«Այսօր` կուտակային կենսաթոշակ, վաղը` դատարկ Հայաստան» (լուսանկարներ)
Ազգային ժողովի շենքի դիմաց այսօր նույնպես հավաքվել էին բազմաթիվ քաղաքացիներ՝ պահանջելու ԱԺ բոլոր պատգամավորներին մասնակցել քվեարկությանը և կողմ քվեարկել պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի կիրառումը մեկ տարով հետաձգելու մասին օրինագծին:
Երեկ նույնպես նույն խնդրով բողոքի ցույց էր խորհրդարանի դարպասների մոտ, և հավաքվածներից ոմանք իրենց դժգոհությունն էին արտահայտում նաև այն փաստի առթիվ, որ մի շարք լրատվամիջոցներում բողոքի այս ակցիաները ներկայացվում են որպես «մի խումբ ծրագրավորողների միտինգ»:
Թեպետ այսօրվա ակցիայի ժամանակ ևս քիչ չէին տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետները, այնուամենայնիվ, շատ էին նաև այլ մասնագիտությունների ներկայացուցիչներ, ուսանողներ և այլ քաղաքացիներ:
Չնայած, որ 46 կողմ, 54 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ԱԺ-ն մերժեց «Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչը գործադրելու հարցի վերաբերյալ» ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծը, քաղաքացիները հայտարարեցին, որ շարունակելու են իրենց պայքարը:

“Сегодня – накопительная пенсионная система, завтра – пустая Армения” (Фото)
Сегодня, как и вчера, напротив здания Национального Собрания собрались многочисленные граждане, которые требовали от депутатов проголосовать за проект заявления, которым предлагается отсрочить на год применение обязательной накопительной пенсионной системы.
Акция протеста у здания парламента проходила и вчера, при этом некоторые ее участники выразили недовольство тем, что ряд СМИ представляет эти акции как “митинги группы программистов”.
И хотя сегодня тоже было немало специалистов сферы информационных технологий, к ним уже присоединились многочисленные представители других профессий, студенты, граждане.
Несмотря на то, что депутаты 46-ю голосами “за” и 54-мя – “против” отклонили проект заявления НС “О применении обязательного компонента накопительной пенсионной системы”, участники акции заявили, что будут продолжать свою борьбу.