Օրենքով արգելված է, բայց գովազդվում է
Այս լուսանկարներից առաջինում Սեբաստիայի 141/5, իսկ երկրորդում` Տիգրան Պետրոսյան 25/5 հասցեում գտնվող «Երեւան սիթի» սուպերմարկետն է: Լուսանկարներում երեւում են մանկական սնունդ արտադրող «Հիփ» (Hipp) ընկերության գովազդները:
«Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածի 6-րդ կետով արգելվում է «ա) մինչեւ 6 ամսական երեխաների համար նախատեսված եւ մայրական կաթի փոխարեն օգտագործվող ցանկացած սնունդ եւ հեղուկ, ինչպես նաեւ կերակրման շշեր ու ծծակներ գովազդելը. բ) կրծքի կաթի փոխարինիչների տուփերի վրա տվյալ արտադրանքը գովազդող գրառումներ եւ նկարներ տեղադրելը»: Իսկ «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» ՀՀ օրենքի 14-րդ հոդվածի 3-րդ կետը սահմանում է. «Արգելվում է ապրանքային նշանների կամ ֆիրմային անվանումների գովազդը, եթե այդ ապրանքային նշաններով կամ ֆիրմային անվանումներով թողարկվում են սննդամթերքի այնպիսի տեսակներ, որոնց նկատմամբ «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսվել են որոշակի սահմանափակումներ»:
«Երեւան սիթի» սուպերմարկետների ցանցի տնօրեն Վահրամ Կիրակոսյանը «Հետքին» ասաց, որ «Հիփը», բացի նորածինների եւ 6 ամսականից փոքր երեխաների համար նախատեսված սննդից, արտադրում է սնունդ նաեւ շատ ավելի մեծ տարիքի երեխաների համար, ինչպես նաեւ՝ խնամքի միջոցներ: Իսկ մինչեւ 6 ամսական երեխաների համար նախատեսված սնունդն ընկերության տեսականու մի փոքր մասն է կազմում:
«Մենք հաստատ չենք ուզել այդ տեսականին գովազդել: Մենք ինքներս շատ լավ հասկանում ենք, որ մայրական կաթին ոչինչ չի փոխարինում: Ուղղակի «Հիփը» շատ մեծ տեսականի ունի, ձեր ասածը կազմում է ընդամենը մի փոքր մասնիկը: Դրա համար գուցե վրիպել ենք այդ պահը»,- ասաց Վահրամ Կիրակոսյանը:
Նա նշեց, որ «Հիփի» գովազդներում կավելացնեն որոշակի նշումներ, որոնք հստակ ցույց կտան, որ գովազդը չի վերաբերում մինչեւ 6 ամսական երեխաների համար նախատեսված սննդին, քանի որ իրենց նպատակը այդ տարիքային խմբի սնունդը վաճառելը չէ: «Կշարունակենք գովազդը ճիշտ ձեւով: Եթե ոչ` ընդհանրապես կհանենք գովազդը: Կաշխատենք շատ արագ ուղղել»,- ասաց Վահրամ Կիրակոսյանը:
Նա չգիտեր, թե երբվանից են փակցված պաստառները: «Մեր «Հիփի» մասով տնօրենը քաղաքում չի հիմա, միգուցե դա է պատճառը, որ ճիշտ չի գնացել գովազդը»,- ասաց «Երեւան սիթիի» տնօրենը:
Բացի որոշակի գովազդ արգելող արդեն իսկ ընդունված օրենքներից` շրջանառության մեջ է դրվել «Երեխաների կրծքով սնուցման խրախուսման եւ մանկական սննդի շրջանառության մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որը մշակել են Ազգային ժողովի առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովը եւ առողջապահության նախարարությունը: Այս օրինագիծը, ըստ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սուրեն Քրմոյանի, մեկ քայլ առաջ է գնացել:
«Ոչ միայն բժշկական հաստատություններում, ընդհանրապես օրենքի գաղափարախոսությունն է, որ արգելվում է մանկական սննդի եւ հարակից ապրանքների գովազդը: Գովազդի, խրախուսման կամ ոչ ճիշտ տեղեկատվության վտանգն այն է, որ դա անմիջապես կարող է ազդել երեխայի, մոր առողջության վրա»,- նշում է Սուրեն Քրմոյանը:
Մայրական կաթը պարունակում է առնվազն 100 բաղադրիչ, որոնք հնարավոր չէ սինթեզել, վերականգնել որեւէ արհեստական կաթնախառնուրդի մեջ, եւ որոնք ուղղակիորեն նպաստում են երեխայի աճին ու զարգացմանը:
«Եթե մենք մեր առջեւ դնենք մի հարց, թե որտեղ է բնակչության առողջության հիմքը, ապա հիմքը նորածնի կրծքով սնուցումն է»,- նշում է ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Մոր եւ մանկան առողջության պահպանման բաժնի պետ Կարինե Սարիբեկյանի խոսքերով` 95% դեպքերում ոչինչ չի խանգարում, որ մայրն իր երեխային կերակրի կրծքի կաթով: Սակայն Հայաստանում կրծքով սնուցման ցուցանիշը մոտ 80% է: 95% ցուցանիշին չհասնելու պատճառներից մեկն էլ երեխային վաղ տարիքում արհեստական սննդով կերակրելն է:
Մանկական սնունդ արտադրող ընկերություններն ավելի ու ավելի ինտենսիվ են սկսում գովազդել իրենց արտադրանքը: «Հենց առաջին կաթնախառնուրդների հետ ծնվեց նրանց գովազդը: Նեսթլեն, որն ընդամենը մի վարսավիր էր, ինչ-որ փոշիներ խառնեց իրար եւ ստացավ շատ պրիմիտիվ ու կովի կաթից շատ քիչ տարբերվող մի կաթնախառնուրդ, ասաց, որ «սա հրաշք հեղուկ է, լիարժեք փոխարինում է կրծքի կաթին, եւ երեխաները, որ առաջ կովի կաթից կարող էին մահանալ, այսօր կարող են փրկվել այդ կաթնախառնուրդի շնորհիվ»: Եվ կաթնախառնուրդի գովազդը շարունակվում է մինչեւ այժմ»,- ասում է «Վստահություն» առողջապահական ՀԿ-ի նախագահ, մանկաբույժ Սուսաննա Հարությունյանը:
Մի քանի տարի առաջ ՀԿ-ն «Հիփին» ու «Նեսթլեին» (Nestle) նամակներ էր ուղարկել, որոնք ստորագրել էին ՀՀ առողջապահության նախարարությունը, ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ազգային գրասենյակները: «Հիփը» որեւէ կերպ չէր արձագանքել այս նամակներին: Իսկ «Նեսթլեն», հերքելով իր արած մի քանի խախտումներ, ժամանակավոր դադարեցրել էր մի քանի այլ խախտումներ, օրինակ` 4 ամսականից փոքր երեխաների համար նախատեսված շիլաների վաճառքը Հայաստանում:
Համաձայն Պետեկամուտների կոմիտեի տվյալների` 2010 թ. առաջին եռամսյակի ընթացքում «Հիփ» արտադրատեսակը ներկրել է «Ալեքս Գրիգ» ՍՊԸ-ն, իսկ «Նեսթլեն»` «Նյու ֆորս» ՍՊԸ-ն: Ըստ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի տեղեկությունների` 2010 թ. առաջին եռամսյակի տվյալներով մանկական սննդի շուկայում գերիշխող դիրք ունեն հետեւյալ ՍՊԸ-ները` «Ալեքս Գրիգ», «Նյու ֆորս», «Սլավէքս», «Բեյբի-Սիմ» եւ «Նատալի Ֆարմ»:
Ընդ որում` «Ալեքս Գրիգն» ու «Նատալի Ֆարմը» միանձնյա գերիշխող դիրք ունեցողներն են «Մանկական խյուսեր (պյուրեներ)» եւ «Մանկական հյութեր» ապրանքային շուկաներում (մանկական սննդի ապրանքային շուկաներում այս ընկերություններից յուրաքանչյուրի ունեցած բաժնին եւ իրացման ծավալին անդրադարձել ենք «Մանկական սնունդ. հայերեն մակնշումները լռում են գլխավորի մասին» հոդվածում):
«Հետքն» արդեն գրել է, որ «Արմենիա» հեռուստաընկերությունը շաբաթը 5 անգամ` առավոտյան, ցուցադրում է «Հիփ» ընկերության` 4 ամսականից սկսած երեխաների համար հյութերի գովազդը: Նման գովազդներ հեռարձակում են նաեւ այլ հեռուստաընկերություններ:
«Հետքը» հարցում էր ուղարկել Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովին (ՀՌԱՀ)` խնդրելով տեղեկություններ տրամադրել, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկել ՀՌԱՀ-ը «Հիփի» այս արտադրանքը գովազդող հեռուստաընկերությունների նկատմամբ: Ծրագրերի մոնիտորինգի եւ վերահսկողության վարչության պետ Հայկ Ավետիսյանը պատասխանել է, որ այդ «հյութերը չեն գովազդվում որպես մայրական կաթի փոխարեն օգտագործվող սնունդ կամ հեղուկ», իսկ «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքի 15-րդ հոդվածի 6-րդ կետի դրույթները «վերաբերում են մայրական կաթի փոխարեն օգտագործվող սննդին եւ հեղուկներին»:
«ՀՌԱՀ-ը խախտումներ չի հայտնաբերել հայաստանյան հեռուստաընկերություններով ցուցադրվող, մինչեւ 6 ամսական երեխաների համար նախատեսված եւ մայրական կաթի փոխարեն օգտագործվող սննդի գովազդներում»,- տեղեկացնում է Հայկ Ավետիսյանը:
Մինչդեռ ԱՀԿ-ն եւ ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը կոչ են անում մինչեւ 6 ամսական երեխային կերակրել բացառապես կրծքի կաթով: Բացառապես կրծքով սնուցում նշանակում է, որ երեխան, մայրական կաթից բացի, ոչինչ չի ստանում, նույնիսկ ջուր, առավել եւս «Հիփ» ընկերության հյութ, քանի որ մայրական կաթից բացի ցանկացած բան երեխայի ստամոքսում փոխարինում է դրան եւ զբաղեցնում դրա տեղը:
«Կրծքով սնուցումը իրեն հավասարը չունեցող միջոց է, որով կարելի է երեխային ապահովել առողջ աճի ու զարգացման համար իդեալական սնունդով»,- նշվում է ԱՀԿ-ի Նորածինների եւ երեխաների սնուցման համաշխարհային ռազմավարության մեջ: Փաստաթուղթը կոչ է անում 6 ամսականից սկսած` մինչեւ 2 տարեկան կամ ավելի, երեխաներին, մայրական կաթին զուգահեռ, տալ նաեւ հավելյալ սնունդ (ճաշեր, շիլաներ եւ այլն):

The first photo accompanying this article shows the Yerevan City supermarket located at 141 Sebastia Street in Yerevan. The second shows at sister store at 25 Tigran Petrosyan. In both, readers will see advertisements for infant food manufactured by the HiPP Company.
