«Էն բոլոր նոր բորդյուրները, որ դրեց Քոչարյանը, կհանենք ու կտանք իրենց գլխին»
-Ահավոր վատ, և ոչ միայն այսօր: Հայաստանի անկախանալուց հետո ոչ միայն անկախացանք, այլև սիստեմ փոխվեց: Խորհրդային տարիներին ամբողջ ժողովուրդը դժգոհ էր այն բանից, որ ոչ ոք ինչ-որ մի բանի տեր չէր, ասենք՝ խանութի տնօրեն էր, բայց իրականում խանութն իրենը չէր, գործարանի տնօրեն էր, բայց իրականում գործարանն իրենը չէր: Ամեն ինչ պետական էր: Իրենք ուղղակի պաշտոնյաներ էին, որոնք կոչվում էին տնօրեններ: Հիշում եմ, որ այդ տարիներին նման մարդիկ ասում էին՝ այմ եթե այս գործարանն իմը լիներ, Ամերիկայից էսինչ բաները կբերեի, նույնն ասում էր խանութպանը, որովհետև խանութները դատարկ էին, ապրանք չկար: Անկախության հետ մեկտեղ փոխվեց վարչակարգը, կապիտալիզմի անցանք, բոլորին սեփականաշնորհելու իրավունք տրվեց: Բայց սեփականաշնորհեցին ի՞նչ արեցին՝ խանութպանը խանութը սեփականաշնորհեց՝ 10 օր հետո հանելով վաճառքի, և ոչ թե գնաց իր ասած ապրանքը բերելու: Նույնն արեցին գործարանների տնօրենները:
-Այսինքն՝ կապիտալիզմը ճիշտ չընկալվե՞ց:
-Այո, իրականում չհասկացան, որ ամեն մեկը դառնում է իր տնօրինած տարածքի, բիզնեսի տերը: Մի քանի օր առաջ հեռուստատեսությամբ տեսա, որ Գյումրիում մինչ օրս գործում է այն վարսավիրանոցը, կարծեմ «Լյուքս» էր կոչվում, որը համեմատում էին Երևանում «Զեփյուռ» վարսավիրանոցի հետ: Դա Երևանի ամենամեծ վարսավիրանոցն էր: «Զեփյուռը» սեփականաշնորհվելուց հետո մասնատվեց: Նույնը կատարվեց երկրի հետ, մեծ հաշվով՝ երկրի տերեր դրաձան նրանք, ովքեր, սիստեմը փոխելով, հնարավորություն ստացան երկրի տերը դառնալ ու սկսեցին աջուձախ ծախծխել երկիրը:
-Ովքե՞ր են երկրի տերերը:
-Դե մենք ինչքան էլ ասենք՝ ժողովուրդն է, իրականում ինչ-որ վերևներ են [տերերը], որոնք ինչ-որ պայմանագրերով ատոմակայանը հանձնում են էսինչին, ինչ-ինչ կառույցը՝ էսինչին, իսկ ժողովուրդն իմանում է, երբ այդ ամենը ստորագրված է լինում: Ո՞վ է երկրի տերը. այն մուրացկա՞նը, որ կիսասոված չգիտի՝ ինչ անի, թե՞ նախագահը, առանց որի ստորագրության ոչ մի բան չի կարող կատարվել էս երկրում: Էլի ասենք, որ ժողովուրդն է երկրի տերը, բայց իրականում հո գիտենք, թե ոնց է կատարվում: Ռուսաստանի հետ բազմաթիվ պայմանագրեր կնքեցին, ու էսօր Հայաստանի ունեցվածքի կեսից ավելիի տերը ռուսն է: Ո՞վ տվեց, ժողովուրդը ստորագրե՞ց: Ամեն մի նախագահի, վարչապետի, նաև նախարարների միջոցով էլ կատարվեց այդ ամենը: Այսինքն՝ իրենք երկրի հետ արեցին այն, ինչ արեցին էն վարսավիրանոցի, էն խանութի, էն գործարանի տերերը՝ ծախծխեցին: Ու դա էսօրվանից չի սկսել: Դա սկսեց սիստեմը փոխելուց անմիջապես հետո:
Էդպես հաշվում են ստրուկին հասանելիք «պայոկը»
-Անկախության պատկերացումն ուրիշ է երիտասարդ սերնդի մոտ: Արդյո՞ք ընկալեցինք անկախությունը:
