«Մեր որոշումների կիրառման մեխանիզմը կա». Աբրամ Բախչագուլյան
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Աբրամ Բախչագուլյանն այսօր ասուլիս էր հրավիրել` ամփոփելու ծառայության վերջին շրջանի գործունեությունն ու ներկայացնելու անելիքները: Ասուլիսի վերջում Ա. Բախչագուլյանը պատասխանեց նաև «Հետքի» հարցերին:
Ձեր խոսքում նշեցիք, որ Հայաստանում սննդամթերքի անվտանգության ծառայությունը ձկնաբուծարանների մոնիտորինգ է իրականացրել: Վերջերս Ռուսաստանում ծովամթերք արտահանած մի քանի հայկական ընկերությունների արտադրանքի վաճառքի վրա արգելանք դրվեց` աղիքային ցուպիկի հայտնաբերման հիմքով: Ինչպե՞ս էր արտահանված նույն խմբաքանակը ՍԱՊԾ-ն Հայաստանում փորձաքննել և անվտանգ համարել:
Խնդիրն այն է, որ աղիքային ցուպիկը ի հայտ է գալիս նաև փոխադրման ժամանակ, իսկ փոխադրման ժամանակ առաջացած խնդիրների համար ծառայությունը պատասխանատվություն չի կրում: Եթե մենք այստեղ ստուգում ենք, և այդ ապրանքը մի տասնհինգ օրից հասնում է այնտեղ, մենք չգիտենք, թե ոնց է հասել, չենք էլ կարող ասել՝ այնտեղ հասած ապրանքում ինչ խնդիր կա: Նույնը նաև ԱՄՆ արտահանած պանրում աղիքային ցուպիկի հայտնաբերման դեպքում: Պանրի այդ խմբաքանակը Հայաստանում ստուգվել էր, ցուպիկ չի եղել, և Հայաստանից այդ ապրանքը արտահանվել է մոտ երեք ամիս հետո: Թե այդ ապրանքը ոնց են հասցրել ԱՄՆ, ես չգիտեմ:
Ռուսաստանում դրված արգելանքի դեպքից հետո հաղորդագրություն տարածեցիք, որ դիմել եք ՌԴ Անասնաբուժական և բուսասանիտարական դաշնային ծառայություն` արգելանքը վերացնելու համար: Արձագանքե՞լ են ձեր դիմումին:
Արգելանք որոշ մասով հանվեց: Մենք դեռ աշխատանքային գործընթացի մեջ ենք: Երկու ընկերության մասով արգելանքը հանվեց, երկու այլ ընկերության մասով դեռ չի հանվել: Այդ դիմումը ոչ միայն ցուցակում գրանցված ձկնարտադրողներին էր վերաբերում, այլև նոր արտահանել ցանկացողներին:
ՍԱՊԾ-ն վերջերս արգելանք դրեց, օրինակ, «Արզնի» կաթնամթերքի մի քանի տեսակների վրա, բայց արգելանքից հետո դրանք վաճառքում էին: Ինչո՞ւ է ծառայությունը արգելանքի որոշում կայացնում, եթե դրա կիրառման համար մեխանիզմ չկա:
Տեսեք, մեր որոշումների կիրառման մեխանիզմը կա, մենք արգելում ենք ոչ թե տնտեսվարող սուբյեկտի գործունեությունը, այլ արտադրության առանձին գործառույթը: Եթե մենք խնդիրը տեսել ենք, օրինակ, կաթնաշոռի մեջ, մենք որոշում ենք, որ տնտեսվարողը չի արտադրելու հենց կաթնաշոռ, խնդիրը այդ կերպ վերացնում ենք: Կամ եթե թթվասերի մեջ է խնդիրը, ասում ենք, որ իրավունք չունեն հենց դա վաճառել:
Խանութներում վաճառվում էր հենց այն արտադրատեսակը, որի վրա ՍԱՊԾ-ն արգելանք էր դրել:
