Կառավարությունը մոռացել է Քաջարանի մասին. գյուղացիներն էլ ստիպված վարկ են վերցնում
Ադրբեջանի սահմանից 1-2 կմ հեռավորության վրա գտնվող Սյունիքի մարզի Քաջարան գյուղի բնակիչ Գագիկ Հակոբյանը 5 ամիս առաջ վարկ է վերցրել եւ արդեն զղջում է դրա համար:
Վարկի գումարով 2 գլուխ կով է գնել եւ անասնակեր: Հիմա տոկոսները վճարում է գնած կովերի կաթն ու մածունը վաճառելով: Գագիկը չէր հիշում, թե որքան էր վարկի գումարը, ձեւակերպումները կնոջ անունով էին, իսկ վերջինս մեր այցելության ժամանակ տանը չէր:
Գագիկը նոր է ընդունվել աշխատանքի` Շիկահողի արգելոցում պահակ է, իսկ կինը կես դրույքով Քաջարանի գյուղապետարանի հավաքարարն է: Ամուսինը ստանում է 36.000 դրամ աշխատավարձ, իսկ կինը` 15.000 դրամ: Վարկը վերցրել է «Սեֆ ինտերնեյշնլ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունից` տարեկան 18% տոկոսադրույքով: Վարկը ձեւակերպվել է դոլարով, քանի որ Հակոբյաններին ասել են, թե դրամային վարկեր չեն տալիս: Նրանք ամսական վարկային կազմակերպությանը 51 դոլար տոկոս են վճարում:
«Այն ժամանակ, որ վարկը վերցրի, դոլարի կուրսը 365 դրամ էր, հիմա կուրսը դարձել է 375 դրամ, ստեղ արդեն ահավոր վնասներ եմ կրում»,- ասում է Գագիկ Հակոբյանը: Ըստ նրա` վարկից ոչ մի օգուտ չկա, ճարահատյալ է վերցրել, որ կարողանա երեխեքին պահել: Ընտանիքը հինգ հոգուց է բաղկացած` ամուսինները եւ երեք տղաները: Որդիներից մեկը 20 օր առաջ է բանակից եկել եւ անգործ է, մյուս տղան էլ մի քանի օր առաջ է բանակ գնացել:
«Զոռով յոլա ենք գնում, ամեն ինչը պարտքով վերցնում եմ, մինչեւ կարողանում եմ փակել: Որ ցածր տոկոսով վարկը տան, էլի կկարողանանք մի բանի հասնել ու ժամանակին փակել, թե չէ հիմա վարկ ենք վերցնում յոլա գնալու համար, ոչ մի օգուտ էլ չկա»,- ասում է Գ. Հակոբյանը:
Քաջարանի գյուղապետ Ռաֆիկ Աթայանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ գյուղում ապրում է 230 բնակիչ, եւ գրեթե բոլոր ընտանիքները վարկեր ունեն: Մի մասն էլ գյուղատնտեսությունը զարգացնելու նպատակով վարկ է վերցրել, բայց գումարը ծախսել է կենցաղային խնդիրներ լուծելու համար: Շատերը, սակայն, վարկը վերցրել են անասնապահությամբ ու գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու համար: Գյուղապետը նույնպես վարկ ունի:
«Սեֆ ինտերնեյշնլ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունից տարեկան 18% տոկոսադրույքով 2010 թ. դեկտեմբերին վերցրել է 3000 դոլար վարկ: «Վարկի փակելու հարցում նեղվում ենք, բայց ի±նչ արած: Այս տարի նպաստավոր չէր գյուղատնտեսության համար, սպասում ենք աշնան բերքին, որ կարողանանք տոկոս փակենք ու ապրենք»,- ասում է Ռաֆիկ Աթայանը:
Նա համաձայն չէ այն մտքի հետ, թե վարկերը տալիս են գյուղացուն օգնելու համար: Ընդհակառակը, գյուղապետի համոզմամբ` վարկերը վնասում են գյուղացուն, քանի որ բարձր տոկոսադրույքով եւ կարճաժամկետ վարկով հնարավոր չէ տնտեսություն զարգացնել ու միաժամանակ ընտանիք պահել: «Վարկը վերցրել ենք դոլարով, ամեն ինչը թանկանում է, դոլարն էլ օրեցօր տատանվում է, նեղվում ենք: Ոչ մի տեղից ոչ մի օգնություն չի ստանում գյուղը: Կառավարությունից էլ չեն հետաքրքրվում, ոչ մեկը չի եկել հարցնի, թե գյուղացին ոնց է ապրում, երեւի մեր մասին արդեն մոռացել են»,- ասում է Ռ. Աթայանը:
