Վրաստանում գործող հայկական կազմակերպությունները Ցեղասպանության ճանաչման պահանջով դիմել են Վրաստանի խորհրդարան
«Վրաստանի հայ համայնք»-ը հայտնում է, որ Վրաստանում գործող հայկական աշխարհիկ ու կրոնական կազմակերպությունները 1915-23թթ. Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման պահանջով դիմեցին Վրաստանի խորհրդարանին:
«Մենք, ներքոստորագրյալ Վրաստանի հայ համայնքի աշխարհիկ եւ կրոնական կազմակերպություններս, հանուն արդարության եւ ժողովրդավարական արժեքների նվիրվածության, կոչ ենք անում, միանալ աշխարհի քաղաքակիրթ հասարակության նախաձեռնություններին եւ Վրաստանի խորհրդարանումկազմակերպել քննարկում Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի վերաբերյալ» – ասվում է դիմումում:
«1915-1923 թթ. վերոնշյալ ծրագրի հետեւանքով հայ ժողովորդը կորցրեց ավելի քան 2 միլիոն հայրենակից եւ իր հայրենիքի մեծ մասը: 1915-1923թթ. հայ ժողովրդի դեմ կատարված հանցագործությունը որակում են որպես ցեղասպանություն, որը մարդկության դեմ կատարված հանցագործություն է: Դրա մասին են վկայում իրավական փաստաթղթերը, որոնք 1915թ. մայիսին ընդունեցին Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան եւ Ռուսաստանը: Հայ ազգի իրավունքների վերականգնման հարցը 1919թ. քննարկվել է Փարիզի խաղաղության կոնֆերանսի ընթացքում:Հայոց ցեղասպանությունն ապացուցող փաստ է նաեւ 1920թ. ստորագրված Սեւրի պայմանագիրը: Հայոց ցեղասպանության նշաննեը լիովին համընկնում են 1943թ. հրեական ծագումով լեհ փաստաբան – Ռաֆայել Լեմկինի մշակած եւ 1948թ. ՄԱԿ – ի Գերագույն Ասամբլեայի ընդունած բանաձեւի հետ, ըստ որի ընդունվեց «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին Կոնվենցիան»: Հարկ է նշել, որ 1993թ. հոկտեմբերին Վրաստանը վավերացրեց այս կոնվենցիան». – ասվում է նամակում, որը ստորագրում են. «Վրաստանի հայ համայնք»-ը, Վրաստանի Հայ առաքելական ուղղափառ եկեղեցու «Հայարտուն» կրթա-մշակութային եւ երիտասարդական կենտրոնը, «Վրաստանի հայերի ազգային կոնգրես»-ը, «Թբիլիսյան հայերի վեհաժողիվ»-ը, Վրաստանի «Վերնատուն» հայ գրողների միությունը, «Վրաստանի հայ համայնք»- ի ուսանողական միությունը, «Վրաստանի հայ համայնք»-ի երիտասարդական միությունը, Վրաստանի հայ նկարիչների միությունը, Վրաստանի հայ մտավորականների միությունը, Վրաստանի հայ երաժիշտների միությունը:
Հարկ է նշել, որ անցած տարիների ընթացքում Վրաստանի հայկական կազմակերպությունները Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պահանջով բազմիցս դիմել են Վրաստանի պառլամենտին ու կառավարությանը, սակայն նրանց պահանջը միչ օրս մնում է անպատասխան:
Ներկայումս Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է աշխարհի ավելի քան 20 պետություն, ինչպես նաեւ բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ, այդ թվում՝ Եվրոպական պառլամենտն եւ Եվրոխորհուրդը:
Այս պահին Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկման եւ ճանաչման գործընթացն իրականացվում է մի շարք երկրներում (ԱՄՆ, Բուլղարիա, Իսպանիա, Իսրայել):

Действующие в Грузии общественные и духовные армянские организации обратились в парламент с призывом признать Геноцид армянского народа
Действующие в Грузии общественные и духовные армянские организации обратились к председателю и депутатам парламента страны с призывом признать факт Геноцида Армянского народа 1915-23гг.
«Мы, нижеподписавшиеся общественные и духовные армянские организации Армянской ОбщиныГрузии, во имя справедливости и демократических ценностей призываем Вас присоединиться к инициативам цивилизованного мирового сообщества и инициировать в Парламенте Грузии вопрос обсуждения и признания факта осуществленного в 1915-23гг. турецким государством Геноцида Армянского Народа.
В результате осуществленной, по всей территории Турции и Западной Армении в 1915-23гг государственной программы Геноцида, армянский народ лишился более 2-ух миллионов сыновей и дочерей, был изгнан из большей части своей Родины. Осуществленное в 1915-23гг преступление против армянского Народа, квалифицируется как геноцид- преступление против человечества. Об этом свидетельствуют принятые правительствами Великобритании, России и Франции в мае 1915г., юридические документы. Вопрос восстановления прав армянского народа обсуждался на Парижской мирной конференции в 1919г. Решение относительно полного восстановления прав армянского народа выразилось в принятом по итогам Парижской мирной конференции в 1920г. Севрском договоре. Признаки Геноцида 1915-23гг. полностью соответствуют разработанной в 1943г. польским евреем, юристом Рафаэлем Лемкиным и принятой на Генеральной Ассамблее ООН Резолюции 260A(III) на основании которой в 1948г. была принята «Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании за него». 11 октября 1993г. Грузия осуществила ратификацию данной конвенции» - сказано в обращении.
Следует отметить, что армянские организации на протяжении многих лет обращаются с аналогичным призывом к Парламенту и Правительству Грузии, но до сегодняшнего дня призыв остается без ответа.
Обращение подписали: «Община Армян Грузии»; культурно-образовательный и молодежный молодёжный центр при епархии св. Армянской Апостольской Церкви в Грузии «Айартун»; «Армянский Национальный Конгресс Грузии»; «Ассамблея Тбилисских Армян»; союз армянских писателей Грузии «Вернатун»; «Студенческая Ассоциация Общины Армян Грузии»; «Союз армянских художников Грузии»; «Союз армянской интеллигенции Грузии»; «Союз армянских музыкантов Грузии».
(вместе с обращением, депутатам Парламента Грузии так же был передан компакт-диск с документальными фильмами о Геноциде Армян 1915-23гг.)