-Ինձ թվում է՝ այսօր մեր երիտասարդությունը մի քիչ նմանվում է խորհրդային տարիներին Հայաստանից դուրս ապրող սփյուռքահայությանը: Այդ տարիներին Փարիզում համերգ ունեցա, ինքս կազմակերպեցի և երգում էի, մեծ հաշվով, հակասովետական երգեր: Մի խումբ դիսիդենտներ կային Հայաստանից, ովքեր փախել էին Խորհրդային Միությունից: Երևի 7-8 հոգի էին, և համերգին միակ ծափ տվողն իրենք էին, և ինչի մասին երգում էի, իրենք զգացել էին իրենց կաշվի վրա, իսկ մնացած հանդիսատեսը նույնիսկ չէր ծափահարում: Այդ 7-8 հոգին, ինձ շրջապատելով, հանեցին համերգի սրահից, որովհետև այդ ծափ չտվողներն ուզում էին ծեծել ինձ: Հետո ինձ բացատրեցին, որ ես գնացել էի մի այնպիսի տեղ, որտեղ Հայաստանը, կարևոր չէ, թե ինչ վիճակում է՝ սովետական, ստրկական և այլն, սրբացնում են Հայաստան գաղափարը, իսկ ես գնացել էի ու «փիս-փիս» երգեր էի երգում Հայաստանի մասին: Իրենք մի վիրտուալ Հայաստան էին ստեղծել իրենց համար: Նրանցից շատերը, ովքեր հնարավորություն ունեցան ոտք դնել այստեղ, հենց օդանավակայանից իջնում էին, ասում էին. «Աման-աման, երկրորդ անգամ ոտքս հոս չեմ դներ»: 10 րոպե չէին դիմանում: Շատերը չդիմացան, թողեցին-փախան:
-Ինչո՞ւ փախան:
-Որովհետև իրենք սովոր էին ուրիշ աշխատանքային հարաբերությունների: Էլի վերևներին պետք է մեղադրել, ոչ թե այդ մարդկանց, ովքեր չդիմացան: Հիմա երբ հայաստանիցները լքում են Հայաստանը, ի՞նչ անեն, եթե մեկն իր տեղը որոշել է, որ ինքը 30.000 դրամով պիտի ապրի, իսկ ինքը ծնողներ, երեխաներ ունի, հո մենակ օրվա էդ հաշվարկը չէ, ասենք, որով կարելի է մի հաց, թթվասեր ու մի շիշ կաթ գնել: Էդպես չէ: Էդպես հաշվում են ստրուկին հասանելիք «պայոկը», որ կարողանա ուտի, մյուս օրը գնա գործի: Բայց դրա մեջ հաշվարկե՞լ են, ասենք, տան վարձը, օրեցօր թանկացող կոմունալ ծախսերը, նույնիսկ չեն հաշվարկել, որ էդ մարդը տարին գոնե մի անգամ գնա հանգստանա՝ տարին մի անգամ, 5 օրով: Այ, էս վերաբերմունքն է վերևների կողմից ժողովրդի հանդեպ: Ստեղծեցին էն պայմանները, որ Հայաստանում պիտի մնային այն մարդիկ, ովքեր կառչելու են այս հողին, որոնց հետ ինչ էլ անեն՝ միևնույնն է՝ չեն լքի կամ պիտի լինեն այդ վարչակարգի բյուջեն խժռողների կազմում, որովհետև առաջին օրվանից այդ բյուջեն գրպանվում է մինչ օրս:
Բյուջեն գրպանվում է: Եթե ռեալ ու ճիշտ բաշխվի բյուջեն, այսինքն՝ չարվի չինովնիկների ու իրենց բարեկամական բոլոր կառույցների միջոցով, իհարկե, վաղուց ոտքի կանգնած կլինեինք: Էդ խոսքերը, թե երիտասարդ երկիր ենք, սուտ խոսքեր են: Եթե հին ժողովուրդ ես, հին մշակույթ ես ունեցել, անկախ ապրելու երազանք ես ունեցել, սեփական գործը, սեփական երկիրդ տնօրինելու, քո սահմանը պահելու, ուրեմն դու պիտի չասես այսօր, որ երիտասարդ երկիր ես: Եթե երիտասարդ երկիր ես, մի նշիր Երևանի 2795-ամյակը: Բա ասա՝ 20 տարվա երկիր է, 20 տարվա քաղաք է, նոր-նոր ոտքի ենք կանգնում:
Ղեկավարող կուսակցությունն արդեն պատրաստում է ապագա բյուջեակերներին
-Անկա՞խ ենք այսօր:
-Մենք երբեք անկախ չենք եղել, որովհետև անկախության միակ չափանիշը սահմանը պահող զինվորի ազգությունն է: Ես ինքս չգիտեի, թե անկախությունից հետո ով է կանգնած սահմանին, բայց տարիներ առաջ սահմանապահի օրն ինձ հրավիրեցին համերգի: Համերգից հետո տեսա, որ ռուսներն են պահում սահմանը: Երբ հարցուփորձ արեցի, ասացին, որ իրենք դուրս էլ չէին եկել: Հին Հռոմի կայսրության սահմանները ո՞նց էին որոշվում. որտեղ կանգնում էր հռոմեացի սահմանապահը, այնտեղ ավարտվում էր Հռոմի սահման, և սկսվում էր օտար երկրի տարածքը: Միշտ է էդպես եղել: Էսօր Ղարաբաղը ռեալ անկախ է, որովհետև Ղարաբաղի սահմանը հայ զինվորն է պահում, իսկ Հայաստանը միանշանակ անկախ չէ, որովհետև Հայաստանի սահմանը ռուսն է պահում: Ինչո՞ւ մենք չկարողացանք մերժել Պուտինի՝ Մաքսային միություն մտնելու առաջարկը, որովհետև չենք կարող հակադարձել: Պուտինն ուղղակի ասում է՝ եղբայր, ո՞վ ես դու, ես եմ պահում այդ սահմանը:
-Այսինքն՝ 22 տարի է՝ ապրում ենք պատրանքայի՞ն իրականության մեջ:
-Չգիտեմ… Համենայնդեպս, էսպես պիտի չլիներ: Խորհրդային տարիներին էլ էին բյուջեից որոշակի չափով գրպանում, և այդ գրպանելու հետևանքով Սպիտակի երկրաշարժի ժամանակ շենքերի մեծ մասը փլուզվեց, որովհետև գրպանել չի նշանակում՝ ձեռդ մեկնել, բյուջեից գումար հանել, գրպանել նշանակում է բյուջեից գումար գնաց շենք կառուցելու, այդ շինարարը գումարի 50%-ն իրեն է վերցնում:
Ասում են՝ սերնդափոխություն պիտի լինի, բայց այսօր ղեկավարող կուսակցությունն արդեն պատրաստում է այդ սերնդափոխությունը, այսինքն՝ ապագա բյուջեակերներին, որ իրենցից հետո այդ սիստեմը շարունակի գործել, որ հաջորդ էկողն իրենց չնստեցնի, իրենց չգնդակահարի, որովհետև իրենք արժանի են նստելու, գնդակահարության, որովհետև ազգի դավաճանություն է բյուջեն գրպանելը, որովհետև այդ բյուջեով է երիտասարդը կրթություն ստանում, սահման պահվում...
Վերջին 3 ամսվա ընթացքում Կասյան փողոցը հոյակապ ասֆալտել էին: Ինչ-որ նոր մեքենա էին գնել, որ ասֆալտը սափրելով տանում է, բերեցին հսկայական մի հատված  քանդեցին ու նորից սարքեցին: Սա բյուջեի գրպանո՞ւմ չէ: Մեզ ասում են՝ ասֆալտապատում ենք, լավ բան չե՞նք անում, չե՞ք տեսնում լավ բան: Եղբա՛յր, տեսնում ենք, տեսնում ենք, որ բյուջեն գրպանում եք, գո-ղա-նում եք: Դուք գողեր եք, ազգի դավաճաններ: Դրանից հետո ասֆալտապատեցին Աբովյան փողոցը, մինչդեռ եթե Աբովյան փողոցից մի փոքրիկ բակ մտնես, կտեսնես, որ ասֆալտապատման կարիք կա, բայց այնտեղ չեն ասֆալտապատում, որովհետև փոքր քառակուսի է, այդ դեպքում քիչ կարող են գողանալ:
Վախենում եք պատերազմ լինի ու կորցնե՞ք ձեր ունեցվածքը
-Քաղաքացիական հասարակության ձևավորում տեսնո՞ւմ եք Հայաստանում: Այսօր քաղաքացիական շարժումները, նախաձեռնություններն ավելի ակտիվ են: Կարո՞ղ են դրանք ինչ-որ բան փոխել երկրում:
-Կարող են, եթե էս տեմպերով գնա, երևի մի 5 հազար տարի հետո ինչ-որ բան պիտի փոխվի: Այդ քաղաքացիական հասարակության ձևավորումն առաջին հերթին պետք է նախագահին, բայց պետք է ընտրված նախագահին... Էստեղ երկար պաուզա: Բոլորս գիտենք, թե ինչու չի ձևավորվում այդ հասարակությունը: Նախագահն անտեսեց իր երկրի երիտասարդների պահանջը և ասաց՝ մինչև չասեմ քանդեք, չքանդեք:
-Մաշտոցի պուրակի դե՞պքը նկատի ունեք:
