Քվեարկությունից 3 օր առաջ «Մալաթիա» տոնավաճառի հարցը կլուծվի՞
«Օրական 6000 դրամը բավականին թանկ է: Պահանջում ենք այդ գումարը իջեցնել տոնավաճառի ղեկավարությունից, նաև մեր երկրի նախագահից, չէ՞ որ հարկերն իրենք են բարձրացնում: Գումարը տալիս ենք մի տաղավարի համար, որը լիովին 4 քառակուսի մետր էլ չէ: Որ տեսնեք այդ տաղավարները, ձեր ծիծաղը կգա»,- ասում է Հասմիկ Մելիքյանը, ով «Մալաթիա» տոնավաճառի մյուս առևտրականների հետ այսօր առավոտից գործադուլ է անում` պահանջելով տաղավարների վարձակալության գումարի նվազեցում:
Հասմիկի խոսքերով, բացի ֆիքսված վարձը, իրենցից օրական 1200 դրամ են վերցնում տոնավաճառի հսկիչները տաղավարի տարածքից դուրս ցուցադրվող ապրանքի համար, և ոչ մի տեղ չի ֆիքսվում դա` ասում են ուղղակի պետք է վճարեք: Առևտրականներից մեկը, ով հասկանալի պատճառներով չցանկացավ ներկայանալ, ասաց, թե ինչի համար է, այնուամենայնիվ, գանձվում այդ հավելյալ1200 դրամը. «Մեզ ասում են`պետք ա «պատդերժկա» անեք»:
«Էստեղ ոչ մեկս այլևս վճարելու ի վիճակի չենք, մարդիկ բոլորը տոկոսների տակ են, էլ բանկ չկա, որ դուռը թակած չլինենք»,- ասաց առևտրականներից մեկը:
Առևտրականները փաստեցին, որ ամեն շաբաթ 1000 դրամ լույսի վարձ են տալիս, բայց բացի մեկ էներգախնայող լամպից, որը նույնիսկ մեկ ամսում 400-700 դրամից ավելի հոսանք չի սպառում, իրենք ուրիշ հոսանք սարք չունեն, նույնիսկ ՀԴՄ-ներն են տանում տանը լիցքավորում: Իսկ ահա ՀԴՄ-ի սպասարկման համար ամսական 4500 դրամ են վճարում, որը նույնպես «տեղի փողի» մեջ չի մտնում:
«Եկամտի մեծ մասը ես հետ եմ տալիս, տուն չեմ տանում, և երեխաներս այդ գումարի երեսը չեն տեսնում»,- ասաց Հասմիկը:
«Մենք պատրաստ ենք վճարել բոլոր հարկերը, բայց պետք է հասկանանք, թե ինչի համար ենք վճարում: 5000 մարդ կա էստեղ աշխատող, պատկերացնո՞ւմ եք, եթե նրանք էլ բռնեն արտագաղթի ուղին»,- ասաց մեկ ուրիշ առևտրական:
Տոնավաճառ է այցելել Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ղեկավար Դավիթ Օհանյանը:
Գործադուլի մեջ գտնվողների ներկայացուցիչները խոսել են տոնավաճառի տնօրինության, մասնավորապես Ռադիկ Սարգսյանի հետ: Վերջինս ասել է, որ ոչինչ հաստատ չի խոստանում, բայց հարցին ինչ-որ լուծում կտրվի մայիսի 2-ին:
Հ.Գ. Պարզապես զուգադիպությո՞ւն է, որ քվեարկության օրվանից ընդամենը 3 օր առաջ պետք է լուծվի բնակչության այս բավականին մեծ զանգվածին` շուրջ 5000 առևտրականին հուզող հարցը:

Вопрос вещевой ярмарки “Малатия” будет решен за 3 дня до выборов?
“6000 драмов в день это очень много. Мы требуем от руководства ярмарки, а также от президента страны уменьшить эту плату, ведь именно они повышают налоги. Эту сумму мы платим за павильон, площадь которого не составляет даже 4 квадратных метра”,- говорит Асмик Меликян, которая сегодня с утра вместе с другими торговцами вещевой ярмарки “Малатия” проводит забастовку, требуя снижения арендной платы за павильоны.
По словам Асмик, кроме фиксированной платы охранники ярмарки требуют с них ежедневно еще и 1200 драмов за товары, выставленные за пределами павильона, однако эта сумма нигде не фиксируется. Один из торговцев, который по понятным причинам не пожелал назвать себя, пояснил, с какой целью с них взимают эти 1200 драмов: “Нам говорят: вы должны оказывать поддержку”.
“Здесь уже никто не в состоянии платить. Все погашают проценты. Уже не осталось ни одного банка, куда бы мы не обращались”,- сказала другая работница “Малатии”.
Торговцы отмечают, что каждую неделю они платят 1000 драмов за свет, однако кроме одной энергосберегающей лампочки, которая обходится не более 400-500 драмов в месяц, никаких других электроприборов не включают. Даже контрольно-кассовые аппараты заряжают дома. В то же время за ККА платят ежемесячно 4500 драмов.
“Большую часть прибыли я возвращаю им, мне почти ничего не остаются. Мои дети не видят этих денег”,- говорит Асмик.
“Мы готовы платить все налоги, но мы должны знать, за что мы платим. Здесь работает 5000 человек. Представляете, если и они решат эмигрировать из страны”,- добавил один из торговцев.
Вещевую ярмарку посетил руководитель административного округа Малатия-Себастия Давид Оганян.
Представители забастовщиков встретились с руководством ярмарки, в частности с Радиком Саркисяном. Последний сказал, что вопрос, по всей видимости, получит решение 2 мая.
Можно ли считать совпадением то обстоятельство, что вопрос, волнующий 5000 человек, предусматривают решить всего за 3 дня до выборов в совет старейшин столицы?