«Այբ» ավագ դպրոցում բացվեց ռոբոտիկայի արդիական լաբորատորիա
Հուլիսի 26-ին «Այբ» ավագ դպրոցում կայացավ Ռոբոտիկայի լաբորատորիայի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
Լաբորատորիայի բացմանը ներկա էին «Այբ» դպրոցի ղեկավարությունը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ռոբոտիկայի թիմը՝ ուսուցիչ Վազգեն Գաբրիելյանի գլխավորությամբ և ռոբոտիկա ուսումնասիրող աշակերտները։ Լաբորատորիան ստեղծվել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ: Այդ նպատակով ընկերությունը հատկացրել է ավելի քան 14 միլիոն ՀՀ դրամ:
Դպրոցի ռոբոտիկայի թիմը, ուսուցիչ Վազգեն Գաբրիելյանի գլխավորությամբ, հաջողությամբ մասնակցել է այս տարի Թրինիթի քոլեջում (Հարթֆորդ, ԱՄՆ) տեղի ունեցած «Հրշեջ ռոբոտ» մրցույթին: Թիմն արժանացել է հատուկ մրցանակի՝ լավագույն տեսական լուծման համար և ընդգրկվել թիմերի լավագույն ութնյակում: Մինչ այդ, «Այբ»-ի ռոբոտիկայի թիմը փայլուն հանդես է եկել «ԱրմՌոբոտիքս»-ի շրջանակներում անցկացված «Գծին հետևող ռոբոտ» մրցույթում՝ գրավելով առաջին և երկրորդ տեղերը։
Արդեն մի քանի տարի է, ինչ «Այբ» կրթական հիմնադրամը Երևանի և մարզերի դպրոցներում նախագծում և հիմնում է արդիական ուսումնական լաբորատորիաներ՝ «ԱյբԼաբ»-եր: Ֆիզիկայի և քիմիայի առաջին «ԱյբԼաբ»-երը 2007-ին գործարկվել են Երևանի ֆիզմաթ դպրոցում: Ապա բացվեց ինֆորմատիկայի «ԱյբԼաբ»-ը Բերդ քաղաքում, էկոլոգիայի երկու՝ տարածաշրջանում նմանը չունեցող «ԱյբԼաբ»-եր Քաջարանի երկու դպրոցներում, ապա ֆիզիկայի, քիմիայի և կենսաբանության «ԱյբԼաբ»-եր Վաղարշապատի դպրոցում: Ընթացքի մեջ են նոր «ԱյբԼաբ»-երի նախագծումն ու շահագործումը մայրաքաղաքի և մարզերի դպրոցներում:

Современная лаборатория роботики открылась в Старшей школе «Айб»
26 июня в Старшей школе «Айб» состоялась торжественная церемония открытияновой лаборатории роботики.
На открытии лаборатории присутствовали дирекция Старшей школы «Айб», генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Ерикян, команда роботики «Айб» во главе с учителем Вазгеном Габриеляном, а также интересующиеся роботикой школьники. На этот проект компания ВиваСелл-МТС потратила более 14 миллионов AMД.
В этом году команда роботики школы «Айб» во главе с учителем Вазгеном Габриеляном удостоилась специального приза за лучшее теоретическое решение и вошла в восьмерку лучших команд в международном конкурсе «Пожарный робот», который состоялся в Тринити колледже (г. Гартфорд, США). А чуть ранее команда роботики «Айб» заняла первое и второе призовые места в конкурсе «Робот, следующий линии», проводимом в рамках «АрмРоботикс».
Уже несколько лет Образовательный фонд «Айб» разрабатывает и запускает предметные лаборатории – «АйбЛаб»-ы. Первые «АйбЛаб»-ы по физике и химии были основаны в 2007 году в ереванскоой физико-математической специальной школе. В прошлом году «Айб» открыл лабораторию по информатике в Берде, затем и две экологические «АйбЛаб»-ы в Каджаране – единственные в своем роде во всем регионе. И сейчас уже три предметных лаборатории – по физике, химии и биологии – функционируют в Вагаршапате. Новые «АйбЛаб»-ы в ереванских и региональных школах находятся в процессе разработки.