-Հա, երբ եկավ քաղաքապետին ասաց՝  Տարոն ջան, սիրուն չի: Ազգը խնդաց և՛ Տարոնի, և՛ Սերժի վրա: Բոլորս էլ հասկացանք, թե այդ խղճուկ մարդն ինչու արեց այդ քայլը, որովհետև վախ ունի՝ բա որ վաղը այդ շարժումը, իրոք, մեծանա ու պահանջեն, որ մենք բյուջեն չգրպանենք, ի՞նչ պիտի անենք: Իրենք ուրիշ ոչ մի շնորհք չունեն, բացի գողանալուց: Հիմա իրենց երիտասարդական թևին նույն բանն են սովորեցնում: Ասենք, «Թռչկանը» պահանջում է, որ ջրվեժի վրա հէկ չկառուցվի, ՀՀԿ-ի երիտասարդական թևը գալիս ու պահանջում է, որ պիտի կառուցվի: Սա աբսուրդ չէ՞: Համոզված եմ՝ Մաքսային միություն մտնելու համար էլ ինչ-որ շարժումներ կսկսեն, և նույն այդ կուսակցությունների երիտասարդական թևերը պիտի վայ-վույը դնեն, թե վայ, թուրքը մեզ կուտի, զորքը կհանեն, Ղարաբաղը կտան Ադրբեջանին: Տալիս է նա, ով վերցրել է: Եթե դուք՝ կառավարող կուսակցություն, այսօր խոստովանում եք, որ մենք չենք վերցրել, ռուսն է վերցրել, մենք չենք ազատագրել, ռուսն է ազատագրել, էդպես էլ ասեք: Եթե մենք ենք ազատագրել, մենք ասում ենք՝ մենք այն պահում ենք, ի՞նչ է՝ վախենում եք պատերազմ լինի ու կորցնե՞ք ձեր ունեցվածքը, թե՞ վախենում եք, որ էն, ինչ գիտենք, երկրորդ օրն իրականանալու է, այսինքն՝ երկրորդ օրը թողնելու եք ու փախնեք, որովհետև այն ազատամարտիկները, ովքեր պահանջում են, ում նստեցրել եք՝ գործը գլխին ջարդելով, իրենք են գնալու սահման, չէ՞: Իսկ դուք անում եք նույնը, ինչ այն ժամանակ էիք արել՝ հոկտեմբերի 27-երի, չգիտեմ ինչերի միջոցով: Իսկ եթե էսպես շարունակվի, հաստատ 5 հազար տարի հետո ոտքի չենք կանգնի, գուցե երբեք էլ չենք կանգնի:
Մենք Հյուսիսային պողոտայում հսկայական սեփականություն ունեինք: Քոչարյանն ասաց` պետական կարիքի համար քո ունեցվածքը պետք է: Դա բիզնես պրոյեկտ էր, որոշ մարդիկ աչք էին դրել մեր ունեցվածքի վրա, գողացան մեզնից, ու գողացան ոչ թե խորհրդային տարիներին, այլ անկախության տարիներին՝ ապացուցելով, որ հայը գող է՝ բյուջեից բյուջեն կգողանա, քաղաքացուց՝ քաղաքացու ունեցվածքը: Դեռ էն ժամանակ ասում էի, որ վաղ թե ուշ կորցնելու ենք անկախությունը, որովհետև երբ դու ես գողանում քո ժողովրդից, ցանկացած օտար ժողովուրդ ասում է՝ եղբայր, քեզնից ավելի լավ կգողանամ քո ժողովրդից, որովհետև քո կառավարությունը ոչ թե պիտի գողանա քեզնից, այլ քեզ պիտի պաշտպանի, ստեղծի հնարավորություն: Հայի համար ամենալավ բիզնես ոլորտը պիտի լինի Հայաստանում, ամենապաշտպանված կյանքը պիտի լինի Հայաստանում: Այնինչ Հայաստանում երաշխիք չունի, որ իր ունեցվածքը պաշտպանված է, ցանկացած ժամանակ կարող են օտարել, խլել, տանել ու ասել՝ պարտադիր չէ, որ դու կենտրոնում ապրես, գնա Մեղրիում ապրի, կամ դուրդ չի գալիս՝ ռադդ քաշի գնա ռուսաստանները, Սիբիր, մի տեղ: Այ սա է մեր «հարազատ» կառավարության գործելակերպը: Առաջին օրվանից է դա եղել: Մենք հաստատ կորցնելու ենք:
-Երկի՞րը:
-Երկիրը, անկախությունը, եթե եղել է: Ամենատհաճն ու բացասականն էն է լինելու, որ մարդիկ, կորցնելով այդ անկախությունը, ավելի գոհ են լինելու կենսակերպից, որովհետև պարզվելու է, որ օտարը մեզնից ավելի քիչ է գողանալու, քան մեր սեփական կառավարությունը, նախագահն ու մնացած կառույցները:
Էն բոլոր նոր բորդյուրները, որ դրեց Քոչարյանը, կհանենք ու կտանք իրենց գլխին
