Ֆուտբոլասերները դիմում են ՖԻՖԱ-ին եւ ՈՒԵՖԱ-ին
Ձեզ են դիմում հայկական ֆուտբոլի ապագայով անհանգստացած ֆուտբոլասերները: Ֆուտբոլը, որը ինչպես նշված է ՖԻՖԱ-ի եւ ՈւԵՖԱ-ի բոլոր հիմնարար փաստաթղթերում, կոչված է հասարակության մեջ համերաշխություն սերմանելու, մեր երկրում կարող է երկրպագուների ստվար զանգվածների եւ ֆուտբոլային քաղաքականությունը իրականացնող Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի միջեւ առճակատման առիթ հանդիսանալ, հանգեցնելով նրան, որ բազմահազար հանդիսատեսներ երես կթեքեն իրենց սիրելի խաղից:
Ֆուտբոլն առանց հանդիսատեսի տխուր երեւույթ է, սակայն նման կացության պատճառը ֆուտբոլը չէ, այլ 2008 թվականին Հայաստանում նախատեսված նախագահական ընտրություններն են եւ նրանց շուրջ ծավալվող իրադարձությունները:
2007 թվականին Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլում Լեհաստանի, Պորտուգալիայի եւ Սերբիայի ուժեղ թիմերի հետ մեր հավաքականի ցուցադրած խաղը մեծ ուրախություն պատճառեց հանդիսատեսին եւ հույս ներշնչեց, որ մեր ֆուտբոլն էլ կարող է լուրջ դերակատարություն ունենալ Եվրոպական եւ համաշխարհային մրցաբեմերում: Ֆուտբոլասերների շրջանում սկսեց խոսվել ՀՖՖ-ի նախագահ Ռ. Հայրապետյանի ճիշտ իրականացվող ֆուտբոլային քաղաքականության մասին, ինչը նպաստեց հանդիսատես-ՀՖՖ կապերի ամրապնդմանը, դառնալով ֆուտբոլի զարգացման լուրջ խթան:
Սակայն վերջերս ՀՖՖ-ի նախագահը, կարծես թե մեծ ճնշումների ներքո, հայտարարեց, որ ՀՖՖ վարչական շենքը կդառնա նախագահական մրցավազքի մասնակիցներից մեկի` ՀՀ վարչապետ Սերժիկ Սարգսյանի նախընտրական շտաբը: Դա սառը ցնցուղի ազդեցություն թողեց ֆուտբոլասերների վրա: Ֆուտբոլային հասարակության նոր սաղմնավորվող համերաշխությունը լուրջ ճաքեր տվեց:
Իհարկե, Ռ. Հայրապետյանը կարող է պաշտպանել իր նախընտրած թեկնածուին, բայց ոչ բոլոր ֆուտբոլասերների սեփականությունը հանդիսացող ՀՖՖ վարչական շենքով:
Հայկական ֆուտբոլային հանրության համերաշխությունը վտանգված է: Մենք չենք ցանկանում, որ մեր բոլորի կողմից սիրելի խաղը ներքաշվի անբարո քաղաքականության մեջ: Համոզված եւ հուսով ենք, որ որոշումն ընդունելիս դուք տեղի չեք տա ձեր եւ Ռ. Հայրապետյանի անձնական հարաբերություններին: Խնդրում ենք ֆուտբոլը զերծ պահել քաղաքականությունից, այլապես կսասանվի հարյուրհազարավորների սերը հանդեպ մեր եւ ձեր կողմից այդքան սիրված խաղը:

Joseph Blatter, President of FIFA
We are writing this letter on behalf of football fans of Armenia, who are concerned about the future of the Armenian football. Although, as noted in FIFA and UEFA regulations, football organizations should promote principles of unity and solidarity, some recent actions of the Armenian Football Association have sown discord within the football community of Armenia and threaten to alienate many from their favorite game.
Football cannot exist without its spectators, and yet many Armenian fans are in danger of turning away, not because of football itself, but as a result of developments related to February 2008 presidential elections.
The successful games of the Armenian national team with Poland, Portugal and Serbia in 2007 within the Euro 2008 tournament boosted the interest in football in Armenia and raised hopes that Armenian football might play an important role in European and worldwide competitions. The football fan community of Armenia started to praise the policies implemented by Armenian Football Federation (AFF) President Ruben Hayrapetian, which were widely believed to have strengthened the ties of the community with the AFF and stimulated the development of football in the country.
Yet recently, Ruben Hayrapetyan declared, probably under severe pressure, that the AFF building would host the headquarters of the electoral campaign of incumbent Prime Minister Serzh Sargsyan in the 2008 presidential race. This was a shock for thousands of football fans, and it produced cracks in the newly built solidarity.
Of course, Mr. Hayrapetyan’s has the full right to support his preferred candidate for president.  However, this must not be done at the cost of turning over the premises of the AFF, which belong to football fans of all political affiliations, to one candidate. The solidarity of the football community of Armenia has been undermined by this move.
We do not want to see football entwined with politics in this country. We ask you to address the matter, and hope that in making your decision you will not be affected by your personal relationship with Mr. Hayrapetyan. We believe that football must be kept apart from politics; otherwise the passion of a hundred thousand fans for the game, which both you and we love so much, will be shaken.