«Իրավունքներն ու ազատությունները պիտի դառնան ոչ միայն Սահմանադրության, այլև կյանքի նորմ»
Սահմանադրության ընդունման և դրանում փոփոխությունների կատարման հանրաքվեները հստակ ցույց տվեցին Հայաստանի ժողովրդի դիրքորոշումը, թե ինչպիսի երկրում է ինքն ուզում ապրել: Սա անվիճարկելի ընտրություն է, որի նկատմամբ հարգանքն ու հավատարմությունը բոլորիս սուրբ պարտականությունն է:
Սահմանադրության մեջ արտացոլված է սոցիալական, իրավական ու ժողովրդավարական պետություն կերտելու մեր նպատակադրումը: Այն կյանքի կոչելու ուղղությամբ մեծ գործ է արվել, բայց պետք է խոստովանենք, որ շատ բան դեռ լիարժեք իրականություն չի դարձել: Այսօր մենք մեր քայլերով, մեր հետևողականությամբ պետք է կարողանանք նոր թափով խթանել երկրի հետագա ժողովրդավարացումը:
Մեր քաղաքացիների` Սահմանադրությամբ ամրագրված իրավունքներն ու ազատությունները պիտի մտնեն յուրաքանչյուր տուն և հիմնարկ, յուրաքանչյուր գյուղ ու քաղաք, պիտի դառնան ոչ միայն Սահմանադրության, այլև կյանքի նորմ: Մենք դա կարող ենք անել, քանի որ դրա համար կան և իշխանությունների քաղաքական կամքը, և ժողովրդի լայն հատվածի անկեղծ մղումը:
Կրկին շնորհավորելով տոնի առթիվ` մաղթում եմ բոլորիս, որ հնարավորություն ունենանք լիարժեքորեն վայելելու մարդու իրավունքների և ազատությունների այն լայն դաշտը, որն ինքներս ենք նախանշել մեր իսկ ընտրությամբ:

President Sargsyan - "Rights and Liberties Must Become Norms of Life"
The referenda on the adoption and introduction of the amendments clearly showed the stance of the people of Armenia regarding the kind of country they want to live in. It was an uncontestable choice and respect toward and commitment to that choice is our sacred duty.
The Constitution reflects our determination to create a social, law-governed, and democratic state. Much has been done for bringing the Constitution to life; however, we should admit that much has not been fully realized yet. Today, through our steps and our resolve we must be able to give a new impetus to further democratization of the country.
The rights and liberties of our citizens enshrined in our Constitution must enter every home and every office, every town and every village; they must become not only Constitutional norms but norms of life. We can do it because there is political will of the authorities and sincere desire of the vast majority of our people.
I once again extend my congratulations on this holiday and wish us all to have every opportunity to fully enjoy the wide spectrum of human rights and liberties which we have predetermined through our own choice.