Մարզպետները արտագաղթը կանխելու փոխարեն շարունակում են խթանել այն
Այսօր «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը պատգամավորական հարցում է հղել ՀՀ վարչապետին Կապանի թիվ 13 դպրոցի մասնաշենքերից մեկում ռուսերեն լեզվով ուսուցմամբ հանրակրթական գիմնազիա ստեղծելու մասին ԶԼՄ-ներում տեղ գտած հրապարակումների կապակցությամբ: Նամակում մասնավորապես ասվում է.
««Առավոտ» թերթի սույն թվականի հուլիսի 1-ի համարից տեղեկացա, որ Հայաստանում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյի ու Սյունիքի մարզպետարանի միջեւ ստորագրվել է «համագործակցության վերաբերյալ նկատառումների արձանագրություն», որով համաձայնություն է ձեռք բերվել Կապանի թիվ13 դպրոցի մասնաշենքերից մեկում ռուսերեն լեզվով ուսուցմամբ հանրակրթական գիմնազիա ստեղծելու մասին»:
Հարգելի պարոն Վարչապետ, խնդրեմ զգուշացեք,
Մեր պետության համար վտանգավոր չափերի հասնող արտագաղթի պայմաններում մարզպետները շատ լուրջ են ընդունում Ձեր կատակները եւ արտագաղթողների հոսքը կանխելուն միտված գործունեություն ծավալելու փոխարեն, արտագաղթողի լեզվի չիմացության խոչընդոտը հաղթահարելու նպատակով մարզում ռուսալեզու գիմնազիա ստեղծելու մասին արձանագրություն են ստորագրում:
Մինչդեռ «Հանրակրթության մասին» օրենքի 7-րդ հոդվածի համաձայն` նման ուսումնական հաստատություն կարող է ստեղծվել բացառապես կառավարության որոշմամբ կամ օտար լեզվով կրթական ծրագրեր կարող են իրականացվել միայն ոչ պետական ուսումնական հաստատություններում, ինչպես նաեւ` միջպետական, միջկառավարական համաձայնագրերով ստեղծված ուսումնական հաստատություններում:
Խնդրում եմ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի համաձայն` 10-օրյա ժամկետում տեղեկացնել, թե «Հանրակրթության մասին» օրենքով սահմանված վերոնշյալ պահանջները որքանո՞վ են կատարվել հիշյալ արձանագրությունը ստորագրելիս, տրամադրել Հայաստանում ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյի ու Սյունիքի մարզպետարանի միջեւ ստորագրված համագործակցության վերաբերյալ նկատառումների արձանագրության համար հիմք հանդիսացած կառավարության որոշումը հայտնել, թե ի՞նչ առնչություն ունի ստորագրված փաստաթուղթը Միջազգային պայմանագրերի վերաբերյալ ՀՀ օրենքի հետ»:

Губернаторы не предотвращают, а стимулируют эмиграцию
Депутат парламентской фракции “Наследие” Анаит Бахшян сегодня направила премьер-министру РА депутатский запрос по поводу появившихся в СМИ публикаций о создании в одном из корпусов школы номер 13 города Капана общеобразовательной гимназии с обучением на русском языке.
В письме, в частности, говорится: “Из газеты “Аравот” от 1 июля с.г. я узнала о том, что между Чрезвычайным и Полномочным послом РФ в Армении Вячеславом Коваленко и областной администрацией Сюника подписан “протокол о намерениях о сотрудничестве”, которым достигнуто согласие о создании в одном из корпусов 13-ой школы Капана общеобразовательной гимназии с обучением на русском языке.
Уважаемый господин Премьер-министр, пожалуйста, будьте осторожны. В условиях достигающей опасных для нашего государства масштабов эмиграции губернаторы воспринимают Ваши шутки со всей серьезностью и вместо того, чтобы заниматься деятельностью по предотвращению оттока мигрантов, они с целью преодоления препятствия – незнания русского языка подписывают протокол о создании русскоязычной гимназии.
Между тем, согласно ст.7 закона РА “Об общем образовании”, подобное учебное заведение может быть создано исключительно решением правительства. Кроме того, образовательные программы на иностранном языке могут осуществляться только в негосударственных учебных заведениях, а также в учебных заведениях, созданных в соответствии с межгосударственными и межправительственными соглашениями.
Прошу Вас, согласно ст.7 закона РА “Регламент Национального Собрания”, в 10-дневный срок сообщить, в какой мере были соблюдены требования закона “Об общем образовании” при подписании вышеупомянутого протокола, предоставить решение правительства, послужившее основой для протокола о намерениях о сотрудничестве, подписанного Чрезвычайным и Полномочным послом РФ в Армении Вячеславом Коваленко и губернатором Сюника, сообщить, какое отношение имеет подписанный документ к закону РА “О международных договорах”.