Իրական ֆանտազյոր Բելա Տարը «Ոսկե ծիրանի» հյուրն է
«Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի կարևորագույն հյուրերից մեկը հանրահայտ հունգարացի ռեժիսոր Բելա Տարն է: Քննադատները նրան հաճախ համեմատում են Տարկովսկու, Անտոնիոնիի, Անգելոպուլոսի հետ, իսկ կինոգետները համարում են իրական, ճշմարտացի «ֆանտազյոր»:
Բելա Տարի սև-սպիտակ ֆիլմերը ծայրահեղական են, բացարձակ նոր կինեմատոգրաֆ ստեղծելու փորձ, կարծես կինոյի այս ողջ հարյուրամյա պատմությունը չի էլ եղել:
Հռչակավոր ռեժիսորի երևանյան հետահայաց ցուցադրությունների շարքում կներկայացվեն «Նզովք», «Լոնդոնցի մարդը» և նրա վերջին «Թուրինյան ձի» ֆիլմերը: Բելա Տարը, Բեռլինում ներկայացնելով «Թուրինյան ձի» ֆիլմը և արժանանալով «Արծաթե արջ» մրցանակին, հայտարարեց համաշխարհային կինոյից հեռանալու մասին:
«Թուրինյան ձի» ֆիլմի նկարահանման շարժառիթ է եղել Ֆրիդրիխ Նիցշեի լռության տասնմեկ տարվա մասին միֆական պատմությունը: Ռեժիսորը այս ֆիլմը համարում է իր կինոռեժիսորական կարիերայի արժանի ավարտը, քանի որ հենց Նիցշեն է առաջինը խոսել նիհիլիզմի` որպես մեր` անցյալի իդեալների ու արժեքների կործանման ժամանակաշրջանը բնորոշող գծի մասին: Իսկ Աստծու մահվան ու նիհիլիզմի տեսությունները ոչ միայն գերմանացի փիլիսոփայի, այլև հունգարացի ռեժիսորի ֆիլմերի հիմնաքարն են կազմում:
Ինքը` Բելա Տարը, չի սիրում, երբ իր ֆիլմերն անվանում են «մետաֆիզիկական», և շրջանցում է փիլիսոփայական ընդհանրացումները: Նա հորդորում է իր հանդիսատեսին չզբաղվել ինտելեկտուալ աշխատանքվ, այլ «հավատալ աչքերով ու լսել սրտով»:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի մամուլի կենտրոնի տեղեկացմամբ` երևանյան միջազգային կինոփառատոնը կանցկացվի հուլիսի 10-17-ը : Գլխավոր հովանավորը «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունն է, պետական աջակիցը` ՀՀ մշակույթի նախարարությունը:

Фантазер-реалист Бела Тарр – гость фестиваля "Золотой абрикос"
Одним из важнейших гостей 8-го международного кинофестиваля "Золотой абрикос" будет известный венгерский режиссер Бела Тарр. Критики часто сравнивают его с Тарковским, Антониони, Ангелопулосом, а киноведы называют фантазером-реалистом.
Черно-белые фильмы Белы Тарра радикальны и представляют собой попытку создания исключительно нового кинематографа, как будто и не было всей этой столетней истории кино.
В ереванском ретроспективном показе известного режиссера будут представлены его картины "Проклятие", "Человек из Лондона" и его последний фильм "Туринская лошадь". Бела Тарр, который в 2011 году был удостоен приза Берлинского кинофестиваля – "Серебряного медведя" за фильм "Туринская лошадь", заявил об уходе из мирового кино.
Мотивом создания фильма "Туринская лошадь" стала мифическая история об одиннадцати годах молчания Фридриха Ницше. Режиссер считает этот фильм достойным завершением своей кинематографической карьеры, поскольку Ницше был первым, кто заговорил о нигилизме как характерной черте периода крушения идеалов и ценностей прошлого. А теории смерти Бога и нигилизма являются краеугольными камнями философии не только Ницше, но и венгерского режиссера.
Сам Бела Тарр не любит, когда его фильмы называют "метафизическими" и обходит философские обобщения. Он как бы передает своему зрителю послание: не увлекаться интеллектуальной работой, а "верить глазами и слушать сердцем".
Как передает пресс-центр кинофестиваля "Золотой абрикос", 8-ой ереванский международный кинофестиваль состоится 10-17 июля. Главным спонсором фестиваля является компания "Вива-Селл-МТС" при содействии Министерства культуры Армении.