«Վրաստանում կան հայ մարդիկ, որոնք կարող են շատ լուրջ վնասել հայկական շահը»
«Վիրք» կուսակցության նախագահ Դավիթ Ռստակյանն ասում է, որ Վրաստանում ազգային փոքրամասնությունների լեզուներով դպրոցներ այսօր դե-յուրե չկան: Դե-ֆակտո կան. օրինակ` Ջավախքում հիմնականում հայերեն է ուսուցումը: Սակայն դա օրենսդրորեն արգելվում է: «Այսինքն` եթե դուք որեւէ հայ մանկավարժի դեմ բողոքեք, որ նա աշխարհագրությունը հայերեն է դասավանդում, ապա դատը կշահեք: Սա կատաստրոֆա է: Այն պնդումները, թե Վրաստանում հայկական դպրոց կա, սուտ են, չկան նաեւ ադրբեջանական դպրոցներ, Վրաստանում կան միայն վրացալեզու հանրային դպրոցներ»,- նշում է Ռստակյանը:
Հարցին, թե ինչու են ջավախքցիները բողոքում վրացերենի չիմացության պատճառով խնդիրների առաջ կանգնելուց, եթե կարող են վրացերեն սովորել, «Ջավախք» ժողովրդական շարժման ղեկավար Նորիկ Կարապետյանն ասում է. «Մենք մտավախություն ունենք կորցնել մեր լեզուն: Մենք մտածում ենք նախեւառաջ մեր լեզուն պահպանել, հետո նոր սովորել վրացերեն: Մի քանի տարի առաջ Քութայիսում վրացական ինստիտուտ բացվեց: Ջավախքից մեծ թվով երիտասարդներ ընդունվեցին: 4 տարի սովորելուց հետո նրանք վերադարձան Ջավախք, սակայն 1 տոկոսն էլ այսօր աշխատանք չունի: Այսինքն` հայերի վրացերեն սովորելը ընդամենը քող է»:
Բանախոսները միակարծիք են, որ ՀՀ-ն Ջավախքի առումով ակտիվ քաղաքականություն էր վարում մի քանի տարի առաջ: «Վերջին տարիներին սփյուռքի պես են ավելի շատ մեզ նայում, բայց մենք սփյուռք չենք»,- շեշտում է Դ. Ռստակյանն ու հավելում, որ ժամանակին ՀՀ-ում կառույցներ կային Ջավախքով զբաղվող, քաղաքականությունը կենտրոնացվում էր մի տեղ: «Եվ շատ մարդիկ էլ ազատ չէին զգում իրենց հուդայական գործերի մեջ: Հիմա կարծես թե այդ հուդայականության ձեռքերն ավելի ազատ են, մարդիկ իրենց արարքների համար մտածում են, որ պատասխան չեն տալու: Վրաստանում կան հայ մարդիկ, որոնք կարող են շատ լուրջ վնասել հայկական շահը, բայց համագործակցել վրացական այն համակարգերի հետ, որոնք չեն ուզում ջավախքցի հային չտեսնել Ջավախքում»,- ասում է Ռստակյանը` չցանկանալով կոնկրետ անուններ նշել:

“В Грузии есть армяне, которые могут причинить серьезный вред интересам армянства”
Председатель партии “Вирк” Давид Рстакян говорит, что в Грузии де-юре нет школ на национальных языках. Де-факто такие школы есть: в Джавахке, например, обучение проводится в основном на армянском. Однако по закону это запрещено. “То есть если вы подадите жалобу на учителя-армянина за то, что он преподает географию на армянском языке, то выиграете дело. Это катастрофа. Утверждения о том, что в Грузии есть школы на армянском языке, не соответствуют действительности. Нет и азербайджанских школ. В Грузии обучение в общеобразовательных школах проводится только на грузинском языке”, - отметил Рстакян. На вопрос, почему джавахкцы жалуются на то, что из-за незнания грузинского сталкиваются с проблемами, если могут изучать этот язык, руководитель народного движения “Джавахк” Норик Карапетян сказал: “Мы боимся потерять наш язык. Мы думаем в первую очередь о сохранении нашего языка, а потом уже о том, чтобы изучить грузинский. Несколько лет назад в Кутаиси открылся грузинский институт. Из Джавахка в этот вуз поступило большое число абитуриентов. После 4-летнего обучения они вернулись в Джавахк, однако даже 1 процент этих выпускников не смог найти работу. То есть знание армянами грузинского языка всего лишь ширма”.
По мнению наших собеседников, несколько лет назад власти Армении вели активную политику в отношении Джавахка. “В последние годы к нам стали относиться скорее как к диаспоре”,- подчеркнул Д.Рстакян, добавив, что в свое время в Армении были структуры, занимавшиеся проблемами Джавахка, политика была сосредоточена в одном месте. “И очень многие не могли свободно заниматься своими предательскими делами. Сейчас эти люди как будто получили свободу и им кажется, что они не ответят за свои дела. В Грузии есть армяне, которые могут причинить серьезный вред интересам армянства, в частности, сотрудничать с теми грузинскими структурами, которые не хотят видеть в Джавахке армян”,- отметил Рстакян, не пожелав назвать конкретные имена.