«Երբ մարդիկ իրար սպանում են, այդտեղ Աստված չի կարող լինել»
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի օրերին Հայաստան էր ժամանել Ալեն Հյուզը: Նա հայ հանդիսատեսին ներկայացրեց «Եղիայի գիրքը» ֆիլմը, որի պրեմիերան կայացել է 2010 թ. հունվարին:
Հյուզ եղբայրները` Ալբերտը եւ Ալենը, ամերիկացի ռեժիսորներ են, պրոդյուսերներ, սցենարիստներ: Երկվորյակ եղբայրները ծնվել են աֆրոամերիկացի հորից եւ ամերիկահայ մորից: Մոր ընտանիքը թեհրանցի իրանահայեր էին: Մայրն Ամերիկա է տեղափոխվել 12 տարեկան հասակում: Եղբայրներից Ալբերտը միջնակարգ դպրոցն ավարտելուց հետո սովորել է Լոս Անջելեսի քաղաքային քոլեջի կինոդպրոցում, իսկ Ալենը մասնագիտական կրթություն չունի: Հյուզ եղբայրները սկսել են կինոյով զբաղվել 12 տարեկանից, երբ մայրը, որդիների ձգտումը քաջալերելով, նրանց տեսախցիկ է նվիրել: Տղաները սկսել են իրենց ազատ ժամանակն անցկացնել կարճամետրաժներ նկարահանելով:
Զույգերը մի շարք ճանաչված ֆիլմերի հեղինակներ են: Եղբայրների առաջին ֆիլմը` «Սպառնալիք II. հասարակություն»-ը, առաջին անգամ ցուցադրվել է Կաննի փառատոնում, «Հանգուցյալ նախագահները», որի սցենարի հեղինակը մրցանակակիր դրամատուրգ Մայքլ Հենրի Բրաունն էր, 1995-ին ներկայացվել է Նյու Յորքի փառատոնում: 2001-ին եղբայրները նկարահանել են «Դժոխքից» ֆիլմը` Ջոնի Դեպի եւ Հիթեր Գրեմի մասնակցությամբ: 9 տարվա ընդմիջումից հետո, որի ընթացքում եղբայրները զբաղված էին երաժշտական տեսահոլովակներ եւ սոցիալական գովազդներ նկարահանելով, Հյուզ եղբայրները նկարահանեցին «Եղիայի գիրքը» ֆիլմը: Ֆիլմի գլխավոր դերերում հանդես են գալիս այնպիսի դերասաններ, ինչպիսիք են Դենզել Վաշինգտոնը եւ Հարի Օլդմանը: Գլխավոր հերոսը` Դենզել Վաշինգտոնը, ճանապարհորդում է Ամերիկայում ապոկալիպսիսից հետո` կյանքի գնով պաշտպանելով Աստվածաշնչի պահպանված միակ օրինակը:
«Եղիայի գիրքը» ֆիլմը, չնայած կինոքննադատների իրարամերժ կարծիքներին, շատ լավ «արդյունքներ» ունեցավ տոմսարկղերում: Առաջին շրջանում այն զիջում էր միայն «Ավատարին»:
«Ավատարը» համաշխարհային ֆենոմեն է: Նրանք 5 մլն դոլար են ծախսել այդ ֆիլմը նկարելու համար, ինչ-որ ակնոցներով, բաներով, ասես կրկես լինի: Գիտե՞ք, նման է, երբ քաղաք կրկես է գալիս: Մեր ֆիլմը, օրինակ, նման է մի տղայի, ով գրքում բանաստեղծություններ է կարդում, իսկ իրենցը, երբ մեկը կրկես է ցուցադրում: Ձեր կարծիքով, որի՞ մասին մարդիկ ավելի շատ կսկսեն խոսել` կրկեսի ներկայացում պատրաստած մարդու՞, թե՞ պարզապես գիրք ընթերցողի մասին: Մեր ֆիլմը նման է մոր պատրաստած կերակուրին, իրենց ֆիլմը Մակդոնալդսն է: Ո՞րն են ավելի շատ ուտում` Մակդոնա՞լդսը, թե՞ մամայի ուտելիքը:
Դժվարություններ ունենո՞ւմ եք Հոլիվուդում նման ֆիլմ նկարահանելիս:
Իհարկե, ծանր է: Շատ դժվար բան է ընդհանրապես Հոլիվուդում ֆիլմ նկարելը, առավել եւս ֆիլմ, որում կա Աստվածաշունչ, հոգեւորի մասին գաղափարներ: Դժվար է, բայց ուղղակի պետք է երբեք չհանձնվես: 3 տարի ինձանից պահանջվեց այս ֆիլմը ստանալու համար:
Ինչպե՞ս եք համոզում մարդկանց:
Ոգին է ամեն ինչ անում: Մարդկանց համոզում եմ իմ համառությամբ: Երբ սիրտդ մաքուր է, ոգիդ ուժեղ է, ուզածիդ կհասնես:
