«Ես մուրացկան չեմ, ջանիդ մեռնիմ, կռիշս էլ սարքեն` ընձի հերիք է»
Փեփրոնե տատի խորշոմներով ծածկված դեմքը լուսավորվում է ժպիտով, երբ բակում տեսնում է կանգնած մեքենան ու փայտով լցված պարկերը, որոնք երիտասարդ տղաները դատարկում են մուտքի դռան մոտ: «Ապրի Վահանը, տեսար, խոստացել էր, էսօր բերեց»,-դիմելով ինձ՝ ասում է տատն ու ձեռքը մեկնում դեպի Վահանը. «Մեռնիմ ջանիդ, Վահան ջան, էս կռիշս սարքեք, ընդամենը 5 մետր է: Օր ձյութ լցնեք, էդ կաթոցը կկտրի, տունս էլ ջուր չի լցվի»:
«Շիրակ կենտրոն» հկ-ի ղեկավար Վահան Թումասյանն առանց ալարելու պատին հենած աստիճաններով բարձրանում է տան տանիքի հատվածն ու հուսահատված ձեռքը թափ տալիս: «Այ տատ, նախ 5 չէ, էստեղ 50 մետր է, հետո էլ սա սարքել հնարավոր չէ: Գարաժիդ (Փեփրոնե Մարկոսյանն ապրում է բնակելի տան վերածած ավտոտնակում.-հեղ.) պատերը ամբողջը ջրի մեջ են: Ավելի ճիշտ կլինի, եթե քո համար մի տնակ ճարենք, տեղափոխվես էս խոնավ տնից,-խորհուրդ է տալիս Վահանը,-բերածս փայտն էլ նորմալ կվառես, չխնայես, էլի ենք բերելու: Քեզ լավ տաք սապոգներ ու վերարկու էլ եմ բերելու, սնունդ էլ կբերենք: Ծնունդիդ գալու ենք, լավ իմացի: Եթե Աստված տա մինչեւ էդ մի հատ էլ դոմիկ ճարենք, քո համար կարգին մեծ նվեր կլինի նոր տարուն»:
Առանձին զրուցում եմ Վահան Թումասյանի հետ: Պարզվում է «Շիրակ կենտրոնի» ղեկավարը բավական լավատեղյակ է Փեփրոնե Մարկոսյանի կենցաղային պայմաններին: Թումասյանը մեկ անգամ էլ է շեշտում, որ տանիքը նորոգելով տատի տան խնդիրը չի լուծվելու: Տան արեւմտյան պատը հիմքից մինչեւ առաստաղը ջրի մեջ է: Խոնավությունն այստեղ տանտեր է ու իր ավերիչ գործն է անում:
«Կամ պիտի վաճառի ավտոտնակը որպես շինանյութ, էդ գումարով մեկ սենյականոց իրեն համար առնենք Մուշ թաղամասում, կամ պիտի տնակ բերենք, որ տեղափոխվի»,-ասում է Վահանը: Լսելով «վաճառել» բառը՝ Փեփրոնե տատը միանգամից ընդվզում է:
«Ի՞նչը ծախեմ, ընչի՞ ծախեմ: Ըստեղ ի՞նչ կա, օր ես էլ ծախեմ: Թե բդի դոմիկմ բերեք, բերեք, չէ՝ ես իմ տնից ելնողը չեմ»,-նեղսրտում է ծեր կինն ու ուղղվում դեպի տան մուտքը՝ կարծես ցանկանալով պաշտպանել իր երկար տարիների անդավաճան ընկերոջը, որ օթեւան է եղել երկրաշարժից հետո: Տատն ու «Շիրակ կենտրոն» հկ-ի ղեկավարն իրար հրաժեշտ են տալիս ջերմորեն: Վահանը հեռնալիս մեկ անգամ էլ է կրկնում, որ չմոռանա՝ տատի համար 38 համարի ձմեռային տաք ճտքավոր կոշիկներ է բերելու: «Դու գնա Վահան ջան, ես էս հրեշտակի հետ կմնամ,-ձեռքն ինձ ուղղելով՝ ասում է տատը,-ըբը էն մյուս հրեշտակն ուրա՞: Երկուսով էիք չէ, օր ընձի օգնիք էս վառելիքը տուն հասցրինք»:
Փեփրոնե տատին, ես եւ լուսանկարիչ Սառա Անջարգոլյանը հանդիպել էինք նոյեմբերի 25-ին, Գյումրիում գործող «Լենտեքս» ՍՊԸ-ի բակում: Տատը ինքնաշեն սայլակի վրա փորձում էր որքան հնարավոր է շատ թղթե թափոն բարձել, որ կուտակված էր բակում: Իմ հարցին, թե ինչ է անում, բացատրում է, որ վառելիք է հայթայթում: Ձեռնարկության տնօրինությունը թույլ է տվել, ինքն էլ 2 օրը մեկ գալիս է, որ տանի: «Ես մուրացկան չեմ, ջանիդ մեռնիմ, ես կյանքում ձեռքս երկրցրած փող ուզած չկամ: Էս էլ Գոմցյան Կարենը թույլ է տվել, կտանիմ, օր վառեմ»,-ասում է տատին ու հրավիրում ինձ եւ Սառային ծանոթանալ իր բնակարանային պայմաններին: Որոշում ենք օգնել տատին տանել վառելիքը՝ միաժամանակ զրուցել:
Այդպես երեքով, մոտ երկու կանգառի չափ քայլում ենք փողոցով՝ զարմացած անցորդների ու մեքենաների ուղեւորների հայացքների ներքո: Այդ ընթացքում հասցնում եմ տեղեկանալ, որ տատը տնակում չի ապրում, անօթեւան չէ եւ բնակարանի ակնկալիք չունի: Ծեր կինը մենակ է ապրում: Սկզբում կորցրել է ամուսնուն, հետո մինուճար զավակին: Ապրում է թոշակի ու նպաստի հույսով: Փեփրոնե տատին հրաժեշտ տալիս խոստանում եմ անպայման վերադառնալ: Երկրորդ հանդիպումը տեղի է ունենում նոյեմբերի 30-ին:
Լավ մարդկանց համար տանս դուռը միշտ է բաց
Մտնում ենք տուն: Փոքրամարմին կինը տեղավորվում է պատուհանի մոտ դրած թախտին՝ ինձ էլ հրավիրելով նստել կողքին: Ձեռքի տուփը, որտեղ լուսանկարներն են, դնում է ծնկներին ու սկսում մեկ առ մեկ ցույց տալ: 8-9 քմ-ը չգերազանցող սենյակում ծխում է վառարանը: Հատակի վրա տեղ-տեղ ջուրը կղզյակների է վերածվել: Թախտի մոտ պենոպլաստ է դրված, որի վրա Փեփրոնե տատը դնում է ոտքերը՝ չթրջելու համար:
Սենյակի կենտրոնում դրված սեղանի մի անկյունում շորի մեծ կույտ եմ նկատում: Տեսնելով հայացքս՝ ծեր կինն ասում է, որ դա իր վերմակն է, դրանով է ծածկվում գիշերը: Աթոռի վրա, թղթե մեծ տուփի մեջ հագուստներն են: Անկյունում հեռուստացույցն է ու խորհրդային տարիներին ննջասենյակի զարդ հանդիսացող կանանց շատ սիրելի «տրյումոն»՝ երեք հայելիներով: Սենյակում ծխի ու խոնավության հոտ է:
«Ըբը ես ըսուր էի արժա՞ն, աղջիկ ջան,-նեղսրտում է Փեփրոնե տատը,-ըդքան լավ ապրելուց հետո մարդ չբդի էս բախտին արժանանար: Հըմը ի՞նչ ըսեմ, բախտի բան է: Իմ հորոխպերս գեներալ Մազմանովն է եղել: Իմ հերանքս Ղարսից են գաղթել: Ես չեմ տեսել, բայց հերս կպատմեր, թե ինչխ են ընդեղ ապրել: Մենք 10 երեխա ենք եղել, բայց Աստված չուզեց, օր ես էդ բախտին արժանանամ: Հինգ երեխա եմ ունեցել, բայց չեն ապրել: Չորսս մեռել են, 47 տարեկան Միսակիս բերեցի, օր ծերությանս վախտ ընձի պահեր, էն էլ ըդպես ջահել, 35 տարեկան մեռավ՝ լյարդի ցեռոզ ուներ»:
