ԿԸՀ-ի պաշտոնյաներին ենթարկե՞լ քրեական պատասխանատվության
Ինչու ենք մենք փնտրում օրենքի խախտումներ, այն էլ քրեական պատասխանատվություն առաջացնող, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովներում: Միգուցե պետք է սկսել գլխից` Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից:
Օրենքի կոպիտ խախտումների համար բոլորովին պարտադիր էլ չէ կիրառել բռնի ուժ կամ բացահայտ կեղծարարություն: Կարելի է օգտագործել տարբեր տեսակի այլ հնարքներ:
Անցել է համարյա 3 ամիս այն օրվանից, երբ հրատարակվեց իմ «ԿԸՀ-ի թարգմանչական հնարքները» հոդվածը: Հիշեցնեմ, որ ես գրել էի ԿԸՀ-ի պաշտոնական կայքում ԿԸՀ-ի No. 33 որոշման անգլերեն թարգմանութան մեջ կոպիտ, իմաստը աղավաղող սխալ պարունակվելու մասին:
Մինչ իմ հոդվածի տպագրվելը, այդ սխալը ամիսներ շարունակ թյուրիմացության մեջ էր պահում արտասահմանցի դիտորդներին: Իրենց թվում էր, որ նախընտրական շտաբների ծախսերը չեն մտնում նախընտրական հիմնադրամի ծախսերի մեջ: Դրանից կբխեր, որ ծախսերը կարող են լինել անսահմանափակ: Հիշեցնեմ սակայն, որ Ընտրական օրենսգիրքը խիստ սահմանափակումներ է դնում թեկնածուների նախընտրական ծախսերի չափերի վրա:
Գաղտնիք չէ, որ թեկնածուներից ոմանք բացում էին մեծ քանակով շտաբեր: Բոլորի համար ակնհայտ էր, որ այդ շտաբերի ծախսերը էականորեն գերազանցում էին օրենսգրքով թույլատրված գումարների սահմանները:
Եվ, ենթադրաբար, արտասահմանյան կազմակերպությունների աչքին այդ փաստը օրինական երևալու նպատակով ԿԸՀ-ն 2012թ. փետրվարի 16-ին ընդունեց մի որոշում, որի սխալ անգլերեն թարգմանությունը տեղադրեց սեփական կայքում:
Արտասահմանյան կազմակերպությունների դիտորդները, հիմնվելով այդ անգլերեն տեքստի վրա, չէին անցկացնում շտաբերի ծախսերի ուսումնասիրություն, որն իրականում պիտի անեին: Այդ հնարքը թույլ էր տալիս Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին չպահանջել թեկնածուների ֆինանսական փաստաթղթերը ամբողջությամբ և չտրամադրել արտասահմանյան դիտորդներին այդ փաստաթղթերի այն մասը, որը վերաբերում էր շտաբերի ֆինանսավորմանը:
Այսպիսով, ԿԸՀ-ի տվյալ սխալ թարգմանությունը խոչընդոտում էր արտասահմանցի դիտորդների առաքելությանը, այն է` փաստաթղթերին ծանոթանալուն:
Եթե չլիներ այս տարվա փետրվարի 11-ի իմ վերոնշյալ հոդվածը, կարելի էր ենթադրել, որ այդ թարգմանչական սխալը կայքում հայտնվել է պատահականորեն և ուղղակի մնացել էր աննկատ: Այդ դեպքում իմ հրապարակումից կարճ ժամանակ անց սխալը կուղղվեր: Սակայն, կրկնում եմ, անցել է մոտ 3 ամիս, բայց սխալն իր տեղում է: Դրանից բխում է, որ այդ սխալը կրում է միտումնավոր բնույթ:
Իսկ հիմա անրադառնանք ՀՀ Քրեական Օրենսգրքի հոդված 154 կետ 5-ին`
«… դիտորդին … ընտրական փաստաթղթերին սահմանված դեպքերում և կարգով ծանոթանալուն խոչընդոտելը, …  պատժվում է ազատազրկմամբերեքից  հինգ տարի ժամկետով»:

Привлечь чиновников ЦИК к уголовной ответственности?
Почему мы ищем нарушения закона, да еще предусматривающие уголовную ответственность, в участковых избирательных комиссиях? Может, начинать надо с головы – с Центральной избирательной комиссии?
Для того, чтобы допускать грубые нарушения закона, совсем необязательно применять насилие или открыто осуществлять фальсификации. Можно использовать различные трюки.
С момента публикации моей статьи "Переводческие трюки ЦИК" прошло почти 3 месяца. Напомню, что я написала о содержащихся в английском переводе решения номер 33, размещенном на официальном сайте ЦИК, грубых, искажающих смысл ошибках.
До публикации моей статьи эта ошибка на протяжении нескольких месяцев вводила в заблуждении иностранных наблюдателей. Им казалось, что расходы предвыборных штабов не входят в расходы предвыборного фонда. Из этого вытекало, что данные расходы могут быть неограниченными. Напомню, однако, что Избирательный кодекс предусматривает жесткие ограничения для предвыборных расходов кандидатов.
Не секрет, что некоторые кандидаты открывают огромное количество штабов, расходы на которые значительно превышают допустимые ИК суммы.
Предположительно, с целью придать законность этому факту в глазах иностранцев в феврале 2012 г. ЦИК принял решение, по которому разместил на своем сайте неправильный перевод на аглийский язык.
Опираясь на этот текст, наблюдатели иностранных организаций не проводили мониторинг расходов штабов, что на самом деле должны были делать. Этот трюк позволял ЦИК не требовать от кандидатов всех финансовых документов и не предоставлять иностранным наблюдателям ту часть документации, которая касалась финансирования штабов.
Таким образом, ошибочный перевод ЦИК препятствовал выполнению иностранными наблюдателями своей миссии, а именно – ознакомлению с документами.
Если бы не появившаяся 11 февраля моя статья, можно было бы предположить, что переводческая ошибка была допущена случайно и просто осталась незамеченной. В этом случае вскоре после публикации моей статьи ошибка должна была быть исправлена. Однако, повторяю, прошло три месяца, но ошибка осталась. Из этого можно сделать вывод, что она носит умышленный характер.
А сейчас обратимся к п.5 ст.154 УК РА, который гласит: ...препятствование наблюдателю... в ознакомлении с избирательными документами в установленных случаях и порядке .... наказывается лишением свободы на срок от трех до пяти лет.