Ի՞նչ եք կարծում, ձեզ հաջողվե՞լ է ամերիկացի կինոդիտողին հասցնել այն, ինչ ցանկանում էիք ասել ֆիլմով:
Հետաքրքիր է, որ սովորական մարդիկ սիրել են ֆիլմը: Կինո գնացող հասարակությունը ֆիլմին կանաչ քարտ է ցույց տվել: Թե չէ` այդ քննադատները հակադիր կողմերի են բաժանվել: Տարբեր կրոնական համոզմունքների քննադատներ կան: Ոմանք աթեիստ են, ասում են` ֆիլմը քրիստոնեության մասին է: Ես չեմ կարծում, որ ֆիլմը քրիստոնեության մասին է: Քննադատները 2 խմբի են բաժանվել սրա պատճառով: Բայց ես դրան լավ եմ վերաբերվում: Ցանկացած մեծ ֆիլմ, մեծ կինոգործիչ միանշանակ չի ընդունվում բոլոր կողմից:
Ասում եք` ֆիլմը քրիստոնեության մասին չէ, այսինքն` Աստվածաշնչի փոխարեն կարող էր լինել, օրինակ, Ղուրա՞ն:
Ֆիլմը հոգու մասին է, ինչ-որ բանի հավատալու, որեւէ նպատակ, արժեք ունենալու մասին է: Քրիստոնեության մասին չէ: Հոգեւորը Ամերիկայում մի քիչ լուրջ, դժվար խնդիր է: Մենք շատ խնդիրներ ունենք դրա հետ կապված:
Ֆիլմի հերոսներից մեկն ասում է` Աստվածաշունչը զենք է: Ի՞նչ նկատի ունեք:
Աստվածաշունչը տարբեր կերպ են օգտագործում: Մի մարդ կար Ջիմ Ջոնս անունով: 50-ականներին նա հարյուրավոր մարդկանց էր հավաքել` հիվանդներ, անտուններ, գործազուրկներ: Նա մարդու ազատություն, հավասարություն, սեր էր քարոզում: Բայց աստիճանաբար սա վերափոխվեց հիվանդագին պաշտամունքի: 900-ից ավելի հետեւորդներ մահացան, այդ թվում` շատ երեխաներ: Նա քրիստոնեություն էր քարոզում, բայց չար մարդ էր: Ու նրա նման շատերը կան: Շատ մարդիկ սխալ են օգտագործում Աստվածաշունչը:
Ֆիլմում խոսք է գնում պատերազմի մասին, որը կրոնն է առաջացրել: Այսօրվա՞ պատերազմների մասին է խոսքը:
Բոլորի մոտ կրոնը պատերազմ սկսելու առիթ է ուղղակի: Ամերիկան պատերազմ չի սկսում կրոնական գաղափարների համար, նպատակները միշտ էլ ֆինանսական են, ստրատեգիական: Կարծում եմ` երբ Բուշն ասում էր, որ քրիստոնեական արժեքների համար պատերազմի է գնում, ամեն ինչ միայն նավթի համար էր: Աստծո համար չէր: Ցանկացած ժամանակ, երբ մարդիկ իրար սպանում են, այդտեղ Աստված չի կարող լինել:
Ձեր ֆիլմը նկարահանելու համար ֆինանսավորում ստացե՞լ եք եկեղեցուց, քրիստոնեական համայնքներից:
Ոչ, նման բան չկա: Մեր ֆիլմն ամբողջովին ֆինանսավորել է «Alcon Entertainment»-ը, որն էլ իր հերթին ֆինանսավորում է ստանում «FedEx»-ի տիրոջից: Ու տեղյակ չեմ, թե իրենք ինչ կրոն են դավանում: Մեր կինոն ուղղակի կինո է: Երբ վաճառքի դուրս եկավ, իհարկե, եկեղեցին ուզեց տեսնել այն, իրենց օրհնությունը տվեցին ֆիլմին:
Իսլամական աշխարհից ի՞նչ արձագանքներ եք ստացել:
Գնացել էի Չիկագոյի սեւամորթ մուսուլմանների մոտ` իրենց ազգային տոների կապակցությամբ: Բոլոր տղամարդիկ եւ կանայք նայել էին ֆիլմը եւ իսկապես հավանել էին: Չգիտեմ` Արեւելքի մուսուլմաններն ինչպես են վերաբերվում ֆիլմին, բայց սեւամորթ մուսուլմանները հավանել էին այն: Եվ նրանք հասկացել էին, թեե ինչ նկատի ունեինք ֆիլմում: Նրանք հասկացել էին, որ Աստվածաշնչի փոխարեն կարող էր լինել Ղուրանը կամ մեկ այլ կրոնական գիրք: Նրանք տեսել էին գիրքը որպես բոլոր կրոնների խորհրդանիշ:
Ինչո՞ւ է բռնությունն այդքան շատ ֆիլմում:
Որովհետեւ ես ամերիկացի եմ: Մենք բռնի, դաժան ազգ ենք: Այո, ես ամերիկացի եմ, թեկուզ ինձ դուր չի գալիս ամերիկացի լինելը: Մեր մեջ իսկապես դաժանություն կա:
Դուր չի՞ գալիս ամերիկացի լինելը:
Այո, կարծում եմ մենք` ամերիկացիներս, շատ խնդիրներ ունենք: Չնայած ես շատ հպարտ եմ Ամերիկայով, հողը, պատմությունը մինչեւ սպիտակների գալը: Բնիկ ժողովրդի պատմությունը, մշակույթը, օհ, Աստված իմ, ես շատ հպարտ եմ: Շատ գեղեցիկ է: Ամերիկայի նման երկիր չկա աշխարհում, այդքան սիրուն, տարբեր, դինամիկ տեսարաններով, սրբազան վայրերով: Բայց այդ ամենի մասին Ամերիկայում շատ չեն խոսում, քանի որ այն չի վերաբերում արեւմտյան աշխարհի պատմությանը:
Այնուամենայնիվ, դժվար չէ՞ համատեղել բռնությունը քրիստոնեական գաղափարների հետ մի ֆիլմում:
Չէ, Աստվածաշունչն ինքն էլ բռնություն շատ է պարունակում: Չէ՞ որ Աստվածաշնչում էլ արյունահեղության շատ տեսարաններ կան:
Ապոկալիպսիսի մասին ֆիլմերի պակաս, կարծես, չունենք` «2012»-ը, «Ես լեգենդ եմ» եւ այլն: Ինչո՞ւ են իրադարձությունները ֆիլմում ծավալվում ապոկալիպսիսից հետո:
Որովհետեւ դա ամենաարտահայտիչ ճանապարհն էր պատմությունը պատմելու համար: ԱՄՆ-ի ու մուսուլմանական երկրների միջեւ ճգնաժամը շատ հավանական է դարձնում այդ պատմությունը: Մարդկանց հնարավորություն է տալիս գիտակցելու իրենց ունեցածը, երբ տեսնում են, թե ինչ կարող է պատահել, ինչպիսին կարող է լինել իրենց կյանքը 30 տարի անց:
Ամերիկայի ղեկավար մարմինները վերահսկո՞ւմ են ֆիլմի նկարահանման ընթացքը:
Կախված է տվյալ ժամանակահատվածում քաղաքական իրավիճակից, թե ինչ չափի բռնություն են թույլ տալիս ֆիլմում:
Խմբագրո՞ւմ են:
Նրանք չեն ասում, որ դա անում են, բայց իրականում, այո, անում են: Ամերիկյան կինոյի ասոցիացիան վերահսկում է որոշակի սահմանափակումների պահպանումը: Կախված, թե այդ տարի քաղաքական դաշտում ինչ է տեղի ունենում, փոխվում են դաժանություն, բռնություն պատկերելու չափաբաժինները:
«Եղիայի գրքի» դեպքում բախվե՞լ եք նման խնդիրների:
«Եղիայի գրքի» հետ կապված մենք շատ խնդիրներ չենք ունեցել: Այս անգամ ֆիլմը մի փոքր ավելի մեղմ ենք նկարել: Օրինակ` ֆիլմի տեսարանում, երբ թունելի մոտ կռվում են հերոսները, դուք արյուն չեք տեսնում: Մենք ավելի խելացի ենք դարձել տարիների ընթացքում, շատ արյուն ցույց չենք տալիս:
Վերջին տեսարանում նպատակայի՞ն էր անցումը մուսուլմանական սովորույթները պատկերելուն:
Այո, այնտեղ գլխավոր հերոսը ոչ միայն մորուքն է սափրում, այլեւ մուսուլմանական հագուստ է հագնում: Դա մտադրված ենք արել, որովհետեւ ուզում էինք միավորել նաեւ այլ կրոնները: Անգամ կռվի տեսարաններում Դենզելը ցույց է տալիս տարբեր մարտատեսակներ` փողոցային, արեւելյան: Մենք ուզում էինք միավորել այս բոլորը, բաց լինել տարբեր կողմերից:
Ինչո՞ւ եք գլխավոր դերի համար ընտրել Դենզել Վաշինգտոնին` որպես լավ դերասա՞ն, թե՞ նրա` հովվի որդի լինելու հանգամանքն է դեր խաղացել:
Դենզելն այսօր ապրող ամենամեծ դերասաններից է եւ, հավանաբար, վերջին տղամարդը, որ շարունակում է ամուր կանգնած մնալ: Երբ նայում ես այսօրվա կինոաշխարհի մյուս դերասաններին, տեսնում ես, որ նա միակ իսկական տղամարդն է, նրա ձայնը, կեցվածքը, գրավչությունը: Նա մեզ պետք է Մովսեսի պես: Սցենարը նախապես գրված էր սպիտակ մարդու համար, բայց ես ուզեցի, որ նա խաղա ֆիլմում: Այս դերասանը սեւական մշակույթի սահմաններից դուրս է եկել, նա պարզապես լավ դերասան է: Չեմ կարծում` ուրիշ դերասան կարող էր իր ներկայությամբ այդքան ուժ փոխանցել:
Ջոնի Դեպն առաջարկել էր, որ դուք լինեք «Կարիբյան ծովի ծովահենները» ֆիլմի ռեժիսորը: Ինչո՞ւ հրաժարվեցիք:
Կարծում եմ` այն ֆիլմն էր, որ մեզ վարձելու համար կփոշմանեին:
Իսկ դուք չե՞ք փոշմանել:
Երբեք: Ես այդ կարգի աղբ չեմ նկարում:
Ձեր եղբայրը` Ալբերտը, մի անգամ նշել է. «Մարդիկ ուզում էին մեզանից լսել, որովհետեւ մենք սեւ էինք, եւ ոչ որովհետեւ մենք կիսով չափ հայ էինք»:
Ժամանակները միշտ փոխվում են, եւ մեր մեջ էլ շատ բան է փոխվում:
Այսօր մամուլը ավելի շատ է հետաքրքրվում հայերով: 20 տարի առաջ նրանց սեւամորթներն էին հետաքրքրում: Կարծում եմ` հայերը Ամերիկայում սկսել են ուշադրություն դարձնել իրենց դիրքին:
20 տարի առաջ Ամերիկայում չգիտեին` հայերն ովքեր էին: Հիմա գիտեն, հիմա անընդհատ լսում են թուրքերի, ցեղասպանության մասին, նաեւ Միացյալ Նահանգների կառավարության այդ ողջ քաղաքականության մասին:
Գիտեն այնպիսի հայերի, ինչպիսին, օրինակ, Քիմ Քարդաշյանն է, Քըրք Քրքորյանի պես հզոր հայերի էլ են ճանաչում: Հիմա շատ հայեր կան, ովքեր հրեաների պես փորձում են տարածել իրենց ուժը, հզորացնել իրենց իշխանությունը:
Ամերիկացիները երբ սիրուն աղջիկ են տեսնում, ասում են` օ՜հ, նայեք, իրենք սիրուն աղջիկներ ունեն, ու այդ ժամանակ սկսում են հետաքրքրվել մեր մշակույթով: Ամերիկացիների մոտ էդպես է լինում:

“Anytime you kill people it's not for God”
An interview with Allen Hughes, director of “The Book of Eli” The Hughes, Allen and Albert, are brother American film directors, producers and screenwriters. They are twins, born to an African-American father and an Armenian mother, from an Iranian-Armenian family originally from Tehran. Their mother moved to the US when she was 12. After high school, Albert began classes at LACC Film School. Allen didn't receive a professional education. The brothers began making movies at the age of 12 when their mother supported her sons’ ambitions as filmmakers and gave them a video camera. The boys spent their free time making short films.
The Hughes brothers have directed many well-known movies. Their first film, Menace II Society, premiered at the Cannes IFF. Their follow-up film, Dead Presidents, written by award-winning playwright Michael Henry Brown made its debut at the New York FF in 1995. In 2001 the Hughes directed From Hell starring Johnny Depp and Heather Graham. After a nine year break, during which the brothers were making music videos and PSAs, the Hughes brothers shot "The Book of Eli" starring Denzel Washington and Gary Oldman. The main hero Denzel Washington travels in post apocalyptic America and at the cost of his life defends the only preserved copy of the Bible. During the recent Golden Apricot 7th International Film Festival, Allen Hughes was in Armenia. The “Book of Eli” which premiered in January 2010 had several screenings for the Armenian audience.