Գյուղում ոչ ոք կառավարության սուբսիդավորմամբ արտոնյալ վարկից չի օգտվել: Գյուղապետի ասելով` մի քանի գյուղացի գնացել է, որ արտոնյալ վարկ ստանա, բանկերը մերժել են` ասելով, թե արտոնյալ վարկ չկա:

Правительство уже забыло о Каджаране. Крестьяне вынужденно берут кредиты
Житель села Каджаран в Сюникской области, которое расположено в 1-2 км от границы с Азербайджаном, Гагик Акопян 5 месяцев назад взял кредит, но уже жалеет об этом.
На кредитные средства он купил 2 коровы и корм для скота. Сейчас выплачивает проценты, продавая молоко и мацун. Гагик не помнит сколько денег он взял в банке, так как кредит оформлен на имя жены, а последняя в момент нашего визита отсутствовала.
Гагик недавно поступил на работу сторожем в заповедник “Шикаох”, а жена работает на полставки уборщицей в сельской администрации. Гагик получает 36 тысяч драмов, жена – 15 тысяч драмов. Деньги они взяли в универсальной кредитной организации “Сеф интернейшенл” под 18% годовых. Кредит оформлен в долларах, так как Акопянам сказали, что в драмах кредиты не выдают. Каждый месяц они выплачивают организации 51 доллар в качестве процентов.
“Когда я взял кредит, курс доллара составлял 365 драмов, сейчас – 375. Из-за этого я уже несу убытки”,- говорит Гагик Акопян. По его словам, никакой пользы от кредита нет, взял вынужденно, чтобы прокормить детей. Семья состоит из пяти человек – супруги и трое детей. Один сын 20 дней, как демобилизовался из армии и сидит без работы, другой отправился на военную службу несколько дней назад. “Еле сводим концы с концами. Все покупаем в долг, пока я смогу его выплатить. Если кредит будут давать под низкие проценты, то еще можно чего-то добиться. Но сейчас никакой пользы от этого кредита нет”,- жалуется Гагик.
Староста села Рафик Атаян в беседе с нами сообщил, что кредиты оформили почти все 230 жителей Каджарана. Кто-то взял деньги на развитие сельского хозяйства, но потратил их на решение бытовых проблем. Но основная часть каджаранцев взяла кредит для того, чтобы заняться скотоводством и сельским хозяйством. Сам староста тоже взял кредит – 3000 долларов. “Погашать долг очень трудно, но ничего не поделаешь. Этот год не был благоприятным для сельского хозяйства. Ждем осеннего урожая, чтобы выплатить проценты и суметь прожить”,- говорит Рафик Атаян.
Он не согласен с тем, что кредиты выдаются для оказания помощи крестьянам. Наоборот, кредиты лишь причиняют им ущерб, поскольку на деньги, которые выдаются под высокие проценты и на короткий срок невозможно развивать сельское хозяйства и одновременно содержать семью, убежден староста. “Кредиты мы взяли в долларах, все подорожало, курс доллара меняется каждый день. Никакой помощи село не получает. В правительстве тоже нами не интересуются, никто не приехал спросить, как мы живем. О нас, наверное, уже забыли”,- говорит Рафик Атаян.
В Каджаране никто не воспользовался льготным, субсидированным правительством кредитом. По словам старосты села, один из крестьян решил получить льготный кредит, но в банке ему отказали, заявив, что этого кредита у них нет.