Աքչամը բացահայտում է Թուրքիայի` ամերիկյան պրոֆեսորներին կաշառելու ծրագիրը Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար
Հարութ Սասունյան,
Անցյալ ամիս Գլենդելի հանրային գրադարանում տեղի ունեցած դասախոսության ընթացքում պրոֆեսոր Թաներ Աքչամի հայտարարությունը նման էր ռումբի պայթյունի, երբ բացահայտեց, որ Ստամբուլում մի գաղտնի աղբյուր հայտնել է իրեն, թե ինչպես Թուրքիայի կառավարությունը կաշառել է ամերիկացի պրոֆեսորներին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար։
Մասաչուսեթսի Վուստեր քաղաքի Քլարկ համալսարանի Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության Գալուստիան/Մուգար ամբիոնի վարիչ Դոկտոր Աքչամը նշեց, որ «Թուրքիայի կառավարությունն ԱՄՆ–ում հետապնդում է շատ հետևողական և ագրեսիվ քաղաքականություն»՝ փորձելով կասկածի տակ դնել Հայոց ցեղասպանության փաստը։ Անկարայի մեծ սխեման թուրքական ժխտողականությունն առավել լայն շրջանակի համար ընդունելի դարձնելն է, ճիշտ այնպես, ինչպես 1915 թվականին տեղի ունեցած դեպքերը որակվում են որպես ցեղասպանություն։ Ավելին, Թուրքիան և իր ներկայացուցիչները, ԱՄՆ–ի դատարաններում մի շարք դատավարությունների միջոցով, փորձում են ներկայացնել ցեղասպանությունը ժխտող պրոֆեսորների քննադատությունը և համալսարանի ծրագրերից ռեվիզիոնիստական նյութերի բացառումը, որպես «ակադեմիական ազատության» սահմանափակում։
Պրոֆեսոր Աքչամը, ով Հայոց ցեղասպանությունն ընդունող Թուրքիայի առաջին գիտնականներից մեկն էր, պատմեց, թե անցյալ դեկտեմբերին Ստամբուլ այցի ժամանակ, ինքն առանձին զրույց է ունեցել մի անձի հետ, ով ուներ «ներքին տեղեկատվություն»՝ Միացյալ Նահանգներում Հայոց ցեղասպանության հարցին ուղղված Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության գործողությունների վերաբերյալ։ Դոկտոր Աքչամի գաղտնի աղբյուրը հաղորդել է նրան, որ 2004-2005 թվականներին ամերիկյան համալսարանի մի պրոֆեսոր հանդիպել է «Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության հետ կապված պաշտոնյանների հետ»։ Այդ հանդիպման ժամանակ պրոֆեսորը ասել է հյուրընկալող կողմին, որ «Թուրքիան գիտական մակարդակով համակարգված ծրագիր չունի Հայոց ցեղասպանության ամբաստանություններին հակազդելու համար» և որ «ցեղասպանության ենթադրությունն արդեն լավապես հաստատված է»՝ ասելով, որ նրանք չեն կարող շատ բան անել՝«փորձելով բացե ի բաց հակազդել դրան»։
Դոկտոր Աքչամը գաղտնի տեղեկացել է, որ Ամերիկայի այդ պրոֆեսորը ներկայացրել է հետևյալ առաջարկությունը թուրք պաշտոնյաներին. «Անհրաժեշտ է փորել մի փոս ցեղասպանության բոլոր պահանջների առջև. պետք է կասկածներ ստեղծել՝ պատրաստելով այնպիսի գիտական աշխատանքներ, որոնք կհարուցեն այդպիսի կասկած»։ Դոկտոր Աքչամը մեկնաբանել է այս բառերը՝ ի նկատի ունենալով, որ «ստեղծելով և խրախուսելով նոր գիտական աշխատանքներ»՝ ամերիկացի գիտաշխատողները կարող են «սովորական դարձնել այն գաղափարը, որ 1915-ը ցեղասպանություն չէր, ճիշտ այնպես, ինչպես այն կարծիքը, որ դա ցեղասպանություն է»։
