ՝ Մայր Աթոռի կողմից, մասնավորապես՝ ձեռք է բերվել Toyota Corolla 1.6 մակնիշի 4 ավտոմեքենա, յուրաքանչյուրի արժեքը` $26.500, Toyota HiAce միկրոավտոբուս ($56.000), Toyota Camry 3.5 մակնիշի ավտոմեքենա ($52.000) և Toyota Land Cruiser 200 4.7 մակնիշի ավտոմեքենա ($95.000):
Նույն աղբյուրը հաղորդում է, որ Եկեղեցին նոր Toyota-ներ և այլ ֆիրմաների ներկայացուցչական ավտոմեքենաներ է ձեռքբերել նաև անցած տարիներին: Ուշագրավ է, որ Մայր Աթոռի կողմից ձեռքբերվող բոլոր ավտոմեքենաները պետության կողմից ազատվում են ԱԱՀ-ի վճարումից: Ըստ որում՝ Արմինֆոյին չի հաջողվել պարզել, թե ինչ նպատակով են ձեռքբերել այդ ավտոմեքենաները:
Հիշեցնենք, որ 2 օր առաջ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար Վահրամ Մելիքյանը հայտարարել է, որ Էջմիածինը միջոցներ չունի ողբալի վիճակում գտնվող Սանահինի վանական համալիրի, ինչպես նաև քանդման վտանգի տակ գտնվող այլ եկեղեցիների վերականգնման համար` ավելացնելով, որ այդ հարցում Էջմիածինը կախված է բարերարներից:
Թե որքանով են եկեղեցու միջոցները սուղ կամ ոչ, դժվար է դատել, քանի որ եկեղեցու ֆինանսական վիճակի, մուտքերի, ելքերի մասին հաշվետվություններ չեն հրապարակվում: Սակայն այս հարցում որոշակի կասկածների տեղիք է տալիս եկեղեցապետերից շատերի թե՛ շքեղ անձնական կյանքը, նվիրատվությունների ճոխ համակարգը, թե՛ ծառայության ընթացքում, ասենք, նրանց սպասարկող ծառայական մեքենաների շքեղությունը:
Բայց, եթե եկեղեցու միջոցներն իսկապես սուղ են, ապա որքանո՞վ է արդարացված, որ այդ սուղ միջոցները ուղղվում են ոչ թե կործանման եզրին գտնվող վանքերի նորոգմանը` թեկուզ մեկ հուշարձան ավելի նորոգելու սկզբունքով, այլ գալիս են Երևանի կենտրոն և դառնում կաթողիկոսական նստավայր կամ հերթական եկեղեցի:
Մի՞թե դրանց նշանակությունը կարելի է համեմատել հազարամյա պատմություն ունեցող և այժմ անտերությունից կործանվող ժառանուգության հետ: Մի՞թե Հայ Առաքելական Եկեղեցին և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը չեն գիտակցում, որ առավել գերադասելի է Երևանում կաթողիկոսական նստավայրի փոխարեն փողն ուղղել հնադարյա վանքերի պահպանությանը: Չէ՞ որ եթե միջոցները սուղ են, ապա դրանք առավել ևս պետք է օպտիմալ ծախսել:
Իսկ եթե այդ կառուցապատումներն արվում են բարերարների հաշվին, ապա ինչո՞ւ չխնդրել նրանց, որ այդ փողն ուղղեն առավել կարիքավոր ուղղություններով: Հազիվ թե բարերաները մերժեն:
Հայ Առաքելական Եկեղեցին ակնհայտորեն կորցրել է հանրային կյանքի զարկերակը, կորցրել է հանրությանն իր տեսադաշտից: Իսկ դրա որոնումների փոխարեն, հանրությանը մատուցվում են արդարացումներ կամ նախատինք:

Божий храм или роскошный автомобиль?
Только за последний год Первопрестольный святой Эчмиадзин приобрел в ереванском представительстве японского концерна "Toyota" компании "Toyota –Ереван" 7 автомобилей на общую сумму 309 тыс. долларов США. Об этом накануне сообщило агентство АрмИнфо со ссылкой на свои источники. По сообщению агентства, Первопрестолом было приобретено 4 автомобиля марки Toyota Corolla 1.6, стоимость каждого автомобиля составила $26.500, микроавтобус Toyota HiAce (56.000$), автомобиль Toyota Camry 3.5 ($52.000) и внедорожник Toyota Land Cruiser 200 4.7 ($95.000).
Тот же источник сообщил, что церковь приобретала новенькие "Тойоты" и представительские автомобили других фирм и в прошлые годы, затруднившись при этом указать их точное количество. Примечательно, что все автомобили, приобретаемые церковью, освобождаются государством от уплаты НДС. АрмИнфо так и не удалось выяснить, для каких целей были приобретены эти автомобили.
Напомним, что два дня назад глава пресс-канцелярии Первопрестольного святого Эчмиадзина иерей Ваграм Меликян заявил, что у Эчмиадзина нет средств на восстановление монастырского комплекса Санаин, находящегося в плачевном состоянии, добавив, что в вопросе ремонта или строительства церквей Эчмиадзин зависит от благотворителей.
Трудно судить, насколько скудны средства церкви, поскольку отчеты о финансовом положении, поступлениях и расходах ААЦ не публикуются. Однако повод для определенных подозрений в этом вопросе дает как роскошная личная жизнь многих священнослужителей и щедрая система пожертвований, так и дороговизна обслуживающих их служебных автомобилей.
Но если церковь действительно не располагает достаточными средствами, насколько оправданно направлять их не на восстановление находящихся на краю гибели монастырей по принципу одной отреставрированной церковью больше, а на строительство в центре Еревана резиденции Католикоса или очередной церкви? Неужели их значение можно сравнить с имеющим тысячелетнюю историю и брошенным сейчас на произвол судьбы наследием? Неужели Армянская Апостольская церковь и Католикос Всех армян не осознают, что гораздо предпочтительнее направлять деньги не на строительство резиденции Католикоса в Ереване, а на сохранение старинных монастырей? Ведь если средства скудны, то их тем более нужно тратить оптимально.
А если это строительство ведется на деньги благотворителей, то почему бы не попросить их направить эти суммы на решение более важных проблем. Вряд ли благотворители откажут.
Армянская Апостольская церковь явно не ощущает пульс общественной жизни и потеряла общественность из поля своего зрения. А вместо того обретения утраченного общественности преподносятся оправдания или упреки.