Սպառողական գների անկումը զարմացրել է պատգամավորին
2011թ. հունիսին մայիսի համեմատ Հայաստանի սպառողական շուկայում գրանցվել է 1.4 տոկոս գնանկում: Պարենային ապրանքների, ներառյալ` ոգելից խմիչքի եւ ծխախոտի գները նվազել են 2.6 տոկոսով: Գնանկման ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է Արտաշատ քաղաքում: Փոխարենը 0.1 տոկոսով հավելաճ է արձանագրվել ոչ պարենային ապրանքների շուկայում եւ ծառայությունների ոլորտում:
ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը զարմանում է, որ գնանկում է արձանագրվել սպառողական շուկայում, քանի որ, ըստ նրա, այն դրամավարկային կոշտ քաղաքականությունը, որ Կենտրոնական բանկն է վարում, Հայաստանում արդյունավետ չի կարող լինել եւ դա գնանկման չի բերի:
«Չնայած սպառողական գների անկումը պայմանավորված է գյուղմթերքների գների անկմամբ, բայց Կենտրոնական բանկի ներկայիս քաղաքականության հետեւանքով, իմ կանխատեսմամբ, առաջիկայում գները ոչ թե կնվազեն, այլ ընդհակառակը` կաճեն: Գների աճմանը կնպաստի նաեւ միջազգային շուկան»,-ավելացրեց Արծվիկ Մինասյանը
Ըստ Վիճակագրական ծառայության` պարենային ապրանքների շուկայում արձանագրված գների ընդհանուր մակարդակի նվազմանը մեծապես նպաստել է բանջարեղենի եւ կարտոֆիլի ապրանքախմբի 25.6 տոկոս գնանկում: Վերջինս հիմնականում պայմանավորված է կաղամբի 64.6, կանաչ լոբու` 52.5, կանաչ պղպեղի` 49.9, լոլիկի` 45, վարունգի 26.9 տոկոս գնանկումով: Միաժամանակ ճակնդեղի եւ գազարի գներն աճել են համապատասխանաբար 8.3 եւ 11.3 տոկոսվ: Երեւանում բանջարեղենի եւ կարտոֆիլի ապրանքախմբերի գների ընդհանուր մակարդակը հունիսին, մայիսի համեմատ, նվազել է 25.3 տոկոսով:
Հանրապետությունում 4.6 տոկոսով աճել է մրգի գները: Գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է Դիլիջան քաղաքում, իսկ Երեւանում նախորդ ամսվա համեմատ գնաճը կազմում է 3 տոկոս:
4.6 տոկոսով ավելացել է նաեւ սուրճի, թեյի եւ կակաոյի ապրանքախմբի գները: Աճը պայմանավորված է սուրճի գնի 5.8 տոկոս թանկացմամբ: Նախորդ տարվա հունիսի համեմատ նույն ապրանքախմբի գնաճը կազմում է 11.3 տոկոս:
Մսամթերքի ապրանքախմբում, 2010թ. հունիսի համեմատ, այս տարվա հունիսին գրանցվել է 9, իսկ այս տարվա մայիսի համեմատ` 2.3 տոկոս գնաճ: Թանկացել է հատկապես տավարի միսը` 5, ոչխարինը` 1.3, իսկ խոզինը` 0.3 տոկոս: Մայրաքաղաքում մսամթերքի գներն աճել են 2.9 տոկոսով:

Спад потребительских цен удивил депутата
В июне 2011 г., по сравнению с маем, на потребительском рынке Армении зарегистрирован спад цен на 1,4%. Стоимость  продовольственных товаров, включая алкогольные напитки и сигареты, снизилась на 2,6%. Самый высокий показатель снижения цен зарегистрирован в городе Арташате. Вместе с тем на 0,1% выросли цены на рынке непродовольственных товаров и в сфере услуг.
Депутат Национального Собрания РА Арцвик Минасян выразил удивление спадом цен на потребительском рынке, поскольку, по его словам, проводимая Центральным банком РА жесткая денежно-кредитная политика не эффективна и не может привести к снижению цен.
“Хотя снижение потребительских цен обусловлено снижением цен на сельскохозяйственные продукты, однако вследствие нынешней политики ЦБ в ближайшее время, по моему прогнозу, цены не только не снизятся, а, наоборот, вырастут. Этому будет способствовать и международный рынок”,- отметил А.Минасян.
По данным Статистической службы, снижению общего уровня цен на продовольственные товары в значительной степени способствовал спад на 25,6% цен на овощи и картофель. Этот показатель обусловлен в основном снижением цен на капусту на 64,6%, на зеленую фасоль – на 52,5%, зеленый перец – на 49,9%, помидоры – на 45%, огурцы – на 26,9%. Вместе с тем цены на сахарную свеклу и морковь выросли соответственно на 8,3% и 11.3%. В июне, по сравнению с маем, общий уровень цен на овощи и картофель в Ереване снизился на 25,3%.
В целом по республике цены на фрукты поднялись на 4,6%. Самый высокий показатель роста цен зарегистрирован в городе Дилижане.
В июне, по сравнению с предыдущим месяцем, рост цен в Ереване составил 3%. На 4,6 % выросли также цены на кофе, чай и какао. Рост цены на мясопродукты составил 9%, а по сравнению с маем этого года – на 2,3%. Больше всего подорожала говядина – на 5%, далее идут баранина – 1,3% и свинина – 0,3%. В столице цены на мясопродукты выросли на 2,9%.