«Իրավունքներն ու ազատությունները պիտի դառնան ոչ միայն Սահմանադրության, այլև կյանքի նորմ»
Սահմանադրության ընդունման և դրանում փոփոխությունների կատարման հանրաքվեները հստակ ցույց տվեցին Հայաստանի ժողովրդի դիրքորոշումը, թե ինչպիսի երկրում է ինքն ուզում ապրել: Սա անվիճարկելի ընտրություն է, որի նկատմամբ հարգանքն ու հավատարմությունը բոլորիս սուրբ պարտականությունն է:
Սահմանադրության մեջ արտացոլված է սոցիալական, իրավական ու ժողովրդավարական պետություն կերտելու մեր նպատակադրումը: Այն կյանքի կոչելու ուղղությամբ մեծ գործ է արվել, բայց պետք է խոստովանենք, որ շատ բան դեռ լիարժեք իրականություն չի դարձել: Այսօր մենք մեր քայլերով, մեր հետևողականությամբ պետք է կարողանանք նոր թափով խթանել երկրի հետագա ժողովրդավարացումը:
Մեր քաղաքացիների` Սահմանադրությամբ ամրագրված իրավունքներն ու ազատությունները պիտի մտնեն յուրաքանչյուր տուն և հիմնարկ, յուրաքանչյուր գյուղ ու քաղաք, պիտի դառնան ոչ միայն Սահմանադրության, այլև կյանքի նորմ: Մենք դա կարող ենք անել, քանի որ դրա համար կան և իշխանությունների քաղաքական կամքը, և ժողովրդի լայն հատվածի անկեղծ մղումը:
Կրկին շնորհավորելով տոնի առթիվ` մաղթում եմ բոլորիս, որ հնարավորություն ունենանք լիարժեքորեն վայելելու մարդու իրավունքների և ազատությունների այն լայն դաշտը, որն ինքներս ենք նախանշել մեր իսկ ընտրությամբ:

"Права и свободы наших граждан должны стать нормой не только Конституции, но и жизни"
Референдумы по принятию Конституции и внесению в нее изменений четко показали позицию народа Армении относительно того, в какой стране он хочет жить. Это неоспоримый выбор, уважение и верность к которому – святая обязанность всех нас.
В Конституции отображается наша целеустремленность строить социальное, правовое и демократическое государство. В направлении ее воплощения в жизнь проделана огромная работа, но нужно признать, что многое еще не стало полноценной реальностью. Сегодня мы своими шагами, своей последовательностью должны суметь с новой энергией стимулировать дальнейшую демократизацию страны.
Закрепленные Конституцией права и свободы наших граждан должны войти в каждый дом и учреждение, в каждое село и город, должны стать нормой не только Конституции, но и жизни. Мы это можем сделать, поскольку для этого есть и политическая воля властей и искреннее стремление широких слоев населения.
Вновь поздравляя с Праздником, желаю всем нам, чтобы мы имели возможность полноценно наслаждаться тем широким полем прав и свобод человека, которое мы сами наметили нашим собственным выбором.