Օդաչուների օդաչու զավակները
«Մենք օդային ժողովուրդ ենք: Հիշո՞ւմ եք՝ կար ժամանակ, երբ ամեն երկրորդ երեխան երազում էր ինքնաթիռ վարել: Իսկ երբ օտարերկրացիներն իմանում էին, որ հայ օդաչուի հետ են թռչելու, հանգիստ շունչ էին քաշում»,- «Հետքին» պատմեց 40 տարվա թռիչքի փորձ ունեցող օդաչու Սամվել Ղազարյանը:
Սամվելը 1972 թ.-ից մինչև 2013-ի մարտ ամիսը թռիչքներ է կատարել, եղել է «Յակ-40»-ի հրամանատար: Նա մեկն է այն 6 օդաչուներից, ովքեր «Արմավիայի» հեռանալուց հետո անցել են թոշակի: Այսօր դատարանում փորձում է վերականգնել իր խախտված իրավունքները. աշխատավարձ չի ստացել մոտ մեկ տարի: 40 մլն դրամի հայց է ներկայացրել ընդդեմ «Արմավիայի», սակայն 40 մլն-ը միայն աշխատավարձային պարտքերը չեն:
Պատմեց, որ երբ պահանջել է իր հասանելիք գումարներն ու վերջնահաշվարկը, աշխատավարձերի վճարման փաստաթղթերի մեջ հայտնաբերել է ահա, թե ինչ. «Ընդհանուր 2.500.000-դրամանոց աշխատավարձիցս (օդաչուների աշխատավարձերը Հայաստանի աշխատավարձերի պարագայում բարձր են) պահվել է 23 տոկոս, բայց միաժամանակ տարբեր ամիսներին պահվել են այլ տոկոսներ ևս՝ 800.000-ով, 900.000 դրամով, 1 մլն դրամով, բայց աբսուրդն այն է, որ պետությանը ներկայացվել է ծիծաղելի 60.000 դրամի գումար: Ասում եմ՝ ո՞ւր են գումարները, պատասխան չկա: Ես Ձեզ բոլորը հիմա ցույց կտամ»,- ձեռքի տակ եղած թղթերն է առանձնացնում:
«Եթե Ձեզ չի վնասի, կլուսանկարեմ»,- ասում եմ, սպասում… «Ի՞նչ վնասել, վա՛խն էլ, ամեն ի՛նչն էլ անցել է, բոլոր թղթերը ներկայացրել եմ դատարան»,- պատասխանում է օդաչուն ու առանձնացված տաբելային հաշվարկները տալիս ինձ: Լուցապատճենում երևում է, որ, օրինակ, 2012-ի օգոստոսի համար երկու առանձին ձևաթղթերում տարբեր սոցվճարումներ ու եկամտահարկեր են ներկայացված: Մի տեղում աստղաբաշխական գումարներ են, մյուսում՝ ընդամենը՝ 65.000 դրամ պետական վճարներ:
Օդաչուն իր օդաչու որդու ուսման համար վճարել է հազարավոր եվրո. այսօր նա բանակում է
«Արմավիան» դեռ 2010-ից ունեցել է օդաչուների զավակների ուսման ծրագիր: Այն երեխաների հետ, ովքեր ցանկացել են շարունակել իրենց հայրերի գործը, ավիաընկերությունը պայմանագիր է կնքել: «Արմավիայի» պայմանը հետևյալն էր՝ ուսման ավարտից հետո նրանք պարտավոր էին վերադառնալ Հայաստան: Հայրերը պիտի աշխատեին յոթ տարի, որդիները՝ ինը: Չորս պատանի այդ ծրագրի շրջանակներում 2010 թ.-ին մեկնել է Թունիսի ավիացիոն ակադեմիայում սովորելու:
Նրանցից մեկը Սամվել Ղազարյանի որդին էր, ում ուսման համար հայրը պարտքով 18.000 եվրո է վճարում «Արմավիային»՝ նախապես կնքելով պայմանագիր:
Գումարը փոխանցվում է միջնորդ կազմակերպության: Անցնում է որոշ ժամանակ: Պարզվում է, որ միջնորդ կազմակերպությունը ոչ մի գումար էլ չի վճարել երեխաների ուսման համար ակադեմիային: «Արմավիան» դարձյալ օդաչուներից 7-8 հազար եվրոյի պայմանագիր է կնքում, գումար ավելացնում ու նորից ուղարկում միջնորդ կազմակերպությանը, բայց պատմությունը նորից կրկնվում է: Օդաչուները սկսում են հետ պահանջել իրենց գումարները:
Այս ընթացքում մի երեխայի ծնողը, ի վիճակի չլինելով հավելյալ գումարները մուծել, հրաժարվում է երեխայի ուսման ծրագրից, իսկ մյուսի հայրը դուրս է գալիս աշխատանքից: Մնում են երկու երեխա, ովքեր Թունիսի ակադեմիայի հետ առանձին պայմանագիր են կնքում, ընտանիքները հավելյալ վճարում են 38.000 ԱՄՆ դոլար, որ երեխաները, սովորեն, ավարտեն, դառնան օդաչու ու վերադառնան Հայաստան՝ ազգային ավիացիայում աշխատելու:
«Միկա Բաղդասարովի հետ ինքնաթիռում խոսում էինք, ասացի՝ ի՞նչ անենք, երեխաներն արդեն գալիս են, ասաց՝ մենք աշխատելու ենք «Բոինգ»-ներով: Շա՛տ լավ, երեխաներին ուղարկեցինք Վիլնյուս, որ վերապատրաստվեն: Հետո բացվեց բանակի հարցը: Երեխաների հարցը ներկայացրեցինք ՊՆ: Համաձայնություն եղավ, որ 15 օր պիտի լինեին բանակում, 15 օր պիտի թռչեին «Արմավիայում»: Բայց «Արմավիան» փլուզվեց: Հիմա որդիս դեռ պարտքն է տալիս պետությանը: Բայց երբ վերադառնա, նորից պիտի քառորդ ուսում ստանա»,- պատմեց օդաչու Սամվելը, ով 18.000 եվրոյի պատմությունը ևս վիճարկում է դատարանում ու պահանջում «Արմավիայից»:

Летчики, сыновья летчиков
“Наша нация любит воздух. Помните, было время, когда каждый второй ребенок мечтал летать на самолете. Когда иностранцы узнавали, что летят с армянским летчиком, они спокойно переводили дух”,- рассказал “Hetq” летчик с 40-летним стажем Самвел Казарян.
Самвел поднимался в воздух с 1972-го по март 2013-го, был командиром ЯК-40. Он один из тех шести летчиков, которые после развала “Армавиа” вышли на пенсию. Сегодня Самвел Казарян пытается восстановить в суде свои попранные права. Он, в частности, почти год не получал зарплату. Подал против “Армавиа” иск с требованием выплатить 40 млн драмов. Эта сумма образовалась не только за счет задолженности по зарплате.
По словам Самвела, когда он потребовал причитавшуюся ему сумму и подъемные, то в документах о выплате зарплат обнаружил следующее: “С моей зарплаты в 2.500.000 драмов (в условиях Армении летчики получают высокие зарплаты) удерживалось 23 процента, вместе с тем в разные месяцы были удержаны и другие проценты на сумму 800.000, 900.000, 1 млн драмов. Однако абсурд в том, что государству была выплачена смешная сумма – 60 тысяч драмов. Я спрашиваю: где эти деньги? Ответа нет. Я сейчас все вам покажу”,- говорит Самвел Казарян, перебирая находящиеся у него под рукой бумаги.
“Если Вам это не причинит вреда, я сфотографирую...”,- попросила я. “Какой вред? Уже все прошло – и страх и все остальное. Все эти бумаги я представил в суд”,- сказал летчик.
Учеба сына-летчика обошлась в несколько десятков тысяч евро. Сегодня он служит в армии
С 2010 года “Армавиа” осуществляла программу обучения сыновей летчиков. С теми молодыми людьми, которые решили продолжить дело своих отцов, авиакомпания заключила договоры.
Условие авиакомпании состояло в следующем: по завершении учебы они обязаны вернуться в Армению. Отцы должны были отработать семь лет, сыновья – девять. В рамках этой программы в 2010 году четверо юношей отправились учиться в авиационную академию в Тунисе. Одним из них был сын Самвела Казаряна, за обучение которого отец заплатил “Армавиа” 18 тысяч евро, заключив предварительно договор.
Сумма перечислялась посреднической организации. По прошествии некоторого времени выяснилось, что организация-посредник ничего не заплатила академии за обучение юношей из Армении. “Армавиа” вновь заключила с летчиками договоры на сумму 7-8 тысяч евро и вновь отправила деньги посреднической организации. Однако история повторилась. И летчики стали требовать вернуть им деньги.
За это время родитель одного из юношей, будучи не в состоянии заплатить дополнительную сумму, отказался от программы обучения, а отец другого вышел с работы. Остались двое юношей, которые заключили отдельные договоры с Тунисской авиационной академией, их семьи заплатили дополнительно 38.000 долларов, чтобы сыновья выучились, стали летчиками и приехали в Армению работать в сфере национальной авиации.
“В самолете мы беседовали с Микой Багдасаровым. Я спросил его: “Что будем делать? Дети уже возвращаются”. Он ответил: будем работать на “Боингах”. Ладно. Детей отправили на переподготовку в Вильнюс. Потом встал вопрос армии. Мы обратились в министерство обороны. Пришел ответ: 15 дней они будут служить в армии, 15 дней – летать в “Армавиа”. Однако “Армавиа” развалилась. Сейчас мой сын все еще в армии, но когда вернется, то должен будет закончить учебу”,- сказал Самвел Казарян. Он оспаривает в суде также историю с 18.000 евро, требуя от “Армавиа” выплатить и эту сумму.