Ադրբեջանի գլխավոր դատախազը Աղվան Հովսեփյանին չի պատասխանել
Ադրբեջանում Մանվել Սարիբեկյանի սպանության գործով Հովսեփյանը խնդրում է իր ռուս գործընկերոջ օգնությունը
Անցյալ տարվա նոյեմբերի 4-ին ադրբեջանական կողմը Հայաստանին հանձնեց ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Թթուջուր գյուղի բնակիչ Մանվել Սարիբեկյանի դին, ով, ադրբեջանական պաշտոնական հայտարարությունների համաձայն, մահացել է 2010 թվականի հոկտեմբերի 5-ին՝ խեղդամահության հետեւանքով:
ՀՀ գլխավոր դատախազի ցուցումով՝ Մանվել Սարիբեկյանի մահվան փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 13-րդ կետերով (սպանություն առանձին դաժանությամբ և  ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով) ՀՀ ոստիկանությունում հարուցվեց քրեական գործ, որի նախաքննությունը  այնուհետև հանձնարարվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր Ազգային անվտանգության ծառայության Քննչական վարչությանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը Մ. Սարիբեկյանի մահվան փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի քննության օբյեկտիվությունը, բազմակողմանիությունը եւ լրիվությունն ապահովելու համար 2010 թ. դեկտեմբերին նամակով դիմել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Զ. Գարալովին` քրեական գործի քննությանն աջակցելու համար, այն է` մասնավորապես տեղեկացնել, թե Ադրբեջանի քննչական մարմինների կողմից կատարվո՞ւմ է արդյոք քննություն Մ.Սարիբեկյանի բռնի մահվան դեպքի առթիվ, եթե՝ այո, ապա ուղարկել քրեական գործը կամ քրեական գործի նյութերը:
ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը երաշխավորել է նաեւ, որ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ստացված նյութերը կամ փաստաթղթերը օգտագործվելու են միայն քննության նպատակներով:
ՀՀ գլխավոր դատախազի նամակի` ադրբեջանական կողմի արձագանքի բացակայության, քրեական գործի քննությանը չաջակցելու, ճշմարտության բացահայտմանը շահագրգիռ չլինելու հանգամանքներից ելնելով, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը 2011 թվականի ապրիլի 5-ին նամակով դիմել է Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային.
«Քննության օբյեկտիվությունը, բազմակողմանիությունը եւ լրիվությունն ապահովելու համար, առաջնորդվելով 22.01.1993թ. կնքված «Քաղաքացիական, ընտանեկան եւ քրեական գործերով իրավական օգնության մասին» Մինսկի կոնվենցիայով՝ ՀՀ Գլխավոր դատախազը 2010թ. դեկտեմբերի 14-ի գրությամբ դիմել է Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ պարոն Զակիր Գարալովին` վերը նշված քրեական գործի քննությանն աջակցելու խնդրանքով, մասնավորապես խնդրել է հայտնել, թե Ադրբեջանի քննչական մարմինների կողմից կատարվում է արդյոք քննություն Մ. Մ. Սարիբեկյանի բռնի մահվան դեպքի առթիվ, եթե՝ այո, ապա ուղարկել քրեական գործը կամ քրեական գործի նյութերը: ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը երաշխավորել է նաեւ, որ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ստացված նյութերը կամ փաստաթղթերը օգտագործվելու են միայն քննության նպատակներով:
Հաշվի առնելով, որ վերը նշված գործողությունների կատարումը նշանակություն ունի քրեական գործով վերջնական որոշում կայացնելու համար` խնդրում եմ Ձեզ աջակցել մեր գրությանը պատասխան ստանալուն»:
Նորից նամակ ռուսաց թագավորին: Աղվանը անգլերեն չգիտի` կօգնենք, ինչ է եղել, մեր դատախազն է վերջապես: Ավելի լավ է նույնիսկ վրացիներին դիմեր, քան ռուսներին: Ռուսներն իրենց թուրք եղբայրներին երբևէ անհարմար վիճակի մեջ չեն գցի: Այս դեպքում, հավատացեք, դարավոր միամտության հետ գործ ունենք, ոչ ավելին: Կասեք Աղվանը միամիտ չէ?: Լավ էլ միամիտ է, եթե դեռ կարծում է, որ Հայաստանը դեռ 49 տարի ռուսական գաղութ է մնալու:

On November 4, 2010 the Azerbaijani side returned to Armenia the body of the resident of Ttujur village of Gegharkunik region Manvel Saribekyan who, according to the official announcement made by Azerbaijan died on October 5, 2010 as a result of strangulation.
The RA Prosecutor General Aghvan Hovsepyan tasked to initiate a criminal case according to the RA Criminal Code Article 104, part 2, points 5 and 13 (murder committed with particular cruelty and out of motives of national, race or religious hate or fanatism) by the RA Police. The preliminary investigation of the criminal case was tasked to the Investigation Department of the National Security Service adjunct to the RA Government.
The RA Prosecutor General in December 2010 sent a letter to the Prosecutor General of Azerbaijan Zakir Bekir with the request to provide assistance to the investigation of the criminal case, in particular to inform whether any investigation on the case of Manvel Mamikon Saribekyan’s violent death had been carried out by the Investigation Bodies of Azerbaijan and if there had been, to send the criminal case or the materials of the criminal case. The General Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia had also assured that the received data and documents would be used only in the framework of the investigation.
On April 5, 2011 the RA Prosecutor General also sent a letter to the Prosecutor General of the Russian Federation, Chairman of the Coordinating Council of Prosecutors General of the CIS Member States Yuri Chaika. The letter, in particular, read:
“In order to carry out comprehensive and complete investigation and guided by the Minsk Convention “On Legal Assistance and Legal Relations in Civil, Family and Criminal Matters” 22 January 1993, the RA Prosecutor General on December 14, 2010 sent a letter to the Prosecutor General of Azerbaijan Mr. Zakir Bekir with the request to provide assistance to the investigation of the mentioned criminal case, in particular to inform whether any investigation on the case of Manvel Mamikon Saribekyan’s violent death had been carried out by the Investigation Bodies of Azerbaijan and if there had been, to send the criminal case or the materials of the criminal case. The General Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia had also assured that the received data and documents would be used only in the framework of the investigation.
Taking into consideration that the implementation of the above-mentioned actions are essential for making a final decision, I ask you to assist us to get an answer to our letter.