Ախթալայի կոմբինատում լարված իրավիճակ է
Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատում լարված իրավիճակ է: ԼՀԿ-ի պարտքերն օրեցօր ավելանում են: Ընկերությունը միայն Շամլուղի բաց հանքում հորատման աշխատանքներ իրականացնող «Ապառաժ» ՍՊԸ-ին 1 մլն դոլարից ավելի պարտք ունի: ԼՀԿ-ի արտադրական տեխնոլոգիաները մաշվել են, իսկ սեփականատերերը նոր ներդրումներ կարծես թե չեն ցանկանում կատարել: Լեռնահարստացման կոմբինատի առանցքային պաշտոնյաներն ասում են, որ արդեն հոգնել են ԼՀԿ-ում տիրող բարձիթողի վիճակից:
Ախթալայում շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ սեպտեմբերի 5-ին աշխատանքից ազատման դիմում է ներկայացրել և ծառայողական մեքենան ու փաստաթղթերը հանձնելուց հետո ընկերությունից հեռացել է ԼՀԿ-ի գլխավոր ինժեներ Գագիկ Շահնազարյանը: Մեզ հետ հեռախոսազրույցում Գագիկ Շահնազարյանն ասաց, որ առայժմ արձակուրդի մեջ է, սակայն գլխավոր ինժեները դժգոհեց ԼՀԿ-ում տիրող վիճակից և բարոյական մթնոլորտից:
Ըստ Գագիկ Շահնազարյանի և ընկերության այլ պաշտոնյաների՝ բարձիթողի վիճակն առաջացել է նաև «Ախթալա ԼՀԿ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Մադլեն Թաշճյանի կադրային անլուրջ քաղաքականության պատճառով: Ասենք, որ այս տարվա հունիսի վերջին առանց մեկնաբանությունների ԼՀԿ-ի գլխավոր տնօրենը աշխատանքից ազատել է ընկերության գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Օրբելի Թարմինյանին: «Թե ինչու բերեց Օրբելի Թարմինյանին և կարճ ժամանակ անց ինչու ազատեց նրան, այդպես էլ չհասկացանք»,- ասում է ընկերության աշխատողներից մեկը:
Օրբելի Թարմինյանին աշխատանքից ազատելուց հետ Մադլեն Թաշճյանը ԼՀԿ-ի կառավարիչ է նշանակել Շամլուղի բաց հանքի պետ Արմեն Նաղդալյանին: Այդուհանդերձ, ընկերության գործերը շարունակում են վատանալ: Մադլեն Թաշճյանը այս տարվա օգոստոսի սկզբին ԼՀԿ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ է նշանակել ազգությամբ սերբ Նեդելկո Գուլիչին` ընկերության կնիքը, ֆինանսական և կադրային լիազորությունները հանձնելով նրան:
Պարզվում է՝ Նեդելկո Գուլիչը արտադրության մարդ է և նրան հաջողվել է ԼՀԿ-ն կառավարել: Ընկերության աշխատողները նրա հետ հույսեր էին կապում ԼՀԿ-ի անկումը կանխելու գործում:
Սակայն սեպտեմբերի 5-ին Մադլեն Թաշճյանը 2 երիտասարդ տղաների հետ անակնկալ հայտնվել է լեռնահարստացուցիչ կոմբինատում: Նա ժողով է հրավիրել և իր հետ բերած երիտասարդներից Արտյոմ Աբգարյանին ներկայացրել որպես իր օգնական, իսկ հազիվ մեկ ամիս աշխատած և դեռ աշխատանքից չազատված Գուլիչի փոխարեն հենց վերջինիս ներկայությամբ ոմն Լևոն Սարգսյանի ներկայացրել որպես գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ:
Այս ժողովին էլ ԼՀԿ-ի գլխավոր ինժեներ Գագիկ Շահնազարյանը Մադլեն Թաշճյանի դեմ ըմբոստացել է և հայտարարել ընկերությունից իր հեռանալու մասին:

The debts at the Akhtala Mountain Enrichment Combinat, a mining company in Armenia’s northern Lori Province, continue to grow.
It has racked up $1 million in debt owed to Aparazh Ltd., the company that does the drilling in the Shamlough copper mine.
Wholly owned by Metal Prince Ltd., Akhtala MEC processes copper ore from the Shamlough mine.
But debts are the only issue facing the company.
Processing equipment at Akhtala MEC is said to be in a state of disrepair and it seems that management has no plans to make the needed investment in new technology.
Rumor has it that Chief Engineer Gagik Shahnazaryan filed a petition to resign on September 5. In a telephone conversation with Hetq, Shahnazaryan said he was still on official vacation, noting that he had grown displeased with the way the company was being managed.
He and other officials point to the erratic human resources policies of Executive Director Madeline Tashjian as the cause of the trouble. She took over the reins of Metal Prince, after her husband Serob Der-Boghosian was found guilty in November 2011 of “having sex with minors against their will”.
At the end of June, Tashjian fired Deputy Director Orbeli Tarminyan without giving any reason. She then replaced him with Armen Naghdalyan, who was running the Shamlough mine. But the company’s fortunes didn’t improved.
In August, Tashjian dismissed Tarminyan and appointed a Serb, Nedelko Goulich, as Deputy Director at Akhtala MEC.
Goulich was known to be a specialist on the production side of things and workers hoped he could turn things around at the company.
He never got the chance to prove his worth.
On September 5, Madeline Tashjian showed up at a management meeting in the company of two young men. She introduced one of them, Artyom Abgaryan, as her new assistant.
She then dropped another bombshell by introducing the other man, Levon Sargsyan, as the company’s new Deputy Director.
It was at this meeting that Chief Engineer Gagik Shahnazaryan got up and declared that he would be leaving Akhtala MEC.