-Էh, պարոն Զորիկյան, էնքան տխուր երևույթներից խոսեցինք…
-Բա ի՞նչ անենք: Իրականությունը դա է: Իրականությունն այդ անկախության օրվա սալյուտներն ու համերգները չեն: Ժողովուրդը դա լավ գիտի՝ էդ թոզ փչելը, էն որ մենք թողնում ենք, որ մեր աչքին թոզ փչեն: Հաճախ ասում են՝ ժողովուրդն է մեղավոր, իսկ ի՞նչ անի էս խեղճ ժողովուրդը, ո՞ր մի գործով դատարան դիմի, իբր դատարան ունե՞ս, որ դատարան դիմենք: Մեզ մեր տներից հանում են, դատարանը որոշում է կայացնում՝ պատադրել և վտարել: Էքսկավատորն եկավ, կովշով խփեց պատին, տանիքն արդեն փլվում էր գլխներիս, ստիպված դուրս եկանք, երկրորդ հարվածից փլեցին տունը, գնացինք դատարան ու պարտվեցինք, որովհետև անձամբ Քոչարյանն էր որոշել, հրաման էր տվել՝ «չըլնեմ-չիմանամ, որ մեկը շահի», որովհետև ինքը պիտի շահի, որովհետև իր շահը գերակա է: Ի՞նչ անի էս ժոովուրդը, ո՞ր հարցով ում դիմի: Վազի էսինչ տեղը օգնության, ցույց անի, հետո վազի քաղաքապետարանի մոտ, էնտեղ ցույց անի. սա՞ է պետությունը: Եթե էդքան հին ազգ եք, ամեն ինչ լավ գիտեք: Էս ի՞նչ եք անում, ուրեմն թալանչի ազգ եք, Տիգրան Մեծով եք հպարտանում, ինչ-ինչ դարերով եք հպարտանում, էսօր եք ցույց տալիս աշխարհին, ձեր ժողովրդին՝ ով եք դուք:
-Ելք կա՞, հեղափոխության հավանականություն տեսնո՞ւմ եք:
-Ինչ-որ բան պիտի լինի: Իրենք շակալներ են: Էս խոսքերն են, որ մեկ-մեկ բերաններից թռցնում են, կատակ չի, իրական իրենց ասածն է: Վարչապետն էր ասել, չէ՞. ուզում եք մնան էստեղ, որ հեղափոխություն անե՞ն: Մարդն ինչ մտքին է, էն էլ լեզվին է: Դա կատակ չի, որովհետև նման կատակ անելու իրավունք չունի վարչապետը: Եթե բերդում նման կատակ մեկն անի, կտան գլուխը կջարդեն, իսկ դու երկրի վարչապետն ես, կատա՞կ ես անում, երկրի ճակատագրիդ հետ կատա՞կ ես անում: Ինչ-որ բան կլինի: Ես չգիտեմ՝ երբ, բայց երբ դանակը ոսկորին հասնի, էն բոլոր նոր բորդյուրները, որ դրեց Քոչարյանը, կհանենք ու կտանք իրենց գլխին: Գիտեն, որ անող ենք: Գորբաչովը, որ ասաց՝ էսքտրեմիստ ազգ ենք, կատակ չէր անում, շատ ճիշտ էր ասում: Այո՛, մենք էքստրեմալ քայլերի գնացող ազգ ենք, կարող ենք էքստրեմալ ձևով դիմանանք շատ դժվար պայմաններին, դավաճան կառավարությանը, նախագահին ու մնացածին, ու մեկ էլ էնպես էքստրեմալ ձևով բորդյուրը հանենք, տանք գլխներին, որ չհասկանան:
Գողերի մեծ կայսրությունը փլուզվեց, բայց մեծ գող ռուսը մնաց
-Առաջնորդի խնդի՞ր կա:
-Ազնիվ լինելու խնդիր կա: Չի կարելի խաբել ժողովրդին, Եվրոպային խաբել, փող վերցնել, ինչ-որ ձև ծախսել, խնդիրը չկատարել ու ասել, թե կատարել եմ: Իրենք բոլորից են գողանում՝ մեզնից էլ, Եվրոպայից էլ, Համաշխարհային բանկից էլ: Գողերի մեծ կայսրությունը փլուզվեց, բայց մեծ գող ռուսը մնաց, որը հիմա ուզում է իր շուրջը հավաքել: Մարդն ինչ-որ խնդիրներ ունի, իր տարածքն է պահում, բայց մենք էլ հո ապու՞շ չենք, մի բան պիտի հասկանա՞նք, թե՞ չէ: Էսօր հաղթանակ ենք տոնում, բայց ի՞նչ հաղթանակ: Պատերազմը դեռ չի ավարտվել: Ամեն տարի հաղթանա՞կ եք տոնում: Հերոսներին սպանում եք, բանտարկում եք, սովամահ եք անում, որ հանկարծ հերոսի էրեխեն էլ հնարավորություն չունենա, որովհետև գեն է, չէ՞, վաղը զենքը կհանի իրենց վրա: Մնացած բաները՝ պարադներ, տոներ, չգիտեմ ինչեր, սուտի-մուտի բաներ են:
