Հաղարծինը բարեկարգվում է անփութորեն
2006 թվականին Հայաստան այցելության ընթացքում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների շեյխ Սուլթան բեն Մուհամմադ ալ-Քասիմիին այնքան էր հիացրել Տավուշի մարզում գտնվող Հաղարծինի վանական համալիրը (XIII դար), որ շեյխը որոշել էր 5 մլն ԱՄՆ դոլար հատկացնել դրա բարեկարգման նպատակով:
Շինարարական աշխատանքներն արդեն մոտենում են ավարտին, և այսօր կարելի է արձանագրել, որ Հաղարծինի համալիրը նոր շունչ է ստացել: Չնայած բարեկարգման «պատվիրատուի» ծագմանն առնչվող մամուլում տպագրված բազմաթիվ բացասական կարծիքների, հարկ է արժանին մատուցել արաբ շեյխին` իր համար օտար կրոնին պատկանող վանական համալիրի վերանորոգմանն ուղղված գումար հատկացնելու համար: Ցավոք, նման մեծահոգի քայլի ընդունակ չեն հազարավոր հայազգի մեծահարուստներ:
Միևնույն ժամանակ, արաբ շեյխի ուշադրությունն ենք հրավիրում պատմական հուշարձանների վերանորոգման համար սահմանված ստանդարտները չպահպանելու փաստին: Այսպես, ըստ մամուլի հրապարակումների, շինարարները անփութորեն քանդել են հին զարդաքանդակները և դրանք օգտագործել ջրահեռացման առվակի համար: Այն հարցին, թե ինչո՞ւ է զարդաքանդակներով քարերը ջարդում, շինարարներից մեկը կոպիտ արձագանքել է. «Մեզ այդպես են ասել»...
Կո՛չ ենք անում նաև Մայր աթոռին և մշակույթի նախարարությանը հավուր պատշաճի վերահսկել Հաղարծինի բարեկարգման գործընթացը:
«Չենք լռելու» նախաձեռնությունը ստեղծվել է Հայաստանի ապագայով մտահոգ մի խումբ երիտասարդների կողմից: Այն կոչված է մամուլի և սոցիալական ցանցերի միջոցով լայն հասարակական քննարկման առարկա դարձնել առավել տագնապահարույց հարցերը: Նախաձեռնությունը քաղաքականապես անկախ է:

Агарцин реставрируется небрежно
Во время своего визита в Армению в 2006 г. шейх Объединенных Арабских Эмиратов Султан бен Мухаммад аль-Касими был так восхищен монастырским комплексом Агарцин в Тавушской области (XIII в.), что решил выделить 5 млн долларов США на реставрацию этого памятника.
Строительные работы уже близятся к концу, и сегодня можно констатировать, что комплекс Агарцин предстает полностью обновленным. Несмотря на опубликованные в прессе отрицательные мнения о происхождении «заказчика» строительных работ, нужно воздать должное арабскому шейху за предоставление денег на реставрацию монастырского комплекса чужой для него веры. К сожалению, тысячи богатых армян не способны на такой благородный шаг.
В то же время мы обращаем внимание арабского шейха на факт несоответствия проведенных работ стандартам, установленным для реставрации исторических памятников. Так, согласно газетным публикациям, строители сломали старинные камни с высеченными узорами, использовав их для облицовки водоотводной канавки. На вопрос, почему камни были сломаны, один из строителей резко ответил: «Нам так сказали».
Мы призываем также Первопрестольный святой Эчмиадзин и Министерство культуры РА осуществлять надлежащий контроль за процессом реставрации Агарцина.
Инициатива «Не будем молчать» создана группой молодых людей, обеспокоенных будущим Армении. Инициатива призвана посредством прессы и социальных сетей сделать предметом широкого общественного обсуждения наиболее тревожные вопросы. Инициатива политически независима.