«Նոր Հայաստանի» երկընտրանքը
Նախագահական ընտրություններից հետո ընդդիմության օրակարգում, ըստ էության, իշխանափոխության երկու հիմնական տարբերակ է քննարկվում: Մեկն առաջ է քաշել Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, մյուսը՝ Լևոն-Տեր Պետրոսյանը: Առաջինի իմաստը ընդդիմադիր միասնական ճակատի ստեղծումն է, որտեղ գլխավոր գործող անձը ոչ թե քաղաքական ուժերն են՝ իրենց մասնավոր ամբիցիաներով, այլ ՀՀ պահանջատեր քաղաքացին: Այսինքն՝ քաղաքական միավորների խնդիրը դառնում է ընդամենը սկսված քաղաքացիական շարժման ծավալման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելը և պաշտպանելը:
Երկրորդի իմաստը, այսպես կոչված, բուրժուադեմոկրատական հեղափոխության իրականացումն է, երբ հայրենի բուրժուազիան միավորում է ժողովրդական լայն զանգվածներին ու համատեղ ուժերով ստիպում իշխանություն ունեցող քաղաքական ուժին հեռանալ ասպարեզից: Այսինքն՝ մոտավորապես այն, ինչ տեղի ունեցավ Ռուսաստանում 1917թ. փետրվարին: Եվ հիմա հայաստանյան քաղաքական միտքը ճգնում է հասկանալ, թե այս տարբերակներից որն է կենսունակ, որովհետև, ըստ էության, դրանք դիտարկվում են որպես միմյանց փոխբացառող գաղափարներ: Սակայն, դրանց հիմնական նմանությունն այն է, որ երկուսն էլ ուտոպիստական են ու անիրագործելի այն ձևի մեջ, որն առաջարկվում է և այն իրականության պայմաններում, որտեղ փորձ է արվում կիրառել:
Քաղաքացու հեղափոխության ուրվականը
Այսպես կոչված «Ազգային ճակատի» ձևավորումը՝ որպես գաղափար և ճանապարհային քարտեզ, կարելի է ելակետային, բազիսային համարել: Այնտեղ երևում է վերջնանպատակը, պատկերանում է վաղվա օրվա այն Հայաստանը, որը ցանկանում է տեսնել յուրաքանչյուր քաղաքացի: Սակայն ո՞րն է դրան հասնելու ճանապարհը՝ պարզ չէ. Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ոչ մի կերպ չի հաջողվում ցույց տալ այդ ուղին և համոզել, որ այն, ինչ ինքն է առաջարկում, դրա ամենաճշմարիտ ու արդյունավետ տարբերակն է: Րաֆֆին առաջարկում է որակական, բարոյական վերափոխում: Բայց իշխանափոխությունը և դրան նպատակաուղղված շարժումը ոչ այնքան բարոյականության, որքան քաղաքականության կատեգորիաներ են, որովհետև ենթադրում են բացառապես քաղաքական գործիքակազմի կիրառում: Հենց այդ գործիքակազմն է, սակայն, որ չի տեսնում քաղաքացին:
Մյուս կողմից` քաղաքացիական շարժման հաջողության գրավականը քաղաքացիական գիտակցության հստակ ձևավորումն է: Իսկ դա հնարավոր է միայն այն ժամանակ, երբ այդ արժեքներն իր մեջ կրող իրական քաղաքացին, քաղաքացիական հանրույթը եթե անգամ մեծամասնություն չէ հասարակության մեջ, գոնե արդեն կարողացել է մթնոլորտ փոխել: Այդ հանրությունը մեզանում, որքան էլ ակտիվ, դեռևս փոքրամասնություն է: Այսինքն՝ նման շարժում ունենալու համար նախ անհրաժեշտ է ստեղծել այդ քաղաքացու` իբրև միջին հայաստանցու կերպարը, որը որակ կդառնա եւ կտրանսֆորմացվի քաղաքականության մեջ:
Իսկ դա ենթադրում է երկարաժամկետ, հետևողական ու պլանավորված գործողությունների համակարգ: Արդյոք ներկայիս քաղաքական ընդդիմությունն ի վիճակի՞ է ստանձնել այդ առաքելությունը, երբ ինքնին քաղաքական համակարգն է փտած ու արժեզրկված, երբ քաղաքացին այսօր գրեթե չի հավատում կուսակցություններին: Այս տեսանկյունից կարող են ժամանակավոր հենապատնեշի դեր կատարել իր իրական ձգտումներում Րաֆֆի Հովհաննիսյանի անկեղծությունը, ամբիցիաներից զերծ լինելն ու նվիրումը, որոնց հասարակությունն իսկապես հավատում է:
Հենց դա է պատճառը, որ ապրիլի 9-ին Հովհաննիսյանի և իր թիմի արած կոպիտ մարտավարական սխալներից հետո անգամ հասարակությունը նրա ետևից գնալու պատրաստակամ սպասողականության մեջ է: Սակայն «Բարևի շարժման» առաջնորդը գտնվում է մի այնպիսի հանգրվանում, երբ արդեն հայրենասիրական զեղումներն ու ռոմանտիկական բաց զգացումների արտահայտումը բավարար չեն կարող լինել: Եթե Հովհաննիսյանը չկարողանա թվարկել քաղաքական այն գործիքակազմը, որով ձևավորելու, միս ու արյուն է տալու քաղաքական այդ ճակատին, ներկայացնել վերջինիս կառուցվածքային ու ֆունկցիոնալ գծապատկերը, չի կարող դուրս գալ փետրվարի 18-ի՝ արդեն իրեն սպառած տրամաբանությունից:
Բուրժուադեմոկրատական հեղափոխության մարտիկները
Տեր-Պետրոսյանի առաջարկի պարագայում լրիվ հակառակն է. դրանում կա տրամաբանություն, քաղաքական գործիքակազմը, մարտավարությունն առավել քան տեսանելի ու պարզ են: Սակայն հասկանալի չէ նպատակը. ինչի՞ կամ ո՞ւմ համար է նախատեսում այդ բուրժուադեմոկրատական հեղափոխությունը: Որպեսզի Տեր-Պետրոսյանը համոզի, որ դա ամենաճիշտ ճանապարհն է, պետք է ապացուցի ընդամենը երեք բան.
1. Որ Հայաստանում ունենք ազգային բուրժուազիա, այլ ոչ թե ֆեոդալների հավաքածու, և որ այդ բուրժուազիան ի վիճակի է դուրս գալ սեփական կաշվի ու նեղ ստամոքսային մտահորիզոնի շրջանակներից, տեսնել հասարակական, ընդհանուր շահը, առավելևս առաջնորդվել դրանով: «Բուրժուազիայի» այն շրջանակը, որի վրա հույս է դրել Տեր-Պետրոսյանը, իրականում այս իշխանության գենետիկ ողջ բազայի կրողն է, նրա զավակը: Այն ունի նույն մշակույթը, առաջնորդվում է նույն կարծրատիպերով, ավանդույթներով, ընկալումներով, ինչ իշխանությունը: Եթե այն ունի իշխանությունը տապալելու ցանկություն և կամք, ապա ոչ թե քաղաքացիական հասարակություն ձևավորելու, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական ինստիտուտների վրա հիմնված պետություն ստեղծելու, այլ ընդամենը նրան փոխարինելու համար: Եթե Տեր-Պետրոսյանի նպատակը պարզապես գումարելիների տեղերը փոխելն է, ապա նրա արած խաղադրույքը լրիվ արդարացված է: Բայց դա երբեք որակական հեղափոխության չի կարող հանգեցնել:
2. Որ ինքը տիրապետում է այն «դեմոսին»` այդ արժեքներով առաջնորդվող հասարակական զանգվածին, որը պատրաստ է գնալ իր ետևից: Իրականում այդ զանգվածին Տեր-Պետրոսյանը կորցրեց հենց հանուն ազգային բուրժուազիայի կամ նրա «սերուցքի» արած քաղաքագիտական իր հայտնի վերլուծություն-մանևրներով: Այդ զանգվածը հիմա կրկին Ազատության հրապարակում է, որտեղ, սակայն, արդեն չկա ինքը՝ Տեր-Պետրոսյանը: Իրավիճակի ամբողջ ողբերգականությունն այն է, որ դա վաղուց հասկանում են բոլորը՝ անգամ նրա շրջապատը, բացի Տեր-Պետրոսյանից, ում մեջ ԲՀԿ-ի միջոցով իշխանափոխության իրականացման գաղափարը դարձել է մտասևեռում: Այն քաղաքական թիմը, հասարակությունը, բարոյական արժեքները, որոնք ժամանակին թևեր էին տալիս Տեր-Պետրոսյանին, հիմա մերժված են վերջինիս կողմից:
3. Որ կարող է երաշխավորել, որ այդ հեղափոխությունը ոչ թե օլիգարխիայի իշխանություն է բերելու Հայաստանում, այլ իրական ազատություններ հասարակությանը և պետությանը: Տեր-Պետրոսյանը կարծում է, թե բուրժուական հեղափոխությունից հետո կարող է դառնալ երկրորդ Լենինը` իրականացնելու նաև երկրորդ հեղափոխությունը՝ իշխանությունը բուրժուաներից խլելու համար: Մոլորությունը գալիս է այն թյուր համոզմունքից, թե ինքն է իրավիճակի տերը և այդպիսին լինելու է միշտ: Անցած երկու տարում ԲՀԿ-ի հետ սկսած սիրախաղերից, սակայն, պարզ դարձավ, որ դա ընդամենը մուկնուկատվի սիրախաղ է, որտեղ «կատվի» դերում հաստատ ինքը չէ: Ուժերի նման դասավորության պայմաններում Տեր-Պետրոսյանը կարող է ընդամենը բարեհաջող կերպով մեկ օլիգարխի իշխանությունը դարձնել մի քանի օլիգարխներինը՝ ինքը դառնալով մարգինալ: Եվ ոչ ոք բացարձակապես չի կարող երաշխավորել, որ դա ավելի լավ է, քան այն, ինչ կա հիմա:
Դժվար է ասել՝ այս երկու սցենարներից որն ավելի կենսունակ կլինի, ու որ ուղղությամբ կզարգանան իրադարձությունները, եթե առհասարակ որևէ զարգացում լինելու է: Բայց պարզ է, որ, այսպես կոչված, «Նոր Հայաստանի» տեսլականը կախված է մեկ երկընտրանքից. գնալ որակակա՞ն փոփոխությունների ճանապարհով, թե՞ դրա իմիտացիան ստեղծելով` զուտ ռոտացիոն տեղափոխությունների:

Дилемма "Новой Армении"
После президентских выборов оппозиция сейчас обсуждает два основных варианта смены власти. Один выдвинул Раффи Ованнисян, второй – Левон Тер-Петросян. Смысл первого варианта состоит в создании единого оппозиционного фронта, в котором главным действующим лицом будут не политические силы со своими амбициями, а выдвинувшие свои требования граждане Республики Армения. То есть задача политических единиц сводится всего лишь к созданию благоприятных условий для развертывания начавшегося гражданского движения.
Смысл второго варианта заключается в осуществлении буржуазно-демократической революции, в результате которой отечественная буржуазия объединит демократические массы и совместными усилиями заставит находящуюся у власти политическую силу уйти с арены. Это примерно то же самое, что произошло в России в 1917 году. И сейчас армянская политическая мысль пытается понять, какой из этих вариантов более жизнеспособен, потому что оба, по сути, представляют собой взаимоисключающие идеи. Однако их основное сходство состоит в том, что оба утопичны и нереальны в той форме, которая предлагается, и в условиях той реальности, в которой предпринимается такая попытка.
Призрак революции граждан
Формирование так называемого национального фронта как идеи и дорожной карты можно считать исходным, базисным. Здесь видна конечная цель, обозначена та Армения завтрашнего дня, которую хочет видеть каждый гражданин. Но каким путем этого добиться, неясно: Раффи Ованнисяну не удается показать этот путь и убедить людей в том, что предлагаемый им вариант – самый правильный и эффективный. Раффи предлагает качественную, нравственную трансформацию. Однако смена власти и нацеленное на это движение являются не столько нравственными, сколько политическими категориями, поскольку предполагают использование только лишь политического инструментария. Но именно этот инструментарий граждане и не видят.
