Ինչու Գագիկ Խաչատրյանը չի ուզում պատասխանել
ՊԵԿ-ի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին դեռ հունիսի 24-ին գրավոր հարցում ենք ուղարկել, բայց ՊԵԿ-ը չի ուզում պատասխանել: Թե ո՞րն է պատճառը, առայժմ չենք կարողանում պարզել:
Ամերիկահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանը նամակ է գրել նախագահ Սերժ Սարգսյանին, գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփայանին եւ ներկայացրել, թե ինչ ճակատագրի են արժանացել իր հայաստանյան ներդումները:
է. Խուդյանը 2005 թ. նոյեմբերին Հայաստանում հիմնադրել է «Արին կապիտալ» ՍՊԸ-ն: Երեւանի Մաշտոցի պողոտայի 33ա եւ 33/1 հասցեներում իրեն պատկանող 1.923,6 քմ մակերեսով հողամասի վրա 10,5 հարկանի շենքը է. Խուդյանը 2007 թ. դեկտեմբերին ներդրել է ընկերությունում, որից հետո ընկերությունն է նախաձեռնել կառուցապատման աշխատանքները: Է. Խուդյանի հիմնական գործընկերն է դարձել մի քանի շինարարական կազմակերպությունների փաստացի սեփականատեր Վլադիսլավ Մանգասարյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը, մեր գրությանն ի պատասխան, հայտնել է, որ Է. Խուդյանի նամակը 2011 թ. հունիսի 3-ին, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի համաձայն, ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ուղարկվել է ըստ ենթակայության՝ ՊԵԿ հետաքննչական վարչություն՝ նյութերի հետագա ընթացքը լուծելու համար:
«Ի՞նչ ընթացք է ստացել, Էդմոնդ Խուդյանի ներկայացրած փաստերի հիման վրա քրեական գործ հարուցվե՞լ է, եթե այո, ապա ո՞ր հոդվածներով»,- ահա Գագիկ Խաչատրյանին ուղղված մեր հարցման բովանդակությունը, որի պատասխանն այդպես էլ չենք ստացել, իսկ նրա աշխատակիցների հետ հեռախոսազրույցները հույս չեն ներշնչում, որ առաջիկայում կստանանք:
Ինչու է ՊԵԿ-ը թաքցնում քրեական գործ հարուցելու փաստը
Դեռեւս 2011 թ. մայիսի 3-ին Պետական եկամուտների կոմիտեում հարուցվել է թիվ 83159711 քրեական գործը, որը հարուցելու որոշման մեջ գրված է.«ՊԵԿ հետաքննության վարչության 1-ին բաժնում նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ «Արին Կապիտալ» ներդրումային ՍՊ ընկերությունը հանդիսանում է Մաշտոցի 33ա եւ 33/1 հասցեում բազմաբնակարան շենքի կառուցապատող եւ իրականացնում է բնակարանների վաճառք: Ընկերության տնօրեն է հանդիսանում Էդուարդ Եսայանը:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ նշված ընկերությունը 2010 թ. ապրիլ, մայիս եւ հունիս ամիսներին վաճառել է բնակարաններ եւ այդ գործարքներից պետբյուջեի հանդեպ առաջացած հարկային պարտավորությունները չի կատարել, դրամարկղի գրքում ընկերություն մուտք եղած գումարները չեն արտացոլվել, այլ ուղղվել են այլ նպատակների համար:
Պարզվել է նաեւ, որ Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի թիվ ԵԿԴ0061/04/10 վճռով «Արին Կապիտալ» ներդրումային ՍՊ ընկերությունը ճանաչվել է սնանկ: Նույն դատարանի 22.03.2011 թ. որոշմամբ հաստատվել է պարտատերերի վերջնական ցուցակը:
Պարզվել է նաեւ, որ բազմաթիվ քաղաքացիներ, ընկերության հետ կնքելով առուվաճառքի նախնական, ինչպես նաեւ իրավունքի պայմանագրեր, չեն ստացել բնակարաններ: Ելնելով վերոգրյալից եւ նկատի ունենալով, որ «Արին կապիտալ» ներդրումային ՍՊ ընկերության տնօրեն Էդուարդ Եսայանը, ունենալով հնարավորություններ՝ կատարելու ընկերության կողմից առաջացած հարկային պարտավորությունները, չի վճարել օրենքով նախատեսված բնակարանների վաճառքից առաջացած պետբյուջեի հանդեպ պարտավորությունները, գումարներն ուղղել է այլ նպատակների համար եւ դրանով կանխամտածված ստեղծել է սնանկության հատկանիշներ, ինչի հետեւանքով պետությանը պատճառել է խոշոր չափի՝ 139 մլն 300 հազար դրամի վնաս ու նրա արարքում առկա է ՀՀ քր. օր-ի 193-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ...» :