Այդ օրերին խանութներում վաճառվում էր ոչ այն խմբաքանակը, որի վրա արգելանք էր դրվել: Այն խմբաքանակը, որից արվել էր փորձաքննություն, ամբողջովին գտնվում էր ընկերությունում և չէր փաթեթավորվել: Մենք տալիս ենք օրվա արգելանք, ոչ թե տվյալ արտադրության, այսինքն` արգելված խմբաքանակը վաճառքի դուրս չի եկել: Մենք չենք արգելում արտադրություն, դրա իրավասությունը չունենք: (Նախկինում ՍԱՊԾ-ն մեզ պատասխանել էր, որ նշյալ ընկերությունը տուգանվելու է արգելված կաթնամթերքի խմբաքանակը վաճառելու համար):
Երբ հայտնաբերում եք սննդամթերքի տվյալ խմբաքանակի վտանգավորության պատճառը, ինչպե՞ս է վերացվում դա: Օրինակ` եթե պատճառը սարքավորումներն են, համոզված լինե՞նք, որ վաճառվող ապրանքը նույն ձևով չի արտադրվել:
Երբ մենք արգելում ենք այս կամ այն արտադրության առանձին գործառույթ, և այդ գործառույթն այլևս չի իրականացվում, մենք նշում ենք, թե ինչ պիտի անի արտադրողը այդ գործառույթը վերականգնելու համար: Ինչպե՞ս պիտի ախտահանի, ի՞նչ ժամանակահատվածում անի: Եթե դա մանրէաբանական խնդիր է, ստուգում ենք ախտահանման որակը, դրանից հետո տնտեսվարող սուբյեկտը արտահանում էփորձնական արտադրանք` ոչ թե իրացման, այլ ստուգման համար: Փորձնական արտադրանքի նմուշի փորձաքննության դրական պատասխանի դեպքում իմ գրավոր հրամանով թույլատրվում է տնտեսվարողի տվյալ գործառույթի իրականացումը: Ծառայությունն ամեն օր չի կարող գնալ, ստուգել, դրա համար անվտանգության առաջին ապահովողը նախևառաջ արտադրողն է, ոչ թե ծառայությունը:
Ձեր ծառայությունը ոչ միշտ է հրապարակում այն ընկերությունների անվանումները, որոնցում իրականացնում է ստուգումներ` պատճառաբանելով, որ վնասում է ընկերություններին: Ինչո՞ւ: Եթե տնտեսվարողին չվնասելու խնդիր կա, կաթնամթերք արտադրող ընկերություններում վերջերս իրականացված ստուգումներից հետո տնտեսվարողների անունները ինչո՞ւ հրապարակեցիք:
Կաթնամթերք արտադրողների հետ իրականացրել էինք հանդիպումներ, բոլորի հետ, դա ստուգում չէր, ուսումնասիրություն էր, ստուգումները մենք անում ենք` ըստ սուբյեկտների, առանձին-առանձին, այսինքն` այս տարի կարող ենք երեք ընկերություն ստուգել: Ինչ վերաբերում է ուսումնասիրություններին, ապա այդ ժամանակ հենց հրապարակվեցին ուսումնասիրության արդյունքները, ես բոլոր տնտեսվարող սուբյեկտների հետ բաց եմ աշխատում, բոլորին հրավիրել եմ խորհրդակցության, և մենք էլի ենք հանդիպելու կաթնամթերք արտադրող ընկերւթյունների հետ, որովհետև ունենք խնդիրներ. բոլորին զգուշացրել եմ, որ այս օրվանից մինչ այս օրը ուսումնասիրելու ենք, և եթե խախտում գտնեմ, հրապարակելու եմ:

“Механизм выполнения наших решений существует” - Арам Бахчагулян
Начальник Государственной службы безопасности пищевых продуктов (ГСБПП) Министерства сельского хозяйства РА Абрам Бахчагулян созвал сегодня пресс-конференцию, на которой представил результаты деятельности ГСБПП за последний период и планы на будущее. П завершении пресс-конференции А.Бахчагулян ответил на вопросы “Hetq”.