“The Book of Eli” started rather well if we look at the box-office results, in spite of the divergent opinions from the critics. It ranked No. 2, only behind Avatar.
“Avatar” is a world phenomenon. They spent 500 million dollars on it, making a movie about I don't know, just wearing some glasses, it’s like when a circus comes to town. Say, one guy has a circus and one guy is reading poems in a book. Who do you think the people are going to speak about – the circus or one man reading poems? Our movie is like your mother making food and their movie is like McDonald’s. Which will win – McDonald’s or your mother’s meal? Do you face problems while making a movie like this in Hollywood? It’s tough. It’s very difficult to make movies in Hollywood. And it's getting harder when you make a movie with a Bible in it, with all those spiritual things. You’ve just got to really never give up. I spent 3 years on getting this movie made. How do you persuade people? It’s your spirit. You persuade people with tenacity.
When your heart is pure and your spirit is powerful you will get it. What do you think; did you manage to pass the message to the American audience?
You know, it’s interesting that people really loved the movie. It was well received from the actual movie going public. Critics are divided. Critics have different religious views, some of them are atheists. They think it’s a movie about being Christian, when it’s really not about being Christian. So the critics were divided. But I think it’s good. Any great movie, any great filmmaker, you know, their films have never been universally received.
You say the film is not about Christianity. Then do you mean that there could be, for instance, the Qur'an instead of the Bible?
It’s about spirit, spirituality, believing in something, having focus… It’s not about Christianity. Spirituality is a tough thing in America. We have a lot of problems with it obviously.
One of the heroes in the film says - the Bible is a weapon. What do you mean?
It could be used that way. There was a man, Jim Jones. He assembled hundreds of people during the 1950's, the sick, homeless and jobless. He preached human freedom, equality, and love. Later it turned into some kind of cult. More than 900 people died, many of them children. He was a Christian preacher, he was an evil man. And the list goes on. There are a lot of people that misuse the Bible.
In the movie you speak about religion causing wars. Do you have modern wars in mind?
