«Նստացույցը արդյունք կտա, բայց փոփոխություն չի լինի». պահեստազորի գնդապետ
«Միջինը 40-50 հազար դրամը հաշմանդամ, բուժման կարիք ունեցող մարդու համար բավարար լինել չի կարող: Դա ուղղակի ծաղր է, իմաստ էլ չունի այդ մասին խոսել: Դա այն գումարը չէ, որը կարելի է քննարկել, և ասել, որ սա միգուցե հնարավոր է, երկիրը ծանր վիճակում է, և այլն»,- ասուլիսի ժամանակ ասաց իրավաբան, պահեստազորի գնդապետ Վարուժան Ավետիսյանը՝ անդրադառնալով մայիսի 12-ից Ազատության հրապարակում նստացույց հայտարարած ազատամարտիկների պահանջներին: Վ. Ավետիսյանը նշեց նաև, որ անձամբ նստացույցին չի մասնակցում, սակայն սատարում է ազատամարտիկներին:
Նստացույց անող ազատամարտիկների պաստառներից մեկի վրա գրված «Մենք վարձկան չենք» արտահայտությունը պահեստազորի գնդապետը մեկնաբանեց այսպես. «Փաստորեն, ստացվում է այսպես՝ երբ մենք պետք ենք, երբ երիտասարդ ենք, առողջ ենք, ծառայում ենք, մեզ ինչ-որ չափով տանելի գումար տալիս են: Հենց ծառայությունից ազատվում ենք, այլևս ոչ մի բանի պիտանի չենք, և մեզ ուղղակի փշրանքներ են նետում, վերաբերվում են ինչպես վարձկանին, որովհետև միայն վարձկանին է, որ ծառայությունից հետո չեն վճարում»:
Վ. Ավետիսյանի դիտարկմամբ՝ նստացույցը որոշակի արդյունք գուցեև տա, բայց արմատական փոփոխություն չի լինի, այսինքն՝ ազատամարտիկների պահանջները չեն բավարարվի, որովհետև, ըստ բանախոսի, մեր երկրում պետական կառավարման համակարգը մակաբուծական, սպառողական է, որի համար ազատամարտիկը արժեք չունի, և ուղղակի վախենալով հասարակական հնչեղությունից՝ իշխող վարչախումբը պարզապես կարող է իրեն հասու մեթոդներով այդ մարդկանց մի մասին ցրել, մի մասին խաբել, համոզել, խոստումներ տալ, փոքր-ինչ բարելավել նրանց վիճակը:
Խոսելով նստացույցին հասարակության արձագանքի մասին՝ Վ. Ավետիսյանն ասաց, որ ավելին չէր սպասում, թեև մեկ-երկու տարի առաջ կվրդովվեր, եթե տեսներ, որ տասնյակ հազարավոր մարդիկ հրապարակում՝ ազատամարտիկների կողքին չեն, կամ ոչ բոլոր ազատամարտիկներն են մասնակցում նստացույցին: Ըստ բանախոսի՝ դա չի նշանակում, որ մնացածն ունակ չէ ընդվզելու, պայքարելու, պարզապես արթնացման, իմաստավորման և այլ գործընթացներով անցնելու կարիք ունեն:

Сидячая забостовка даст результат, но изменений не будет, считает полковник в запасе
"Для нуждающихся в лечении инвалидов 40-50 тысяч драмов – недостаточная сумма, это просто издевательство",- заявил сегодня на пресс-конференции юрист, полковник запаса Варужан Аветисян, касаясь требований, выдвинутых ветеранами Карабахской войны, которые с 12 мая проводят на площади Свободы сидячую забастовку. В.Аветисян отметил, что он лично не участвовал в акции протеста, но поддерживает выдвинутые требования.
На одном из плакатов, которые принесли с собой ополченцы, написано: "Мы не наемники". Эту надпись, Варужан Аветисян прокомментировал следующим образом: "Получается, что когда мы нужны, когда мы молоды и здоровы, несем службу, нам платят более или менее сносную сумму. Но как только мы заканчиваем службу, нам бросают какие-то крохи, к нам относятся как к наемникам, потому что только им после службы не платят".
Сидячая забастовка, по словам В.Аветисяна, возможно, и даст определенный результат, но радикальных изменений не будет. То есть требования ополченцев не будут удовлетворены: "Система государственного управления в стране носит потребительский характер. Для нее ополченец не представляет никакой ценности. Просто правящей режим, опасаясь, что эта проблема получит общественный резонанс, может доступными ему методами разогнать этих людей – одних обмануть, другим дать какие-то обещания, немного улучшить их положение".
Говоря о реакции общества, Варужан Аветисян сказал, что большего он и не ждал, хотя один-два года назад, наверное, возмутился бы тому, что сотни тысяч людей не приходят на площадь поддержать ополченцев. По словам полковника, это не значит, что народ не способен на протест и борьбу, его нужно просто пробудить.