Մենք ուզում ենք, որ ինչ-որ բան փոխվի, բայց չի փոխվի, քանի դեռ չկան արդար ընտրություններ: Քաղաքականությունը մի կողմ դնենք, խոսենք տնտեսության մասին: Իրենց պետք չի վերացնել մենաշնորհները, որովհետև իրենցից յուրաքանչյուրը գիտի, որ եթե ազատ մրցակցային դաշտ լինի, ցանկացած 18 տարեկան երիտասարդ 5 օրում կսննկացնի: Այ, էդպես վախենում են, վախենում են ազատ տնտեսական հարաբերություններից, քաղաքականության մեջ վախենում են անկախ Հայաստանից: Իրենք վախենում են իրենց շվաքից: Եթե չվախենային, էդքան հաստավիզ կգցեի՞ն իրենց հետևից:
-Հուսադրող հանգամանք չկա՞:
-Չգիտեմ... Սենց չպիտի լիներ: Ու էնպես չի, որ էսօր ենք խոսում էդ մասին: Չեմ ասում, թե ես եմ ասել, միշտ էլ ասել են՝ համոզելով են ասել, հայհոյելով են ասել, բոլոր ձևերն են օգտագործել, որ հասկացնեն, չեն հասկացել, իրենց էշն են քշում: Ոչինչ, կկորցնենք, հետո նոր սերունդը կպահանջի անկախություն ու էլի կտանք, եթե նույն բանն անենք, էլի կկորցնենք:

“Бордюры, которые установил Кочарян, мы разберем и дадим им по голове”
Они сделали со страной то же самое, что сделали владельцы той парикмахерской, того магазина, того завода...
Какой Вы видите сегодняшнюю ситуацию в Армении?
Ужасной, и не только сегодняшнюю. После того, как Армения обрела независимость, мы не только стали независимой страной, изменилась также система. В советские годы народ был недоволен тем, что никто ничем не владеет. Скажем, кто-то был директором магазина, но магазин не принадлежал ему, кто-то был директором завода, но завод не был его собственностью. Все было государственным. Помню, в те годы кое-кто говорил: вот если бы завод был моим, то я бы привез сюда такой-то американский банк... То же самое говорил директор магазина, потому что магазины пустовали, товаров не было. После независмости общественный строй изменился, мы перешли к капитализму, все получили право на приватизацию. Но что люди сделали после этого? Те, кто купили магазины, через десять дней вынесли их продажу, а не поехали за товаром, о котором говорили. Точно так же поступили директора заводов.
То есть люди не восприняли капитализм правильно?
Вот именно. Они не поняли, что каждый становится хозяином своего помещения, своего бизнеса. Несколько дней назад я по телевидению увидел, что в Гюмри до сих пор действует парикмахерская “Люкс”, если не ошибаюсь, которую сравнивали с ереванской парикмахерской “Зепюр”. “Зепюр” была самой большой в Ереване парикмахерской. Но после приватизации ее разделили на несколько объектов. То же самое произошло со страной. По большому счету страну приватизировали те, кто, изменив систему, получили возможность стать хозяевами страны и стали направо-налево продавать ее.
А кто хозяева страны?
