Գանձասարի սկանդալային պատի հնադարյա ծագումը խաբկանք է. Լևոն Հայրապետյանի պարզաբանումները
Արդեն 2 օր  է,  ինչ  ԶԼՄ-ներում և սոցիալական ցանցերում իրական սկանդալ է հասունացել` Արցախում գտնվող Գանձասարի վանական համալիրը (13-րդ դար) շրջապատող պարսպի սալիկապատման շուրջ: Աղմկահարույց լուսանկարների հայտնվելու առաջին իսկ օրը մամուլում պարզաբանումներով հանդես եկավ ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր զբոսաշրջության վարչության հուշարձանների պահպանության և ուսումնասիրման վարչության պետ Սլավա Սարգսյանը: Ըստ նրա, հնադարյա պարսպի երեսպատման գաղափարը պատկանել է մոսկվայաբնակ հայազգի գործարար, բարերար Լևոն Հայրապետյանին:
Այդ տեղեկատվության հիման վրա «Չենք լռելու» երիտասարդական նախաձեռնությունը երեկ մամուլի միջոցով դիմեց Հայրապետյանին` կոչ անելով հրահանգել «կասեցնել  Գանձասարում իրականացվելիք բարբարոսությունը»: «Մենք հակված ենք ենթադրելու, որ Լևոն Հայրապետյանը, ում վստահված անձինք իր միջոցներով իրականացնում են 13-րդ դարի պարսպի «երեսպատումը», պարզապես տեղյակ չէ տեղի ունեցող խայտառակության մասին»,- ասված էր երեկվա հաղորդագրության մեջ:
Երեկոյան երիտասարդական նախաձեռնության անդամներին հաջողվեց կապվել Լևոն  Հայրապետյանի հետ, ով տեղեկացրեց, որ Գանձասարը շրջապատող պարիսպը կառուցվել է ոչ թե 13-րդ դարում, այլ 20-րդ դարի 80-ական թվականներին: Հայրապետյանի խոսքերով, ներկա պահին պարիսպն իր անորակության պատճառով սկսել է քանդվել, ինչը կանխարգելելու համար նա որոշել է երեսպատել այն տրավերտինե (ավելի  վաղ  սխալմամբ նշվում էր  մարմարե) սալիկներով, որոնք, այն նույն հանքից են, որտեղի քարերով 13-րդ դարում կառուցվել է Գանձասարի վանական համալիրը:
Առնվազն տարակուսանք է առաջացնում այն հանգամանքը, որ ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր պատմական հուշարձանների պահպանման և ուսումնասիրության բաժնի պետն իր հարցազրույցներում մի քանի անգամ հաստատել է պարսպի` 13-րդ դարի կառույց լինելը, իսկ Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, փոխանակ իրազեկելու, որ այն կառուցվել է ընդամենը 30 տարի առաջ, և լռեցնելու անիմաստ աղմուկը, լրատվամիջոցների հարմանն ի պատասխան ձեռնպահ է մնացել մեկնաբանություններից, ինչն, ըստ Արցախում շրջանառվող լուրերի, պայմանավորված է նրա ու Լևոն Հայրապետյանի միջև գոյություն ունեցող տարաձայնություններով: Փաստորեն, թեմի առաջնորդին ձեռնտու էր եկեղեցու բարերարի վարկաբեկումը:
Իսկ, այն, որ Արցախի թեմի առաջնորդին, ինչպեսև Հայ Առաքելական եկեղեցու բազմաթիվ այլ բարձրաստիճան սպասավորներին, քրիստոնեական պատվիրաններից առավել հետաքրքրում են շքեղ բարեմասնություննրով տիկնայք և արտասահամանյան էլիտար ավտոմեքենաների վերջին մոդելները` Հայաստանում հայտնի է բոլորին: Որքան էլ պարադոքսալ չի հնչում, բայց կրծքերի խաչը ծառայում է նրանց իբրև անբարո կյանքով ապրելու ինդուլգենցիա…

Древнее происхождение скандальной стены в Гандзасаре оказалось блефом: разъяснения Левона Айрапетяна
Вот уже 2 дня, как в армянских СМИ и социальных сетях разгорается скандал вокруг истории с облицовыванием стены, окружающей Гандзасарский монастырь 13 века, находящийся в Арцахе. В первый же день появления скандальных фотографий с разъяснениями в прессе выступил начальник управления по охране и изучению исторических памятников при правительстве НКР Слава Саркисян. По его словам, идея облицовки древней стены принадлежала московскому бизнесмену армянского происхождения, меценату Левону Айрапетяну.
На основе этой информации молодежная инициатива ''Не будем молчать'' накануне через прессу обратилась к Айрапетяну с призывом распорядиться срочно пресечь осуществляемый в Гандзасаре вандализм. ''Мы склонны считать, что Левон Айрапетян, чьи доверенные люди на его средства осуществляют ''облицовку'' стены 13 века, попросту не в курсе об этом безобразии'',- отмечалось во вчерашнем ''призывном'' сообщении.
Под вечер членам молодежной инициативы удалось связаться с Левоном Айрапетяном, который сообщил, что стена, окружающая Гандзасар, вовсе не возведена в раннем средневековье, а некачественно построена в 80-ых годах 20-го столетия. По словам Айрапетяна, к настоящему времени стена начала рушиться, для предотвращения чего он и решил облицевать ее травертиновыми (ранее ошибочно сообщалось мраморными) плитами из того месторождения, камнями которого в 13-ом веке был возведен Гандзасарский монастырь.
Вызывает недоумение тот факт, что начальник управления по охране и изучению исторических памятников при правительстве НКР в своих интервью армянским СМИ периодически подтверждает принадлежность стены к 13 веку. Тем временем, глава Арцахской епархии ААЦ Паргев Мартиросян вместо того, чтобы оповестить прессу о том, что стена была возведена лишь 30 лет назад, и тем самым угасить возникший бессмысленный шум, вчера весь день воздерживался от комментариев звонившим ему журналистам, что, согласно бытующим в Арцахе слухам, обусловлено его разногласиями с Левоном Айрапетяном. Фактически, предстоятелю Арцахской епархии просто была на руку дискредитация мецената.
А то, что главу Арцахской епархии, как впрочем, и большинство высших сановников ААЦ, больше интересуют не христианские заповеди, а девицы с пышными формами и последние модели элитных иномарок, в Армении известно всем. Как ни парадоксально звучит, но крест на груди служит для них своего рода индульгенцией для безнравственного образа жизни...