Մի պահ ծեր կնոջ դեմքը կրկին լուսավորվում է, երբ հարցնում եմ ամուսնու մասին: Գլուխը թեքելով՝ կարծես ամաչելով, պատմում է, որ Սերգեյը՝ ամուսինը, իրեն փախցրել է: «Սիրու՞ն էիր ջահել ժամանակդ, տատի, էդ էր պատճա՞ռը փախցնելու»,-հարցնում եմ: «Չէ, հերս չէր ուզե Սերգեյին, որովհետեւ որբ էր»,-պատասխանում է Փեփրոնե տատն ու պատմում, թե ինչպես է Թիֆլիսից եկած տղան հավանել 18-ամյա աղջնակին, հետը ամուսնացել ու համերաշխ ընտանիք կազմել: «Սովետի վախտը հեչ մարդ «Զիմ» մաշինա չուներ, մենք ունեինք: Ավտոներ շատ ենք ունեցել, աղջիկ ջան, էլ «02», էլ «06»: Շատ լավ ենք ապրել: Մարդս մեխանիկ էր, շատ հարգված տղա էր, մեր տունը միշտ լիքը մարդ է եղել: Էս բակը կտեսնի՞ս, կիրակի օրերին խորոված կենեինք միշտ, էնքան մարդ կհավաքվեր, տեղ ու դադար չկար: Ըդիկ հմի է, օր դուռս բացող չկա»:
1988թ-ի երկրաշարժին Մարկոսյանները կորցրել են իրենց բնակարանը: Փեփրոնե տատի պատմելով իրենց տնակ չեն հատկացրել՝ ասելով, մի՞թե Սերգեյի նման հարուստ մարդը կարիք ունի տնակի: Ստիպված տեղափոխվել են ապրելու քարաշեն ավտոտնակում: Ամուսինը մահացել է, տղան տարիներ անց հիվանդացել քաղցկեղով: Ասում է, երկար տարիներ խնամել է միակ որդուն, պարտքեր կուտակել, եւ երբ 2011թ-ի աշնանը վերջապես բնակարան են ստացել Մուշ թաղամասի նորակառույցներից՝ ստիպված է եղել վաճառել:
«Տղես ըսավ, այ մերս, ես կմեռնիմ, դու տունն ինչ բդի էնես: Էդ պարտքերն ու՞րդից բդի տաս: Արի կեղնի տունը ծախենք, պարտքերը տանք: Հիվանդ պահելը զոռ բան է, բալա ջան: Էդ տունն ինչխոր ստացանք, ըդպես էլ ծախեցինք, պարտքերը տվինք, 6 ամիս հետո տղես մեռավ, թաղումն էրեցի, գերեզմանը սարքեցինք, ես մնացի անկոպեկ: Հմի 20 հազար թոշակ ու 16 հազար դրամ նպաստ կստանամ, ըդորով կապրիմ: 200 հազար դրամի չափ էլ պարտք ունիմ: Ամեն ամիս թոշակիցս 10 հազար դրամ կուտամ պարտքիս տեղը»,-ասում է տատը:
Զգուշորեն, որպեսզի չվիրավորեմ, հարցնում եմ, թե չէր ուզենա տեղափոխվել ապրելու ծերանոցում: «Ույ, ամա՜ն, էդ բառն էլ չըսես,-մեկից բռնկվում է տատը,-ընձի չի վայելե ծերանոց էրթալ, օր մեռնիմ էլ տանս մեջ թող մեռնիմ: Սերգեյի կնիկը ծերանո՞ց…չէղնելու բան է: Մազմանովի աղբոր աղջիկն ի՞նչ գործ ունի, օր էրթա ծերանոց: Ըշտը ըստեղ կապրիմ, օր մե դոմիկմ բերեն դնեն, շատ շնորհակալ կեղնիմ: Ես ուրիշ բան չեմ ուզե»:
Հետո հանկարծակի հիշում է, որ կարտոֆիլով կարկանդակներ է պատրաստել ու ստիպում է համտեսել: «Կեր ղուրբանդ էղնիմ, իմ սարքածն է: Ես երկար տարիներ «Անուշարանն» եմ աշխատել՝ հրուշակեղենի բաժինը, վախտին լավ-լավ բաներ եմ թխել: Ես կարդացած կնիկ եմ: Եթե 18 տարեկան չնշանվեի, պատմաբան կդառնայի»,-ափսոսանքով ավելացնում է տատն ու ինձ մեկնում կարկանդակով ափսեն:
Հրաժեշտ տալիս հարցնում եմ, թե երբ է ծննդյան օրը: Ասում է, դեկտեմբերի 25-ին՝լրանում է 83 տարին: Չի նշելու, ինչպես որ Ամանորը չի նշում: Բայց գյումրեցու չկոտրված հպարտությամբ ու հյուրընկալությամբ ասում է. «Համեցեք, դուռս բաց է: Լավ մարդկանց համար տանս դուռը միշտ է բաց»:

"Я не попрошайка, дочка. Если крышу починят, мне этого будет достаточно"
Испещренное морщинами лицо бабушки Пепроне освещается улыбкой при виде машины, груженной дровами, которые молодые люди разгружают у входа в ее дом. "Молодец, Ваан, выполнил свое обещание,- говорит бабушка и протягивает Ваану руку. - Ваан джан, почините крышу, там всего пять метров. Если покрыть дегтем, протекать не будет".
Руководитель общественнойй организации "Ширак кентрон" Ваан Тумасян не поленился и поднялся по ступенькам на крышу, а вскоре, спустившись, безнадежно махнул рукой: "Бабушка, тут не пять, а пятьдесят метров. К тому же починить это невозможно. Стены твоего гаража (бабушка Пепроне живет в переделанном под жилой дом гараже. – Авт.) полностью отсырели. Придется доставать для тебя домик-вагончик и перевозить тебя из этого сырого дома",- сказал Ваан.
Я беседую с Вааном Тумасяном отдельно. Оказывается, руководитель "Ширак кентрон" хорошо осведомлен о бытовых проблемах Пепроне Маркосян. Он предлагает пожилой женщине либо продать гараж на стройматериалы и на вырученную сумму купить однокомнатную квартиру, либо переехать в домик. Но бабушка Пепроне и слышать не хочет о продаже дома, видимо, не желая предавать своего верного "друга", давшего ей приют после землетрясения.
Бабушку Пепроне я и фотограф Сара Анджарголян встретили 25 ноября во дворе действующего в Гюмри ООО "Лентекс". Она пыталась перевезти на самодельной коляске как можно больше картонных коробок, сложенных во дворе предприятия. На вопрос, для чего ей нужен картон, бабушка Пепроне ответила, что он служит ей топливом. "Я не попрошайка, дочка. За всю свою жизнь я ни разу не протянула руку за милостыней",- говорит пожилая женщина и приглашает нас с Сарой к себе. Мы решили помочь бабушке доставить ее "топливо" и одновременно побеседовать с ней. Так мы прошагали две остановки. За это время узнали, что у Пепроне Маркосян есть жилье и на квартиру она не претендует. Бабушка живет одна. Она сперва потеряла мужа, а потом и единственного сына. Живет только на пенсию и пособие. Мы прощаемся с бабушкой Пепроне и обещаем обязательно навестить ее. Вторая наша встреча состоялась 30 ноября.
