Կանցկացվի Շուշիի «Հակոբ Գյուրջյան» քանդակի առաջին միջազգային սիմպոզիում
Հուլիսի 15-29-ը «Նարեկացի» արվեստի միության Շուշիի մասնաճյուղում կմեկնարկի Շուշիի «Հակոբ Գյուրջյան» քանդակի առաջին միջազգային սիմպոզիումը: Հավաքն առաջին այսօրինակ նախաձեռնությունն է Արցախի Հանրապետությունում: Ձեռնարկի մտահղացման և իրականացման ակունքներում կանգնած են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Ֆլորենցիայում բնակվող հայաստանցի քանդակագործ Վիգեն Ավետիսը և «Նարեկացի» արվեստի միությունը:
Որպես ամենամյա նախաձեռնության անդրանիկ հավաք, Սիմպոզիումը կոչված է դառնալ համագործակցության, մշակութային ու մասնագիտական երկխոսության և ստեղծագործական ոգեշնչման հարթակ քանդակագործների համար: Այն նաև կոչված է նպաստել Արցախի միջազգային հեղինակության բարձրացմանը արվեստի միջոցով, վերականգնել արվեստների կենտրոն Շուշիի նախկին համբավն ու կարգավիճակը, խթանել հետպատերազմական Շուշիի ճարտարապետական ու քաղաքաշինական վերելքն ու զարգացումը:
Նախաձեռնության գաղափարը ծնվել է դեռ 2009 թվականին, երբ ՀՀ մշակույթի նախարարի հրավերով ու մշակույթի նախարարության հովանավորությամբ Հայաստան ժամանեց իտալացի անվանի արվեստաբան Ֆրանչեսկո Գալլոն` մասնակցելու Մինաս Ավետիսյանի ստեղծագործությունների հոբելյանական ցուցահանդեսին` Իտալիայում Մ. Ավետիսյանի նմանօրինակ ցուցահանդես կազմակերպելու մտադրությամբ: Տպավորված իր այցով` պրոֆեսոր Ֆրանչեսկո Գալլոն իր առաջին այցի ընթացքում ցանկություն հայտնեց կրկին այցելել Հայաստան և դասախոսություններ կարդալ ԵՊՀ-ի արվեստաբանության ամբիոնի և Գեղարվեստի ակադեմիայի ուսանողների համար:
2010 թ.-ին ՀՀ մշակույթի նախարարի հրավերով պրոֆեսոր Ֆրանչեսկո Գալլոն երկրորդ անգամ այցելեց Հայաստան. նախարարի հետ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավովածության համաձայն էլ` անց է կացվում հայ-իտալական քանդակագործների համատեղ սույն սիմպոզիումը:
Անդրանիկ այս հավաքին մասնակցում են Իտալիայի գեղարվեստի տարբեր ակադեմիաների 22 պրոֆեսորներ, քանդակագործներ և նկարիչներ: Պատվավոր հյուրն է Հռոմի գեղարվեստի ակադեմիայի ռեկտոր պրոֆեսոր Ջեռարդո Լո Ռուսսոն:
Հավաքի առանցքը` ի թիվս դասախոսությունների, վարպետության դասերի, ցուցահանդեսների և կինոդիտումների հագեցած ժամանակացույցի, քանդակագործական ստեղծագործարանն է, որի շրջանակներում մասնակից 15 արվեստագետներից յուրաքանչյուրը կկերտի իր քանդակը շուշվա կրաքարից` այն նվիրելով քաղաքին:
«15 քանդակ ամեն տարի, և 10 տարի անց Շուշին կզարդարեն 150 քանդակ` վերածելով քաղաքը իրական թանգարանի բաց երկնքի տակ»,- բնորոշում է նախաձեռնության հեղինակ մաեստրո Վիգեն Ավետիսը:
Սիմպոզիումի արդյունքները կամփոփվեն հայերեն, իտալերեն, անգլերեն լեզուներով ծավալուն կատալոգում` արվեստի անվանի քննադատ Ֆրանչեսկո Գալլոյի հեղինակությամբ, ով` ՀՀ մշակույթի նախարարի հրավերով, Հայաստան է այցելում արդեն երրորդ անգամ:
Ստեղծագործական ողջ ընթացքը կվավերացվի իտալական «Ստուդիո կալի» /Studio Quagli/ նկարահանման ստուդիայի վավերագրական ֆիլմում, որտեղ նաև անդրադարձ է լինելու Արցախի, Շուշիի, Հայաստանի ու Արևմտյան Հայաստանի պատմությանն ու մշակութային ժառանգությանը: Ըստ արդեն ստեղծված նախնական պայմանավորվածության` ֆիլմը ցուցադրվելու է իտալական «Ռայ 1» /Rai 1/ հեռուստատեսության եթերից:
Սիմպոզիումը անց է կացվում ՀՀ մշակույթի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի հովանավորությամբ, «Նարեկացի» արվեստի միության անմիջական մասնակցությամբ, Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի, ու Շուշիի քաղաքապետարանի ակտիվ աջակցությամբ:

В Шуши пройдет 1-й международный симпозиум скульптуры “Акоп Гюрджян”
15-29 июля в шушинском филиале Союза искусств “Нарекаци” пройдет 1-й международный симпозиум скульптуры “Акоп Гюрджян”. Инициаторами и организаторами этого мероприятия являются Министерство культуры РА, проживающий во Флоренции армянский скульптор Виген Аветис и Союз искусств “Нарекаци”.
Симпозиум призван способствовать культурному и творческому сотрудничеству скульпторов, повышению посредством искусства международного авторитета Арцаха, возрождению былой славы Шуши как центра искусств, стимулировать развитие в городе архитектуры и градостроительства.
Идея проведения международного симпозиума скульптуры родилась в 2009 г., когда по приглашению министра культуры РА в Армению прибыл известный итальянский искусствовед Франческо Галло, который принял участие в юбилейной выставке работ Минаса Аветисяна. Находясь под впечатлением этого визита, Франческо Галло выразил желание вновь посетить Армению и прочитать лекции на кафедре искусствоведения Ереванского государственного университета и в Академии художеств.
В 2010 г. по приглашению министра культуры РА Франческо Галло вновь приехал в Армению. На этот раз была достигнута договоренность о проведении первого совместного армяно-итальянского симпозиума скульпторов. В нем примут участие 22 профессора, скульптора и художника из различных академий художеств Италии. Почетным гостем симпозиума будет ректор итальянской Академии художеств, профессор Джерардо Ло Руссо.
Помимо насыщенного графика лекций, уроков мастерства, выставок и кинопросмотров, предусматривается и творческая работа, в рамках которой каждый из 15 скульпторов-участников симпозиума создаст свою скульптуру и подарит ее городу. “Через 10 лет Шуши будут украшать 150 скульптур, которые превратят город в настоящий музей под открытым небом“,- говорит автор инициативы, маэстро Виген Аветис.
Итоги симпозиума будут представлены в каталоге, который выйдет в свет на армянском, итальянском и английском языках под редакцией Франческо Галло. Весь творческий процесс будет отражен в документальном фильме, который снимет итальянская студия “Studio Quagli“. Фильм расскажет об истории и культурном наследии Арцаха, Шуши, Армении, в том числе Западной Армении. Согласно предварительной договоренности, картина будет показана итальянской телекомпанией “Rai 1“.
Симпозиум проводится при содействии Министерства культуры РА, мэрии Еревана, Союза искусств “Нарекаци“, Министерства культуры и по вопросам молодежи Арцаха, Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви и мэрии города Шуши.