Մինչև 35 տոննա գոմաղբ է լցվում Սևանա լիճ
Սևանա լճի ավազանը, որը հատուկ պահպանվող տարածք է համարվում, երկրի ամենաարևային հատվածներից մեկն է, որը կարելի է օգտագործել էներգիա ստանալու համար: Բացի արևից, Սևանի ավազանում կարելի է էներգիա ստանալ նաև քամուց: Տնտեսական գիտությունների թեկնածու Միքայել Շեկոյանն այս ծրագիրն իրականացնելու համար ՀՀ կառավարությանն առաջարկում է ուշադրություն դարձնել և խթանել մաքուր վերականգնվող էներգիայի ստացման ոլորտը, միևույն ժամանակ լուծել Սևանա լճի աղտոտվածության խնդիրը:
Սևանա լճի ավազանում ապրող բնակչությունը զբաղվում է անասնաբուծությամբ, ինչը նպաստում է Սևանա լճի աղտոտմանը: Սևանի ջրի հիմնական աղտոտիչը գոմաղբն է: Ըստ գիտնականի հաշվարկների՝ 90 հազար գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն է պահվում Սևանա լճի ավազանում, 600 հազար գլուխ ոչխար, նաև խոզեր, թռչուններ և այլ ընտանի կենդանիներ:
Գոմաղբը կուտակվում է գոմերի կողքին՝ հետագայում դաշտերում պարարտանյութ դարձնելու նպատակով: Այդ ժամանակահատվածում անձրևաջրերի միջոցով գոմաղբը լցվում է Սևանա լիճ: 90 հազար գլուխ եղջերավորների համար 550 հազար տոննա գոմաղբ է հաշվարկվում տարեկան Սևանա Լճի ավազանում: Տարեկան մինչև 35 տոննա գոմաղբ է լցվում Սևանա լիճ: Երբեմն գոմաղբը նաև օգտագործվում է որպես վառելիք, այսինքն՝ էներգիայի աղբյուր:
Հենց այս պատճառով պետք է Սևանա լճի ավազանն օգտագործել որպես էներգիայի ստացման մաքուր, վերականգնվող աղբյուր:
Միքայել Շեկոյանը նշում է, որ Սևանա լճի ափերը սեփականաշնորհված են: «Լավ է, որ Սևանա ջուրը սեփականաշնորհված չէ»,- ասում է նա և առաջարկում Սևանա լիճը աղտոտումից պահպանելը դարձնել համապետական հարց: Այդ նպակատով բանկային ֆինանսավորումներ հատկացնել ցածր տոկոսադրույքներով, ազատել հարկային պարտավորություններից հատուկ սարքավորումների ներկրման համար:

В озеро Севан попадает до 35 тонн навоза
Бассейн озера Севан, являющийся особо охраняемой зоной, один из самых солнечных районов страны, который можно использовать для получения энергии. Источником энергии в Севанском бассейне может служить не только солнце, но и ветер. Для реализации этой программы кандидат экономических наук Микаел Шекоян предлагает правительству РА обратить внимание и поощрять сферу получения чистой возобновляемой энергии и в то же время решить проблему загрязнения озера.
Население Севанского бассейна занимается скотоводством, поэтому основным загрязнителем озера является навоз. Согласно подсчетам, в Севанском бассейне содержатся 90 тысяч голов крупного рогатого скота, 600 тысяч овец, а также свиньи, птица и другие домашние животные. Навоз складывают рядом с хлевами с целью дальнейшего использования в полях в качестве удобрения. За это время биоотходы вместе с дождевыми водами попадают в озеро Севан. Для 90 тысяч голов крупного рогатого скота в годовом разрезе рассчитывается 550 тысяч тонн навоза. Ежегодно в озеро попадает до 35 тонн навоза. Иногда этот биоотход используют и в качестве топлива, то есть как источник энергии. Именно поэтому Севанский бассейн должен стать источником получения чистой и возобновляемой энергии.
По словам Микаела Шекояна, берега Севана приватизированы. “Хорошо, хоть севанская вода не приватизирована”,- отметил эксперт. Он призвал сделать вопрос спасения озера от загрязнений государственным вопросом. С этой целью Шекоян предлагает выделить банковские кредиты под низкие проценты, освободить от налоговых обязательств поставки специального оборудования.