На самом деле это некие верхи, которые по договору передают атомную станцию тому-то, те или иные сооружения – тому-то, а народ узнает об этом тогда, когда уже все подписано. Кто хозяин страны – просящий милостыню вечно полуголодный человек, который не знает, что делать, или президент, без подписи которого в этой стране ничего не может происходить? Мы, конечно, можем утверждать, что хозяин страны – народ, но ведь на самом деле знаем, как все происходит. Мы заключили многочисленные договоры с Россией, и сегодня более половины имущества Армении принадлежит русским. И все это происходит при участии президента, премьер-министра, министров. То есть они сделали со страной то же самое, что сделали владельцы той парикмахерской, того магазина, того завода – распродали. И это началось не сегодня. Это началось сразу после изменения системы.
Так рассчитывают полагающийся рабу паек
У молодого поколения совсем другое представление о независимости. Восприняли ли мы независимость?
Мне кажется, сегодняшняя молодежь немного напоминает зарубежное армянство, жившее в советские годы за пределами Армении. В те годы в Париже состоялся мой концерт, который организовал я сам и на котором пел в основном антисоветские песни. В зале присутствовала группа армянских диссидентов, убежавших из Советского Союза. Их, наверное, было человек 7-8. И единственные, кто хлопал во время концерта, были именно они, потому что все, о чем я пел, они почувствовали на себе. Остальные слушатели даже не хотели аплодировать. И эти 7-8 человек, окружив меня, вывели из зала, потому что неаплодировавшая публика хотела меня избить. Потом мне объяснили, что я пел в таком месте, где Армения, независимо от того, была она в рабском состоянии или нет, воспринималась как нечто священное. Эти люди создали для себя некую “виртуальную” Армению. Но многие из них, получив возможность приехать сюда, прямо в аэропорту заявили, что второй раз их ноги здесь не будет. Многие не выдержали, сбежали.
Почему?
Потому что они привыкли к другим трудовым отношениям. И опять нужно обвинять верхи, а не тех людей, которые не смогли здесь остаться. Покидающие сегодня Армению наши соотечественники не виноваты. Что им делать, если кто-то решил, что они должны жить на 30 тысяч драмов. А ведь у этих людей есть родители, дети... Разве можно рассчитывать деньги так, чтобы их хватило только на один день? Так рассчитывают полагающийся рабу паек, чтобы он поел, а на следующий день снова пошел работать. А они включили в эту сумму увеличивающиеся с каждым днем коммунальные расходы? Они учли, что люди хотя бы раз в году должны ехать на пять дней отдыхать? Вот так верхи относятся к народу. Были созданы условия для того, чтобы в Армении остались лишь те, кто привязан к этой земле, кто никогда не покинет страну, что бы с ними ни сделали. Либо же они должны быть в составе тех, кто пожирает бюджет, потому что с первого дня и до сих пор этот бюджет прикарманивается. Если бы бюджет распределялся правильно, то мы бы давно встали на ноги. Все эти заявления о том, что страна молодая, пустые разговоры. Если страна молодая, тогда не отмечайте 2795-летие Еревана.
Правящая партия уже готовит будущих бюджетоедов
Мы сегодня независимы?
Мы никогда не были независимы, потому что единственным критерием независимости является национальность охраняющих границу солдат. Я лично не знал, кто после независимости стоит на нашей границе. Однако несколько лет назад в День пограничника меня пригласили выступить с концертом, и после выступления я увидел, что границу охраняют русские. Когда начал расспрашивать, мне сказали, что они и не уходили из Армении. Вы знаете, как в Древнем Риме определялись границы империи? Граница Рима заканчивалась там, где стоял римский пограничник, после него начиналась территория чужого государства. Сегодня Карабах реально независим, потому что его границы защищают армянские солдаты. А Армения однозначно не имеет независимости, потому ее границы охраняют русские. Почему мы не смогли отклонить предложение Путина о вступлении в Таможенный союз? Потому что не можем ему перечить. Путин просто заявит: ты кто такой, это я охраняю границу. Говорят, нужа смена поколений, но сегодняшняя правящая партия уже готовит эту смену, то есть будущих бюджетоедов, чтобы и после них система продолжала действовать. Три месяца назад улицу Касьяна очень хорошо заасфальтировали каким-то новым катком. Но потом часть улицы разворотили и снова заасфальтировали. Что это, если не расхищение бюджета? Нам говорят: разве плохо, что мы асфальтируем, вы ничего хорошего не видите. Конечно видим. Видим, как разворовывается бюджет. Вы – воры, предатели народа.
Боитесь, что начнется война и вы потеряете свое имущество?
Вы видите в Армении процесс формирования гражданского общества? Сегодня гражданские движения, гражданские инициативы более активны. Могут ли они что-то изменить в стране?
В случае сохранения таких темпов через пять тысяч лет, наверное, они смогут что-то изменить. Формирование гражданского общества в первую очередь нужно президенту, но – избранному президенту... Мы все знаем, почему не формируется это общество. Президент проигнорировал требование молодежи своей страны и сказал: пока я не дам указание, не разрушайте.
