Շանթ Հարությունյանն ու քաղաքացիական հագուստով ոստիկանը
Այս տարվա նոյեմբերի 5-ից անազատության մեջ գտնվող «Ցեղակրոն» կուսակցության նախագահ Շանթ Հարությունյանին փաստաբան Ինեսա Պետրոսյանը հանդիպել է այսօր «Նուբարաշենի» հոգեբուժարանում, որտեղ նա տեղափոխվել է մի քանի օր առաջ: Փաստաբանը շեշտեց, որ թեպետ Շանթը հոգեկան առողջության հետ կապված խնդիրներ չունի, այնուամենայնիվ, գտնվում է հոգեբուժարանում և անցնում դատահոգեբուժական փորձաքննություն: Ինեսա Պետրոսյանն ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը՝ ստացիոնար եղանակով անցկացնել դատահոգեբուժական փորձաքննություն, բողոքարկել է Վերաքննիչ դատարանում:
Հիշեցնենք, որ 2009թ. 7-ի գործով քրեական գործը կարճվել էր դատահոգեբուժական փորձաքննությամբ անմեղսունակ ճանաչելու հիմքով:
«Շանթը մեղադրվում է նոյեմբերի 5-ին Ազատություն հրապարակի մերձակայքում՝ Մաշտոցի պողոտայի վրա ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ, սակայն այդ անձը քաղաքացիական հագուստով է եղել նոյեմբերի 5-ին (ՔՕ 316 հոդված 1-ին կետ): Այդ անձն, ըստ մեղադրանքի, ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության 2-րդ բաժանմունքի պետ Էդգար Բարսեղյանն է: Սակայն քաղաքացիական հագուստով լինելով՝ ինչպե՞ս կարող էր Շանթ Հարությունյանը տարբերակել՝ ոստիկա՞ն է անձը, թե՞ ոչ»,- զարմանում է փաստաբանը՝ տեղեկացնելով, որ իր պաշտպանյալը չի տվել որևէ ցուցմունք, չի ընդունել մեղադրանքը:
Ինեսա Պետրոսյանը փոխանցեց իր պաշտպանյալի խոսքերը, ըստ որի՝ իր ակցիան քաղաքական է եղել, իսկ այն սկսելուց առաջ Շանթ Հարությունյանը խնդրել է Գայ Ֆոքսի «Անոնիմուս» դիմակավոր երթի մասնակիցներին սադրանքների չգնալ, ասել է, որ խաղաղ երթի են դուրս գալիս, սակայն սադրանքի դեպքում համարժեք պատասխանի են պատրաստ: Շանթը նշել է, որ նախապես բերված փայտերը հենց սադրանքներից պաշտպանվելու նպատակ են ունեցել: Նա չի բացառել, որ դիմակների երթի մասնակիցների մեջ անգամ ոստիկանության աշխատակիցներ եղած լինեն:

Шант Арутюнян и полицейский в гражданской одежде
Адвокат Инесса Петросян сегодня встретилась в психиатрическом диспансере уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” со своим подзащитным - председателем партии “Цехакрон” Шантом Арутюняном, который с 5 ноября с.г. находится в заключении.
Адвокат отметила, что хотя у Шанта нет проблем с психическим здоровьем, он, тем не менее, проходит судебно-психиатрическую экспертизу. Адвокат обжаловала в Апелляционном суде решение суда первой инстанции о проведении судебно-психиатрической экспертизы в стационарных условиях.
“Шант обвиняется в том, что 5 ноября на проспекте Маштоца он применил насилие в отношении сотрудника полиции. Однако 5 ноября эта личность была в гражданской одежде (п.1 ст.316 УК РА). Согласно обвинению, этим лицом является начальник 2-го отделения управления полиции Еревана Эдгар Барсегян. Но как Шант Арутюнян мог распознать полицейского в человеке, который был одет в гражданскую одежду?”,- с недоумением заметила Инесса Петросян.
Она передала слова своего подзащитного, который сказал, что его акция носила политический характер. А перед тем, как ее начать, Шант Арутюнян попросил участников шествия, на которых были маски “Анонимуса” Гая Фокса не поддаваться провокациям, сказал, что они проводят мирное шествие, однако в случае провокаций готовы дать адекватный ответ. Шант отметил, что доставленные на площадь Свободы палки предназначались как раз для защиты от провокаций. Он не исключил, что среди участников шествия могли быть сотрудники полиции.