Գնեք տոմս, շահեք բնակարան կամ արցախյան գորգ, օգնեք վերաբնակեցման ծրագրին
Արցախի փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանն ասում է, որ վերաբնակեցման թեման պետք է միշտ արդիական լինի՝ անկախ նրանից, թե որ քաղաքական ուժերն են իշխում Հայաստանում եւ Արցախում, կամ ինչ տրամադրություններ են սփյուռքում:
Աղաբեկյանն ասում է, որ 1994-99 թթ. կատարվել է տարերային վերաբնակեցում, ինչը նման էր խորհրդային տարիների հայրենադարձությանը, երբ անձը չգիտեր, թե ուր է գնում, ինչ պայմաններում է ապրելու: Նա նշում է, որ այն տարիներին ձեւավորված 50-60-հոգանոց բնակավայրերն այսօր ծանր բեռ են պետության համար, քանի որ դրանք առաջիկայում չեն կարողանալու հասնել 1000 հոգու սահմանին, սակայն պետությունը կոմունիկացիաների խնդիրներ պետք է լուծի նաեւ դրանց համար: Ըստ փոխվարչապետի՝ 1999-ից որոշակի փոխվել են մոտեցումները վերաբնակեցման վերաբերյալ: Իսկ ներկայում արդեն հստակ ուղիներ են նախանշվում այդ ուղղությամբ:
Այսօր իրականացվում է վերաբնակեցված գյուղերի գույքագրում. բնակչության թվին համապատասխան դրանք դասվում են ըստ խմբերի, եւ ըստ այդմ իրականացվելու են հստակ ծրագրեր: Օրինակ՝ մինչեւ 2017 թ. 200 եւ ավելի բնակիչ ունեցող գյուղերում պետք է ապահովվի շուրջօրյա ջրամատակարարում:
Նախատեսվում է նաեւ Քաշաթաղի, Հադրութի եւ Շահումյանի շրջաններում որոշ գյուղեր հասցնել մինչեւ 1000 բնակչի: Դրա համար որոշվել է անցկացնել պետական վիճակախաղ՝ հաշվի առնելով այլ երկրների փորձը: Այս վիճակախաղում, սակայն, փող չի խաղարկվելու: 2000 դրամ արժեցող տոմսերի արժեքի 40 տոկոսն ուղղվելու է վերաբնակեցման ծրագրերին, 40 տոկոսն էլ՝ շահումներին: Շահումերը արցախյան ձեռագործ գորգեր ու բնակարաններ են լինելու Ստեփանակերտում եւ միգուցե նաեւ Շուշիում: Տոմսերը իրացվելու են գալիք տարվա մայիսի 9-ից, խաղարկությունը կլինի դեկտեմբերի 28-ին՝ ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նիստի օրը (1991-ին): Կազմակերպչական ծախսերին էլ հատկացվելու է եկամտի 20 տոկոսը, քանի որ խաղարկության օրը նախատեսվում է մայրաքաղաք Ստեփանակերտի ու հարակից բնակավայրերի երեխաների ակտիվ մասնակցությունը շոու-ծրագրի ժամանակ: Լինելու է ուղիղ եթեր հենց խաղարկությունից:
Ընդ որում՝ արդեն շրջանառության մեջ է դրվել 300.000 տոմս, որից 220.000-ը իրացվել է. դրանք հիմնականում գնել են ՀՀ եւ ԼՂՀ պետական հաստատությունների եւ մեծ ձեռնարկությունների աշխատողները: «Հայմամուլի» կրպակներում նույնպես կարելի է տոմս գնել: 2014-ին նախատեսվում է թողարկել 1 մլն-ից ոչ պակաս տոմս: Աղաբեկյանն ասում է, որ իրենց ցանկությունը հետեւյալն է. գնորդները 2000 դրամը դիտարկեն ազգային տուրքի տիրույթում՝ գիտակցելով, որ իրենց մասնակցությունն են բերում վերաբնակեցման ծրագրին եւ ձեռագործ գորգերի զարգացմանը, ինչը արցախյան կարպետները յուրացրած Ադրբեջանի քաղաքականության հակաքայլը կլինի նաեւ: Ըստ ծրագրի՝ Արցախում նվազագույնը 500 գորգագործ ամսական կտա 1,5 քմ արտադրանք, ինչը տարեկան մասշտաբով մեծ ծավալ կկազմի:
Զուգահեռ կլինեն նաեւ կարճաժամկետ այլ վիճակախաղեր, որոնք միտված են լինելու վերաբնակեցման ծրագրին գումարներ ուղղելուն: Ըստ այդմ՝ հնարավոր կդառնա տարեկան մի քանի միլիոն դոլարի ռեսուրս հատկացնել վերաբնակեցմանը:

Lottery to Assist Artsakh Resettlement: Winners to Receive Local Rugs and Apartments
Artsakh Deputy Prime Minister Artour Aghabegyan says his government is taking a fresh and more realistic approach to the issue of resettlement of the country.
For one thing, population and other demographic statistics are being compiled for Artsakh communities and resources will be targeted to those with at least 200 inhabitants.
Aghabegyan says the government wants to increase the population of some Kashatagh, Hadrout and Shahoumyan communities of these to 1,000 by 2017 and will spur such growth by ensuring that the target communities will be supplied with water.
To finance such projects, the government says it will launch a lottery, in which 40% of the proceeds will go to funding and 40% will go to paying lottery winners.
But the winnings will not be in the form of cash but rather lucky winners will be awarded local weaved rugs and apartments.
Lottery tickets will go on sale to the public as of May 9, 2014 and the winners will be decided on December 28.
Some 300,000 tickets have already been put into circulation and 220,000 have been sold; mostly to government agencies and employees of large businesses.
The plan is to sell one million tickets next year.
Aghabegyan says the 2,000 lottery tickets will offer buyers a way to directly participate in the development of Artsakh.
He says that short-term lottery games will also be launched specifically to finance local resettlement projects.
Aghabegyan estimates that in this way a few million dollars can be allocated to resettlement.
mahmouzian, I do agree with you. The cost break down is very poorly done, and there are no details available to the public (as far as I know). If anyone know more info, please let us know. Thank you, p.s. is there anyway we can participate from the diaspora?
40 for this 40 for that what about the 20per cent left over ?.that a big amount to manage maybe 1 million.
The remaining 20% is to go towards administrative and organizational costs. The day of the lottery drawing, children will be putting on shows in Stepanakert and surrounding communities.
So does anyone know how can we participate in the lottery? Where can we buy tickets from and how much are they? Do we have to be living in Armenia, or the diaspora can participate as well?
The 2,000 Dram tickets are to be sold at Hay Mamoul newspaper kiosks in Yerevan.
again tell me .i did not know children putting a show will be so expensive.if you raise couple million dollars 400000dollars to present a show of children.fishi fishi again.about some volonteer work and keep most of it for develop ment.