Religion is the excuse for all people starting wars. I think America starts wars over different things, financial, strategic, but not religious. I think Bush said he was on a Christian crusade, but he was really on a crusade for oil. It was not for God. Anytime you kill people it’s not for God.
Were you financially supported by the church and Christian communities in shooting the movie?
Absolutely not. Our movie was 100% financed by Alcon Entertainment which is financed by the owner of FedEx. I don’t know what their religious views are. Our movie is a movie. Of course when they marketed it, the church wanted to see it and they all gave their blessing to our movie.
What responses have you got from the Islamic world?
I went to the black Muslims of Chicago on their national holidays. All the women and men had seen the movie and loved it. I don't know about the Middle Eastern Muslims but the black Muslims loved it. And they saw in it what I'm talking about. They saw the book as it could be the Qur'an or any other religious book. That was the book that was the symbol for all religions.
Why is there so much violence in your movies?
Because I’m American. We’re a very violent nation. Yeah, I’m American, though I don’t like being American. We’re very violent.
You don’t like being American?
No, I think America has got a lot of issues. Though I am proud of America, the land and the history of America before the white men came. The native history, the native culture, oh, my God, I’m very proud of this country. There is no country in the world that has so many beautiful, different, dynamic looks, and very sacred places. In America they never tell you about it because it has nothing to do with the Western history.
Anyway, isn’t it hard to combine religious ideas, ideas of spirituality, with violence in one single movie?
No, because the Bible is very violent. There is a lot of bloodshed in the Bible, isn’t there?
We have seen so many movies about the apocalypse so far - “2012”, “I am a Legend” and so on. Why are the events in the movie taking place in post-apocalyptic times?
It was the most expressive way to tell the story. That entire crisis between the US and the Muslim countries, you feel that it's very tough, it’s very dramatic. That’s more compelling drama when you think it has really been happening. People look and say, oh, 30 years? They can see how it could be 30 years after.
Do United States government agencies control the filming process?
It depends on the political season, as to how violent they let you make your movie.
Do they edit you?
Yeah, they don’t say that they do, but you know the MPAA, their rating score… If it’s certain year they let you be more violent, depends on politically what’s going on. If politically other things are going on you’re gonna be less violent.
Did you face such problems while making “The Book of Eli”?
We didn’t have very many problems. In this scene up in the tunnel where the heroes start fighting, you don’t really see the blood. We’ve become wiser through the years.
We don’t show extreme blood, you know. Was the shift to depicting Islamic traditions done on purpose in the last scene of the movie?
Yeah, the main hero does not only shave his beard but also he is dressed in the white Islamic rob. It was done on purpose because we wanted to combine other religions too. Even in the fighting scenes, Denzel shows different fights, like you can obviously see there elements of street fighting and some eastern martial arts.
We wanted to combine all this in the movie, and we tried to be open. Did you choose Denzel Washington for the leading role because he is a good actor or the fact that he is a son of a pastor?
Because he is the greatest actor alive and probably the last man standing. When you look at all the actors in the cinema today, he is the only real man. And we need him like a Moses, you know, all his grace, his voice, his presence. The script was initially written for a white guy and he is a black man, but he transcends his culture. I don’t think any other actor has his power and presence.
Johnny Depp came up with the suggestion that you direct “The Pirates of the Caribbean 4”. Why did you turn it down?
I don’t think it’s the right film, they would have regretted hiring us.
Have you regretted it? Never.
I don’t regret it. I don’t do that shit.
Your brother Albert once said, "People wanted to hear from us because we were black not because we were half Armenian".
I think it’s always that time is changing and things are happening inside us. The media is more interested in Armenian side now; 20 years ago they were interested in the Black side. I think Armenians in America have started to become more interested in their status. 20 years ago no one knew what an Armenian was, now they know, they hear this Turkish Genocide thing, and all the American Government things. They know some popular Armenians quite well, like Kim Kardashian, powerful Armenians like Kirk Kerkorian are also famous there. And there are a lot of Armenians like the Jews that are trying to raise their power. When they see a beautiful woman, they say “Oh, they have beautiful women, we’ll take interest in their culture now”, you know. Americans are like that.