Հանձնաժողովը հրապարակում է Հարևանության տրանսպորտի նոր գործողությունների ծրագիրը
Այսօր Եվրոպական հանձնաժողովը հրապարակել է Հարևանության տրանսպորտի նոր գործողությունների ծրագիրը, որի նպատակն է բարելավել ԵՄ-ի արևելյան և հարավային հարևան տարածաշրջանների հետ տրանսպորտային կապերը: Ծրագրով նախատեսվում են կարճաԺամկետ և երկարաժամկետ ավելի քան 20 կոնկրետ միջոցառումներ, որոնց իրագործման արդյունքում տրանսպորտային կապերը կդառնան ավելի սահուն, անվտանգ և հուսալի:
Միևնույն ժամանակ ծրագրի շնորհիվ կխորացվի շուկաների ինտեգրումը՝ ի շահ թե Եվրոպական միության, թե հարևան տարածաշրջանների:  Ծրագիրը 2011 թվականի հուլիսի 7-ին ներկայացրեցին Հանձնաժողովի փոխնախագահ, տրանսպորտի հարցերով պատասխանատու Սիմ Կալասը և Ընդլայնման և եվրոպական հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն:
Փոխնախագահ Կալասը նշել է. «Տեղաշարժի ազատությունը բոլորիս համար կարծես սովորական երևույթ է դարձել Եվրոպայում, սակայն այն չպետք է կանգ առնի սահմանին:  Եթե մենք այսօր լրջորեն ենք վերաբերվում մեր հարևանների հետ հարաբերություններին, ապա պետք է ապահովենք ապրանքների և մարդկանց անդրսահմանային շարժի համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքը, նվազեցնենք բյուրոկրատիան և խոչընդոտները»:
Հանձնակատար Ֆյուլեն նշել է. «Եվրոպական հարևանության նոր և հավակնոտ քաղաքականության մեջ, որը հրապարակվեց այս տարվա մայիսի 25-ին, արևելքի և հարավի մեր հարևաններին առաջարկում ենք տնտեսական ավելի խորը ինտեգրում:  Միջոցառումների այս ծրագրով նախատեսվում են տրանսպորտի բնագավառի կոնկրետ միջոցառումներ, որոնք մտադիր ենք իրագործել ի շահ թե հարևանության, թե Եվրոպայի քաղաքացիների և ձեռնարկությունների»:
ԵՄ-ի հարևան տարածաշրջանների հետ տրանսպորտի բնագավառում համագործակցությունը մինչ օրս տեղի է ունեցել երկկողմ և տարածաշրջանային մի շարք նախաձեռնությունների շրջանակում : Օրինակ՝ արդեն իրականություն է դարձել հարավի հարևանների համար նախատեսված՝ տրանսպորտի տարածաշրջանային նախաձեռնությունը:  Միջոցառումների այս նոր ծրագիրը հիմնվում է մինչ օրս ձեռք բերված արդյունքների վրա:  Ծրագրով նախատեսվում է արևելքի հետ որոշակի տրանսպորտային կապերի ամրապնդումը և տարածաշրջանում տրանսպորտային համագործակցության միասնական քաղաքականության մշակումը:
ԵՄ-ի և հարևանների տրանսպորտային համակարգերի կապակցման հիմնական միջոցառումները ներառում են.
