«Այբ» ավագ դպրոցում բացվեց ռոբոտիկայի արդիական լաբորատորիա
Հուլիսի 26-ին «Այբ» ավագ դպրոցում կայացավ Ռոբոտիկայի լաբորատորիայի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
Լաբորատորիայի բացմանը ներկա էին «Այբ» դպրոցի ղեկավարությունը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ռոբոտիկայի թիմը՝ ուսուցիչ Վազգեն Գաբրիելյանի գլխավորությամբ և ռոբոտիկա ուսումնասիրող աշակերտները։ Լաբորատորիան ստեղծվել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ: Այդ նպատակով ընկերությունը հատկացրել է ավելի քան 14 միլիոն ՀՀ դրամ:
Դպրոցի ռոբոտիկայի թիմը, ուսուցիչ Վազգեն Գաբրիելյանի գլխավորությամբ, հաջողությամբ մասնակցել է այս տարի Թրինիթի քոլեջում (Հարթֆորդ, ԱՄՆ) տեղի ունեցած «Հրշեջ ռոբոտ» մրցույթին: Թիմն արժանացել է հատուկ մրցանակի՝ լավագույն տեսական լուծման համար և ընդգրկվել թիմերի լավագույն ութնյակում: Մինչ այդ, «Այբ»-ի ռոբոտիկայի թիմը փայլուն հանդես է եկել «ԱրմՌոբոտիքս»-ի շրջանակներում անցկացված «Գծին հետևող ռոբոտ» մրցույթում՝ գրավելով առաջին և երկրորդ տեղերը։
Արդեն մի քանի տարի է, ինչ «Այբ» կրթական հիմնադրամը Երևանի և մարզերի դպրոցներում նախագծում և հիմնում է արդիական ուսումնական լաբորատորիաներ՝ «ԱյբԼաբ»-եր: Ֆիզիկայի և քիմիայի առաջին «ԱյբԼաբ»-երը 2007-ին գործարկվել են Երևանի ֆիզմաթ դպրոցում: Ապա բացվեց ինֆորմատիկայի «ԱյբԼաբ»-ը Բերդ քաղաքում, էկոլոգիայի երկու՝ տարածաշրջանում նմանը չունեցող «ԱյբԼաբ»-եր Քաջարանի երկու դպրոցներում, ապա ֆիզիկայի, քիմիայի և կենսաբանության «ԱյբԼաբ»-եր Վաղարշապատի դպրոցում: Ընթացքի մեջ են նոր «ԱյբԼաբ»-երի նախագծումն ու շահագործումը մայրաքաղաքի և մարզերի դպրոցներում:

Modern Robotics Laboratory Launched at the Ayb High School
The inauguration of the laboratory was attended by the Ayb School management, General Manager of VivaCell-MTS Ralph Yirikian, the robotics team headed by their teacher Vazgen Gabrielyan as well as students interested in robotics. The sponsor of the Robotics Laboratory is VivaCell-MTS. For this project, VivaCell-MTS spent more than 14 million AMD.
The Ayb High School’s robotics team, headed by teacher Vazgen Gabrielyan, this year was awarded a special prize for the best theoretical solution at the Fire Fighting Home Robot contest held in Trinity College (Hartford, CT, USA). The Ayb team appeared among the top eight teams. Prior to that, the Ayb robotics team took first and second places in the Line Tracking Robot contest held within the frameworks of ArmRobotics.
It’s been several years that the Ayb Educational Foundation has been designing and launching modern subject laboratories (AybLabs) at schools in Yerevan and regions.
In 2007, Ayb opened its first physics and chemistry AybLabs at Physics-Mathematics Special School in Yerevan. Then, the computer science AybLab in Berd and two ecology AybLabs (unique in the whole region in their form and content) in Kajaran were founded. Last year, the physics, chemistry and biology AybLabs were inaugurated in Vagharshapat. The construction of new AybLabs in Yerevan and regional schools is underway.