Թեև ընդհանուր առմամբ հայտնի է, որ Թուրքիայի կառավարությունը տրամադրում է դրամական միջոցներ բազմաթիվ գիտաշխատողներին, որպեսզի նրանք հրապարակեն Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող հոդվածներ և գրքեր, սա առաջին անգամ է, որ այս ենթադրությունները հաստատվել են վստահելի թուրքական աղբյուրի կողմից։ Գաղտնի աղբյուրը հայտնել է Դոկտոր Աքչամին, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունն ընդունել է ամերիկացի դասախոսի առաջարկը և «ԱՄՆ–ին է փոխանցել խոշոր չափի գումար»։ Տեղեկատվություն հավաքագրողը հայտնել է Դոկտոր Աքչամին ամերիկացի դասախոսների այն անունները, ովքեր ստացել էին դրամական միջոցներ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող գրքեր գրելու համար և բացահայտեց, որ «կան նրանց ձեռքով ստորագրված փաստաթղթեր, և որ այս ստացականներն այժմ գտնվում են Արտաքին գործերի նախարարության արխիվներում»։
Իր դասախոսության ժամանակ, դոկտոր Աքչամը նշեց, որ նա չի ցանկացել «որևէ գիտնականի վրա կասկածի ստվեր գցել»։ Այնուամենայնիվ, երբ նա կապեց Ստամբուլի իր աղբյուրից ստացված տեղեկությունները որոշ վերջին հրապարակումների հետ, «առաջ է գալիս անհանգստացնող մի պատկեր՝ Հայոց ցեղասպանության հետ կապված ուսումնասիրությունների կապակցությամբ»։
Այնուհետև, դոկտոր Աքչամը անդրադարձավ Մայքլ Գյունթերի՝ «Հայոց պատմությունը և Ցեղասպանության հարցը» վերնագրված վերջին գրքին՝ որպես «այս մոտեցման հնարավոր օրինակ»։ Գրքի հրատարակչի` Փալգրեյվ Մաքմիլանի ինտերնետային էջը նշում է, որ «Թեև 600,000 հայեր մահացել են Առաջին համաշխարհային պատերազմում, դա չի եղել ոչ Օսմանյան Թուրքիայի կառավարության կողմից կանխամտածված քաղաքականություն, և ոչ էլ առանց պատճառի միակողմանի իրականացված դեպք։ Ի հարկե, ոչ մի դեպքում սա չի կարող արդարացնել իրականացված սարսափելի անկարգությունները»։
Պրոֆեսոր Աքչամը հետագայում նկատեց, որ չորս գիտնականներ՝ Յուտա համալսարանից Հաքան Յավուզը, Մասաչուսեթս համալսարանից Գենթեր Լևինը, Անկարայի Բիլքենթ համալսարանից Ջերեմի Սոլթը և Վիրջինիայի Ծովային հետևազորի կորպուսի շտաբի և ապարատի քոլեջի Էդվարդ Ջ. Էրիքսոնը, ովքեր գովասանական խոսքեր էին գրել Գյունթերի գրքի մասին, «քաջ հայտնի են 1915 թվականի ցեղասպանության հետ կապված իրենց ժխտողական դիրքով և աշխատանքներով»։ Թեև պրոֆեսոր Աքչամը չէր ցանկանում «մեղադրանքի խոսքեր հնչեցնել գրքի հեղինակի հասցեին», նա ասաց. «տարօրինակ նմանությունները, որոնք առկա են Ստամբուլում գաղտնաբար ինձ ասվածի և գրքի շապիկի խոսքերի միջև, ինձ հիասթափեցրին, այդքանը»։
Թեև ոչ մեկը չպետք է մեղադրի գիտաշխատողներին Թուրքիայի կառավարությունից կամ իր հավատարմատար անձանցից գումարներ ստանալու մեջ առանց հիմնավոր ապացույցների, այնուհետև, մեծապես ուսանելի կլինի, եթե նրանցից որևէ մեկը կամավոր հանդես գար և բացահայտեր, թե արդյոք ինքը ֆինանսավորվել է թուրքական աղբյուրներից։

Prof. Akcam Reveals Turkish Plan to Pay Scholars to Deny the Armenian Genocide
Prof. Taner Akcam dropped a bombshell during a lecture at the Glendale Public Library last month, when he revealed that a confidential source in Istanbul had informed him about the Turkish government’s scheme to bribe American scholars to deny the Armenian Genocide.