-        ԵՄ-ի ավիացիայի ներքին շուկայի և «Միասնական եվրոպական երկնքի» ընդլայնումը՝ դրանցում ներառելով հարևան տարածաշրջանները,
-        Անդրեվրոպական տրանսպորտային ցանցի միացումը ԵՄ-ի հարևանների ենթակառուցվածքին տրանսպորտի առաջնահերթ ծրագրերի միջոցով,
-        Երկաթուղային բեռնափոխադրումների ներուժի օգտագործման բարելավումը՝ շուկաները բացելու և տեխնիկական խոչընդոտները, օրինակ՝ երկաթուղային ռելսերի միջև հեռավորության տարբերությունները նվազեցնելու միջոցով,
-        Տարածաշրջանային տրանսպորտային համագործակցության իրականացման կատարելագործումը՝ ստեղծելով Արևելյան գործընկերության տրանսպորտային հանձնախումբ, որը վերահսկելու է համագործակցությունն արևելյան հարևանների հետ,
-        Հարևան պետությունների հետ ծովային տրանսպորտի արդյունավետության մակարդակի բարձրացումը, այդ թվում՝ երկարաժամկետ հատվածում նրանց ներառելով Եվրոպայում և Եվրոպայի շրջակայքում ծովային տեղաշարժի «Կապույտ գոտու» («Blue Belt») մեջ,
-        Ճանապարհների անվտանգության բարելավման գործում օժանդակությունը հարևան պետություններին:
Մինչև 2013 թվականն իրագործվելիք այդ միջոցառումները ֆինանսավորվելու են առկա միջոցների հաշվին՝ բարելավելով ծրագրերի և միջոցառումների առաջնահերթությունների սահմանումը:  «2020-ի Եվրոպայի բյուջեի մասին» վերջին հաղորդագրության մեջ Հանձնաժողովն առաջարկել է ավելի ճկուն դարձնել ԵՄ-ն հարևաններին միացնող ենթակառուցվածքի ռազմավարական ծրագրերի ֆինանսավորման հնարավորությունները: Ապագա ֆինանսավորման բանակցություններն անդրադառնալու են այս հանգամանքին:
Որո՞նք են հաջորդ քայլերը
Հանձնաժողովի ծրագիրն հետայսու ներկայացվելու է Խորհրդին և Եվրոպական խորհրդարանին: 2011 թվականի հոկտեմբերին ԵՄ-ում Լեհաստանի նախագահության շրջանակներում կազմակերպվելիք նախարարական խորհրդաժողովի (24-25 հոկտեմբեր, 2011 թ. ք. Կրակով) ընթացքում պաշտոնապես կներկայացվի Արևելյան գործընկերության տրանսպորտային նոր հանձնախումբը, որը վերահսկելու է միջոցառումների իրագործումն Արևելքում:

The European Commission published on 07 July a new Neighbourhood Transport Action Plan to strengthen transport links with neighbouring regions to the East and South of of the EU.  The plan proposes more than 20 concrete measures, in the short and longer term, to make transport connections smoother, safer and more reliable. At the same time, it will deepen market integration to the advantage of both the EU and its neighbouring regions. The plan was presented on 7 July 2011 by Vice President Siim Kallas responsible for Transport and and Commissioner Stefan Füle, Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood policy.
Vice-President Kallas said: "Freedom of movement is something we all tend to take for granted in Europe, but it shouldn't stop at the border. Today if we are serious about a relationship with our neighbours we need to provide the infrastructure which is essential for flows of goods and people across borders and cut away the bureaucracy and bottlenecks."
Commissioner Füle said: "In the new and ambitious European Neighbourhood Policy launched on 25 May of this year, we offer a deeper economic integration to our neighbours in the East and South. This action plan proposes the concrete transport measures  that we aim to  put in place for the benefit of citizens and companies both in the neighbourhood and in Europe.''
Transport cooperation with the EU's neighbouring regions has so far taken place under a number of bilateral and regional initiatives -there is already, for example, a transport regional initiative for neighbours to the South. This new action plan builds on the results achieved so far, strengthens in particular connections to the east and brings together regional transport cooperation into a single policy.
Key measures for connecting the transport systems of the EU and its neighbours include:
Extending the EU's internal aviation market and Single European Sky to neighbouring regions;
Joining up the Trans-European Transport Network with infrastructure of the EU's neighbours through priority transport projects;
Making better use of rail freight potential by opening markets and by alleviating technical barriers such as differences in rail gauge sizes;
Streamlining the implementation of regional transport cooperation, by establishing an Eastern Partnership Transport Panel to oversee cooperation with neighbours to the east;
Making sea transport with the neighbouring countries more efficient, including in the longer term, through their inclusion in the “Blue Belt” of free maritime movement in and around Europe;
Helping neighbouring countries to improve road safety;
These actions up to 2013 will be financed with existing resources through better prioritisation of projects and measures. In its recent Communication on a Budget for Europe 2020, the Commission proposed adding flexibility to possible financing for strategic infrastructure projects linking the EU and its neighbours. This will be followed up in the negotiations on the future financial framework.
What are the next steps?
The Commission's plan will next be presented to the Council and the European Parliament. In October 2011, the new Eastern Partnership Transport Panel which will oversee the implementation of the measures to the East, will be launched at a ministerial conference organised under the Polish EU Presidency (24-25 October 2011 in Krakow.)