Вы отметили, что Госслужба безопасности пищевых продуктов провела мониторинг деятельности рыбоводческих хозяйств. Недавно РФ наложила запрет на продажу экспортируемых несколькими армянскими компаниями морепродуктов, в которых была обнаружена кишечная палочка. Как получилось, что ГСБПП проверяла в Армении ту же экспортированную партию и признала ее безопасной?
Дело в том, что кишечная палочка может появиться и в процессе транспортировки. А в этом случае наша служба не несет ответственности. Если мы проверяем здесь продукцию, которая доходит до места назначения через пятнадцать дней, то мы не можем знать, как эта продукция транспортировалась и какие проблемы возникли в данной партии продукции. То же самое касается экспортированного в США сыра, в котором также была обнаружена кишечная палочка. Эта партия сыра проверялась в Армении, и мы ничего в нем не обнаружили. Сыр Армения экспортировала через три месяца, и я не знаю, как эту продукцию доставили в США.
После наложенного Россией запрета появилось сообщение о том, что ГСБПП обратилась в Федеральную ветеринарную и фитосанитарную службу РФ для снятия запрета. Отреагировала ли российская сторона на ваше обращение?
Запрет частично снят. Мы пока находимся в рабочем процессе. В отношении двух компаний запрет сняли, в отношении двух других – пока нет.
В последнее время ГСБПП наложила запрет на некоторые виды молочной продукции компании “Арзни”, однако и после этого данные продукты имелись в продаже. Почему служба принимает решение о запрете, если механизмов выполнения решений нет?
Механизм выполнения наших решений существует. Мы запрещаем не деятельность хозяйствующих субъектов, а отдельную функцию производства. Если мы обнаружили проблему, скажем, в твороге, то мы принимаем решение о том, что хозяйствующий субъект не должен производить именно данный продукт. Проблему мы устраняем таким образом. Если проблема в сметане, то мы говорим, что компания не имеет право продавать именно сметану.
В магазинах продаются те виды продукции, на которые ГСБПП наложила запрет.
В те дни в магазинах продавалась не та партия, на которую был наложен запрет. Партия, образцы которой были взяты для лабораторного анализа, полностью находилась в компании и не была упакована. Мы вводим запрет на продажу продуктов конкретной даты. Мы не запрещаем производство вообще, на это у нас нет полномочий. (В предоставленном нам ранее ответе ГСБПП сообщила, что указанная компания будет оштрафована за продажу запрещенной партии молочной продукции.)
Как устраняется обнаруженная вами причина, по которой данная партия продуктов питания признается опасной? Например, если причиной является оборудование, как можно быть уверенными в том, что продаваемые продукты не были произведены тем же способом?
Когда мы запрещаем отдельные функции того или иного производства и данная функция больше не осуществляется, то мы указываем, что должен сделать производитель для восстановления этой функции, то есть как следует дезинфицировать, в какие сроки. В случае положительного заключения по экспериментальному образцу продукции мной направляется письмо, которым дается разрешение на осуществление хозяйствующим субъектом данной функции.
Ваша служба не всегда обнародует названия тех компаний, в которых проводятся проверки, мотивируя это тем, что компаниям может быть нанесен ущерб. Но если существует такая проблема, почему после проведенных недавно проверок в компаниях, выпускающих молочную продукцию, вы опубликовали названия хозяйствующих субъектов?
Мы провели встречи с производителями молочной продукции. Это были не проверки, а изучение. Проверки мы проводим по каждому субъекту отдельно. Что касается изучений, то в этом случае были опубликованы его результаты. Со всеми хозяйствующими субъектами мы работаем открыто, и все они были приглашены на совещание. Мы будем продолжать встречи с производителями молочной продукции, потому что есть проблемы. Все они предупреждены о том, в какой период будут проводиться изучения, и в случае выявления нарушения мы опубликуем названия компаний.