Dr. Akcam, holder of the Kaloosdian/Mugar Chair in Armenian Genocide Studies at Clark University in Worcester, Mass., stated that "the Turkish government is following a very systematic and aggressive policy in the US," by attempting to cast doubt on the veracity of the Armenian Genocide. Ankara’s grand scheme is to make Turkish denialist claims as widely acceptable as the belief that the events of 1915 constituted genocide. Moreover, through a series of lawsuits in US courts, Turkey and its proxies are trying to present any criticism of denialist scholars and exclusion of revisionist materials from university programs as suppression of "academic freedom."
Prof. Akcam, one of the first Turkish scholars to acknowledge the Armenian Genocide, related to his audience that during his visit to Istanbul last December, he had a private conversation with a person who had "inside information" regarding the Turkish Foreign Ministry’s activities in the United States on subject of the Armenian Genocide. Dr. Akcam’s confidential source told him that sometime in 2004-2005, an American university professor had met with "authorities connected with the Turkish Foreign Ministry." At that meeting, the professor told his Turkish hosts that "Turkey didn’t have a systematic program on the academic level with which to counter the claims of an Armenian Genocide," and that "the genocide claim is well established at this point," telling them that "there’s very little" they can do "by trying to confront it head on."
Dr. Akcam was privately informed that the American professor made the following recommendation to Turkish officials: "The thing you need to do is to dig a ditch in front of all the genocide claims; you need to create doubt by writing scholarly works which will awaken that doubt." Dr. Akcam interpreted these words to mean that "by producing and encouraging new academic works," American scholars could "normalize the idea that 1915 was not genocide, just as the belief that it was genocide has become accepted."
While it is commonly assumed that the Turkish government provides financial incentives to scholars worldwide to publish articles and books denying the Armenian Genocide, this is the first time that a knowledgeable Turkish insider has confirmed these assumptions. The confidential source told Dr. Akcam that the Turkish Foreign Ministry accepted the American scholar’s proposal and "transferred large sums of money to the US." The informant revealed to Dr. Akcam the names of American academics who received funds to write books denying the Armenian Genocide, and disclosed that "there are documents signed by their own hand and that these receipts are now in the files of the Foreign Ministry’s records."
In his lecture, Dr. Akcam stated that he did not want "to put any academic under a cloud of suspicion." However, when he connected the information received from his Istanbul source to some recent publications, "a disturbing picture emerges as far as Armenian Genocide research is concerned."
Dr. Akcam then referred to Michael Gunter’s recent book, "Armenian History and the Question of Genocide," as a possible "example of this approach." The website of the book’s publisher, Palgrave Macmillan, stated: "Although as many as 600,000 of them [Armenians] died during World War I, it was neither a premeditated policy perpetrated by the Ottoman Turkish government nor an event unilaterally implemented without cause. Of course, in no way does this excuse the horrible excesses that were committed."
Prof. Akcam further observed that the four academics -- Hakan Yavuz of University of Utah, Guenter Lewy of University of Massachusetts, Jeremy Salt of Bilkent University, Ankara, and Edward J. Ericson of Marine Corps Command & Staff College, Virginia -- who praised Gunter’s book, "are well known for their denialist position and works regarding the genocide of 1915." Although Prof. Akcam did not wish to make "an accusation against the book’s writer," he stated: "the strange similarities between what I was told in confidence in Istanbul and what appears on the jacket cover of that book gave me pause, that’s all."
While no one should accuse academics of receiving funds from the Turkish government or its proxies without solid evidence, it would be enlightening if any of them would voluntarily come forward and disclose whether they have been funded by Turkish sources!
Turkey has played this game for years, cause they are sham less & stupid trying to cover up there ass, they are even more stupid to understand that the Armenians will never give up as long as they live on the 1915 genocide, bribing the scholars will get them to no ware, its just a matter of time.
george s. dabbagh
We should do something about it, I guess the best qualified people would be the High Rank Armenians in the highest positions that we entrust for them to carry such a 96 year old fight...