Կառավարությունը հաշվետվություն է տալիս Ազգային ժողովին
Ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը Ազգային ժողովի ամբիոնից ներկայացնում է 2012թ. բյուջեի կատարողականը: Ըստ նրա՝ նշված տարում տնտեսական աճը կազմել են 7.2% աճ, որին նպաստել են տնտեսության բոլոր ճյուղերը: Իսկ գնաճը կազմել է 3.2%՝ պահպանվելով տատանումների թույլատրելի միջակայքի ստորին սահմանից ցածր մակարդակում:
Նախարարի խոսքով՝ շարունակվել է նաև արտաքին առևտրաշրջանառության աճը՝ հիմնականում արտահանման աճի բարձր տեմպերի պահպանման պայմաններում: Արձանագրվել է պետական բյուջեի եկամուտների անվանական 7.4% աճ, իսկ ծախսերի գծով անվանական աճը կազմել է 2%:
2012թ.-ի պետբյուջեի փաստացի ծախսերի 29%-ն ուղղվել է սոցիալական պաշտպանության ոլորտին: Կատարված հատկացումները կազմել են 291.7 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 97.5% կատարողական:
2012թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ ՀՀ արտաքին պետական պարտքը կազմել է 1.508.7 մլրդ դրամ կամ ՀՆԱ-ի 37.9%-ը՝ 2011թ. 1,376.5 մլրդ դրամի և 36.4%-ի դիմաց:
ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հատկանշական անվանեց այն երևույթը, որ բյուջեի կատարողականը ներկայացնում է մի մարդ, ով նշված ժամանակահատվածում կառավարության անդամ չի եղել: Ֆինանսների նախարարն էլ, պատասխանելով պատգամավորին, ասաց, որ եթե նույնիսկ ունենայինք ամբողջովին նոր կազմավորված կառավարություն, ապա կառավարության անդամներից մեկը դարձյալ պետք է հաշվետվությունը ներկայացներ, և այս առումով զարմանալի որևէ բան չկա:

Правительство отчитывается перед Национальным Собранием
Министр финансов РА Давид Саркисян с трибуны Национального Собрания представил исполнение бюджета 2012 г. По словам министра, в указанном году экономический рост составил 7,2%, чему способствовали все отрасли экономики. Рост цен составил 3,2%.
В условиях сохранения высоких темпов роста импорта продолжился рост объемов внешнего товарооборота. Зафиксирован номинальный 7,4-процентный рост поступлений в бюджет, а номинальный рост по линии расходов составил 2%.
В 2012 г. 29% расходов бюджета были направлены в сферу социальной защиты. По положению на 3 декабря 2012 г. внешний государственный долг РА составил 1.508.7 млрд драмов, или 37.9% от ВВП, против 1,376.5 и 36.4% в 2011 г.
Депутат НС Никол Пашинян назвал примечательным, что исполнение бюджета представляет человек, который в указанном году не был членом правительства. В ответ глава Минфина сказал, что если бы состав правительства был полностью обновлен, то отчет в любом случае должен был представить один из членов кабмина, и с этой точки зрения ничего удивительного нет.