Հենց այս՝ Քր. օր-ի 193-րդ հոդվածի հատկանիշներով «Արին կապիտալ» ներդրումային ՍՊ ընկերության տնօրեն Էդուարդ Եսայանի կողմից կանխամտածված սնանկության հատկանիշներ ստեղծելու դեպքի առթիվ էլ հարուցվել է քրեական գործ: ՊԵԿ-ի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը քրեական գործ հարուցելու մասին այս տեղեկությունն է հրաժարվում տրամադրել:
Հիմա փորձենք հասկանալ, թե ինչու Գ. Խաչատրյանը չի ուզում ասել այս մասին: Առաջինը, որը ենթադրում ենք, գործը որոշել են փակել: Որովհետեւ եթե բացահայտվեն այդ շենքի հետ կապված գործարքները, բազմաթիվ անուններ են նշվելու: Հիշեցնենք, որ այդ շենքում Հայաստանի բազմաթիվ բաձրաստիճան պաշտոնյաներ բնակարաններ ունեն եւ դժվար է ասել, թե որ պաշտոնյան ինչպես է ձեռք բերել այդ բնակարանը: Իսկ ՊԵԿ-ի քննիչները նրանց չեն կարող հարցեր տալ:
Ինչու է փոխվել քննիչը
Գործը նախապես գտնվում էր ՊԵԿ-ի քննչական վարչության ավագ քննիչ Նորիկ Ղազարյանի վարույթում: Սակայն անցած շաբաթ քննիչը փոխվել է, եւ գործը հանձնվել է նույն վարչության կարեւորագույն գործերով քննիչ Տիգրան Հարությունյանին: Իսկ փորձը ցույց է տալիս, որ երբ գործը տեղափոխվում է այլ քննիչի վարույթ, նշանակում է՝ գործի մեջ շրջադարձային փոփոխություններ են տեղի ունենալու: ՊԵԿ-ում «Հետքի» աղբյուրը տեղեկացնում է, որ «Նորիկ Ղազարյանը բավականին խորացել էր գործի մեջ: Կատարել էր բազմակողմանի քննություն»: Իսկ սա նշանակում է, որ նա հատել է վտանգավոր սահմանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից Էդմոնդ Խուդյանին պատճառաբանել են, թե Նորիկ Ղազարյանի ծանրաբեռնվածության պատճառով է գործն այլ քննիչի հանձնվել: Բնական հարց է ծագում՝ մի՞թե առաջնային եւ երկրորդային կարեւորության քրեական գործեր կան, կամ ինչու՞ է գործն այլ բաժնի եւ ավելի քիչ աշխատանքային փորձ ունեցող երիտասարդ քննիչ Տիգրան Հարությունյանին հանձնվել, եւ արդյոք այս քննիչն էլ որոշ ժամանակ հետո «գործերով ծանրաբեռնված» չի՞ լինելու:
«Հետքը» հետեւում է այս գործի ընթացքին, հանդիպում հարցաքննված մարդկանց հետ, հավաքում գործի հետ կապված զանազան նյութեր: Ուստի, համադրելով մեր տեղեկությունները՝ կարող ենք «գուշակել». արդեն այսօր քննիչի մոտ առկա գործի նյութերն առնվազն 5 հատոր են կազմում:
Մեզ համար ակնհայտ է՝ քրեական գործը պետք է հարուցվեր ոչ թե մեկ, այլ առնվազն 6 տարբեր հիմքերով: Գործի նյութերից հստակ երեւում են սնանկության գործով կառավարչի թույլ տված խախտումները, բազմաթիվ դրվագներով նա չարաշահել է իր պաշտոնեական դիրքը: Օրենքով սնանկության գործով կառավարիչը սնանկության վարույթի շրջանակներում գտնվում է պաշտպանության ներքո, բայց պարզ է, որ կառավարիչը ինքնուրույն նման խախտումներ չէր կարող թույլ տալ. նրան միանգամից «կբռնեին»՝ որքան էլ օրենքով պաշտպանված լիներ: Միանշանակ է, որ նա իր խախտումները կատարում է հրահանգով, եւ քննիչը պետք է որ պարզած լիներ, թե որտեղից են տրվում այդ հրահանգները:
Այս գործում առկա է հարկերի վճարումից չարամատորեն խուսափում, կանխամտածված սնանկություն, փողերի լվացում (այս դրվագով քննությունը պետք է կատարի ԱԱԾ-ն): Կա նաեւ ակնհայտ խարդախություն, ընկերության գույքի եւ դրամական միջոցների յուրացում, «Արին Կապիտալ» ներդրումային ՍՊԸ-ի սնանկության գործով կառավարիչ Հրանտ Ղամբարյանի կողմից ընկերության դեմ գործելու փաստեր: Մի խոսքով, ՊԵԿ-ի տրամադրության տակ է հանցագործությունների մի ծաղկեփունջ, որի «ծաղիկները» կարծես թե չեն ուզում տեսնել:
ՊԵԿ-ն ունի երկու ճանապարհ՝ կամ պետք է այս բոլոր փաստերով քրեական գործեր հարուցի, կամ գործը«փակի»: Սակայն այսքան փաստերի առկայությամբ ինչպե՞ս պետք է գործը «փակեն»: Դա հնարավոր է, եթե հրահանգ կա, եւ եթե այդ հրահանգը ամենավերեւներից է:
Իսկ ի՞նչ կարող է անել ամերիկահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանը: Մեծ հաշվով, ոչինչ: Նա ընդամենը կարող է բողոքարկել քննիչի որոշումը Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան, որտեղ նրա նկատմամբ դրսեւորված կանխակալ վերաբերմունքը փաստող բազմաթիվ որոշումներ եւ վճիռներ կան: Էդմոնդ Խուդյանին մնում է բոլոր դրվագներով սպառել ներպետական «արդարադատությունը» եւ դիմել Եվրոպական դատարան:
Դժբախտաբար, մեր իշխանությունները, արդարադատություն իրականացնող մարմիններն ամեն ինչ անում են, որ Հայաստանում ոչ ոք արդարադատություն չփնտրի: Ոչ մի դատավոր առ այսօր չի պատժվել ապօրինի որոշման, վճռի կամ դատավճռի համար: Դրա փոխարեն պատժվում ենք մենք՝ Հայաստանի հարկատուներս, որովհետեւ Եվրադատարանի վճիռներով սահմանված գումարները վճարվում են պետական բյուջեից:

Почему Гагик Хачатрян не хочет отвечать
24 июня мы направили запрос председателю Комитета госдоходов Гагику Хачатряну, однако КГД не хочет отвечать. В чем причина, мы пока сказать не можем.
Армянский предприниматель из США Эдмонд Худян написал письмо президенту РА Сержу Саргсяну и генпрокурору Агвану Овсепяну, в котором рассказал о судьбе своих инвестиций в Армении.
В ноябре 2005 г. Худян основал в Армении ЗАО "Арин Капитал". В декабре 2007 г. принадлежащее ему 10,5-этажное здание, расположенное в Ереване на земельном участке площадью 1.923,6 кв.метров по адресам пр.Маштоца, 33а и 33/1., он вложил качестве инвестиций в компанию, после чего компания приступала к строительным работам. Основным партнером Худяна стал владелец нескольких строительных компаний Владислав Мангасарян.
Генпрокурор РА в ответ на наш запрос сообщил, что, согласно ст.188 УК РА, письмо Эдмонда Худяна от 3 июня 2011 г. Генпрокуратура направила в находящееся в ее ведении следственное управление КГД с тем, чтобы материалам был дан ход. "Просим сообщить, какой ход получило дело, возбуждено ли уголовное дело по фактам, представленным Эдмондом Худяном, если да, то по каким статьям",- говорилось в адресованном Гагику Хачатряну нашем запросе, ответ на который мы до сих пор не получили, а разговоры по телефону с сотрудниками пресс-службы КГД не внушают надежды, что получим в ближайшее время.
Почему КГД скрывает факт возбуждения уголовного дела
Еще 3 марта 2011 г. Комитет госдоходов принял решение о возбуждении уголовного дела, в котором говорилось: "В ходе подготовки материалов в 1-ом отделе следственного управления КГД выяснилось,что инвестиционное ЗАО "Арин Капитал" является застройщиком многоквартирного здания по адресам 33а и 33/1, и оно же осуществляет продажу квартир.
Директором компании является Эдуард Есаян. В процессе подготовки материалов выяснилось,что с апреля по июнь 2010 г. упомянутая компания продавала квартиры, но не выполнила по этим сделкам свои налоговые обязательства перед госбюджетом. Поступившие в компанию суммы не были отражены в бухгалтерской книге, а были направлены на другие цели.
Выяснилось также, что решением суда общей юрисдикции столичных общин Кентрон и Норк-Мараш номер ԵԿԴ0061/04/10 компания "Арин Капитал" была признана банкротом. Решением того же суда от 23.03.2011 г. был утвержден окончательный список кредиторов.