Для хороших людей двери моего дома всегда открыты
Заходим в дом. Пожилая женщина устраивается на тахте возле окна, а меня приглашает сесть рядом. Затем она ставит к себе на колени коробку с фотографиями и начинает показывать их. В помещении площадью 8-9 метров дымит печка. На стоящем в центре комнаты столе замечаю гору тряпья. Поймав мой взгляд, бабушка поясняет: "Это мое одеяло, ночью я этим укрываюсь". В стоящем на стуле большом бумажном пакете сложена ее одежда. В углу стоит телевизор и оставшееся с советских времен трюмо с трехстворчатым зеркалом. В комнате стоит запах дыма и сырости.
"Разве я этого была достойна, дочка,- говорит бабушка Пепроне. – После хорошей жизни человек не должен удостаиваться этой участи. Но что поделаешь, такая у меня судьба. Генерал Мазманов был моим дядей. Мои родители бежали из Карса. Отец рассказывал, как обеспеченно они там жили. Нас было десять детей. У меня родилось пять детей, но никто не остался в живых. В 47 лет я родила своего Мисака, чтобы хотя бы на старости лет он ухаживал за мной. А он умер молодым, в 35 лет, от цирроза печени".
Когда я спросила о муже, лицо женщины на секунду вновь осветилось улыбкой. Как бы стесняясь, она рассказала, что муж, Сергей, украл ее. Спрашиваю бабушку Пепроне: "В молодости вы, наверное, были очень красивой, раз муж вас украл". "Нет, отец мой был против Сергея",- ответила наша собеседница и рассказала, как приехавший из Тбилиси парень влюбился в 18-летнюю девушку, женился на ней и какую дружную семью они создали. "В советское время ни у кого не было машины, а у нас был "ЗИМ". Муж мой был механиком, мы много машин поменяли. Его все уважали, в доме у нас всегда было полно народу. По воскресеньям всегда готовили шашлык. Это сейчас ко мне никто не заходит. В результате землетрясения 1988 года Маркосяны потеряли свое жилье. Домик им не выделили, так как посчитали, что такой богатый человек, как Сергей, не может нуждаться в домике-вагончике. Супруги вынуждены были перебраться жить в каменный гараж. Муж умер, а через несколько лет сын заболел раком. По словам бабушки Пепроне, она много лет ухаживала за ним, накопила долги, и когда осенью 2011-го они наконец получили квартиру в квартале Муш-2, то вынуждены были ее продать.
"Сын сказал: "Мама, я умру, зачем тебе эта квартира, где возьмешь деньги, чтобы расплатиться с долгами. Давай продадим ее и расплатимся с долгами". И как мы получили эту квартиру, так ее и продали, выплатили долги, а через шесть месяцев сын умер. Я похоронила его, привела могилу в порядок и осталась без копейки. Сейчас живу на пенсию в 20 тысяч драмов и пособие в 16 тысяч драмов. А еще у меня долги на 200 тысяч. Каждый месяц отдаю из своей пенсии десять тысяч драмов",- рассказала бабушка Пепроне.
Чтобы не обидеть ее, осторожно испрашиваю, не захотела бы она переехать в дом для престарелых. Услышав мое предложение, женщина закричала: "Что ты, не говори об этом! Мне не пристало идти в дом для престарелых, я должна умереть в своем доме. Что делать племяннице Мазманова в доме для престарелых? Если поставят здесь домик-вагончик, я буду очень благодарна. Ничего другого не хочу".
Потом, вспомнив, что приготовила пирожки с картошкой, бабушка Пепроне принялась нас угощать. "Ешь, дорогая, сама готовила. Я долгие годы на кондитерской фабрике работала, в свое время хорошо пекла. Я женщина начитанная. Если бы в 18 лет не вышла замуж, то стала бы историком",- с сожалением сказала хозяйка дома, протягивая мне тарелку с пирожками.
Прощаясь с ней, я спросила, когда у нее день рождения. "25 декабря исполнится 83 года",- ответила бабушка Пепроне. Отмечать этот день она не будет, как не будет отмечать и Новый год. Однако с присущей гюмрийцам несгибаемой гордостью и гостеприимством она сказала: "Приходите. Для хороших людей двери моего дома всегда открыты".