Ադրբեջանի դատախազությանն առաջարկվել է քննարկել Մանվել Սարիբեկյանի քրեական գործով ՀՀ գլխավոր դատախազության հարցումը
ԱՊՀ մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհուրդն Ադրբեջանի դատախազությանն առաջարկել է քննարկել ՀՀ քաղաքացի Մանվել Սարիբեկյանի՝ 2010 թվականի հոկտեմբերին Բաքվում սպանվելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության իրավական փոխօգնության հարցումը եւ արդյունքների մասին հայտնել Համակարգող Խորհրդին եւ ՀՀ գլխավոր դատախազությանը:
Հիշեցնենք, որ 2010թ. նոյեմբերի 4-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հովանու ներքո Հայաստան է վերադարձվել 2010թ. հոկտեմբերին Բաքու քաղաքում սպանված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Մանվել Մամիկոնի Սարիբեկյանի դիակը:
Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության Ճամբարակի քննչական բաժնում 2010թ. նոյեմբերի 5-ին հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 5-րդ եւ 13-րդ կետերով (առանձին դաժանությամբ եւ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթներով կատարված սպանություն): Սույն քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր Ազգային անվտանգության ծառայության Քննչական վարչությանը:
Քննության օբյեկտիվությունը, բազմակողմանիությունը եւ լրիվությունն ապահովելու համար, առաջնորդվելով 22.01.1993թ. կնքված «Քաղաքացիական, ընտանեկան եւ քրեական գործերով իրավական օգնության մասին» Մինսկի կոնվենցիայով՝ ՀՀ գլխավոր դատախազը 2010թ. դեկտեմբերի 14-ի գրությամբ դիմել է Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Զակիր Գարալովին` վերը նշված քրեական գործի քննությանն աջակցելու ակնկալիքով:
Մասնավորապես, խնդրել է հայտնել, թե արդյոք Ադրբեջանի քննչական մարմինների կողմից կատարվում է քննություն Սարիբեկյան Մ.Մ. բռնի մահվան դեպքի առթիվ, եթե՝ այո, ապա ուղարկել քրեական գործը կամ քրեական գործի նյութերը: ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը երաշխավորել է նաեւ, որ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ստացված նյութերը կամ փաստաթղթերը օգտագործվելու են միայն քննության նպատակներով:
Ադրբեջանի դատախազությունը չի արձագանքել ՀՀ գլխավոր դատախազության գրավոր հարցմանը: Նկատի ունենալով, որ հարցման պատասխանը էական նշանակություն ունի քրեական գործով նախաքննությանն լրիվությունը ապահովելու համար ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը 2011 թվականի ապրիլի 5-ին նամակով դիմել էր նաև ԱՊՀ մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի նախագահ, Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային՝ խնդրելով աջակցել գրության պատասխան ստանալուն:
Համակարգող խորհուրդն արձագանքել է ՀՀ գլխավոր դատախազի գրությանը եւ առաջարկել Ադրբեջանի դատախազությանը քննարկել կոնկրետ քրեական գործով իրավական փոխօգնության վերաբերյալ Հայաստանի գլխավոր դատախազության հարցումը եւ արդյունքների մասին տեղեկացնել ինչպես համակարգող խորհրդին, այնպես էլ Հայաստանի գլխավոր դատախազությանը՝ հնարավորինս սեղմ ժամկետներում:

General Prosecutor's Office of Azerbaijan is to provide information on RA General Prosecutor's Office's written request
The Coordinating Council of Prosecutors General of CIS Member States suggested the General Prosecutor's Office of Azerbaijan to discuss the written request made by the RA General Prosecutor's Office on legal assistance concerning the criminal case initiated on the death of the RA citizen Manvel Saribekyan who had been killed in October 2010 in Baku and to provide information about the results to the Coordinating Council and the RA General Prosecutor's Office.
Under the aegis of the International Committee of the Red Cross on November 4, 2010 the body of the citizen of the Republic of Armenia Manvel Mamikon Saribekyan killed in October 2010 in Baku was returned to Armenia.
On November 5, 2010 a criminal case was initiated case according to the RA Criminal Code Article 104, parts 5 and 13 (murder committed with particular cruelty and out of motives of national, race or religious hate or fanatism) by the Investigation Division of Chambarak of the RA Police. The preliminary investigation of the criminal case was tasked to the Investigation Department of the National Security Service adjunct to the RA Government.
In order to carry out comprehensive and complete investigation and guided by the Minsk Convention "On Legal Assistance and Legal Relations in Civil, Family and Criminal Matters" 22 January 1993, the RA Prosecutor General on December 14, 2010 sent a letter to the Prosecutor General of Azerbaijan Zakir Bekir with the request to provide assistance to the investigation of the mentioned criminal case, in particular to inform whether any investigation on the case of Manvel Mamikon Saribekyan's violent death had been carried out by the Investigation Bodies of Azerbaijan and if there had been, to send the criminal case or the materials of the criminal case.
The General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia had also assured that the received data and documents would be used only in the framework of the investigation.
The General Prosecutor's Office of Azerbaijan did not reply to the request made by the RA General Prosecutor's Office. Taking into consideration that the reply is of vital importance for the preliminary investigation of the criminal case on April 5, 2011 the Prosecutor General Aghvan Hovsepyan sent a letter to the Chairman of the Coordinating Council of Prosecutors General of the CIS Member States and the Prosecutor General of the Russian Federation Yuri Chaika asking to assist in receiving a response to the written request.
The Coordinating Council of Prosecutors General of CIS Member States responded to the RA General Prosecutor's Office's request and suggested the General Prosecutor's Office of Azerbaijan to provide information about the results to both the Coordinating Council and the RA General Prosecutor's Office.