С другой стороны залогом успеха гражданского движения является четкое формирование гражданского сознания, а это возможно только тогда, когда граждане и общественность, являющиеся носителями этих ценностей, если и не составляют большинство в обществе, то хотя бы смогли изменить атмосферу. Между тем сегодня эта общественность, какой бы активной она ни была, все еще составляет меньшинство. То есть для того, чтобы иметь такое движение, сперва необходимо сформировать гражданина, воплощающего в себе среднего жителя Армении, который образует качество и подвергнется политической трансформации.
А это предполагает систему долгосрочных, последовательных и спланированных действий. В состоянии ли нынешняя политическая оппозиция взять на себя эту миссию, если сама политическая система прогнила и обесценилась, если сегодня граждане фактически не верят партиям? С этой точки зрения роль временного барьера может играть искренность устремлений Раффи Ованнисяна, отсутствие у него амбиций, его преданность, во что общество действительно верит.
Именно в этом причина того, что даже после грубых тактических ошибок, допущенных 9 апреля Ованнисяном и его командой, общество готово пойти за ним.
Однако лидер движения "Барев" находится на том этапе, когда одних проявлений патриотима и открытых романтических чувств может быть недостаточно. Если Ованнисяну не удастся представить тот политический инструментарий, с помощью которого должен сформироваться политический фронт, он не сможет выйти за рамки уже исчерпавшей себя логики 18-го февраля.
Бойцы буржуазно-демократической революции
В случае с предложением Тер-Петросяна все наоборот: в нем есть логика, политический инструментарий, более чем видимая и понятная тактика. Однако неясна цель: для чего или для кого Тер-Петросян предусматривает эту буржуазно-демократическую революцию? Чтобы убедить, что это и есть самый правильный путь, Тер-Петросяну нужно доказать всего три вещи.
Во-первых, в Армении мы имеем национальную буржуазию, а не коллекцию феодалов, и эта буржуазия в состоянии выйти из собственной шкуры и преодолеть узколичные интересы, увидеть общественный интерес, мало того – руководствоваться им. Тот слой "буржуазии", на который Тер-Петросян возлагает надежды, на самом деле является носителем всей генетической базы власти, ее детищем. Он имеет ту же культуру, руководствуется теми же стереотипами, традициями, что и власть. И если даже у него есть желание и воля к свержению власти, то не для того, чтобы сформировать гражданское общество и создать государство, основанные на правах человека и демократических институтах, а лишь для того, чтобы сменить власть. Если Левон Тер-Петросяна преследует цель всего лишь переставить слагаемые, то сделанная им ставка вполне оправданна. Однако это никогда не приведет к качественной революции.
Во-вторых, у Тер-Петросяна есть "демос" – руководствующаяся этими ценностями и готовая идти за ним общественная масса. На самом деле эти массы он растерял в результате своего известного политологического анализа-маневра во имя национальной буржуазии или ее "элиты". Сегодня эта масса вновь на площади Свободы, где, однако, уже нет самого Тер-Петросяна. Трагичность ситуации в том, что это давно понимали все, даже окружение Тер-Петросяна, кроме него самого, в ком идея смены власти с помощью "Процветающей Армении" превратилась в идею-фикс. Та политическая команда, то общество, те нравственные ценности, которые в свое время окрыляли Тер-Петросяна, сейчас им отвергнуты.
В-третьих, Тер-Петросян может гарантировать, что в Армении эта революция приведет к власти не олигархию, а общество и государство реальных свобод. Тер-Петросян думает, что после буржуазной революции он может стать вторым Лениным и осуществить также вторую революцию, направленную на отъем власти у буржуазии. Данное заблуждение обусловлено ошибочной убежденностью в том, что он – хозяин положения и останется таковым всегда. Однако, судя по продолжающемуся два года "флирту" с партией "Процветающая Армения", стало ясно, что это всего лишь игра в кошки-мышки, в которой в роли кошки точно не Тер-Петросян. В условиях подобного расклада сил он может всего лишь успешно превратить власть одного олигарха во власть нескольких олигархов, став сам маргиналом. При этом никто не может гарантировать, что это лучше того, что мы имеем сейчас.
Трудно сказать, какой из этих двух сценариев окажется более жизнеспособным и в каком направлении будут развиваться события, если вообще будет какое-либо развитие. Однако ясно, что видение так называемой Новой Армении зависит от решения следующей дилеммы: идти по пути качественных изменений или, создав имитацию этого, осуществить сугубо ротационные перестановки?