Вы имеете в виду сквер на проспекте Маштоца?
Да, когда он пришел и заявил мэру: “Тарон джан, некрасиво”. Народ посмеялся и над Тароном, и над Сержем. Все поняли, почему этот жалкий человек пошел на такой шаг. Потому что боится: а вдруг завтра это движение расширится и потребует, чтобы они не расхищали бюджет? Что тогда они будут делать? Они ничего, кроме разворовывания, не умеют. Я уверен, что против членства в Таможенном союзе тоже начнутся какие-то движения, и молодежные организации тех же партий начнут кричать, что турки нас сожрут, отдадут Карабах Азербайджану... Отдает тот, кто взял. Если вы, правящая партия, сегодня признаетесь, что взяли не мы, а русские, что освобождали не мы, а русские, так и скажите. А если мы освободили, то мы и заявляем: не отдадим. Или боитесь, что если начнется война, то вы потеряете свое имущество? Вы делаете то же самое, что делали тогда посредством 27 октября, еще чего-то... А если так будет продолжаться, то мы и через пять тысяч лет не встанем на ноги, а может, этого и никогда не будет. А ведь для армянина самая лучшая бизнес-среда должна быть в Армении, самая защищенная жизнь должна быть в Армении. Между тем в Армении у людей нет гарантии, что их имущество защищено, что его не могут в любой момент отнять, отчуждить и заявить: необязательно, чтобы вы жили в центре, а не нравится – катитесь в Россию, в Сибирь, еще куда-нибудь... Вот так работает “родное” правительство. Мы точно потеряем.
Страну?
Страну, независимость, если она была. Самое плохое, если люди, потеряв независимость, будут больше довольны своей жизни, потому что выяснится, что другие крадут меньше нас, меньше нашего правительства, президента, остальных структур.
Все те бордюры, которые установил Кочарян, мы разберем и дадим им по голове
Мы говорим на очень грустные темы...
Что поделаешь, реальность такая. Часто говорят, что народ виноват. А что делать бедному народу? Нас выгоняли из наших домов, а суд постановил: обязать выдворить. Приехал экскаватор, начал сносить наш дом, крыша чуть не обвалилась на нас. Мы обратились в суд, но проиграли, потому что сам Кочарян отдал приказ: “чтобы никто не выиграл”. Потому что выиграть должен был он, потому что его интересы были превалирующими. Разве это государство?
А есть выход? Видите ли Вы вероятность революции?
Что-то должно произойти. Они шакалы. Кажется, премьер сказал: вы хотите, чтобы они остались здесь и совершили революцию? Что у человека на уме, то и на языке. Что-то будет. Я не знаю, когда это произойдет, но как только чаша терпения переполнится, то все те бордюры, которые установил Кочарян, мы разберем и дадим им по голове. Когда Горбачев говорил, что мы – экстремисты, он не шутил. Да, мы – народ, который может пойти на экстремальные шаги, и в один прекрасный день мы сможем экстремально разобрать все бордюры и дать им по голове так, что они даже очухаться не успеют.
Великая империя воров развалилась, но большой вор-русский остался
Есть ли проблема лидеров?
Есть проблема быть честным, Нельзя обманывать народ, обманывать Европу, брать деньги, не выполнять задачу и заявлять, что выполнил. Они воруют у всех – у нас, у Европы, у Всемирного банка. Великая империя воров развалилась, но большой вор-русский остался, и сейчас он хочет собрать всех вокруг себя. У человека есть определенные задачи, он хочет сохранить свою территорию. Но мы же не идиоты, должны же мы что-то понимать... Сегодня мы празднуем победу. Но какую победу? Война еще не закончилась. Вы убиваете героев, сажаете их в тюрьму, морите голодом, чтобы лишить их детей всех возможностей, а то, не дай Бог, завтра они тоже пойдут с оружием против вас.
Мы хотим, чтобы что-то изменилось, но пока не пройдут справедливые выборы, ничего не изменится. Давайте поговорим об экономике. Им не нужно устранять монополии, потому что они знают, что в случае появления свободной конкуренции любой 18-летний юноша за пять дней доведет их до банкротства. Поэтому они боятся свободных экономических отношений, в политике боятся независимой Армении... Если б не боялись, то не окружили бы себя толстошеими охранниками.
А есть что-нибудь утешительное?
Не знаю... Так не должно было быть. Но ничего, если потеряем, потом новое поколение потребует независимость, и опять ее отдадим, если будем делать то же самое. И опять потеряем...