«Ադրբեջանի երազանքն է ազատվել Մինսկի խմբի ձևաչափից»
Այսօր ԱԺ-ում փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը հանդես եկավ հարակից զեկույցով «Ժառանգություն» խմբակցության կողմից ներկայացված ՀՀ-ի կողմից ԼՂՀ-ն ճանաչելու մասին օրինագծի մասին: «Հայաստանի Հանրապետության կողմից ԼՂՀ-ի անկախության ճանաչումը ներկա փուլում գտնում ենք ոչ նպատակահարմար: Խոսքը վերաբերում է դե յուրե ճանաչմանը, որովհետև դե ֆակտո Հայաստանի Հանրապետությունը վաղուց ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը»,- նշեց Շ. Քոչարյանը: Նրա խոսքով` ՀՀ-ի և ԼՂՀ-ի հարաբերությունները կառուցվում են որպես իրավահասավար պետությունների հարաբերություններ, կան մոտ 100 երկկողմանի պայմանագրեր:
«Ընդհանուր առմամբ, բնական է, բոլորիս նպատակն է ԼՂՀ-ի անկախության ճանաչումը: Եվ այդ նպատակը հետապնդում է նաև Հայաստանի Հանրապետությունը բանակցային գործընթացում: Եվ մենք ամենևին կողմ չենք, որպեսզի ճանաչելով` մնանք միայնակ, ինչպես դա եղավ թուրքական Կիպրոսի դեպքում: Դա ամենևին չի նպաստի բուն բանակցային գործընթացում այն արդյունքին, որին մենք ձգտում ենք: Բանակցություններ կան Մինսկի խմբի ձևաչափով, բոլորս շատ լավ գիտենք, որ առաջընթաց չլինելը պայմանավորված է մի հանգամանքով` Ադրբեջանի դիրքորոշումով, և քանի դեռ այդ դիրքորոշումն այդպիսին է, նշանակում է, որ պահպանվելու է ստատուս քվոն այնքան ժամանակ, քանի Ադրբեջանում խելքները գլուխները չհավաքեն, չդադարեն ռասիստական, միլիտարիստական հայտարարությունները, որոնք որևէ մեկին չեն վախեցնում, չդադարեցնեն խեղաթյուրել պատմությունը, միջազգային իրավունքը»,- նշեց Շ. Քոչարյանը, ապա ներկաներին հիշեցրեց մի իրողություն, ըստ որի` Մինսկի խմբի եռանախագահությունն ունի 2 առաքելություն:
«Մի առաքելությունն այն է, որպեսզի նպաստեն, որ բլոր 3 կողմերը կարողանան գալ ընդհանուր համաձայնության, ինչը ենթադրում է փոխզիջումներ, որի արդյունքում արդեն պետք է մշակեն ընդհանուր խաղաղության պայմանագիրը: Այն հանգամանքը, որ այդ ուղղությամբ առաջընթաց չկա, նորից եմ կրկնում` դա Ադրբեջանի դիրքորոշումն է: Երկրորդ առաքելությունը` հիշենք, որ Մինսկի խումբը եռանախագահները երեքն էլ հանդիսանում են ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ: Դա բացառիկ դեպք է: Անվտանգության խորհրդի մշտական 5 անդամներից երեքը միջնորդ են` Ռուսաստան, ԱՄՆ և Ֆրանսիա: Եվ օր չկա, որ այդ երկրներից, լինի դա առաջին դեմքի շուրթերից, լինի դա համանախագահողների շուրթերից, չհնչի` միայն խաղաղ կարգավորում: Դրանով իսկ այդ ձևաչափը դառել է զսպաշապիկ Ադրբեջանի համար իր ապագա ռազմական նկրտումների տեսակետից»,- ասաց նա:
Փոխարտգործնախարարի կարծիքով` Ադրբեջանի երազանքն է ազատվել այդ ձևաչափից կամ առնվազն լղոզել այդ ձևաչափը, ինչի համար ամեն ինչ անում է:
«Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ այն, ինչ այսօր Ադրբեջանն ասում է` առավելություն, ռազմական ծախսեր և այլն, և այլն, 90-ականներին այդ հարաբերակցությունն անհամեմատ ավելի շատ շեղում ուներ դեպի Ադրբեջան, արդյունքը տեսանք: Խնդիրը դա չէ: Բայց մյուս կողմից՝ ոչ մեկը չի ձգտում պատերազմի: Մենք, իրոք, ձգտում ենք խաղաղ կարգավորման: Այդ իմաստով ներկա փուլում ճանաչումը լավ առիթ է Ադրբեջանի համար ձերբազատվել Մինսկի խմբի ձևաչափից: Կարծում եմ` ՀՀ Ազգային ժողովը այդ հարցում չպետք է օգնի Ադրբեջանին»,- հավելեց Շ. Քոչարյանը:

“Мечта Азербайджана – избавиться от формата Минской группы”
Заместитель министра иностраных дел РА Шаварш Кочарян, выступая сегодня в Национальном Собрании с сопутствующим докладом по представленному фракцией “Наследие” законопроекту о признании Арменией Нагорно-Карабахской Республики, сказал: “Признание Арменией НКР на нынешнем этапе мы считаем нецелесообразным. Речь идет о признании де-юре, поскольку де-факто Армения давно признала Нагорно-Карабахскую Республику”. По словам замминистра ИД, отношения РА – НКР строятся как отношения равноправных государств.
“Мы, однако, не являемся сторонниками того, чтобы после признания остаться в одиночестве, как это произошло в случае с турецким Кипром. Это не будет способствовать тем результатам переговорного процесса, к которым мы стремимся. Переговоры ведутся в формате Минской группы. Все мы хорошо знаем, что отсутствие прогресса обусловлено одним обстоятельством – позицией Азербайджана. И до тех пор, пока эта позиция будет сохраняться, сохранится и статус-кво, пока в Азербайджане не возьмутся за ум и не прекратят выступать с расистскими и милитаристскими заявлениями, которыми они никого не запугают, пока не прекратят искажать историю и международное право”,- отметил Шаварш Кочарян. Он также напомнил депутатам о том, что сопредседательство Минской группы выполняет две миссии:
“Одна миссия – способствовать тому, чтобы все три стороны смогли придти к согласию, что предполагает взаимные уступки, в результате чего будет разработан договор об общем мире. Вторая миссия состоит в том, что все три три страны-сопредседателя Минской группы – Россия, США и Франция – являются постоянными членами Совета безопасности ООН. Это исключительный случай. И нет ни одного дня, чтобы устами представителей этих этих стран не говорилось об урегулировании карабахской проблемы только мирным путем. Тем самым этот формат стал смирительной рубашкой для Азербайджана в вопросе его будущих военных притязаний”.
Заместитель главы МИД РА также отметил, что мечта Азербайджана – избавиться от формата Минской группы или хотя бы “смазать” его. С этой целью азербайджанская сторона сейчас предпринимает все возможные шаги.
“Мы действительно стремимся к мирному урегулированию, и в этом смысле признание НКР на данном этапе – хороший повод для Азербайджана избавиться от формата Минской группы. Думаю, что в этом вопросе Национальное Собрание Армении не должно оказать помощь Азербайджану”,- заявил Шаварш Кочарян.