Such advertisements violate various Armenian laws regarding the sale of infant food. Here, we are specifically talking about Article 15 of the Advertising Law which prohibits the advertising of infant food or breast milk substitutes targeted for children under the age of six months. This law also bans text or pictures on breast milk substitute products promote the product.
Article 14 of Armenia’s Food Safety Law states that: Hidden advertising using trademarks and brand-names shall be prohibited where such types of foodstuff are being produced under trademarks and brand-names for which certain restrictions have been imposed by the RA Advertising Law.
Regarding the above obvious infringements, Yerevan City supermarket chain Director Vahram Kirakosyan told Hetq that the HiPP also produces food items for children older than six months. In fact, he stated that only a tiny fraction of the HiPP product line was targeted to newborns.
“We surely didn’t want to advertise the infant items. We are well aware that nothing can replace mother’s milk. It’s just that the HiPP product line is quite diverse and the infant items comprise a small fraction of it. Maybe it was an oversight on our part,” Kirakosyan said.
He said Yerevan City would supplement the HiPP ads with notices clearly pointing out that the products being promoted were designed by older kids.
“We will continue the ad campaign in the correct manner. If not, we’ll stop it all together.”
Director Kirakosyan couldn’t tell us when the ad banners had first been affixed. He said that the person in charge of the HiPP campaign was out of town and added that his might be the reason for the screw-up.
In addition to the above mentioned laws prohibiting certain types of ads, a law on promoting the use of breast milk has been drafted by the National Assembly’s Standing Committee on Health Care, Maternity and Childhood.
Souren Krmoyan, an official with the Health Ministry, says the draft law is greatly in need and is on track for passage.
Mother’s milk contains over 100 elements that just cannot be artificially synthesized and which are vital for a child’s well being and proper growth.
Ara Babloyan, who chairs the above parliamentary committee, categorically states that the health of the populace starts with the breast feeding of infants.
Karineh Saribekyan, who heads the Maternity and Child Health Division, says there is nothing to prevent 95% of mothers to breast fee their infants. Nevertheless, statistics show that only 80% of mothers in Armenia do so. One of the leading causes for this is the use of artificial formula to feed very young infants.
Companies producing food items designed for children have ratcheted up their advertising in this regard.
Susanna Haroutyunyan, a childe specialist and President of the Confidence health NGO, says that the advertising arose with the first milk formulas. “Nestle, who started as a common barber, started mixing certain powders and came up with a primitive mixture that differed little from cow’s milk. He called it a miracle liquid that was a complete substitute for breast milk and that children who had been dying from drinking cow’s milk could now be saved with his new mixture. The advertising for such milk formula has continued till today.”
A few years ago, the NGO sent letters, signed by the RA Ministry of Health, UNICEF and the World Health Organization, to HiPP and Nestle. HiPP never responded, while Nestle, although denying the accusations, temporarily suspended selling Armenia porridge mixes designed for infants younger than four months.
According to State Revenue Committee stats, during the 1st quarter of 2010, the Armenian company Aleks Grig imported HiPP products. New Force Ltd. was importing Nestle items.
According to the State Commission for the Protection of Economic Competition, the market in Armenia for child nutrition for the same period was dominated by the companies Aleks Grig, New Force, Slaveks, Baby Sim and Natali Farm.
Hetq has already reported that the Armenia TV company airs commercials for HiPP juices, designed for infants 4 months and up, five times a week in the mornings. Other TV stations air similar commercial spots.
Hetq wrote to Armenia’s National TV and Radio Commission, asking what steps it was planning to take regarding stations airing such HiPP ads.
Hayk Avetisyan, who heads the Commission’s Monitoring Division, said that the juices in question aren’t being advertised as mother’s milk substitutes, which would be a violation of the Law on Advertising. He told us the Commission hadn’t found violations in commercials aired by Armenian TV stations advertising breast milk substitutes for infants up to six months old.
Perhaps Mr. Avetisyan isn’t aware that the World Health Organization and UNICEF urge that such infants be given only natural mother’s milk.
“Breastfeeding is an unequalled way of providing ideal food for the healthy growth and development of infants,” reads the Global Strategy for Infant and Young Child Feeding.