Стало известно, что многие граждане, заключив с компанией предварительные договоры о купле-продаже, а также о праве на собственность, не получили квартиры. Исходя из вышеизложенного, а также с учетом того, что директор инвестиционной компании "Арин Капитал" Эдуард Есаян, имея возможность выполнить налоговые обязательства компании, не выплатил в госбюджет предусмотренные законом налоги, образовавшиеся от продажи квартир, а направил суммы на осуществление других целей, тем самым умышленно создав признаки банкротства, вследствие чего государству был причинен ущерб в крупном размере – 139 млн 300 тысяч драмов.
В действиях Есаяна имеют место признаки преступления, предусмотренного ст.193 УК РА. Именно по признакам данной статьи УК РА против директора инвестиционной компании "Арин Капитал" Эдуарда Есаяан было возбуждено уголовное дело по факту умышленного создания признаков банкротства.
Председатель КГД Гагик Хачатрян отказывается предоставить сведения о возбуждении уголовного дела. Попытаемся понять, почему г-н Хачатрян не хочет сообщать об этом. Во-первых, мы предполагаем, что дело решено закрыть, поскольку если будут разоблачены сделки, связанные с этим зданием, то всплывут многие имена. Напомнми, что в этом здании квартиры имеют многие высокопоставленные чиновники Армении, и трудно сказать, как каждый чиновник приобрел эту квартиру. Между тем следователи КГД не могут задавать им вопросы.
Почему сменился следователь
Вначале дело находилось в производстве старшего следователя следственного управления КГД Норика Казаряна. Однако на прошлой неделе следователь сменился, дело поручили следователю по особо важным желам того же управления Тиграну Арутюняну. Однако опыт показывает, что когда дело передается другому следователю, это означает, что в нем должны произойти поворотные изменения. Источник "Hetq"-а в КГД сообщил, что "Норик Казарян достаточно углубился в это дело, провел многостороннее расследование". А это означает, что он пересек опасную черту.
В Генпрокуратуре Эдмонду Худяну сказали, что дело передано другому следователю из-за занятости Норика Казаряна. Естественно, возникает вопрос: неужели есть дела первичной и вторичной важности или почему дело передано молодому следователю другого отдела, имеющему меньший опыт работы, Тиграну Арутюняну и не будет ли через некоторое время "загружен делами" и этот следователь?
"Hetq" следит за ходом расследования, встречается с людьми, которые были допрошены, собирает различные материалы, связанные с этим делом. Поэтому, сопоставляя наши сведения, мы можем "предсказать", что уже сегодня материалы этого дела составляют как минимум 5 томов.
Для нас также очевидно, что уголовное дело должно было быть возбуждено не по одному, а по шести разным основаниям. Из материалов дела однозначно следует, что управляющим допущены нарушения по делу о банкротстве, по многим эпизодам он злоупотреблял своим должностным положением.
Согласно закону, в рамках производства банкротства управлящий находится под защитой, однако понятно, что он не мог самостоятельно допустить подобные нарушения – как бы управляющий ни был защищен законом, его бы сразу задержали. Эти нарушения он однозначно выполнял по указанию, и следователь наверняка выяснил, откуда поступали эти указания.
В этом деле налицо злостное уклонение от выплаты налогов, умышленное банкротство, отмывание денег (по данному эпизоду следствие должна проводить Служба национальной безопасности). Имеют место и факты явного мошенничества, присвоения имущества и денежных средств компании, осуществления действий против компании со стороны управляющего по делу о банкротстве инвестиционного ЗАО "Арин Капитал" Гранта Гамбаряна. Одним словом, в распоряжении КГД оказался целый "букет" преступлений, "цветочки" которого там как будто не хотят замечать.
У КГД два пути: либо возбудить уголовные дела по всем этим фактам, либо закрыть дело. Но как его закрыть при наличии всех этих фактов? Это возможно при наличии распоряжения, причем из самых верхов.
А что может сделать армянский предприниматель из Америки Эдмонд Худян? По большому счету, ничего. Он всего лишь может обжаловать решение следователя в суде общей юрисдикции столичных админинстративных районов Кентрон и Норк-Мараш, многие решения которого свидетельствуют о пристрастном отношении к предпринимателю. Эдмонду Худяну остается по всем эпизодам исчерпать внутригосударственное "правосудие" и обратиться в Европейский суд.
К сожалению, наши власти, отправляющие правосудие органы делают все, чтобы никто не искал правосудия в Армении. По сей день ни один судья не понес наказания за незаконное решение или незаконный приговор. Вместо этого наказывают нас, налогоплательщиков Армении, поскольку установленные решениями Евросуда суммы выплачиваются из госбюджета.