Հրանտ Բագրատյան. «Բյուջեն թոփալ է, կաղ է, միոտանի է»
Այսօր ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը, ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանին դիմելով, ասաց, որ, այնուամենայնիվ, իրենց խմբակցությունը (նկատի ունի` ՀՀԿ խմբակցությանը-հեղ.) կողմ է քվեարկելու 2014թ. բյուջեի նախագծին:
«Բայց չէ՞ որ մեր բյուջեն չունի եկամուտներ: Սահմանադրության 76 և 83.1 հոդծաներն ասում են` օրենքով հաստատել բյուջեի եկամուտների ձևավորումը»,- նկատեց Հ, Բագրատյանը, ում խոսքով` բյուջեի նոր նախագծով պետք է հաստատենք եկամուտների աճը , մինչդեռ բյուջեի նոր նախագծում եկամուտների մասին կա ընդամենը 6 տող:
«Բյուջեն թոփալ է, կաղ է, միոտանի է,- ասաց Հ. Բագրատյանը և ավելացրեց,- Սահմանադրության 106-րդ հոդվածն ասում է` օրենքով լիազորել տեղական ինքնակառավարման մարմիններին համատասխան միջոցներով: Բյուջեով դա չկա, ավելին` կա օրենքի 9-րդ կետի 8-րդ ենթակետը, որ ասում է` կասեցնել եկամտահարկի և շահութահարկի գծով հատկացումները տեղական ինքնակառավարման մարմիններին: Ի՞նչ ՏԻՄ առանց սեփական բյուջեի»:
Ըստ Հ.Բագրատյանի` այդ կետը բացակայում է բյուջեի նախագծում, ինչը նշանակում է, որ փորձ է արվել խախտել Սահմանադրությունը: «Ո՞վ է ձեզ նորից թույլ տվել խախտել Սահմանադրությունը: Սահմանադրությունը խախտելու այս փորձերն ո՞ւր են տանելու մեզ: Ինչպե՞ս կարող են բյուջե չունենալ տեղական ինքնակառավարման մարմինները»,- նշեց նա:
Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահն էլ ասաց, որ ՀՀ բյուջեի կառուցվածքը բխում է բյուջետային համակարգի օրենքից: «Ես չեմ գտել որևէ պրոբլեմ այդ օրենքում և ներկայացված բյուջեի նախագծի մեջ, եթե Դուք խնդիրներ եք գտել, ապա ես պատրաստ եմ Ձեզ հետ միասին դիտարկելու այդ խնդիրները»,- նշեց Գ. Մինասյանը: Ըստ պատգամավորի` Հ.Բագրատյանի նշած համակարգի կիրառումը կարող էր բերել նրան, որ այդ գումարների ճնշող մեծամասնությունը կկուտակվեր Երևանի բյուջեում, և այդ համակարգի կիրառումը որևէ լավ բան չէր բերի 900-ից ավելի համայնքներին:
«Սա խնդիր է, որը միշտ եղել է քննարկման առարկա, և կարծում եմ` մենք դրա լավագույն լուծումը դեռ չենք գտել: Այն լուծումը, որ այսօր կա, իսկապես, վերջնական լինել չի կարող: Սա մի ընթացիկ լուծում է` մինչև մենք կարողանանք ավելի հանգամանալից, համապարփակ այնպիսի լուծում գտնել, որ կբավարարի ինչպես մեծ քաղաքներին, այնպես էլ փոքր քաղաքներին»,- պատասխանեց Գ. Մինասյանը:
Սրան ի պատասխան ` Հ. Բագրատյանը նշեց, որ ինքը շնորհակալ է, որ Գ. Մինասյանն ազնվորեն պատասխանեց, ինչին, սակայն, հակադարձեց Գ. Մինասյանը, թե իր պատասխանը ճիշտ չի ընկալվել:

Грант Багратян: “Это хромой, колченогий, одноногий бюджет”
На сегодняшнем заседании Национального Собрания депутат фракции Армянского национального конгресса Грант Багратян, обращаясь к председателю постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагику Минасяну, сказал, что, несмотря ни на что, их фракция будет голосовать за проект бюджета 2014 г.
“Однако наш бюджет не имеет доходов, между тем статьи 76 и 83.1 Конституции требуют утвердить законом формирование доходов бюджета”,- отметил Г.Багратян, добавив, что новым проектом бюджета следует утвердить рост доходов, между тем в этом документе доходам посвящено всего шесть строк .
“Это хромой, колченогий, одноногий бюджет. Согласно статье 106 Конституции, необходимо по закону обеспечить органы местного самоуправления соответствующими средствами. В бюджете этого нет. Более того, есть подпункт п.8 ст.9, который гласит: прекратить выделение органам местного самоуправления средств по линии подоходного налога и налога на прибыль. А что за ОМС без собственного бюджета?”,- заметил Г.Багратян.
По его словам, в проекте бюджета данный пункт отсутствует, а это значит, что была предпринята попытка нарушить Конституцию.
“Кто вам позволил снова нарушать Конституцию? Куда заведут нас попытки нарушить Основной закон? Как могут органы местного самоуправления не иметь бюджет?” – заявил депутат.
В ответ председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам отметил, что структура бюджета РА вытекает из закона о бюджетной системе. “В этом законе и представленном проекте бюджета я не увидел никаких проблем. Если Вы нашли проблемы, то я готов вместе с Вами рассмотреть их”,- сказал Г.Минасян. По его словам, применение указанной Грантом Багратяном системы может привести к тому, что подавляющее большинство этих сумм будет поступать в бюджет Еревана, а это ничего хорошего общинам не даст. Гагик Минасян также отметил, что это текущее решение и что в дальнейшем удастся найти всеобъемлющее решение, которое устроит как крупные, так и небольшие города.
Г.Багратян поблагодарил своего коллегу-депутата за честный ответ, на что Гагик Минасян сказал, что его ответ был воспринят неправильно.